Čelovka nebo pupíkovka?

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od Foxy »

Letos v lednu, oblast Friesovek v Krkonoších.

Tak jsem se vracel na běžkách zpátky na boudu. Sám, protože žena má měla jakési hardwarové problémy z túry z předešlého dne a potřebovala si dát pauzu na regeneraci, a pozdě, protože sněžilo jak sviňa, všechno bylo totálně zafuněné, a tak jsem si celou cestu razil čerstvou stopu. Což zdržuje. V lednu jsou krátké dny, a tak jsem kapánek zatměl.

Nevídáno, vo co gou, samozřejmě jsem měl čelovku. Takovou, co fakt dobře šajní. A domů jen blbý dva kiláky, po cestě, co znám nazpaměť. Jenomže problémek...

Když si takovou čelovku plácneš na hlavu, kam už podle názvu coby čelovka vlastně patří, je to za běžných okolností OK. Jenomže když v protivětru takhle krásně chumelí, máš před čumákem oslnivě bílý (či namodralý) kužel divoce vířících vloček, a vidíš úplné... no řekněme nic. Velice rychle zjistíš, že takto jet dál je docela spolehlivý způsob sebevraždy, protože jedeš hůř, než poslepu.

Napřed jsem si dal čelovku přes kapucu pod bradu. Bylo to podstatně lepší, alespoň jsem zas začal rozeznávat tyčové značení. Ale vůbec nejlepší bylo uchycení dopředu na bederní pás batohu. Takže nikoliv čelovka, vlastně ani podbradnice, ale rovnou pupíkovka.

Vlastně nic nového. Staří vlci to zajisté už poznali, a u auťáků jsou mlhovky taky co nejníž. Ale je to něco, co jednoho může v čině a nepohodě docela nepříjemně zaskočit.
Takže čelovka, či jiná případná baterka, by měla mít možnost uchycení i jinam než na čelo. Nejlépe, když má klips, a když máš na oblečení či jiné výbavě něco, na co to šajnidlo lze spolehlivě uchytit.

Tož asi tak.
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od Serža »

na běžkách je to asi pakárna, protože držíš hůlky
ale na nějakých ultra (běh/chůze) jsem v podobných podmínkách používal silnější světlo klasickou svítilnu v ruce a čelovku jsem dal na minimum...docela mi to fungovalo
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od Piston »

Totéž při běhu v nějakých horších podmínkách a chladu. Z úst jde sloup páry, brýle se mlží a čelovka emituje jen nějaké zajímavé optické efekty… Ideální je mít v ruce svítilnu a čelovku jen jako poziční světlo. Svítilny na břicho jsem viděl v Decathlonu, ale vypadal bych s ní jako Medvídek Pů, takže ne.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od Stenny »

Jeden kamarád používá v zimě čelovku, připevněnou v oblasti ramene k popruhu batohu - právě kvůli oblaku páry po výdechu. Prý mu to docela funguje. Ale v chumelenici je to myslím ještě pořád příliš blízko očí.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od K4cer »

Mě se čelovka moc neosvědčila, nemůžu si na ni zvyknout. Mám nějakou běžnou od Energizeru, páč sem ji dostal jako dárek, ale je hozená v automobilu kdybych potřeboval něco v noci spravovat, na to je dobrá.

V taktické/military/bugout/whatever výstroji mám jako noční baterku US fajfku (upgrejdnutou ledkovou žárofkou původně do maglity) a mám ji pověšenou na opasku zhruba na 9h tak, že svítí mírně dolů a šikmo dopředu - a velmi se mi to osvědčilo. Obsluhuje se levou rukou (takže v pravé můžu držet pistoli/cokoli), oběma rukama ji můžu operativně zaclonit když potřebuju, na opasku není tak vysoko jako na hlavě a tedy není vidět z takový dálky, a to že svítí šikmo doboku nevadí, postupuju právě tím směrem a levou rukou se můžu přidržovat nebo hmatat kolem, nebo v ní držet hůl nebo něco jako štít případně, a pravá se zbraní zůstává bezpečněji vzadu.

K tomu nošení (baterka na 9h), já se velmi snažím mít stejný věci na stejným míste na všech typech výstroje, aby byly vždy k nalezení a nemusel jsem přemýšlet kde v pí mám zrovna teď něco - takže v civilním voblečení mám opasek s malou (T7) baterkou na 9h, domácí "security" vopasek má velkou P17 na 9h, a maskáče maj fajfku na 9h; kromě toho všechny opasky maj nasazenou nylonovou šlupku na velkou baterku, abych v případě že ji vemu (17 z domu nebo P14 z auta) ji měl kde nést a nemusel ji furt držet v ruce.

Možná to má někdo jinak a líp, já jsem si to vyvmyslel takhle a zatím jsem s tím spokojen, nenašel jsem nic lepšího.

Jinak k těm vločkám a světlu nad hlavou: já mám jedny dálkový na střeše auta a v mlze nebo za deště/sněžení je pohled z kabiny mezi čtyři louče světel naprosto ůžasný. Pokud nechumelí opravdu hustě, tak se s tím dá normálně jezdit, protože ty světla to prosvítí, v hustý mlze samozřejmě ne.

Mimochodem akorát dneska si kolega automechanik koupil nějakou výkonnou nabíjecí lampu, která je primárně čelovka, ale dá se z popruhu sundat a přimagnetovat kamkoli - tak možná by se něco podobnýho někomu z vás hodilo, přimagnetovat ji třeba na přezku vojenskýho opasku nebo tak něco.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od Kapo »

Tak s čelofkou na prsách bych vyzeral ako Ironman. :lol:

Tiež som nebol zástancom čeloviek. Ale keďže chodím každý večer opatriť statok, tak bez toho sa to ani nedá. Ale keď v noci venčím po chotári psa, tak mi je blbé, mať to na čele. Si pripadám ako terč. A bez svetla je to tiež nahouby. Keďže je to tu samí pytlák...

Kamoš dával čelovu psovi okolo krku. To nebol inak špatný nápad. Takto vidíš, kde je.....
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od Baca »

AK si dobre pametam z vojenciny, tak pochodova baterka sa zo sklopenou clonou tiez davala na opasok, tak aby svietila pod nohy :-) Takze "pupikovka" ma svoje opodstatnenie hlavne pri chodzi v tme :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
jirka911
Příspěvky: 127
Registrován: 14.12.2014 17:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od jirka911 »

Na procházky,běh nebo podobné aktivity je ideální "čelovka" na běhání (v Decathlonu za pár stovek). Na práci se mi osvědčila klasická čelovka.
Přílohy
čelovka na běhání.jpg
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od Serža »

Baca píše:AK si dobre pametam z vojenciny, tak pochodova baterka sa zo sklopenou clonou tiez davala na opasok, tak aby svietila pod nohy :-) Takze "pupikovka" ma svoje opodstatnenie hlavne pri chodzi v tme :-)
problém baterky na trupu je ten, že při intenzivnějším pohybu (běhu) se trup hodně hýbe = kužel světla lítá sem-tam
naopak čelovka je stabilní, díky přirozené stabilizaci hlavy...a v ruce se to dá krátkodobě taky zvládnout
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od Kocour »

Další důvod, proč mít umístěnou svítilnu pod výškou očí je, pokud nemají být oslňováni kolegové ve skupině. To se týká hlavně vojska, policie, hasičů a pod. Všude tam, kde by mohlo oslnění být životu nebezpečné.

Na druhou stranu čelovka svítí tam, kam koukáme, bez ohledu na polohu trupu, takže se dá například mrknout přes rameno, aniž by se člověk musel otáčet, koukat svisle dolů či nahoru a tak.

Řekl bych, že univerzální je čelovka a nějaký promyšlený systém, jak ji upnout na oděv či popruh batohu, pokud by umístění na hlavě nevyhovovalo povaze činnosti. V současnosti je řada čelovek koncipována zhruba jako miniaturizovaná verze US "zárožačky" na 1 článek AA nebo 18650, nosí se naležato v nějakém gumovém nebo pružinovém úchytu na pružné čelence. Takže by neměl být problém mít takový druhý úchyt předem přidělaný na ramenní popruh batohu, řemení, Molle vazbu na vestě a pod.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od Joe Azbest »

Z čelovkou se jezdí hodně blbě na kole po polní nebo lesní cestě. Je nad očima a nejsou na cestě vidět stíny ktery vrhají nerovnosti a každej hrb je nepříjemným překvapením. Světlo na řidítkách (obdoba pupíkovky) krásně stínem zviditelní nerovnosti. Na kolo do terénu čelovku nee.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od Serža »

Na kole do terénu ZEJMÉNA čelovku ano! Tvůj argument se stínama je správný, jenže světlem na řídítkách si neposvítíš do zatáček a pokud jsou hodně utažené (což je na singlech běžné), vůbec nevíš, kam jedeš...čelovka je z toho jediné východisko. Takže na MTB v terénu ideálně kombinovat obě světla. Na cyklostezce pak ČELOVKU VYPNOUT - odporuje zákonu (není pevně spojena s vozidlem) a oslňuje osoby pohybující se proti
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od sauerkraut »

Celovka je dobra na praci, v idealnim pripade, kdyz je clovek sam. Je trosku hloupe zacit s nekym mluvit, podivat se mu do obliceje a cpat mu tam 1-5 wattu svetla.

S baterkou v ruce se docela dobre jde (kdyz ma clovek volne ruce a nepotrebuje v nich mit treba hulky).

Baterka pridelana na obleceni na hrudnik je docela blba, protoze sviti kazdou chvili nekam jinam.

Baterka primagnetovana na pasek vypada jako hezka teorie, ale obaval bych se, ze se tak jednou za hodinu az den ztrati. Coz je presne ta frekvence, kdy na to clovek neprijde pri testech v obyvaku, ale bude to hrozny opruz pri realnem pouzivani.

Baterka na ruce zvrchu (misto hodinek, sviti dopredu) vypada v teorii krasne, ale clovek si stini vlastni rukou. Nepouzitelne.

Baterka na ruce zespodu (tam, kde ma vetsina lidi zaponani od hodinek) se da pouzit na vetsinu praci a na chuzi se svicenim si pod nohy (kdyz ma clovek volnou ruku). Na neco je lepsi, nez celovka, na neco horsi.

S pupikovkou a k4cerovkou (na pasku vlevo) zkusenosti nemam.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od Cep »

sauerkraut píše:Celovka je dobra na praci, v idealnim pripade, kdyz je clovek sam. Je trosku hloupe zacit s nekym mluvit, podivat se mu do obliceje a cpat mu tam 1-5 wattu svetla.
To mi povídej... Letní tábor, noc, odchod na čištění zubů, děti vybaveny čelovkami. Teď už vím, že byla chyba je oslovit dřív než v umyvárně :-)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od bivoj »

2 Cep - :D :yes Tak jsem si vybryndal kafe do klávesnice...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Čelovka nebo pupíkovka?

Příspěvek od Joe Azbest »

Serža píše:Na kole do terénu ZEJMÉNA čelovku ano! Tvůj argument se stínama je správný, jenže světlem na řídítkách si neposvítíš do zatáček a pokud jsou hodně utažené (což je na singlech běžné), vůbec nevíš, kam jedeš...čelovka je z toho jediné východisko. Takže na MTB v terénu ideálně kombinovat obě světla. Na cyklostezce pak ČELOVKU VYPNOUT - odporuje zákonu (není pevně spojena s vozidlem) a oslňuje osoby pohybující se proti
To jsme si nerozuměli. Měl jsem na mysli poklidnou jízdu v noci,např. z rybolovu. Tam není opravdu vhodná.
Odpovědět