Jachta

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Jachta

Příspěvek od ecart »

Prohledával jsem historii fóra a zatímco některá témata se tu otevírají a diskutují stále dokola (usedlost na samotě, odstřižení od systému), tak vlákno seriózně zabývající se dlouhodobým přežitím na moři jsem nenašel.

Osobně nevěřím tomu, že nás čeká kolaps v podobě mžikové katastrofy, kdy ze dne na den chcípne polovina obyvatel Zeměkoule a ta druhá tady začne běhat v maskáčích, operovat flintama a shlukovat se do tlup. To by totiž ve skutečnosti byla ta lepší varianta. Z dosavadních zkušeností to vidím na postupné utahování svobod a životního prostoru, ždímání občanů, zvyšování skrytých daní, rozevírání nůžek mezi bohatými a chudáky, postupný zánik střední vrstvy. Import muslimů, diktát EU a odebírání zbraní hovoří za vše. Bojím se toho, že establishment se napakuje a normálnímu občanovi bude souzeno strachovat se o svůj život a upracovat se k smrti, aby měl na zaplacení státního výpalného a zbylo mu i něco málo na světlo, teplo a potravu.

Dnes jsme všichni jen otroci tvořící ekonomickou hodnotu, nad níž nemáme absolutně žádnou moc. Svoboda či ekonomická samostatnost jsou pouze iluze, stát ani EU svým občanům nikdy nedovolí poctivě zbohatnout a skutečně se osamostatnit. Jachta by mohla být řešením. Ať už opravit nějakou starší nebo si koupit novou, hlavně to zabalit v práci dřív, než člověk přijde o všechny síly. Přesunout se do teplých moří a tam si lebedit dalších deset nebo dvacet let. Raději se utopím v 60ti letech, než abych v 80ti dostal srdeční zástavu u soustruhu.

Jak lze na jachtě řešit některé základní potřeby:
  • Teplo: přesun blíže k rovníku
    Pitná voda: reverzní osmóza
    Jídlo: ryby (problém asi bude zelenina, ovoce a pečivo)
    Elektřina: fotovoltaické panely, hydrogenerátor
    Internet: satelit
    Sport: plavání, návštěvy ostrovů
    Mobilita: plachty
    Přístup na pevninu: tender
    Peníze: občasné ubytování dovolenkářů
Jachta s laminátovým ani hliníkovým trupem nevydrží věčně. Bohužel, jednou za čas potřebuje větší údržbu, pojištění a občasný pobyt v maríně také nejsou úplně malé částky. Přesto se domnívám, že pro scénář kdy dochází k postupnému ždímání občanů, se může jednat o velmi zajímavou alternativu, jak si žít v relativní pohodě.

Jsem úplně mimo?
https://www.youtube.com/watch?v=5D3AC3imX6g
https://www.youtube.com/watch?v=6Q_2-PV7m_Q
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

Jo loď má ještě jedno plus - přesvěčit rodinu k vykutání bunkru ve skále nebo k přesídlení na samotu u lesa bývá poměrně velkej problém. Do pořízení jachty lze drahou polovičku uvrtat snadněji - vždyť jde vlastně o dovolenou :chuckle
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jachta

Příspěvek od Bill Masen »

april byl včera, ne?
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od TomSmith »

Ecarte začni se zkouškami.
Pokud se chceš plavit tak zatím nato potřebuješ papíry, pokud se chceš plavit neomezeně ne jen při pobřeží tak potřebuješ Kaptitánský průkaz s oprávněním A, k tomu abys jej získal potřebuješ být držitelem Bčka a to získáš až po Cčku, u všech potřebuješ doloženou praxi a uplutí 100-500mil ;) :lol:
Tak s chutí do toho.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

TomSmith díky. Vím, že tady v Evropě to funguje přes kapitánské zkoušky. Zatím jsem se plaveb vždy účastnil jen v roli sponzora a zátěže.

Mimochodem, nekomplikujeme si to v Česku/Chorvatsku tak nějak sami? Když občas vidím co vyváděj s loděma experti z USA, tak si říkám, že tam jsou papíry snad nárokový a dávají je každýmu :lol:

Proč se na Rozpadu lodě rozebírají tak málo? Nemá to třeba důvod, že je to doopravdy z ekonomickýho hlediska nesmysl a všichni už na to přišli?
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

Zatím jsem se vždy účastnil jen v roli sponzora, zátěže a degustátora alkoholických nápojů. Přesto se mi povedlo pár postřehů již nachytat. Například to, že:

- Loď bez garáže nebo aspoň závěsu pro tender je spíše jen na hraní.
- Sundávat/nandávat závěsnej motor je vopruz a risk.
- Katamaran je o DOST prostornější a vybavenější než monohull.
- Českej přístup "vezmeme loď postavenou pro manželský pár, která se charteruje pro 6 lidí a nacpeme do ní 8 lidí" není dobrá strategie.
- Bez reverzní osmózy se musí šetřit vodou víc, než je komfortní.
- Pečivo dojde vždycky nejdřív.
- Člověk bez vesty když spadne za jízdy přes palubu nemá moc šancí na záchranu (stačí menší vlny a za 5 minut už ho nikdo nenajde).
- Na plachty to frčí násobně rychleji než na motor.
- Dokud není zábradlí ponořený do vody, tak to není žádný plachtění ;)
- Katamaran dopluje až skoro ke břehu, jachta ani omylem.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od zedik »

Loď..imho prvních pár věcí co mě napadne :
Pokud máš nějaký zásoby užitečných věcí vidím problém v přepravě v případě průseru...

Jak lze na jachtě řešit některé základní potřeby:
Teplo: přesun blíže k rovníku.....Tedyi ruzné bouře v horším vydání než u nás.
Pitná voda: reverzní osmóza...O slanné vodě jsem četl,že je ok pro průmyslové využití.Jestli jsi myslel používat mořskou vodu.Já bych si to pít netrouhl vzhledem k čistotě oceánů(ropné látky,plasty).
Jídlo: ryby (problém asi bude zelenina, ovoce a pečivo)....Pokud pominu,že si vůbec nejsem jistej,zda bys nalovil kazdodenní zásobu ryb pro celou rodinu,další problém uskladnění protože teplo.Ve finále jíst jen ryby bez čehokoliv dokola..no hodne štestí
Elektřina: fotovoltaické panely, hydrogenerátor - nejspíš ok,náklady na udržbu asi dost velký protože slanná voda.
Internet: satelit...tohle asi nebude priorita v případě průseru ne?
Sport: plavání, návštěvy ostrovů
Mobilita: plachty
Přístup na pevninu: tender
Peníze: občasné ubytování dovolenkářů..Troufám si říct,že do průseru to celé bude tak finančně náročné,že z občasného ubytování dovolenkářů to neutáhneš (Kotvení,údržba,potraviny,tvuj satelitní internet).
Lekařská péče..pokud se ti stane někde něco na vodě asi to bude paráda.
Další věcí je,že v případě průseru si tvojí vybavenou lodičku zabere první tlupa nějakejch afropřátel a tebe pokud budeš mít štestí vysadí alespoň na břeh - pokud teda loď neubrníš klackem.Zbraně asi těžko budeš mít.
Když to shrnu..v současnosti mi to přijde jako nesmysl,v případě průseru mi to přijde jako úplnej nesmysl
dallli
Příspěvky: 38
Registrován: 14.04.2015 17:38

Re: Jachta

Příspěvek od dallli »

Podle mě je to celé nesmysl. Například pořizovací cena těch dvou jachet co jsi poslal jako příklad je v desítkách milionů. Nedokážu si představit roční náklady na marínu a údržbu, ale bude to v mnoha statisících ročně. Kamarád má jen malý motorový člun a poměrně levná marína v Bašce Vodě s náklady na údržbu stojí kolem 80.000 ročně. Například marína v Rogoznici je o hodně dražší (a to jsem stále jen v HR).

Pokud bych to chtěl pronajímat, podobných charterových společností existuje hromada a fungují na principu, pronajímám, platím provoz a hlavně opravy (každá drobnost je neuvěřitelně drahá) a tak po 5 letech se prodává. Taková jachta tedy musí být řádně vytížená, aby alespoň zaplatila provozní náklady a amortizaci.

Relativně nejrozumnější je koupit malou starší jachtu (15 let) a tahat si ji mimo sezónu na vlastní pozemek do ČR a údržbu si dělat sám.

Co se týká vlastního provozu, už to napsali jiní. Ale třeba noční parking v nedomovské maríně na doplnění vody apod. jsou tisíce (počítám HR). Plus palivo, nákupy potravin, které v obchodech v marínách jsou taky samozřejmě podstatně dražší.

Už vůbec si nedokážu představit řešení zdravotních problémů na moři, poruchu apod. Podobné události jsou neuvěřitelně drahé...

Pro lidi, kteří nebudou trávit minimálně 3 měsíce v roce na moři je vlastní jachta buď rozežranost když na to mám nebo nesmysl.
Bak-ly
Příspěvky: 160
Registrován: 05.12.2015 0:27
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od Bak-ly »

Teplo myslím není moc problém - četl jsem o dost lidech (i z ČR) co třeba v Nizozemsku a okolí bydlí na lodi celoročně (a nejedná se o hausbót, ale klasické jachty).
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Jachta

Příspěvek od colek »

Jachta je černá díra v moři,která Vám vezme všechny prachy.Někde jsem to čet.
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Jachta

Příspěvek od gravedigger »

Jachta je fajn. Když jste bohatý a máte čas.

Kamarád má takovou střední, bez plachet. Roční náklady 250-300 tisíc za kotvení, údržbu a blbosti kolem.

Stíhá na ní ročně strávit tak 6-8 týdnů. Chorvatsko, Itálie. Co týden s rodinou na palubě, to 50 tisíc - kotvení, palivo, stravování v přístavech a okolí.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Jachta

Příspěvek od pracintl »

Je zásadní rozdíl mezi motorákem a plachetnicí. Náklady na motorák jsou násobné, představa přesunu pod rovník - potřebujete doprovodný tanker :chuckle . Plachetnice má jako primární pohon plachty - vítr je zatím zadarmo.

Něco málo jsem na plachetnicích naplul a jako možný únik to nepovažuji za nesmysl. Není to ale o tom, že loď celý rok stojí v maríně a jezdím tam na dovolenou. Je to o tom, na té lodi žít. Jiný životní styl. Pokud bude loď 12-15 m dlouhá, je to použitelné. Pokud bude mít 20 m, je to luxus.

Musíte si uvědomit, že ve zmiňovaném příkladu odpadají náklady na dům/byt, auto, ... a naopak platíte jiné věci. Ceny maríny v Chorvatsku nejsou zrovna etalonem láce. Např. na benátské laguně jsem za týden neplatil ani jednou za kotvení - jsou tam prostě stání zdarma. Podobně to bude i jinde. Náklady na živobytí i na opravy lodi jsou mimo předraženou Evropu podstatně nižší.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jachta

Příspěvek od Hohepa »

nižší... jasně , jak říkáš, pokud tam na ní žiješ.
Tedy nic pro člena Rozpad.cz žijící uprostřed Evropy.

v PA to IMHO vidím na dvě verze:
Pokud ji budeš mít zde v Čechách, tak dostat ji v pořádku na moře přes nefunkční zdymadla a po celou dobu uprostřed řeky, jak plechovej králík na střelnici... To je pořádné SCI-FI jak od Kotleby :devil

Pokud, máš na to chechtáky mít ji ustájenou v Maríně někde na pobřeží a je jedno jestli sever nebo středomoří,
tak po průseru než, se k ní dostaneš tak bude voblezlá víckrát než všechny kurvy na E55 dohromady,
tedy pokud tam furt bude .... :chuckle


Pokud reálně uvažuješ to zabalit už teď a začít žít na jachtě v karibiku , tak to musíš mít buď hodně tučné konto, nebo hodně silný matroš v jointu
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

Chlapi,
myslel jsem to tak, jak pochopilo to menší množství z vás (asi ti co si skutečně přečetli začátek vlákna):

Záměr je, vysrat se na ČR/EU, našetřit, prodat auta, baráky, pozemky. Koupit plachetnici a do pár let se přesunout na moře i s rodinou.

Čekání v ČR na to, až přijde SHTF zatímco loď bude kotvená někde u Dubrovníku je samozřejmě kravina. Už teď je problém zvládnout cestu ČR-Dubrovník ve zdraví, natož v případě SHTF. Nabízená představa cesty jachtou po řece z ČR přes zdymadla až do baltského moře mne pak vyloženě rozesmála :D

Celá moje myšlenka je založena na tom, že ve skutečnosti žádná apokalypsa nepřijde. Chápu, že některým tady na fóru by se to moc líbilo a už se nemůžou dočkat až použijí všechno své nasyslené střelivo, kvéry a obsadí vykopané bunkry. Pravda je však taková, že až poznáme že se něco děje, tak už bude pozdě. Nepřipravuji se tedy na meteorit, nukleární zimu, WW3 ani nic podobného.

To čeho se doopravdy bojím, je postupné zhoršování stavu společnosti v ČR/EU až do té úrovně, kdy člověk zaplatí 90% svého příjmu na daních a zároveň se bude bát vyjít s dětmi na ulici. Dle mého skromného názoru k tomu naše společnost opravdu směřuje. Francouzi a Belgičani už jsou před náma, ale my je určitě doženeme.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od zedik »

No myslím,že bys potřeboval miliony,možná desítky do začátku.Neřeším teď jazykovou bariéru pro zbytek rodiny (co děti a škola ?).Co řikáš na představu,že tě někdě v zahraničí chytí zánět v zubu,nebo nedejbože slepé střevo u někoho z rodiny. A ještě třeba na moři? Pak se z triviální zaležitosti v čr stává boj o život a to nemluvím o tom,co tě to v cizině bude stát.A už vůbec mě třeba neláká představa banální operace v některé zemi třetího světa mimo hlavní města ..
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

zedik píše:Loď..imho prvních pár věcí co mě napadne :
Pokud máš nějaký zásoby užitečných věcí vidím problém v přepravě v případě průseru...
  • Přesunout se chci PŘED průserem, nikoliv na něj čekat. Vlastně se jedná a plánovanou emigraci.
    Těch pár užitečných věcí co mám se dá převést bez potíží a s trochou papírovaní lze přepravit i některé zbraně, případně další nakoupit až na moři. (Například jachty plující pod vlajkou USA vezou na palubě vždy legální zbraně. Proto islamisti v Malajsii přednostně jdou po jachtách plujícíh pod vlajkama EU států, jelikož vědí, že my máme sebou na 99% jen světlice a klacky.)
Teplo: přesun blíže k rovníku.....Tedyi ruzné bouře v horším vydání než u nás.
  • Souhlasím, toto bude potřeba více zohlednit.
Pitná voda: reverzní osmóza...O slanné vodě jsem četl,že je ok pro průmyslové využití.Jestli jsi myslel používat mořskou vodu.Já bych si to pít netrouhl vzhledem k čistotě oceánů(ropné látky,plasty).
  • Výroba pitné vody ze slané je na lodích běžná věc. Ta vyrobená voda chutná líp než naše chlorovaná. Reverzní osmoza odfiltruje skoro vše včetně iontů solí i bakterií. Dokonce so do takto vyčištěné vody musí poté přidávat další ionty, jinak bys pil destilku a došlo by k demineralizaci organizmu. Info třeba zde: http://www.echotecwatermakers.com/dc_wa ... yachts.htm
    Problém je s životností membrán a jsou drahé.
Ve finále jíst jen ryby bez čehokoliv dokola..no hodne štestí
  • Proto bych rád znal názory zkušených mořeplavců, jak toto řeší. Ryby mám rád ale všeho moc škodí.
Peníze: občasné ubytování dovolenkářů..Troufám si říct,že do průseru to celé bude tak finančně náročné,že z občasného ubytování dovolenkářů to neutáhneš (Kotvení,údržba,potraviny,tvuj satelitní internet).
  • Proto bych rád věděl, jestli už má zde někdo zkušenosti s pobytem na plachetnici rok či dva v kuse, a jak se mu dařilo to utáhnout. Kotvení předpokládám primárně mimo maríny. Navíc, ono jich v Asii ani v Karibiku není tolik jak jsme zvyklí z HR, kde je komerční marína na každým rohu.
Lekařská péče..pokud se ti stane někde něco na vodě asi to bude paráda.
  • Dokud bude fungovat aspoň některý přímořský stát, tak se k lékařské péči vždy dostaneš. Už jsem potřeboval a v evropě to zafungovalo zdarma na evropský průkaz. Jinde to bude za kačky nebo za komerční pojištění. Takže drahý :( Ideální tedy bude přibrat do posádky doktora/lékárníka/mastičkáře...vlastně asi tak stejně jako v případě typického plánu "Farma na Samotě".
Další věcí je,že v případě průseru si tvojí vybavenou lodičku zabere první tlupa nějakejch afropřátel a tebe pokud budeš mít štestí vysadí alespoň na břeh - pokud teda loď neubrníš klackem.Zbraně asi těžko budeš mít.
  • Základ je nenechat se od muslimáků chytit. Výhodou jachty oproti Samotě u Lesa je trvalá mobilita. Pokud by doopravdy nastala nějaká apokalypsa (což já nepředpokládám, viz moje předchozí texty), tak na moři je pořád menší šance narazit na hladového obejdu než kdekokliv na souši. Chodit po svých totiž může každý, zatímco na vodě potřebuješ loď. A těch bude postupně ubývat :chuckle
Když to shrnu..v současnosti mi to přijde jako nesmysl,v případě průseru mi to přijde jako úplnej nesmysl
  • Díky, že jsi věnoval čas tomu co celé prostudovat a podělit se o názor. :yes
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

pracintl,
je to jak říkáš: o motoráku jsem uvažoval asi tak 5 minut, než jsem zjistil že je to fakt jen hračka pro horních 10 tisíc. Co jsem našel, tak soukromý motorák má spotřebu jako tanková divize a akční rádius tak 600nm, tedy k ničemu. A to se ani nebavím o ceně, kde už to nejsou statisíce EUR ale miliardy. Na to má tak leda Kim Čong Un a pak možná ještě Babiš...nebo spíš ani on ne.

PLACHETNICE, je jednoznačná volba.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Jachta

Příspěvek od Kapo »

Všetko de, ak sa chce. Enem treba hladať spôsoby ako, nie dôvody prečo ne... :D

Tiež sem tam nad tým dumám. Ono netreba ani miliony. Jachtu si šikovník postaví aj sám. Výhoda na tom je ta, že si potom majster zvládne robiť sám údržbu aj opravy. Nevýhoda.....čas čas a čas.

Jeden z mnohých... :

https://www.lidovky.cz/sam-si-postavil- ... _domov_kim

https://hradec.idnes.cz/moreplavec-petr ... zpravy_kvi
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

Hohepa,

Souhlasím, že Jachta určitě není vhodná jako Bug Out Vehicle z ČR :rofl
Ano, měl jsem na mysli na ní ŽÍT. Kdybych chtěl jet na dovolenou a pak zase zpátky k soustruhu do fabriky, tak si najmu charter a nebudu to psát na Rozpad.cz.
Nevěřím, že ani jeden rozpadlík neuvažuje nad podobným plánem jako jsem nastínil já a proto se zde ptám. Možná jich je víc a jen se nechtějí dělit o informace. Nebo už plán realizovali a na internet chodí jen když jsou zrovna u pobřeží, aby nemuseli platit ten satelitní.... kolik Nicků tady bylo celkem aktivních a najednou se po nich slehla zem... pár jich bude ne?
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jachta

Příspěvek od ecart »

Mrkněte třeba na tuhle partičku chlastometrů. Jejich pojetí sice není úplně přesně to, co jsem měl na mysli, ale řeknu vám, že tahle parta bude v pohodě ještě hodně dlouho poté co my tady budeme chodit jen mezi mešitou, fabrikou a ubytovnou. A pokud se opravdu stane nějaký průser, my budeme sbírat radioaktivní spad do čepic, zatímco oni se budou slunit na pidiostrůvku uprostřed oceánu. Ona totiž většina raket má cíle nastaveny nad pevninou, nikoliv nad mořem...AHA?

https://svdelos.com/sailing-videos/
Odpovědět