Škrtidla obecně

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od B89 »

Tím "pro blbce" sem myslel jako návod (např. pro lidi co to vidí poprvé). Že to jde použít jako tlakový obvaz to nepopírám, na tlak. obvaz jde použít víc věcí...

http://www.deftactraining.ch/portals/7/ ... niquet.jpg
na tomto potisku nic o použití jako tlak. obvazu nevidím, ale možná jsou i nějaké novější verze kde to je ;)
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od jameson363 »

U swat-t a podobnejch bych resil hlavne sbalitelnost, to je podle me zakladni duvod, proc si brat tohle a ne kocicak apod. Swat-t je fakt malinkej a vejde se do bezne male lekarny, u tohodle to vypada horsi.
werty
Příspěvky: 4
Registrován: 25.01.2011 16:04

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od werty »

B89 podle instruktážního videa se při použití jako škrtidlo mají roztáhnout obdélníčky na čtverečky a při použití jako tlakový obvaz se má roztáhnout oválek s kosočtvercem na kolečko se čtvercem.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Reiser »

Mám možnost za relativně slušnou cenu sehnat škrtidlo SOFTT-NH. Potřebuju se rozhodnout mezi SOFTT-NH a SOFTT-W. Tady je pár postřehů. Vycházím z obrázků a toho co jsem četl, bohužel nemám osobní zkušenost.

SOFTT-NH
----------------
(+) Kompaktnější (užší popruh).
(+) Fixační šroub. Spolehlivější zajištění při transportu.
(+) Dva fixační body pro vratidlo.
(-) Časově náročnější aplikace, kvůli absenci rychlospony. Škrtidlo je pravděpodobně potřeba navléct na postiženou končetinu. Nebo kompletně rozvázat a popruh pak znova provléct, což může být ve stresové situaci výrazná časová ztráta.
(-) Užší popruh. Zaškrcení nemusí být dostatečné při aplikaci na dolních končetinách. (Tohle je čistě domněnka.)


SOFTT-W
--------------
(+) Rychlejší aplikace díky rychlosponě. Škrtidlo není třeba navlékat, šetřnější manipulace s postiženou končetinou.
(+) Širší popruh. Pravdě podobně efektivnější zaškrcení i na dolních končetinách. (Domněnka)
(-) Rychlospona by mohla být nejslabším článkem. Vada materiálu. -> Roztržení.
(-) Pouze jeden fixační bod pro vratidlo.
(-) Není tak skladné jako SOFTT-NH, širší popruh.

Kterou verzi byste si vybrali vy? Opravdu mi chybí osobní zkušenost a možnost obě verze srovnat, takže výše uvedené nemusí být nutně pravda.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od bacil »

Nemám s tím sice vůbec žádné zkušenosti, ale čistě logicky z toho popisu mi vychází to první.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Doc »

Pracoval jsem s oběma, s Widem se mi dělalo líp, asi sem na něj zvyklej páčto ho tahám aj já sám. Je taky (jak píšeš) širší, což je jedině plus, škrtidlo by mělo být "co nejširší". Třeba CAT tohle néúplně splňuje. Za mě Wide. ;) A když né Wide, tak klasickej gumáč. Hezký je taky SWAT škrtidlo.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Pepe »

Určitě Wide, jak píše Doc, je širší. Také ho sám nosím, tady je bezva video jak si ho hezky poskládat. Spona na něm je dostatečně pevná a škrtidlo jako takové samozřejmě zvládá zaškrtit i dolní končetinu (narozdíl třeba od SWATu). Každý TQ má svoje + a -
U SWATu mi nejvíc vadí náchylnost na okolní prostředí a to zejména po aplikaci.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Reiser »

Ok, půjdu to té WIDE verze. Díky.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od cipis »

A co je ta relativně slušná cena? Možná bych se přidal ;-)
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Reiser »

Ta relativne slusna cena byla pro NH verzi sel jsem nakonec do te sirsi. Pred chvili jsem to objednal za "neslusnych" 699 CZK / kus. Bral jsem to pomerem cena / duveryhodnost shopu. Zrovna tady se mi nechtelo moc riskovat, ze mi prijde nejaka napodobenina. Jestli ho chces taky posli SZ muzu jim zkusit jeste zavolat jestli by to slo do te objednavky prihodit a podelime se o postovne. Mozna uz by tam mohlo byt i postovny zadarmo, otazka je kolik toho chces.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Pepe »

Tak co, už někdo vlastníte R.A.T.S. ?

Podařilo se mi na ebay koupit bez označení za cca 120,- vč. pošty. Je to můj novej EDC společník a to díky mini rozměrům, skladnosti a váze.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od bacil »

Tady jsou zajímavý fotky i s rozměrama toho ocelového výstřižku

http://www.aliexpress.com/item/high-qua ... 73000.html
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Pepe »

Jojo, přesně ten mám ! :D
Ještě koupím origo a porovnám.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od goral »

Ja jsem teda v CUF jen uzivatel, ale neni pravidlo, zekazdy turniket, ktery nema aspon 2 place na sirku je nebezpecny?
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Reccol »

U tohohle tvrděj, že to je při správným použití, tzn. opakovaný namotání vedle sebe, bezpečný.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Pepe »

Přesně, je to schválený TQ pro TCCC.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Reiser »

Asi jeden taky poridim jako EDC nahradu za SOFTT-W co nosim ted prave kvuli velikosti.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od vrbodol »

Trošku jsem brouzdal po netu a zjistil jsem že nevim základní věci při použití škrtidla,tak prosím o osvětlení.
Někde píšou že se škrtidlo nesmí v žádnym případě povolovat-hrozí otrava organismu z nahromaděnejch škodlivin ze zaškrcené končetiny a jinde že je možno povolit tak každejch 6 minut ,aby nedošlo k odumření.Kde je pravda a jak dlouho může být zaškrceno?
Jak to teda řešej doktoři? Daj mu něco jako dialýzu aby to odfiltrovali nebo něco píchnou? Nebo spíš jak to řešit v polních podmínkách?Dejme tomu že zraněnýho dopravíte někam do tábora tam mu to někdo sešije a co dál?
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od goral »

(tohle je TCCC!)
Skrtidlo povoluje jen a pouze lekar.
Ovsem pokud je predpoklad delsiho transportu raneneho (rady hodin), neni od veci v prvnich 15 - 30 minutach po nasazeni skrtidla (cim driv tim lip) zkusit nasadit tlakovy obvaz a skrtidlo opatrne povolit. Pokud proteka, okamzite zaskrtit a uz to nezkouset. Pokud neproteka, ponechat skrtidlo na miste, ale povolene.
Pointa je zachrana koncetiny. Pri tak dlouhem zaskrceni je temer jistota amputace.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Reccol »

Jak bylo řečeno, radši nepovolovat.
A ta ztráta končetiny je taky individuální, není tak neobvyklé, aby se zachránily třeba 8 hodin zaškrcené končetiny.
Odpovědět