Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od jaromir »

Návody na lokání, celkovou ANESTEZII, samozřejmě jen pro dobu PA
tišení bolesti,
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od jaromir »

tak předpokládejme že dojde k zranění = bolí to
potom se to třeba zanítí = bolí to 10x.víc
pak se to musí řezat, čistit,.. bolí to 100x víc vím o čem mluvím zažil jsem to a díky za umrtvení

variant je několik:
LÉKY-ne každý je má nebo dojdou

1)ALKOHOL??? má někdo zkušenosti

2)ÉTER?? v lékařské kvalitě ne technickej.. ????

3)PŘÍRODNÍ ANESTETIKA ???????????

4) OXID DUSNÝ (N2O) vím že je jako hnací plyn třeba ve šlehačce-spreji (v jednom filmu se tím postřeleny "uspal")
funguje to???
jak tiší bolest????
asi si seženu flašku N2O :twisted: pak "vyzkouším" - "dám do auta" - "a nakonec vyrobím raketovej motor" :lol:
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od Karlos »

Nejsem si jist zda je celkova anestezie v PA/domacich podminkach vubec realizovatelna, ono celkova ansetezie je rizikova i v dnesni dobe kdy vas uspava odborny anesteziolog, monitoruje nekolik pristroju atd.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od Pepe »

Ještě bych doplnil klaiský lékařšký anestetika at už lokální (různé ***cainy) nebo celkové jako propofol (bílé mléko, rúžové sny :lol: ). V PA době bych jako svoje maximum použití viděl na takovej Mesocain a opichnutí něčeho např. před šitím, snesením nehtu atd. A jak říká admin, ono někoho "uspat" není jen tak... váha, výška, hromada vyšetření, během zákroku přidávání účinné látky atd. To je podle mě už moc hardcore a dopadlo by to asi tak, že by se člověk uspal na vždy :lol:

Spíš bych to viděl na nějakou sedaci/uspání třeba tisercinem. Ale zase... je potřeba mít léky a znát dávkování.

jaromir: jo, ten film jsem taky viděl, nevíš jak se jmenoval? Ale chtělo by to aby tě někdo hlídal... se uspíš, zabliješ a je konec... nebo se ti zastaví dech.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od alibaba »

Za obcanske valky v USA 1861-1865 bylo zraneno asi 1,2 milionu lidi a tenkrat se pouzivalo opium ,ale prislo se na to ze to je slabe a tak se prislo na to ze heroin je 100x silnejsi a tenkrat to ulevila boleti statisicum ,nebot bylo plno rukou a noh urezano .....
Uživatelský avatar
Expe
Příspěvky: 5
Registrován: 10.01.2012 18:45
Bydliště: Západní Čechy

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od Expe »

Pepe: To uspání šlehačkou bylo použito ve filmu Odstřelovač (Shooter) s Markem Wahlbergem, možná to bylo i někde jinde. ;) Ale to já jenom tak OT.
siegfried
VIP
Příspěvky: 177
Registrován: 07.12.2011 12:35

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od siegfried »

Cetl jsem, ze napriklad k znecitliveni pahylu nohy aby se s nim dalo chirurgicky "pracovat" ho lze oblozit na nekolik hodin ledem a pak asi hodinu clovek neciti bolest... brr
siegfried
VIP
Příspěvky: 177
Registrován: 07.12.2011 12:35

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od siegfried »

Nicmene umim si predstavit pouziti hypnozy - mozna, ze by se to v krusnych casech hodne rozmohlo? I kdyz asi spis u planovanych vykonu, ktery nejsou tak akutni a je moznost delsi pripravy a zjisteni hypnability pacienta. Cetl jsem (S. Kratochvil), ze pokusy v tyhle oblasti byly pomerne uspesny. Ne samozrejme stoprocentne a ne u kazdyho, nicmene kdyz budou jiny moznosti omezeny, proc ne?
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od Karlos »

siegfried: ktera kniha? Prof. Kratochvila znam osobne, jak ho potkam tak se poptam...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od Maximus »

S oxidem dusným nelze dosáhnout chirurgické anestezie - je příliš slabý (šlehačková bombička z filmu je blbost). Pro nouzové podmínky je možné počítat jedině s etherem (diethylether) ev. chloroformem (trichlormethan), který je mimo jiné kardiotoxický a je obecně na anestezii horší než ether (jedině v čem funguje dobře, tak je téměř okamžitý nástup účinku - zde filmoví scénaristé nefabulují).

Hypnóza nebo třeba i akupunktura jako anestezie také funguje, ale to už chce mít opravdu nastudováno a hlavně praxi (což tu skoro nikdo neumí a pořádně nikdo).
siegfried
VIP
Příspěvky: 177
Registrován: 07.12.2011 12:35

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od siegfried »

admin: parada, podrobnosti by me urcite zajimaly! Nevim uz, jestli to byla Klinicka hypnoza, nebo Hypnoza, experimentalni pristup (oboje jsou to starsi knizky)
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od BOGOVIK »

Nu nouzove umrtveni, pokud vzpominal nejake partyzan pokazde rekl "ozrat jako prase". Takze z pohledu PA bych rekl, alkohoval ma dalsi pouziti krome dezinfekce a barteru.
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od cajgalamo »

A čo umrtvenie boľavého zubu? U nás sa v poľných podmienkach používal klinček, čiže "hřebíček". Neviem presne čo obsahuje, ale po rozžutí vicerých kusov a priplácaní jazykom okolo zubu začala tŕpnuť huba ako po injekcii. Nie som lekár ani botanik, viete niekto čo je tam účinná látka? Prípadne by sa to možno dalo nejako extrahovať a v kritickej situácii nejako použiť aj na iné časti tela, hm... :idea:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od Josef »

klinček, čiže "hřebíček"
- jako víceúčelová tinktůra: http://expedicebilytesak.sweb.cz/ostatn ... ebicku.htm
(...mám ale takové tušení, že jsem už někde tento odkaz uváděl.)
Poustevnice
Příspěvky: 35
Registrován: 27.01.2012 12:59

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od Poustevnice »

Myslím, že v opravdu polních podmínkách by se dala použít nějaká rostlina, obsahující alkaloidy, např. Rulík v malých dávkách působí na nervová zakončení, má utišující, sedativní a antispasmické účinky, zmírňuje bolest a tlumí astma. - zdroj Florarium od A. Catabiliho. Ovšem problém je to dávkování, že.....
Nebo možná mast obsahující alkaloidy, v podstatě taková "mast čarodějnic", jako lokální znecitlivění.....
Napadají mě ještě houby, muchomůrky a jejich halucinogenní účinky, ovšem opět je problém s dávkováním a jedinec může reagovat zcela nečekaně.....I když v opravdu válečných podmínkách, je to určité řešení.
Zkusím prozkoumat tu úžasnou knihu o rostlinách, co jsem zmínila.
Jinak samozřejmě alkohol. Občas v nějakém historickém filmu se řešila taková amputace pevným úvazem a děj se vůle Boží....
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer,

Příručku "Survival and austere medicine.pdf" najdete na netu, je tam několikrát.

Prostudujte si stranu 76 Tabaco a 104-107 Alkohol a Ether.

Hezký večer
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od jaromir »

Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od cajgalamo »

Ako kritické riešenie ma ešte napadajú opiáty. V poľných podmienkach koncentrovaný odvar z makovíc. Prípadne možnosť získať z rastlín ópium. Lepšie ako nič. Info tu:
http://www.2zskolin.cz/kytky/04/04.html
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od alibaba »

Vsak uz jsem to psal za valky 1776 co trvala 8 let jedine co bylo tak mak co se vyvaril jako caj a vznikl opiat a kombinovalo se to whiskey a tomu co potrebovaly uriznout nohu se tohle davalo v kombinaci pred operaci a ten postizeny byl opity na mol a mel v sobe opiat caj a tak jasne jej to bolelelo ,ale neomdlel bolesti....k nejakemu utiseni bolesti to melo daleko ,ale tlumilo do bolest tak ze 75% .....
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Tišení bolesti/UMRTVENÍ/ANESTEZIE

Příspěvek od nabu »

s hypnozou mám zkušenosti. Zhypnotizovat někoho, kdo se nesoustředí je trochu problém. Děti, osoby mentálně retardované...nesoustředí se...
A lidé, kteří mají bolesti jsou nejen nesoustředění, ale i většinou odmítající podobné působení.
Také zde nastává morálni dilema pro hypotizujícího, pomáhat někomu proti jeho vůli či ne?
Respektive soustředí se na to jak to bolí, ne na Vás...Pokud je bolest panická, nic nenaděláte,vůbec neposlouchá - pokud není, lze ji ustát i bez hypnozy. Dobře to funguje na chronické bolesti.
Přesto by to ale asi nějak šlo.Proberu to s odborníkem.
U člověka před nějakým zákrokem je to vcelku dobře použitelné. Bolest lze podle mé zkušenosti utlumit. Kurzy hypnozy lze jednoduše absovlovat.
Odpovědět