ATB - nouzové použití

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 464
Registrován: 09.06.2020 13:24
Pohlaví: muž

ATB - nouzové použití

Příspěvek od Ulfhednar »

Chci dát do kupy přehled základních antibiotik, jejich vhodnosti na různá onemocnění, seznam nějakého základního setu a zkušenosti s nákupem ze zahraničí.

Předesílám, že jde o laické NOUZOVÉ POUŽITÍ, v krizových situací, kdy alternativou je riziko úmrtí, následků apod. Tj. o situaci, kdy vybíráme menší zlo. ATB nejsou skupinou léků pro amatéry a ve všech situacích, kdy je to jen trochu možné, rozhodně PREFERUJTE LÉKAŘE!

Dole jsou linky a soubory ke stažení. Jde z velké části o wikiskripta, web MUDr. Štefánka a materiály "Antibiotické minimum" První lékařské fakulty UK. Něco jsem stáhl do .pdf, protože to časem nemusí být online. Bude doplňováno, tohle je výkop.

Je třeba si uvědomit, že ATB se v řadě případů kryjí svým účinkem, resp. cílovou skupinou mikroorganismů, proti kterým účinkují. Druhá věc, kterou je třeba vést v patrnosti je různá rezistence bakterií vůči různým ATB. Mění se s časem a mění se i geograficky.

V tuto chvíli se nebudu zabývat komplexním dělením ATB dle chemického složení, nebo dle původu a začnu svým "setem" ATB, která jsou levná, dostupná a rozumně dávkovatelná per os (tabletky). Pořadí je náhodné. U všech uvádím i přibližný objem, kolik je třeba jich nakoupit pro léčbu jednoho dospělého při těžkém průběhu nemoci (rozpětí spotřeby je běžně čtyř až osminásobné!).

!Následující text je strašlivé ZJEDNODUŠENÍ. Něco jako ATB TCCC pro chovance ústavu pro mentálně zaostalé!:

FLUOROCHINOLONY
Fungují hlavně na gramnegativní breberky. Dobře fungují při podání ústy. Obecně vhodné na problémy v BŘIŠE.
Močové infekce, GIT (včetně tyfu), pohlavní (kromě Syfilisu), cholera, legionella, anthrax... Jsou obecně laciné.
CIPROFLOXACIN 10x500mg - 0.7€ - potřeba alespoň tři balení: 3x0.7€- 2.1€

SULFONAMIDY
MOČOVÉ CESTY. Ničí neg. i poz. bakt. ledviny a dále skoro všecny průjmové záležitosti: tyfus, paratyfus A,B cholera. Dále chlamydie, streptokoky, aktinomycety... Bacha na warfarin a podobné léky! Obecně laciné.
KOTRIMOXAZOL 10 x 480mg - 0.5€ potřeba cca 4 balení 4x0.5€ - 2€ ("Biseptol")
STREPTOCIDE powder - "prášek do ran" (viz. Save Private Ryan) - 2g - 0.8€

PENICILINY (přesněji betalaktamové ATB)
Většinou se moc neperou s jinými léky, ale rády vyvolávají alergie. základní berou jen grampozitivní, novější i některé negativní, plus koky. PLÍCE, dýchání, moč, kůže, měkké tkáně, lysterie, tyfus, enterokoky, heliobacter...Dnes se většinou používají širokospektrální, odvozené od Amoxicilinu, jako je Augmentin (v podstatě amoxicillin + kys. klavulanová - zvyšuje účinek ATB proti rezistentním bakteriím)
AUGMENTIN 14x625mg - 3.90€ potřeba min. 3 balení - 11.70€
AMOXICILLIN 20x500mg - 1.50€ potřeba 4-5 balení - 7.50€ (v případě potřeby vysokých dávek může být vhodnější, než Augmentin, u něj by mohlo dojít k předávkování kys. klavulanové)

TETRACYKLINY
Nebrat s mlékem, fotoalergie, nevhodný zejm. pro děti (zuby, chrupavky) Dost účinný proti skoro všemi, ale zase - rezistence.
Pánev, moč, pohlavní, vč. syfilis, tularemie, limeská borelkam cholera...Dnes vhodnější modely na bazí doxycykliny (Doxybene aspol.) - neumím sehnat
TETRACYKLIN 20x100mg - 1.20€ - asi 5 balení 6€

CHLORAMFENIKOLY
Velmi účinné na spoustu věcí, ALE! hrozí anemie (dočasná i trvalá) a neodvíjí se podle dávky! Není to lék první volby!
Záněty mozkových blan, abscesy, sepse, tyfus...
LEVOMYCETIN 10x500mg - 1.7€ (asi 3 balení) - 5.10€

CEFALOSPORINY (stejně jako penicilin patří do betalaktamových
Dnes třetí (Pancef) a čtvrtá generace. Obecně velmi účiné a velký záběr. Poměrně drahé. ty nejúčinnější se podávají injekčně. Při masivní infekcích a těžkém průběhu. Vhodný jako první pomoc při odhalení akutní hnisavé mengitidy. Jde o minuty. celá léčba je v tomto případě cca 42g, což je rána, ale jako první pomoc neuškodí mít v domácnosti, která není komplet oočkovaná 2g + injekci. Tohle bych rád, aby prodiskutovali znalejší, než já. Za mně třeba na horách, mimo rychlý příjezd sanity je 2g něco, co může zachránit život, končetinu, zrak... a získá to pacientovi cca 8 hodin.
CEFEPIME 1g - 1.6€ pro dospělého potřeba 2g 3.2€ (jediné, z uváděného, které je třeba podat injekčně)

To je za mně asi základ. Plus oční kapky a mast, třeba erythromycin. Celé se to dá kolem 50-60€ (podle počtu balíčků Streptocidu) plus doprava a daň.

Trvanlivost - něco málo najdete v přílohách. Obecně se tomu věnuje protokol SLEP - Shelf Life Extension Program. Americký projekt zkoumání léků, o kolik déle mohou být uloženy ve strategických zásobách. nemám to zatím moc dobře nastudováno. Prosím o případné znalce. Každopádně za mně - při dobrém uskladnění dva roky navíc vydrží, tetracyklinové raději rok. Ale při důkladnějším zkoumání je možné, že to bude o hodně delší.

No, to je zase grafomanský výplod, ach jo.
ATBzaklad – WikiSkripta.pdf
(358.91 KiB) Staženo 8 x
ATBzaklad_StepJir.pdf
(114.49 KiB) Staženo 6 x
Amfenikoly_ATBmin.pdf
(115.96 KiB) Staženo 3 x
Chinolony_ABmin.pdf
(141.57 KiB) Staženo 3 x
Peniciliny_ATBmin.pdf
(154.06 KiB) Staženo 6 x
Sulfonamidy_ATBmin.pdf
(123.37 KiB) Staženo 3 x
Tetracykliny_ATBmin.pdf
(115.95 KiB) Staženo 3 x
Óðinn á yðr alla
Germanik1
Příspěvky: 843
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: ATB - nouzové použití

Příspěvek od Germanik1 »

👍Hezký výcuc, super
Udělám co musím.
Liqid
Příspěvky: 82
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: ATB - nouzové použití

Příspěvek od Liqid »

Schválně se podívejte do přibaláku na skladování...pak se podívejte, jak vám to přišlo. Když je venku -15 nebo +30 a Pošta to má v celý den v autě, čeká to někde v konteineru nebo ve vaší schránce. Vážně chcete taková léčiva užívat? Vyhlášku a správné distribuční praxi tu nemáme jen tak.
CombatMedic
Příspěvky: 113
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: ATB - nouzové použití

Příspěvek od CombatMedic »

No já nevím, nám na odd to dodávává lékárna na objednávku. A pokud vím, tak do lékárny to naváží farma firma, která samozřejmě dodržuje skladovací podmínky i během transportu. Nějak nechápu komu vozí ATB pošta a dává je do schránky. :?:

Všechny ty informace od Uflahudlera jsou veřejný a dohledatelný během pár vteřin. Co je největší problém, tak ty ATB sehnat, správně rozpoznat onemocnění a podat, být si vědom možných (i smrtelných) následků a ideálně být schopný na ně reagovat.

Osobně jsem proti praxi non lege artis, jako příklad se teď objevilo video a články na FB o zvířecích ATB. :puke

Osobně si myslím, že v případě SHTF se tihle "felčaři" pozabíjí sami svými pokusy se vyléčit - teď vůbec nenarážím na Ulfahudlera a ostatní zde na fóru, ale spíš na různé FB skupiny a některé autory YT videí.

Ještě chci dodat, že ATB řeší každej prepper, kterej se trochu víc zajímá. Ale ruku na srdce, kdo z vás dokáže ošetřovat chronickou (nehojící se) ránu? ATB nejsou "spásný" v případě traumat, porušené integritě kůže, vředů atd. To si moc lidí neuvědomuje. Je to dobrý téma na článek, kterej asi zpracuju.
Skilled And Resolute
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 464
Registrován: 09.06.2020 13:24
Pohlaví: muž

Re: ATB - nouzové použití

Příspěvek od Ulfhednar »

Ne každý s sebou vozí nemocniční oddělení a ne každý má nemocniční lékárnu. A ne každý si je jistý, že ji bude mít po ruce napořád.
Nevozí je pošta, ale DHL apod.
Ehm, někde jsem psal, že jde o nějaké tajné informace? 99.9% obsahu rozpadu je veřejných a dohledatelných během vteřin. Ale občas někoho potěší, když si dá někdo práci a vyhledá to pro ostatní.
Proto plánuji kupovat ATB teď, kdy je chladno a riziko likvidace je malé.
ATB jsem na sobě nepoužil cca 40 let. Proč bych se měl při SHTF pozabíjet? Jasně píši, že bych je použil jen kdyby bylo jasné, že jde o kejhák. Je ta informace nepochopitelná? :head
Když bude někde někdo ležet s rašící celkovou sepsí, nebo "jenom" tyfem a nikde nemocnice, tak mám variantu nechat ho lege artis zhebnout (a být na to hrdý) nebo prostě tipnout váhu dát mu příslušná ATB v příslušné dávce. Víc mrtvy nebude, když tu násobilku nezvládnu.
Liquid: jste si jistý, že ta vyhláška bude platit vždy a bude vždy nejlepší volbou se jí striktně držet?

Mimochodem ATB jsem nasazoval 2x když šlo docela o kejhák a doktoři poblíž fakt nebyli a dotyční se mnou stále chodí na pivo. A kdo občas nepoužil Framykoin bez lékaře, ať hodí kamenem.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 464
Registrován: 09.06.2020 13:24
Pohlaví: muž

Re: ATB - nouzové použití

Příspěvek od Ulfhednar »

CombatMedic: pokud dáte do kupy nějaký text, bude to skvělé. Říkal jsem si, že "vydráždit" odborníka k publikování by byl úspěch vlákna.

A ano, ATB jsou citlivá na teploty (hlavně vyšší). Nejméně stabilní jsou různé sladké suspenze (syrupy), zejména s peniciliny. Ty opravdu nemá valný smysl objednávat přes net. Ale většina ATB "v prášku" má teplotní rozpětí skladování 5-20*C. V chladném počasí jako je toto, je slušná šance, že přijdou v pořádku. Pokud nemá někdo zdroj v lékárně, nemocnici...tak teď je podle mne nejméně špatné období k objednání.
Óðinn á yðr alla
Liqid
Příspěvky: 82
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: ATB - nouzové použití

Příspěvek od Liqid »

CombatMedic píše: 19.02.2021 18:41 No já nevím, nám na odd to dodávává lékárna na objednávku. A pokud vím, tak do lékárny to naváží farma firma, která samozřejmě dodržuje skladovací podmínky i během transportu. Nějak nechápu komu vozí ATB pošta a dává je do schránky. :?:
To byla reakce na to, že kolega objednává po netu. A ani DHL neřeší teplotu zásilek, další věc je kvalita e-zdroje. Právě jako člověk z lékárny bych to neriskoval, přijde mi jednoduší si zavolat praktikovi.
Lamik
Příspěvky: 11
Registrován: 15.04.2020 18:36

Re: ATB - nouzové použití

Příspěvek od Lamik »

To testovani v programu SLEP je bezpochyby validni, ale testovaly se pouze pripravky registrovane v USA a rozptyl vysledku byl u nekterych ucinnych latek znacny. Takze vztahnout to na nejake produkty z 3. sveta, ktere chces podle vseho nakupovat, neni mozne.
Jinak nechapu tu fascinaci sulfonamidovym zasypem. Framykoin zasyp ma mnohem sirsi spektrum ucinku a je na recept v kazde nasi lekarne.
Radsi bych se domluvil na predpisu antibiotik s nejakym znamym doktorem, hlavne kvuli nulovemu riziku, ze to budou padelky.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 611
Registrován: 01.08.2015 15:34
Bydliště: US

Re: ATB - nouzové použití

Příspěvek od Alstratt »

Jen takove mensi pripomenuti. S ATB apod. lecivama, nedoporucuji si jentak zahravat. Pokud to neznate fakt dobre tak si muzete hodne uskodit. Hodne lidi nema ani poneti o tom co vsechno to muze zpusobit a to nevyctete jentak na nejakym pribalovem letacku. Mnohe mi o tom povidal protejsek ktery se v tom vyzna fakt hodne, neni to takova sranda jak se mnohym muze zdat a dost z toho se jentak nekde ani nedoctete. Pokud neco takoveho chcete/musite mit, tak se radsi vazne poradte s opravdovym odbornikem na to a ne kdejakeho lekare. Nasledne potom to reste este se svym lekarem pokud je ochotny se s vami o tom bavit (o vasem stavu ..) a udelat si testy na kdeco aby jste vedely jak na tom jste celkove. Zrovna leciva toho mohou ovlivnit opravdu hodne a to i prave ATB. Na nikoho tim zde nechci ukazovat ale dost lidi fakt hazarduje a mysli si ze si staci nekde precist nejake informace na internetu o tom ale znalosti kolem toho jsou mnohem slozitejsi. Nemyslim to nejak zle ale pro vase dobro pokud na to nechcete doplatit doporucuji nedelat ze sebe experimentalniho kralika a nebo se aspon poradne poradit s odbornikem a zjsitit o sobe co nejvic. To neni jako si koupit bonbony. Tady nejde jen o primy vliv leku co to muze mit pro telo ale i o tom v jakem jste stavu a tak to muze zpusobit neco co nemate ani na letaku. Cily zpustit tim domino efekt a dojde to az do faze co jste treba necekaly. Tak je vhodne to podrobne prodiskutovat s odbornikem a dodat informace v jakem stavu dotycny je a aby to zjistil tak si udelat testy atd. Jelikoz to lecivo chcete pro pripad kdyby neco tak je dulezite mit o osbe co nejvic znalosti a zaroven i znalosti jak to to bude reagovat s jinym lecivem. Jelikoz vas zajima pripravenost tak se muze stat ze dojdete do situace kdy budete muset umet spravne nakombinovat leky aby vam to neublizilo/nezabilo, aby jedno lecivo nerusilo to druhe a taky znat spravne davky na jaky problem a na jak velky problem, kolik toho je vhodne pdo dotycneho atd. Kolik z takovych lidi si bude zjistovat v jake fazi ta infekce je, kam se az dostala atd.? Dejme tomu ale ze si zjistite informace o soucasnosti v jakem jste stavu ted ale kdyz by neoc vypuklo tak jak budete zjistovat na vazne vysoke urovni v jakem stavu je v tu dobu vase telo? Budete mit nekde pobliz doktory odborniky? Tolik der co musite vyplnit aby to bylo opravdu dost efektivni co by se dalo este zminit aby jste co nejmene riskovaly a byly na nejake te + - jistote.

Pokud dotycny o tom moc nevi a nema kolem sebe ani kvalitni odborniky je spis zbytecne takove lecivo mit. Bude vam pridelavat starost ze to musite kontrolovat datum spotreby. Az to bude prosle kam to budete vyhazovat? Jentak do kose? To snad ne. Dale predstavte si ze by se timto smerem vydalo hodne lidi. Ted se tomu muzeme treba smat, techto leku je treba dostatek ale az by neco prichazelo vetsiho a vy sirily tyto informace nebo si je dost lidi verejne precetly tak muze vzniknout problem s nedostatkem leku v nekterych mistech kde by byly zrovna potreba a nez by se doplnily ... protoze by to lidi zacly vykupovat. Nezapomente hodne ldii je lehce ovlivnitelnych, jakmile jde o zdravi/zivot tak jsou zoufaly a daji i na nejake rady na netu. Vemte si jak reagovaly lidi na zacatku covid krize kolem rousek pak i kolem shaneni desinfekce, nekterych leku atd.

Predstavte si ze si treba reknete sobe "no jo ale proc by se melo zrovna me neco stat". No to si ale reknete potom u kdeceho, potom to jede jak lavina a to do doby nez se vam neco zavazneho stane. A tim ze to budete resit verejne a podavat to takovym stylem ze ostatni do toho taky pujdou tak je najednou mnohem vyssi riziko ze na to nekdo doplati a skonci fakt zle. A pokud to bude nekdo z vas co se ridi nejakyma takovyma radama z internetu kolem toho tak mnoho stesti. Nechci tim na nikoho konkretniho ukazovat (myslim to obecne) ale fakt bacha co verejne pisete, muzete tim spustit neco fakt nehezkeho v budoucnu nebo v soucasnosti v nekterych jedincich co si to sice zpusobi samy ze se ridi neodbornyma informacema na internetu ale neni to dobre sirit. Opakuji hodne lidi jsou lehce ovlivnitelni a zaroven tim muzete sirit to ze cimdal vic lidi se bude pripojovat do diskuzi/forum o tomto, budou tomu verit co si poridit za lecivo a nasledne to nekteri pouziji. Zoufaly lide delaji zoufale veci.

Pokud chce nekdo o tomto tematu neco sirit tak kdyz uz, tak by bylo vhodne kdyby se k tomu vyjadril nejaky opravdovy odbornik z daneho oboru co ty znalosti ma na kvalitni urovni. Hlavne at nikdo neaplikuje sve jednoduche videni na leciva tak jak jednoduse vidi mezinarodni politiku jak je u spousty lidi videt nebo jine veci. Hodne velka cast lidi vidi kde co prilis jednoduse tak rikaji/pisou lzi nebo maji zastarale informace atd., mysli si ze znaji fakta, ze vi co a jak to neco doopravdy je at uz jsou to politicke udalosti, vojenstvi, el. mobilita, politika, mezinarodni vztahy zemi, pandemie atd. Kdyz jim to vyvrati odbornik tak hned nadavaji ze je amater a neodbornik, nejsou schopny prijmout lepsi informace/fakta. Hodne lidem se hodne nelibi kdyz nemaji v necem pravdu, tak bacha at to neaplikujete i na lecivo. Spousta lidi dokud nejde do tuheho (zdravi zivot ..) tak nejsou schopny dat na opravdove odborniky a nejsou schopny si priznat ze nemaji pravdu. A este davejte pozor odkud ziskavate lecivo, nedoporucuji ho jentak nekde z netu objednavat. Neni to nic vzacneho kdy si lide objednaly z ne dobreho zdroje lecivo a dorazilo jim neco jineho zabaleno tak ze laik nemusi ani poznat ze to je neco jine.

V kazde zemi jsou nejake problemy v zrovna treba v US je bezne ze spousta lidi jsou zavysli na nejakych lecich, drogach apod. a mysli si ze to je reseni jejich problemu. Nespadnete do teto bubliny, leky jsou az jako krajni reseni, nereste jima prkotiny. Koho jinak zajima neco kolem tech drog a jak vypadasji nektera mista tak existuje urcite misto i vetsi kus od nas kde je mesto Philly a tam takove misto Kensington Beach, Philly, PA. Cily kdo mate instagram vyhledejte si kensingtonbeach_ a uvidite teprve neco.

Sincerely, Alstratt :beer
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Odpovědět