Škrtidla obecně

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Uživatelský avatar
RobN
Příspěvky: 7
Registrován: 18.06.2016 11:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od RobN »

Doc píše:Přesně jak říká Count, ZDRSEM jsem tak nějak bral (z toho, co sem o nich vybrouzdal na netu), ale pokud toto o škrtidlech, tak nevim... I v městských podmínkách se pořádná amputace sem tam ukáže a bez škrtidla to nezastavíš.

Myslím, že škrtidla se není proč bát, pokud ho člověk umí dobře použít.
Kolegy jsem se na to ještě ptal - na tom ZDrsem kurzu byl on. Říkal,že to zdůvodňovali hlavně tím,že lidi neumí škrtidlo dobře přiložit a že když ho přiloží blbě-málo utáhnou,že to pak bude krvácet spíš víc.Takže jak to už někdo psal,učili je hlavně ten tlak v ráně rukou a tlakovej obvaz a to prej i jako řešení na amputace. :o

Já chápu,že ty amputace jsou hlavně věc ve válce apod, ale na druhou stranu i v běžném životě, ve městě, nebo při práci v lese, se to může stát. A i s rychlou záchrankou - ta v tom lese ani tak rychlá nebude :oops: -v zádech, to může být problém, bez dobrýho a dobře přiloženýho škrtidla.

Teď v neděli jsem byl na kurzu první pomoci Basic od org. IPRK, bylo to školení na míru pro naší org. psovodů, co cvičíme záchranařinu,takže taky nic přímo combatovýho, ale škrtidla nám normálně ukazovali i jsme si to zkoušeli prakticky na sobě :yes . Bylo teda jasně řečeno,že většinou stačí tlak v ráně nebo tlak.obvaz,ale pokud ne,třeba právě u amputací,nebo otevřených zlomenin,tak určitě škrtidlo doporučovali. :yes

Vedl to maník,co má zkušenosti od policie a vodní záchranky a slečna co dělá na urgentním příjmu, tak jim to vcelku věřím,že nějaký krvácení už v životě viděli :clap

Takže já osobně dál věřím tomu,že kvůli škrtidlu nikdo o ruku/nohu nepříjde, ať si kolega tvrdí, co chce :lol:
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Doc »

Ano, když dáš škrtidlo špatně, tak to škodí... Nicméně stačí to ty lidi pořádně naučit a špatně to dávat nebudou. ;-)
FARG
Příspěvky: 6
Registrován: 28.03.2016 18:49
Pohlaví: žena

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od FARG »

Problém, co je tu popisován, plyne především z toho, že kurzy první pomoci vyučují většinou nezdravotníci (nechápu... :shock: ). Většinou jen lékař, záchranář nebo sestra z urgentního příjmu, traumacenta nebo záchranky dokáže rozumně odpovědět na případné dotazy účastníků, protože je z praxe a s úrazy a ostatními akutními stavy se setkává denně.
Když jsem studovala, učila jsem PP při krvácení stylem, že na masivní krvácení stačí použít tlakový obvaz (krom cizích těles v ráně, otevřených zlomenin a amputací mimo prstů). Vždy jsem ale učila nakládat zaškrcovadlo a všichni si to zkusili (na mně). Faktem je, že od doby, co se pohybuji na vysokoprahovém traumacentru a u záchranky, viděla jsem i pár "obyčejných" masivních krvácení, na které se zaškrcovadlo prostě použít musí - a jednalo se o civilní podmínky.

Dle mého by se lektoři a tvůrci kurzů PP měli více zaměřit na akutní stavy (NZO, masivní krvácení, pneumothorax, zlomeniny velkých kostí, poranění hlavy + akutní interní stavy) a řádně je probrat z hlediska skutečné praxe a prakticky vyzkoušet.

Pakliže by někdo chtěl dělat rozšířenější kurzy, měl by na to mít i dostatečnou hodinovou dotaci. Proběhla tu diskuse o kompetencích a zavádění i.v. linky a řešila se tu vzduchová embolie (WTF?). Pokud někdo řeší takové otázky, ať na flexilu radši snad nesahá - proč to zmiňuju... Nějaká slečna tu psala, že má všechny možné kurzy, větší vzdělání mají už jen zdravotní sestry... Co to tedy bylo za kurzy?

Má zkušenost z praxe: Ano, většina masivních krvácení lze zastavit správně složeným a naloženým tlakáčem, ale pokud jde o amputaci, ztrátové poranění tkáně, otevřenou zlomeninu, prosak obinadla, cizí těleso v ráně - správně použité obyčejné (ale min. 5 cm široké) zaškrcovadlo neudělá vůbec žádnou škodu, naopak je užitečné. Taktická zaškrcovadla jsou rozhodně bomba, protože je lze naložit velmi rychle a člověk si je zvládne naložit i sám na sebe jednou rukou (ne, že bych to s obyčejným a pomocí zubů nezvládla :D ) Čili zaškrcovadlo do základního kurzu PP (civilní, taktické, je to jedno) rozhodně patří.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od DeadMan »

Chtěl bych si pořídit do lékárničky nějaké "lepší" škrtidlo, než jsou ty gumové co jsou běžně v lékárnách.

Nechci ale ty neskladné vojenské tourniquety.

Našel jsem tohle http://www.distrimedobchod.cz/INMHS403

Píšou, že je i na zastavení tepenného krvácení, tak se chci zeptat, zda je to opravdu použitelné?

Případně co jiného skladného a zároveň uživatelsky přívětivějšího než guma z autolékárny?
You cannot kill me as I am already dead!
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Reccol »

Najít místo na turniket, z gumových pak SWAT.
Ty vojenský jsou prostě co se aplikace týče nejrychlejší.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Count »

RATS, nebo SWAT. Pokud máš málo místa, tak tyto.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Doc »

Nevím, zda o tomto víte, je to už starší věc, ale poslední dobou zjišťuju, že moc lidí (i lidí z oboru) o tom nemá šajnu, což je špatně...
Možnosti a místa pro aplikaci turniketů;
• Pokud jsem přímo ohrožen (střelcem, požárem...) nebo není čas na celkové obnažení poraněného místa a zhodnocení rány, aplikuji turniket co nejvýše na končetinu, tj. paže, stehno.
• Pokud nejsem přímo ohrožen a mám čas celkově obnažit poraněné místo a zhodnotit ránu, aplikuji turniket 2-3 palce (5-8cm) nad ránu (i přes dvě kosti)!
A ano, funguje to i přes dvě kosti, je to potvrzené medicínou založenou na důkazech. Striktní aplikace TQ pouze na paži/stehno z důvodu, že tam je jenom jedna kost, je mýtus.
Kdo chce, nastuduje si... Kdo ne, dávejte to dál co nejvýš na končetinu, ono to není prakticky špatně, ale jde to i lépe. :-)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od štaflík »

Na SWATu se mi líbí jeho (relativně) snadné použití jak roli tlakového obvazu, tak škrtidla.
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Atrop »

Nosim denně http://www.supportmed.cz/osetreni-ran/t ... -turniket/
Je to klasickej esmarch široký 100 mm. Oproti SWAT-Tu je bez potisku, ale funkce stejná a cena třetinová :)
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od štaflík »

Dobrý tip... Dík.
Mimochodem na tom webu mají docela pěkné a levné věci.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od GOD »

https://cv1.pikabu.ru/video/2020/06/21/ ... 20x404.mp4

ten klud s jakym vytiahla škrtidlo z ruksaku :yes , a potom čo ju ošetruju piše do mobilu... no dobreé

situaciu okolo nema asi zmysel komentovať.
Informácia je v časopriestore.
CombatMedic
Příspěvky: 131
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od CombatMedic »

Tohle se řešilo na Bojové medicíně. Holka absolutně netuší jak a kdy tq použít :lol:
Skilled And Resolute
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Maric »

Na jednom E-shopu jsem narazil na toto škrtidlo TX2 RevMedx, a rád bych aby se k němu vyjádřili i zdravotníci. Má schválení použití v NATO složkách a je doporučováno CoTCCC. Vypadá docela blbuvzdorně, ale ne až tak bordeluodolně. Sice stojí raketu oproti ostatním škrtidlům (přes 1400 Kč), ale tento ráčnový systém se mi líbí, vypadá i docela skladně.

https://www.youtube.com/watch?v=LPBRKuasnLg

tx2_tourniquet_2_zuby.jpg
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Alstratt »

Zdravotnik sice nejsem a nemam toto skrtidlo, toto skrtidlo mam jen malo vyzkouseny kdyz byly moznosti si to pujcit k vyzkouseni. Bylo to jedno ze skrtidel co me lakalo si poridit a prave stejny duvod proti zaneseni bordelem byl tez duvod proc ho nemam. Jestli se to zanese bordelem nevim, existuje na youtube video o skrtidlu s + - stejnym mechanismem a bordel na to vliv snad nema jak je videt a do jakeho prostredi je urceno. Muj nejoblibenejsi je zatim TMT. Zajimava by mohla byt i nejaka verze TMT s tim mechanismem co ma RedMedx nebo OMNA, samozrejme pokud to nema vliv na bordel. Jinak mam od RevMedx produkty Xstat, Xgauze, AirWrap, jsou fakt dobre a funguji mi dobre. Tak typuji ze i to skrtidlo by od nich mohlo byt dobre ale nevim jak s tim bordelem no. Hlavne bacha na fake produkty, takovehle veci kupovat jen z kvalitnich overenych zdroju.

https://www.youtube.com/watch?v=1ScnrHNpNnE OMNA
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Bill Masen »

To se dá lehce vyrobit za pár kaček, stačí si zajít do skiservisu, a říct si o pásek ze snowboardovýho vázání.
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Apokalyptik »

Kúpili sme s kamarátom tieto turnikety: https://imedical.sk/tourniquet-cat-7-black-blue-orange/

Ja som si zobral modrý, on oranžový. Po rozbalení balíka sme zistili,
že na tom modrom je nápis: FOR TRAINING USE ONLY.

Na oranžovom je: COMBAT USE.

Čo s tým??? Chápem to ako podvod na zákazníkovi, prezentovať dva rôzne produkty ako jeden.
Benedict
Příspěvky: 63
Registrován: 20.10.2023 19:20
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Benedict »

Zkusit domluvit výměnu, zatím bez výčitek. Netřeba hledat zlý úmysl, nejspíš tomu vůbec nerozumějí.
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Apokalyptik »

Tak samozrejme, že to skúsime najskôr mierovou cestou, ale už mám nervy na to, že sa tu každý snaží človeka odrbať!
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Reccol »

Nikdo tě neodrbává (aspoň ne přímo), je to z části tvoje neznalost a z části blbě napsanej web prodejce. Modrý CAT je ofiko tréninkový (aby si to jasně odlišil od těch ostrých), nicméně přímo výrobce píše "fully functional", viz https://www.narescue.com/combat-applica ... -t-tb.html
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Apokalyptik »

Síce dobrá rada, ale prišla neskoro. Už je vymenený.
Odpovědět