Jachta

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
mny
Příspěvky: 1
Registrován: 19.02.2019 3:18
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od mny »

Zdravim, sice jsem hledal novy desalinator, ale zaujalo me tohle tema. Ziji na katamaranu 82 stop letni sezonu travim ve stredomori a zimni v Karibskem mori. Naklady na rocni provoz jsou relativne vysoke a pokud nemate zajisteny stabilni prijem tak je celorocni zivot na lodi nesmysl. Takze porizovaci naklady na katos byly 2200000 € plavba na plachty je zdarma, ale porizeni nove plachty je 8000 € . Bez motoru se neobejdete a za mesic spalime cca 1200 l. Internet: porizeni sat. brany a anteny 10000€ mesicni pausal 2100 €. Pojisteni (jen povinne) 1100 €. Kvuli rozmerum, pro nas ve vetsine marin neni misto, tak stojime na kotve a vse zvladame obsluznym clunem. Co se tyka jidla zhruba trikrat do tydne mame ryby, ktere lovime na lanko s navnadama. Pecivo si vyrabime vetsinou sami a tim spis , kdyz delame preplavbu. Jinak konzervy a mrezene suroviny. Zdravotni pece: sice mame cestovni poj. ,ale skoro vsude za doktora platite casch. Osetreni v karibiku u zubare je kolem 1300 $. Hlavne pokud by nastala nejaka katastrofa tak na lodi by to bylo stejne ne li horsi, nez na pevnine. Co se tyce bezpecnosti. Pisete, ze se obavate africanu (muslimu) , ale spise vas okradou a prepadnou ve vodach Venezuely. Hlavne musite mit spoustu zkusenosti s plavbou za 20 let jsem obcas prekvapen co ocean dokaze. Kdyz to shrnu... Pokud nemate mesicne cca 250 tis. Kc na provoz tak...
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

Zdravím Vás Mny,

díky za cenné info! 82ft Cat je už opravdu overkill, v podstatě plovoucí "bytovka". o tom svědčí i údaj: "ve většině marin pro nás není místo". Tuším, že to samé bude platit o vybavení a z toho plynoucích nákladech na pořízení i údržbu. Hádám správně, že část z těch 1200L dieslu padné také na dobíjení "house batteries", provoz klimatizací, a běh kompresoru pro plnění potápěčských lahví?

Pro řadového občana ČR je Váš život opravdu nepředstavitelný, ale pro majitele nějaké dobře řízené továrničky by to neměl být problém. I továrna má značné náklady na vybavení provozu a náklady na výplaty zaměstnanců jdou do milionů. Takže nějakých 2.5M EUR Capexu a 10K EUR měsíčního Opexu na jachtu pana majitele se v celkové bilanci úplně ztratí.

Bohužel, já sám již v životě nic takového vybudovat nedokážu, ale věřím, že spousta jiných lidí ano. Vy jste toho vlastně živým příkladem...
Druhým problémem je, že takovou továrnu musí v mezičase vést nějaký manažer, a tam bych se bál toho, že schopný manažer ji vytuneluje a neschopný přivede ke krachu. A starat se o firmu na dálku, to také nebude úplně to pravé ořechové.

Já osobně bych chtěl jít cestou minimalizace, tak aby tu v EU po mě nemuselo zůstat nic, co by mi generovalo příjem, nebo o co bych se musel starat. Loď bych dnes určitě pořídil starší a menší. I takových 50ft by pro mne byl výrazný luxus, stačí že se tam vlezu já, pár známých a návštěvníků, pračka, myčka, sušička :)
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Jachta

Příspěvek od pracintl »

Jenže, Ecarte, něco jiného je týdenní dovolená na 40cítce a něco jiného je trvalé bydlení.
Na trvalé bydlení potřebuješ něco většího. Zvlášť, když píšeš o rodině, přátelích a návštevnících. Pak by minimum byla loď velikosti třeba http://www.lagrace.cz.

Pračka, myčka, sušička ? Lednice, TV, počítač ? ... Buď pojedeš na motor a nebo poběží agregát. Tohle z pár solárů neutáhneš. A hned jsi na nákladech, které zmiňoval předřečník.

Když jsem uvažoval o delší plavbě (2-3 roky) v 6 lidech, pod 20 m jsem se nedostal. Jasně, může být mnohem míň, ale posádka ti tam nevydrží.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

S tou elektřinou to není až takový problém jako to vypadá. Na 20m plavidlo není problém instalovat 4ks panelů, každý o výkonu 300Wp = 1200Wp celkem. Pak stačí už jen 30kWh LFP baterka a můžeš prát týden v kuse. Narozdíl od ČR jsou na mořích o dost lepší podmínky pro FVE. Na Cat se toto instaluje lépe, monohull je zase obecně o dost levnější na pořízení.

Jinak určitě souhlasím, že na 15m Bavarii by to bylo spíše utrpení.

Samotného by mne to nenapadlo, ale youtube je opravdu plný lidí, kteří takto žijí a ikdyž chápu že jejich videa neodrážejí přesně realitu, vypadá to docela dobře.

Např: https://www.gonewiththewynns.com/
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jachta

Příspěvek od Rafael »

Budu si muset četbu tohoto vlákna zakázat. Má to na mě špatný vliv a v konečném důsledku způsobuje trudnomyslnost.
Ale sní se u toho dobře.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

Když propadám trudomyslnosti, pustím si veselou písničku.
Třeba tuhle: https://www.youtube.com/watch?v=hA28YkbpJb0
:chuckle
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jachta

Příspěvek od Rafael »

Po přečtení a snění jsem rozeslal několika svým bývalým spolupracovníkům a kamarádům email. :D
Kam letos na dovolenou?
Nevím jak mi to dopadne s tím mým invalidním důchodem, ale uvažuji o něčem takovém.
Kdysi jsem snil o nějaké  výpravě za kaktusy do Mexika a končin kde rostou, ale z důvodu mé snížené pohyblivosti je to nereálné:-(((
Tak mě, nás, napadlo tohle:
http://www.lagrace.cz
Na lodi se moc chodit nemusí a palubní práce s lanovím bych měl zvládnout. Teda pokud bych nemusel šplhat po stěžních.
Nechcete se někdo přidat?
Když tak vyberte nějaký termín, my se přizpůsobíme.
Rafael.

:D
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

La Grace je krásná, ale na mne trochu moc old-school.
Co tento katamarán? http://www.copernic.cz/fotogalerie.html
Případně, kdyby někdo věděl o nečem ještě lepším, rád se nechám inspirovat...
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Jachta

Příspěvek od Rafael »

Mi se právě moc líbí ta "stará škola"...
*
Do toho Copernicu bych nešel.
Ale stejně je to z mé strany jen OT, jen takové snění...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jachta

Příspěvek od Matěj »

Ta "stará škola" je podle mého docela rozpadlická, ale asi to nebude úplně dovolená, mít takovou loď. Jako děcko jsem rád četl knížky o loď stvu té doby, tak jsem si na to vzpomněl a jel bych hned, ale asi fakt ken na tu dovolenou, ono ta služba na lodi v té době bývávala mnohdy totiž i jako způsob trestu.
štek
Příspěvky: 150
Registrován: 03.01.2016 1:04
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od štek »

na YT je několik kanálů lidi co žijí na lodích stabilně.
Stačí to dohledat a můžete koukat kdo co a jak má udělané jak to funguje a kolik to přišlo.
Není to levná záležitost ale kdo na to má tak proč ne.
Vím o dvou skupinách (jedné partě 5 lidí a jedné 4 členné skupině) co žijí na katamaránech pod 50 stop dlouhodobě.

Piráti: pánové tady se zapomíná na jednu zásadní věc a to jak jsou moře rozlehlá. Piráti operují téměř bez výjímky v poměrně přesně ohraničených oblastech.

Elektřina: na to jsou katamarány výhodnější díky ploše kam se dají umístit panely a některé typy jsou už z výroby tak vybavené že jsou v podstatě neomezeně soběstačné.

Počasí: opět jako u pirátů jsou místa a konkrétní období kdy je riziko vyšší ale pokud nemáš pevně stanovenou trasu a máš přístup k satelitu jde většina špatného počasí obeplout.

Za mě pokud na to máš a doma ti to projde je to dobrá varianta.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

Ó díky za vlídné slovo, už jsem si připadal, že se budu muset zařadit zpět do Bohnic do oddělení pro úplné magory :D
Prosímtě, ty dvě party o kterých víš jsou původně z ČR, nebo cizinci?

Hurikány opravdu nejsou takový problém, jejich sezóna je jasná a mapa huriccane beltu také:
maxresdefault.jpg
Některé pojišťovny dokonce požadují, aby člověk v hurikánové sezóně kotvil pod nebo nad tímto pásem. Například na jižních ostrovech v Karibiku, nebo u pobřeží Jižní Ameriky.

Na YT videa dokumentující opravy laminátových lodí a náklady na uvedení zpět do provozu koukám celkem často. Zadarmo to není, ale nic na co by se nedalo vydělat poctivou prací. Rozumnou starší loď lze podle stavu pořídit kolem 1-3M CZK. Opravu laminátu, nové plachty, rigging, navigační systémy a kompletní rekonstrukci interiéru lze udělat za 1-2M CZK. Kdo má hlouběji do kapsy a je schopen opravit si i loďku poškozenou hurikánem nebo fakt hodně starou, tak tyhle kousky stojí jen pár set tisíc Kč. Já bych ale raději takovou, co má funkční stěžeň a solidní trup. S tím, že se vyháže celý vnitřek a kompletní elektronika, počítám. Motor bych také raději funkční, do budoucna by se mohl vyměnit za elektrický pohon a větší LFP baterky.

Pokud by se našel parťák, já si dovedu představit, že těch několik mega bysme za dva až tři roky každý nějak našetřili...
georgin
Příspěvky: 16
Registrován: 08.05.2016 21:29
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od georgin »

Tak tohle téma mi na rozpadu celé roky unikalo. Jsem takový ten typ milovníka lesa, přírody a soběstačnosti, a životního stylu našich praprarodičů. K plachetnicím jsem přičichl teprve na dovolené v Řecku asi ve 14 letech. Zamiloval jsem se do nich a staly se takovou mojí platonickou posedlostí. Přečetl jsem v ČJ asi vše, kde je nějaká loď, pročítal všechny weby, koukal se po lodích ... Mezitím žiji všední život naprosto bez moře, ale tahle platonická láska a touha po absolutní svobodě mě nikdy nepustila. Každý rok od jara do podzimu se v tom plácám a přitom nejvíce, co jsem pro to udělal, bylo několik vypůjčení plachetnice bez VMP na Orlíku.

Teď už k tématu. Z toho, co jsem viděl, slyšel a vyčetl - není to asi úplně nereálné pro jednotlivce nebo hodně zapálený pár. Pro celou rodinu by to ale bylo psycho a brzy byste se povraždili.

Vysnil jsem si vlastní postapo bez apokalypsy. V Česku si dál platit jen zdravotní pojištění, kdybych potřeboval zubaře nebo nějakou operaci. Trvalý pobyt mít na úřadu. Koupit loď v použitelném stavu se dá dokonce cca. od 800 000 CZK. Za 1,5 mega už to bude pěkná loď v opravdu slušném stavu. Naprosto se mi líbí ta svoboda. Prostě fouká vítr a ty pluješ, pokud chceš. Jak již někdo výše psal, máš dům i dopravní prostředek v jednom. Má to svoje náklady, ale neplatíš si popelnice, televizní poplatek, povinné ručení na auta a motorky, daň z nemovitosti, vodné a stočné, elektřinu ... Člověk ale musí se vším hodně hospodařit. Prioritami pro energii ze solárů je navigace a lednice, čerpadla a povinné osvětlení v noci. Ale ta soběstačnost je tam dost slušná a stává se vlastně povinností, pokud chceš žít na lodi ekonomicky. Za den se dá přežít za 10 dolarů stejně jako za 250. Je to o tom, jak moc pohodlně chceš žít. V Řecku jsou místa, kde lze stát celoročně v přístavu za nějakých 50 000 Kč. Jsou místa, kde se dá natočit do barelů pitná voda zdarma.

Elektřina se vyrobí ze solárů a větrníků. Nejlepší je to s teplem. Celá pěkná sezóna se dá strávit v řeckých vodách bez topení a pak před zimou přeplout do Karibiku, kde se dá vegetit dál v teple a bez topení. Část potravy se dá také zajistit v moři - nejsou to jenom ryby. Po všemožných diskuzích, čtení blogů, webů , sledování videí jsem se dostal k tomu, že takové minimum pro život na lodi je cca. 10 K měsíčně s tím, že si většinu oprav a údržby budeš dělat sám. Reálná částka pro důstojný život na lodi je dvojnásobek, ale pořád to bude trochu na Robinsona. Z větších nákladů, kterým se nedá utéct jsou to plachty, údržba motoru, jednou za čas vytažení jeřábem na břeh a pravidelný nátěr antifoulingem.

Někteří žijí tak, že si prachy na provoz a údržbu vydělají prací v přístavu na lodích bohatších jachtařů. Někdo má to štěstí, že dokáže pracovat na dálku a stačí mu jednou za čas veřejná wifi v přístavech. Někdo pobírá výsluhu, rentu nebo dobrou pojistku po úrazu. Ale obecně je to skutečně spíše život pro samotáře a dobrodruhy. Pro mě to zůstane bohužel asi navždy variantou snů po výhře ve sportce, jinak jsem se dost zaháčkoval v systému a jeho krysích závodech.

Co se týče toho, jak levně se dá na lodi v extrému žít - přečti si knihu Idioti na plavbě kolem světa (parta dobrodruhů a naivků pod dohledem neskutečně nespoutané námořní legendy Rudy Krautschneidera si postavila repliku Magallanesovy plachetnice a vyrazila na několikaletou plavbu kolem světa)

Dále doporučuji film The Sailor (2021) o tom, jak pravděpodobně takový samotář na lodi skončí :-D

Nicméně kdyby se ten systém komplet sesypal, když budeš na lodi, přežít se tam dá velice slušně a jak již také někdo psal, tak šance na to, že tě někdo zabije, znásilní, okrade... je na moři mnohem menší.

Jsou páry i jednotlivci, kteří na moři žijí opravdu hodně soběstačně. Jde to. Největší problém bych paradoxně viděl v tom rodinném životě, kdy jste prakticky nonstop spolu. Ponorka jak prase a k tomu mezigenerační názorové neshody. Není tam kam utéct.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Jachta

Příspěvek od Mrkva »

Po delší době jsem zavítal na rozpad a co nevidím - téma, ke kterému mám dokonce možná i co říct.
Nebudu se zabývat řečmi o luxusních expedičních jachtách nebo padesátistopých "pidikatamaránech" - protože to je pro běžného českého smrtelníka naprosto mimo možnosti. Není ale problém koupit použitou laminátovou plachetnici kolem 30 stop / 10m délky u našich severních sousedů (německo, švédsko) za cenu nové oktávky (750 tisíc). Menší ještě výrazně levněji. A menší rozměry ani nejsou problém, tedy v těch scénářích, kde bug out na loď dává smysl.
To jsou situace, kdy za sebou nenecháte moc věcí, a kdy jde jen o nějaký regionální průšvih. Pak prostě zvednete kotvu a odplujete někam za obzor, kde je všechno relativně OK. Pokud dojde k rozpadu celosvětově, dlouhodobá existence na lodi (a je prakticky jedno, jak velké) je nereálná:
  • Soběstačnost v oblasti elektřiny je možná. Tedy dokud vydrží funkční baterky. (LiFePO4 jsou v tomhle super, akorát něco stojí, a taky nejsou věčné)
  • Lodě těhlech rozměrů mají nádrže na naftu o objemu vyšších desítek litrů. Motor si cucne kolem 2l za hodinu (a za tu dobu uplujete tak 15km). Kanystrů na loď nejde dát nekonečně. Takže za pár desítek hodin plavby na motor nafta dojde, a pak můžete motor hodit přes palubu.
  • Voda je relativně nejmenší problém - dá se sbírat dešťovka. Odsolovače jsou relativně dostupné (ale zas žerou spoustu elektřiny a časem potřebují odborný servis)
  • Vaření se postupem času stane problematické, zásoby propanu / lihu taky nejsou nekonečné.
  • Jídlo je největší problém. Zabírá dost místa. Na 10 metrovou loď se dá dostat dost zásob na to, aby z nich jeden člověk vyžil docela dlouho. Viz třeba loď, na které se plavil Sir Robin-Knox Johnston A spoléhat se na rybolov v době těžce vyplundrovaných oceánů je recept na nedobrovolnou hladovku.
  • Největší problém ale budou náhradní díly. Plachty a lana degradují UV zářením, občas něco praskne únavou materiálu. A nejde vozit loď plnou náhradních dílů.
Tyhle problémy se ale týkají i větších lodí - sice uvezou více materiálu, ale potřebují větší posádku, všechno (plachty, lana, náhradní díly) je větší a komplikovanější...
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Jachta

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak problém přežití na lodi v případě velkého průseru nejlépe řeší křižník Thor. Kdo četl tak ví :lol:
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

Tak si zrovna říkám, když je teď ta mobilizace v Rusku, že možnost přemístit se na rok či dva na vlastní jachtičku do Karibiku, by někteří ruští bratři uvítali. Ideálně mít k tomu ještě druhý pas (občanství) a tu loďku registrovanou pod vlajkou nekonfliktního státu.

Samozřejmě, zůstává otázka jak se uživit. Bohatší předpokládám budou mít něco nahrabáno. Chuďasové by si zlaťáky museli obstarávat například občasnou nádeničinou v marínách či loděnicích. Ovšem třeba takovej programátor, nebo správce nějaké aplikace, ten by mohl fungovat i na dálku.

Určitě je lepší zdrhnout, než se nechat postavit na frontu, do války, která ani není moje. A když už vzít kramle, tak je vždy lepší zdrhat někam, kde mám vybudované zázemí 8-)

Poučení:
Právě tahle ruská mobilizace nám krásně ukazuje, jak daleko od reality byly ty naše plány na zabarikádování se ve vesnických usedlostech. Kdyby to tady třeba převzal nějakej rudej pitomec a vyhlásil také mobilizaci, že jdeme pomáhat Putinovi proti Ukrajině, výměnou za trochu plynu, co bysme dělali? Jasně, týden se člověk může schovávat ve sklepě mezi kompoty, ale poměrně brzy by asi dorazila skupinka Pomahačů a Chráničů, i se zeleným antonem a lístkem na frontu.

Vesnická pevnost s komunitou dobrovolných hasičů je super řešení na brutální postapo stavy typu Fallout a MadMax, ale v reálu nám hrozí mnohem více jiných scénářů, kde naše připravenost dost kulhá. Co myslíte?
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Jachta

Příspěvek od Hagen »

Připravit se na všechny apokalyptické scénáře je mentálně, časově, a finančně nemožné.
Takže se člověk připravuje na to co je pravděpodobné, a co aktuálně hrozí.
Ale na tvou otázku co bych dělal já?
Pokud by mě někdo nutil, abych se po boku svých nepřátel postavil proti svým přátelům,...
Pokud by mě někdo nutil, abych v cizí zemi, na té špatné straně natáhl bačkory,...
Radši bych umřel doma, rukou nepřátel. Takže skupinka Pomahačů a Chráničů by mě musela z domu vydolovat, a rozhodně bych jim to neusnadnil ;) .
Samaell666
Příspěvky: 31
Registrován: 25.08.2021 20:55

Re: Jachta

Příspěvek od Samaell666 »

Jachta ma nekolik velkych vyhod a zaroven nevyhod. Vyhodou je, ze je plne sobestacna jak energeticky a pokud ji clovek vysperkuje, tak i vodou, takze zbyva doplnovat zakladni potraviny. Dalsi vyhoda je, ze se s ni da dojet do klidnejsi casti sveta a tam nepohodu preckat.
Nevyhodou je to, ze je velmi zranitelna vuci utokum (napr. pokud vas nebudou chtit pustit ze stredozemniho more do atlantiku, tak mate problem.
A nejvetsi problem je, ze nameme more. Takze nez se ke sve jachte clovek dostane, tak uz bude rikat pane nekomu rychlejsimu :-/

Jinak dlouhodobe zit na jachte je muj velky sen, ale moje lepsi polovicka nejak nesouhlasi. :-(
Odpovědět