Škrtidla obecně

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od Hdm »

Myslím, že zapomínáte na to nejpodstatnější. Je jedno jestli ošetřím zraněného špinavým ručníkem(nebo čímkoliv jiným) nebo super/hyper obvazem, důležité je, že dotyčný přežije/nevykrvácí.
Hugo
Příspěvky: 55
Registrován: 03.03.2012 19:48

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od Hugo »

vyzkoušej to jak s nejnovější výbavou a potom s tím, co se dá koupit tady, je to nebe a dudy, jde to, ale ztrácíš čas a to je v případě poskytnutí první pomoci na pytel...
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od scorpio »

A co je víc na pytel, ztrácet čas, protože nejnovější obvaz držím podruhé v životě a cvičně jsem ho použil jen jednou? Nebo protože můj klasický obvaz nemá nějakou vychytávku?
Osobně je mi Artiflexův přístup sympatický. :yes
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od jaromir »

Třeba obvaz vz. 80 máme nastrkanej všude možně po autech na traktoru do lesa u motorovky.....
nestojí nic, vydrží hodně, každej ví co je uvnitř jak se používá a muže si to vyzkoušet...

přesně jak píše Artifex : Jé, co se ti stalo? zapíchl se kus kořene do nohy... Trh obal, Motymotymoty, Utáhy, Zašpendlíky.
a hurá na pohotovost.......20 stehů? akorát tam blbě čuměly na zelenej fááč :twisted:
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od Pepe »

Tak samozřejmě, je to o přístupu. To co nosi Artifex stačí, důležitý je mít v hlavě znalosti (nepochybuju, že je má) a umět v případě potřeby improvizovat!

Já mám zase přístup trošku jinačí a rád zkouším nový věci. Třeba na olaes, softt-w nedám dopustit. Je to každýho volba kolik chce do matroše investovat. A ano swat je v podstatě sirší esmarch. U jednotlivých škrtidel bych mohl rozepsat jednotlivý výhody a nevýhody (ano, každé, i esmarch je má). To samé platí i o obvazech vz.80/90.. ale to sem nepatří.

Každopádně EDC pěknej, jen s některýma věcma bych se nechtěl já osobně tahat, napr.: kartáček a pasta, dog tagy, placatka, nůž bych taky bral jen jeden nářaďák atd.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od jameson363 »

Artiflex - to myslis vazne? To mi chces rict ze takovouhle velikosti zastavis tepenne krvaci? Na noze ne, na ruce mozna u nekoho mensiho/bez svalu a sam sobe dost obtizne. Tyhle maly esmarchy jsou urceny tak na zaskrceni kdyz chces nekomu napichnout zilu. Takze ta duse byla myslena tak, ze to ma krapet jinou silu a bude to fungovat.

ad cat/softt - no comment.

ad US obvazy - daji se sehnat i pod 150kc. 500kc je nekolik let stara cena. Cvicny (cti nerozbaleny, ale deravej obal) pod 100kc a s jednim muzes cvicit do aleluja. Cemu rikas gaza? Jak isralelak, tak olaes maji polstarek, krome toho, ze oba dva maj plastovy tlakovy bod. U oleasu je plastovej tlakovej bod vyjimatelnej a tvarovanej jako krytka oka, krome toho ze ma Olaes vyjimatelnou jak gazu, tak neprodysnou plastovou folii treba na pneumothorax ;-) Samozrejme ti je nevnucuju ani tolik kvuli funkcnosti, spis kvuli te velikosti, 80ka je proste neskutecne velka krava.

ad Durapore - lepili jsme s ni k sobe dve lavinovy sondy jako stozar na smerovou antenu, ktera se nekolik hodin kymacela ve vetru a drzelo to v pohode.

Ještě jednou přesunuto, pepe
:D
Ach já slepota slepá! Fabik
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Pepe »

Velice zajímavá studie o aplikaci TQ.

"With tourniquets in place upon arrival at the FST, most limbs (83%, 54/65) had palpable distal pulses present"
Nic není tak jednoduchý jak to vypadá a je potřeba vždy (pokud to lze) kontrolovat distální puls (jeho NEpřítomnost).
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Artifexova EDC

Příspěvek od felix5 »

scorpio píše:A co je víc na pytel, ztrácet čas, protože nejnovější obvaz držím podruhé v životě a cvičně jsem ho použil jen jednou? Nebo protože můj klasický obvaz nemá nějakou vychytávku?
Osobně je mi Artiflexův přístup sympatický. :yes

na první pohled bych souhlasil ale pojďme se nad tim trošku víc zamyslet : uplně vidim tu situaci jak si někdo 20x cvičně zkouší obvaz vzor 80 a vedle něj leží na hromádce 19 rozmotanejch který následně vyhodí. zamysli se nad tim co konkrétně chceš trénovat ? ...trhaní obalu ? co ti brání po prvnim cvičnym pokusu o použití škrtidla, izraelu nebo čehokoliv jinýho ho zpátky smotat a nebo srolovat a zkusit to znovu ? takže cvičný ti stačí stejně jen jedno nikoliv 50 jak tu bylo naznačováno. a ostrej test - ten si stejně hned tak člověk nenatrénuje ani s vz80 ani s čimkoliv jinym pokud neni vyloženě masochysta.

jinak mám dojem že sem někde na YT viděl test kdy bylo naznačeno že při použití škrtidla a nedostatečného stažení se krvácení naopak zvětší . týpek se zabodnutou jehlou v ruce kdy to zpočátku spíš jen kapalo utáhnul cad nebo podobný škrtidlo pár obrátkama a krev začala téct o poznání více a přestala až po takovejch ..abych nekecal - 10 otáčkách .bohužel nejsem schopnej posoudit všechny faktory . trošku si říkám že to mohlo bejt způsobený stlačenim ruky škrtidlem přesto že byl přívod krve už zastaven . ale jistej si fakt nejsem.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Pepe »

Ano je to tak. Říká se tomu venózní turniquet. Pokud ho dotáhneš málo a zastavíš pouze žílní průtok, tak krev do končetiny proudí, ale pokud se mohla navracet zpět k srdci, tak už nemůže...
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpadlíci,
při surfování jsem narazil na tuto zajímavou věc.

http://www.armadninoviny.cz/itclamp-svo ... rolou.html

Hezký večer
srejby
Příspěvky: 100
Registrován: 26.11.2012 20:10

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od srejby »

Pěkná blbůstka, zvlášť v taktické situaci si to nedokážu představit
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od štaflík »

Vidíte nějaký zásadnější rozdíl mezi SWATem a tímto?:
http://www.eshop.supportmed.cz/%C5%A0kr ... 20Turniket
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od Stenny »

Nevím, jak je to velikostně (srolovaný SWAT je fakt malý a klidně ho strčím do kapsy, tohle vypadá jako velký Esmarch a tudíž pro mě spíš do batohu nebo do vesty) a jestli na sobě závity taky drží, jako u SWATu - ale prý použitelné jednou rukou, tak snad jo.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od felix5 »

já bych řekl už podle ceny že to je obyčejnej ersmach kterej mají v každý lékárně za nějakejch šest pětek ...jen s cool názvem a cool pytlíčkem.
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od B89 »

Na SWATu je oproti tomu v odkazu potisk s kosočtverci a obdelníky, které se po natažení změní na čtverce (aby to člověk poznal že je to zaškrcené "akorát"). Jinak to bude asi stejné...
srejby
Příspěvky: 100
Registrován: 26.11.2012 20:10

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od srejby »

Ted´si nejsem úplně jistý, ale myslím ,že u toho SWATu je abys věděl zda zaškrcuješ nebo "točíš" tlakovej obvaz
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od felix5 »

asi máš pravdu protože každej sme jinej a síla utažení pak taky bude jiná. Navíc škrtim,dokud teče krev a né podle čtverečků.
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od B89 »

Tak jasné taky bych to zaškrcoval tak abych zastavil krvácení, ten potisk beru tak že je tam "pro blbce" :)
srejby
Příspěvky: 100
Registrován: 26.11.2012 20:10

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od srejby »

Nevím jak jste to pochopili, ale já to myslím vážně ty obrázky jsou tam protože lze použít i jako tlakovej obvaz aspoň takle mi to bylo vysvětleno. Vůbec jsem nepsal, že je někdo blbec. Nebo jsem to pochopil blbě já?
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Škrtidla obecně

Příspěvek od alive »

srejby: pochopil jsi to dobre:-)
Odpovědět