Škrtidla obecně

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Škrtidla obecně

Příspěvek od goral »

Reccol píše:Goral: Zas jak často se setkáváš s nutností použít škrtidlo... V podstatě jen u amputací. Nicméně jak už jsem říkál, IFAKy i větší lékárny si skládám podle toho, abych je využil i teď, nebo respektive primárně teď. Takže vyloženě do PA to bude, jak říkáš.
spadni plnou vahou na CAT (treba kdyz ho mas ve steheni kapse)...
vytahnes plastovou skladacku ala lego. A kdyz nevytahnes, aspon ten plast narusis, takze praskne kdyz to nejvic potrebujes.
Netvrdim ze je CAT spatnej, ale proste je potreba si uvedomit ze je to jednorazovka a plast...

přesunuto z "jaromír - evakuační zavazadlo" - pepe
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: jaromír - "evakuační zavazadlo"

Příspěvek od Pepe »

A proto máme SOFTT :lol: A nebo ty shity co se nakoupily do AČR? :evil:
Každopádně... jedno armádní škrtidlo bych určitě do lékárničky přidal.. společně s QuikClotem :)
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: jaromír - "evakuační zavazadlo"

Příspěvek od goral »

treba ty shity s amikama pujdou vymenit... takovy caveman skritidlo chce kazdy :D
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Reccol »

Goral: A proto ho netahám ve stehenní kapse :) Jinak chápu pointu a uznávám.
Pepe: Myslíš tu úžasnost s dřevem? Málem sem umřel smíchy, když mi to poprvé někdo ukázal :lol:
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Pepe »

Přesně:
Obrázek

A tady škrtidlo na mise:
Obrázek

Jinak docela zajímavý je abdominální tourniquet.
Hugo
Příspěvky: 55
Registrován: 03.03.2012 19:48

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Hugo »

škrtidlo typu CAT nebo SOF či S.W.A.T je v kapse na nic, člověk ztrácí čas když ho hledá a nemůže najít. doporučuji mít ho na vestě nebo nosiči v pouzdru, které se k tomu účelu dělá a je možno ho vlpést do Molle vazby, uchycení gumičkou je sice sexy, ale nejen z vlastní praxe vím, že je to nejlepší cesta jak škrtidlo ztratit. Další varianta je mít ho v "brašničce" :mrgreen:
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od goral »

Ja osobne nosim SOF s izraelakem v leve steheni (oboje v medic vlozce).
Mam to vic jako jistotu, nez jako prvni vec s kterou budu osetrovan (ifak je na veste...). Mam u sebe vic materialu a navic mam vzdy u sebe neco (vesta se obcas sundava...).
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Reccol »

Jenze v civilu vetsinou rig nenosim, takze nejaka dobre pristupna kapsa je jediny reseni...
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od goral »

no nosit v civilu CAT to by me mohlo... Premyslel jsem nad SWATem, ale porad je to na muj vkus moc velky :)
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Reccol »

Proste to beru jako EDC, misto se vzdycky najde, aspon ted :) V lete to je horsi, to je fakt...
Hugo
Příspěvky: 55
Registrován: 03.03.2012 19:48

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Hugo »

s.w.a.t. je v pohodě, nosím ho na opasku v pouzdře, které jsem s ním koupil
viz http://www.rescue4you.cz/store/swat-t-m ... rrier.html
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Pepe »

swat je dobrej :yes

Video cacm:
Škrtidlo od společnosti VAKUFORM
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Reccol »

Pepe: Diky za link na video, kdyz sem videl upozorneni na nej na FB CACM, rikal sem si, ze je skoda, ze se k tomu nedostanu ;)
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od goral »

Zajimavy postreh co se tyce skrtidel.
Predpokladam, ze znate SWAT skrtidlo. Neni idelani, ale zastavi kde co a predevsim je skladny a netecny ke zlomeni. Treba do mesta idealni. Nezasatvite s tim sice amputaci nohy (jen zpomalite), ale jinak na vetsinu krvaceni staci.

Sam jsem tomu neveril, ale zkouseli jsme ho udelat z duse do kola. Cca metr duse, podelne rozstrihnout a voila - mate home made swat. Vlastnosti jsou prakticky totozne. Samozrejme, pokud je to jen trosku mozne, je lepsi mit certifikovane veci, ale zase pokud jich chcete vlastnit vic kusu... dat 40 korun a 400 korun je rozdil :)

Do EDC idelani vec... Pripadne i do low-cost BOBa
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Škrtidla, zaškrcovadla a uškrtidla...

Příspěvek od jameson363 »

Oddeleno... Fabulous

O PP asi neco vis, nicmene neda mi to, pouzitelnost toho esmarcha? Nebyl by lepsi kdyz uz tak swat-t nebo alepson home-made pruh gumy z duse? Popripade kocicak?

Add paska - doporucuju 3M Durapore 2"/5cm - zdravotnicka bila paska, ductape to neni, ale snese hodne.

obvazy vz. 80 - vim, ze stojej par kacek nebo se daj sehnat i zadarmo, ale v dnesni dobe uz jsou moderni US obvazy za hodne prijatelny penize a pouzitelnost i objem mista je nekde jine.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od Artifex »

Jaká je podle tebe výhoda gumy z duše oproti esmarchovi? Esmarcha si nasadím sám za použití jedné ruky na druhou ruku, uděláš to s gumou z duše? Máš nějakou objemovou výhodu? Různé ty CATy a podobné srance, už se toho zase všichni zbavujou a vrací se k čemu? K esmarchovi, jen s drobnou modifikací, že při zaškrcení je na tom natisknuté spec. inkoustem, že při takovémhle utažení je to málo, při takovémhle OK= podle toho jak se roztáhne tak jsou vidět jiné obrázky... takže ne-díky, já ty obrázky nepotřebuju a to je jediná výhoda nejmodernější techniky oproti esmarchovi, objem nového je naprosto stejný jako tohoto. Ještě ty nové mají plošku na napsání času, kdy to bylo zaškrceno, ó, jaká inovace, mám v tašce lihovku a klidně si to napíšu na čelo.
Ta durapore je v podstatě nanic, skoro nic nevydrží, pásku na chirurgické lepení tam mám takže stříbrná páska s tkaninou problém řeší. Ty "moderní US obvazy" jsou sice menší, to ano... ale jsou bez gázy takže stejně musíš tahat gázu vedle a objem ti naskočí na naprosto stejný výsledek jako ta prastará 80ka, navíc musíš tu gázu hledat a to zpomaluje ošetření oproti: Jé, co se ti stalo? Rozepíny brašnu, Trh obal, Motymotymoty, Utáhy, Zašpendlíky. Na to abys všechno použil musíš mít cvik a nejen to mít v brašně... kolik zlikviduješ obvazů za 500 při tréninku řešení různých situací? Maximálně jeden aby sis prohlídl, co je uvnitř, já těma 80tkama už pár lidí i sebe úspěšně ošetřil a nikdo si nestěžoval. (Jasně, byly to menší záležitosti typu: Řezal jsem tohle a tohle, sjela mi kudla/ten plech měl ostřejší hranu, než jsem čekal/jsem debil a napíchl jsem se na větvičku: Oukej, zavážeme to, já si to tady zatím uklidím, vydezinfikuju stůl a připravím šití.)A po dokonaném díle přijdu domů a hodím ze skříně do tašky druhý obvaz. Navíc v tašce mám ještě hromadu místa tak proč s ním šetřit, klidně se mi tam vejde ještě nějaká pěkná CM4 maska s filtrem, 2 zásobníky na sa58 a toaletní papír, to ale v EDC nepotřebuju, potřebuju něco, co pomůže a co jsem schopen rychle použít.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od Reccol »

Artifex: Nějakej zdroj na téma "zbavování se CAT & spol sranců"? Ideálně z relevantního prostředí, třeba armády.
Dík
Hugo
Příspěvky: 55
Registrován: 03.03.2012 19:48

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od Hugo »

Na tohle téma jsem také zvědavý. Nebo na výhody obvazu vz. 80 oproti OLAES nebo izraeláku:-)
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od alive »

kdyz ma clovek ruce a hlavne hlavu, je jedno, estli ma esmarcha ci catsranec...spousta lidi ma nejmodernejsi vybavu a kdyz vidi krev, tak se skladaj...radej starej obvaz a vedet co s nim....
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od felix5 »

i ta citlivost se nechá naučit . člověk časem otupí .
Odpovědět