Škrtidla obecně

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
george
Příspěvky: 62
Registrován: 16.11.2012 10:33

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od george »

Poškodenie tkanív končatiny pri jej zaškrtení, môže oddialiť jej chladenie.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od floky »

Škrtidla v PP: ano, či ne?

428 turniketu umístěných na 309 končetinách

Průměrná doba naloţeného škrtidla byla 70 minut
(rozmezí 5 aţ 210 minut)

4 pacienti měli ochrnutí nervu na úrovni turniketu. 3
z
nich se zlepšili v
průběhu dne, čtvrtý měl obtíţe
přetrvávající 6 dní; poté odezněly

7 pacientů puchýře, odřeniny, nebo modřiny v
oblasti přímo pod škrtidlem.

10 pacientů mělo krevní sraţeniny, i kdyţ ţádná
z
nich nebyla přičtena na vrub turniketu.

zdroj: http://download.pelhrimovskypodvecer.cz/s4I.pdf

Osobne: Ked vidim že je krvy vela...dávam okamžite škrtidlo a následne ranu obviažem (ak je to samozrejme možné) tlakovým obvazom / hemostatickou gázou....v prípade že sa mi to bude javiť "okej" skusim, tak ako je aj spominané...škrtidlo povoliť...
V prípade a) stačí tlakový obvaz je tlak od škrtidla tak či tak rádovo v minutach
v prípade b) že je treba škrtidlo, iná možnost ako tam to škrtidlo nechať neexistuje, teda mimo volby "smrt" ...takže nie je čo špekulovať...

OT: na základnej škole prišiel spolužiak s novou hrou odvahy....spočívala v tom, obviazať si "na krv" prst špagátom....pravidlá jednoduché....kto z náš vydrží najdlhšie (ono to vcelku dost bolelo)
Na tretej hodine si učitelka všimla, že máme modré prsty....dostali sme "za uši" a bolo po sutaži...
Nikomu sa nič nestalo, prsty vyzerali desivo ale po hodine-dvoch boli už v poriadku a bez zmeny (ostali iba modriny od utiahnutého špagátu)
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od vrbodol »

Probíral jsem to s ženou-dělá ve zdravotnictví na laborce a 1x za rok je školí doktorka z ZR a ta jim škrtidlo doporučuja až jako opravdu poslední možnost.Takže v nemocnici dávaj při použití škrtidla něco na ředění krve kvůli sraženinám případně něco proti té otravě organismu?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Terminated Account »

Přátelé není možné srovnávat 1. pomoc v civilizaci, v boji a mimo civilizaci. Postupy se liší od dané situace dostupné a následné péče. . problém je zastavit masivní krvácení. Jak se to provede je celkem jedno. Odstranili jste důsledek, ale příčina trvá. Příčinu musí někdo vyřešit, jinak je dříve či později konec. Škrtidlo se nepovoluje. Pro běžný pohyb v přírodě je daleko lepší klasické gumové škrtidlo než vojenské turnikety. Klasické gumové škrtidlo se používá stejným způsobem jako obvaz, akorát se utáhne více. 9 lidí z deseti si mylně myslí, že jej májí utáhnout v jednom prameni a "zasukovat".

Klasické škrtidlo musí být smotané jako obvaz. Na to pozor z výroby. Někteří výrobci jej motají přeložené napůl, což znemožňuje jeho rychlé použití. Záchranáři si škrtidla přemotávají a fixují kouskem lepící pásky.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od cipis »

Když jsi to škrtidlo tehdá ukazoval, tak jsem schválně od té doby prošel každou lékárničku, co jsem potkal (a přemotal) a ptal se i lidí. Nikdo o tom blbém namotání nevěděl a jejich nejčastější odpověď byla "zasukovat" ... Že je na tom škrtidle napsáno "obinadlo", to už nikdo nepřečetl ...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Terminated Account »

Protože blbý návyk z různých táborů, branných cvičení, školeních besed atd. prostě nejde změnit. Lidi většinou vidí škrtidlo v akci při odběru krve a v hlavě si pak fixují stereotyp, že se tak má škrtit i krvácení. Samozřejmě jakkoliv "blbě" zaškrcené život ohrožující krvácení, které nekrvácí je v každém případě ošetřené krvácení a to jde především.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Doc »

Přišly EMATy, poprvé to držím v ruce a super!!! Za 10s (bez jakýkoliv předchozí zkušenosti s manipulací) zaškrcený, jak ruka, tak noha. :yes
Přílohy
DSCF1001 (1).jpg
DSCF1001 (1).jpg (55.04 KiB) Zobrazeno 25865 x
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Reccol »

Teď o víkendu jsem měl na kurzu možnost si důkladně vyzkoušet ten RATS turniket, zmiňovaný o pár příspěvků výše. Rychlé, opravdu jednoduché a blbuvzdorné použití a parádní váha a skladnost. Co se TCCC týká bral bych to spíše jako zálohu, nicméně třeba do civilu super. Jediná nevýhoda je krátší délka té gumy, takže u svalnatějších chlapů to na dolní končetině nejde obmotat tolikrát, jak by se mi líbilo.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Doc »

Info k EMATům z mého příspěvku o malinko výš;
Jak jsem z toho byl prvně nadšenej, tak po pár cvičeních v terénu jsem spíš zklamanej :| .. Podle popisku u škrtidla, jak je úžasný a skvělý a i přes doporučení CoTCCC a bla bla ho za mě osobně nedoporučuju.
Sice uškrtí tak, že pulz nenahmatám a pulzák mi ho nebere, ale po aplikaci šeredně štípe v místě s tou zacvaklou přezkou, což je ne zrovna příjemný a myslím, že i trauma pacientovi by to působilo slušnou bolest navíc. Při aplikaci taky někdy nejde úplně dotáhnout, takže je potřeba uvolnit tu točící částečku a znova aplikovat. Někdy až na třetí-čtvrtej pokus se teda konečně povedlo. U silnějších lidí to může být problém dát třeba na stehno.
Možná to někomu pomůže při rozhodování, zda do toho jít nebo ne. Za stejnou cenu je tu třeba SOFT.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Pepe »

rats není schválen komisí pro tccc jen tak na okraj.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Alstratt »

Mam pribaleno SOFTT-W a SWAT a nacvicit se to da se vsim a zabaleny v lekarnicce mam este Izraelak 6. Jinak kazdy skrtidlo je pouzitelne jen jednou vetsinou a to proto ze je kontaminovane uz cizi/vlastni krvi nebo necim jinym takze znovu uz byt pouzite nema. To je ted ale v dobe rozpadu je to uz neco jine pokud neni jina moznost.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od goral »

Pepe píše:rats není schválen komisí pro tccc jen tak na okraj.
myslis ceskou?
Tak v civilu to stejne kazdemu je uplne jedno, protoze tam neni schvalene de facto nic.
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od JenDAG »

Nejake zkusenosti se skrtidlem od ESP?
http://www.obrana.cz/obrana.cz/shop/781 ... rt-01.html
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Count »

Měl jsem možnost se s ním seznámit na kurzu a porovnat s ostatními, třeba SOFTT. Pracovalo se mi s ním dobře, kombinace kovová spona a plastové očko na zapnutí funguje a to mnohem lépe než celokov u jiných. Vratidlo masivní a nemyslím, že by se lámalo. A cena proti jiným poloviční až třetinová. Ale pořád se mi víc líbí RATS, už kvůli aplikaci jednou rukou.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
RobN
Příspěvky: 7
Registrován: 18.06.2016 11:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od RobN »

Doc píše:Přišly EMATy, poprvé to držím v ruce a super!!! Za 10s (bez jakýkoliv předchozí zkušenosti s manipulací) zaškrcený, jak ruka, tak noha. :yes
Vypadá to zajímavě, prosím, kde se to dá objedat-koupit?
Uživatelský avatar
RobN
Příspěvky: 7
Registrován: 18.06.2016 11:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od RobN »

Jinak k tomu škrcení obecně, kolega byl na kurzu ZDRSEM a tam mu říkali, že škrtidla už se nepoužívají, že hrozí odumření a později (v nemocnici) amputace ruky/nohy ? Tak z toho nebyl moc moudrej, protože měl u jedné státní firmy, školení od záchranky, kde jim naopak ukazovali CAT škrtidla a doporučovali jim to do lékárničky v autě.

Já se teď v neděli chystám na kurz IPRK, tak doufám, že tam na tohle taky dojde a jsem zvědav, co se dozvím tam. Někdy se mi zdá, že na každém kurzu ČČK/ZDRSEM/zachranka říkají něco jiného ... :roll:
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Count »

Tomu moc nevěřím. Ověř to ještě. Měl jsem ZDRSEM tak nějak v účtě, ale pokud bych řekli toto, pak mě zajímá, jak budou stavět tepenné krvácení, nebo řešit utrženou končetinu. Tlakovým to nezastaví a až budou masírovat srdce, člověka vykrví jako prase.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Stenny »

IMHO ZdrSem není moc zaměřen na situace ala "traumatická amputace nohy". Učí tam primárně zastavení krvácení tlakem v ráně, sekundárně tlakáč - v běžných městských podmínkách, kdy je dojezd záchranky pár minut, to pro většinu situací bude stačit; na TCCC musíš jinam.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Doc »

Přesně jak říká Count, ZDRSEM jsem tak nějak bral (z toho, co sem o nich vybrouzdal na netu), ale pokud toto o škrtidlech, tak nevim... I v městských podmínkách se pořádná amputace sem tam ukáže a bez škrtidla to nezastavíš.

Myslím, že škrtidla se není proč bát, pokud ho člověk umí dobře použít.

RobN > O pár příspěvků víš, jsem ty EMATy chválil (to, co si citoval), ale zas o pár je nedoporučuju, čas ukázal, že tak TOP, jak jsem prvně myslel nejsou. Takže EMAT spíš NE.
Uživatelský avatar
RobN
Příspěvky: 7
Registrován: 18.06.2016 11:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od RobN »

Doc píše: RobN > O pár příspěvků víš, jsem ty EMATy chválil (to, co si citoval), ale zas o pár je nedoporučuju, čas ukázal, že tak TOP, jak jsem prvně myslel nejsou. Takže EMAT spíš NE.
Díky za info, já si toho dalšího příspěvku před tím nevšimnul :)
Odpovědět