Kurzy první pomoci

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
FARG
Příspěvky: 6
Registrován: 28.03.2016 18:49
Pohlaví: žena

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od FARG »

GOD píše:FARG: Lokalita, podrobnejšie rozpísaná náplň - obsah, cena, dátum ...
na tak obecný návrh môže byť len obecná odpoveď -
Priemerný zákazník má radšej konkrétnu náplň než obecný popis a poznámku "na zakazku urobíme všetko" (to urobí každý.)
Tak to záleží na kurzu, protože každá cílová skupina je jiná. Z těch "zajímavějších a více odborných" je kurz zaměřený přímo na traumata a vychází z BATLS:

- základy anatomie a fyziologie
- algoritmus C-ABCD
- život ohrožující stavy
- traumata hrudníku ATOMIC
- traumata břicha
- traumata končetin
- spinální traumata
- kraniotraumata
- poškození teplem/chladem/chemikáliemi
- triage zraněných
- obvazová technika
- polohování raněných

Dle zájmu nebo odbornosti cílové skupiny se vyučují (nebo alespoň zmiňují) život zachraňující úkony, jako je vám asi známá hrudní punkce, zajištění žilní linky, šití ran, apod. Základem je samozřejmě a především základ a pochopení zranění jako takového.

Můj výše zmíněný příspěvek rozhodně neberte jako reklamu, protože tyto kurzy dělám skutečně ze zájmu, za stravu a prostory (na člověka pak vychází 200-300,-. Ale narazila jsem na forum přes vyhledávač a některé příspěvky mě zaujaly. Vše, co se na kurzu vyučuje samozřejmě vychází z praxe, čili instruktoři nejsou teoretici.

Stran lokality... ta je přes Vysočinu, Liberecký kraj, Prahu... Nějaké jiné místo by v úvahu asi bylo, ale spíše by se pak dal zvolit vícedenní kurz. Chystáme teď jedno cvičení (jeho asi 7 ročník), takže až bude více informací, určitě vložím odkaz, ale tam se už hodí, když něco z první pomoci ovládá.
MFvAGS
Příspěvky: 29
Registrován: 04.11.2013 19:37
Pohlaví: muž

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od MFvAGS »

@FARG
Ja mam zajem.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od Cep »

Mne by to taky zajímalo, budu čekat termín a místo (a doufat, že se vlezu..)
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od vrbodol »

Když by se mi to vešlo do volna a nebude to moc z ruky taky bych se zůčastnil.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od tygrsdrakem »

Napodobne. Zalezi na terminu a miste..
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
OZAEM
Příspěvky: 1
Registrován: 14.04.2016 20:40
Pohlaví: muž

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od OZAEM »

Zdravím
Akadémia Urgentnej Medicíny - Academy of Emergency Medicine organizuje kurzy prvej pomoci v taktických a civilných podmienkach všetci školitelia majú dostatok teoretický a praktických zručnosti.
viacej info., referencie a aktuálnu ponuku kurzov nájdete na našom FB a webe.

http://www.ozaem.sk/
https://www.facebook.com/ozaem/
http://www.legistelum.sk/partneri/333-t ... -medic-1a2
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od proforma »

Tady jeden skutecne netradicni kurz prvni pomoci :D
http://www.prpom.cz/portfolio/zazitkovy ... -pri-bdsm/

Jinak kurzy od nich jsou skutecne verne a realne, kdyz delali kurz u nas, sousedi z vedlejsiho baraku volali policii, protoze meli dojem, ze u nas doslo k hromadnemu nestesti :lol: (je fajn mit tak vsimave sousedy :yes )
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od Hohepa »

A to u Vás doma ?
A to byl ten se zaměřením BDSM ?
Máš zajímavé koníčky :chuckle
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od proforma »

:lol:
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
tprcek
Příspěvky: 9
Registrován: 29.08.2016 8:43
Pohlaví: muž

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od tprcek »

Máte nějaký tip na slušný kurz první pomoci z poslední doby? Základy mám, takže zopakování a procvičení dle TECC s použitím moderních prostředků. Ideálně Praha a střední čechy, víkendy.

Vím, že tu nějaké tipy proběhly, ale je to již delší dobu.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od Doc »

Furt platí Elite Lhenice, PARAMEDCZ...
čimango
Příspěvky: 391
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od čimango »

Manželka o weekendu absolvovala zážitkový kurz první pomoci pořádaný ČČK Praha 1, který jsem ji naježil pod stromeček. Je z kurzu nadšená. Podle vyprávění je tato akce opravdu spíše zážitková, než čistě edukační - jedou se modelové situace (aktivní střelec, hospodská rvačka, výbuch plynu, autonehoda, pokus o sebevraždu, atd., atd.). Jako největší pozitivum, samozřejmě kromě vlastního nácviku různých záchranných technik, hodnotí nutnost zvládat i agresivní či histerické reakce nepřímých účastníky situace (agresor s nožem v ruce v hospodské rvačce, vzteklý vrátný hotelu s bouračkou u příjezdové cesty apod.) a dále nutnost spolupracovat s neznámými lidmi s různou úrovní zkušeností a ochoty ke spolupráci. Proběhlo to v neustálém stresu, kdy jedna situace střídala (často i prolýnala) druhou vč. nočních akcí.
Hlavní co si z toho odnesla je, že už se nebude bát někomu pomoct a případně i úkolovat k pomoci čumily.

Čili má squaw jednoznačně doporučuje.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od kregan »

Na tomhle kurzu trochu participuju. Jsem rád, že se líbilo a organizátorům vyřídím pozitivní ohlas.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Endy
Příspěvky: 28
Registrován: 01.06.2018 12:46

Algoritmy v první pomoci

Příspěvek od Endy »

Nevím, kam příspěvek zařadit, takže ho případně přesuňte nebo smažte. Na vypsání by to bylo příliš dlouhé, tak vkládám odkaz. Jedná se o univerzální algoritmy, mnemotechnické pomůcky a zkratky v první pomoci a taky pro profíky (případně postupy v postapo). Kdo byl na lepším kurzu, ví o co jde a rychle se zorientuje. Kdo to nikdy neslyšel, možná by měl nějaký takový navštívit. Je to kostra něčeho, co je nutné rozvinout, pak se ale jedná o výborné pomocníky.

https://www.zachranar.com/clanky-1/algo ... tn%C3%ADky
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od tygrsdrakem »

Sorry za OT, ale když už to tu padlo: Kam patří v C-ABCDE v laické PP řešení otevřeného pneumotoraxu? Možná by ty algoritmy zasloužily trochu podrobněji rozvést s ohledem na laiky.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Endy
Příspěvky: 28
Registrován: 01.06.2018 12:46

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od Endy »

tygrsdrakem píše:Sorry za OT, ale když už to tu padlo: Kam patří v C-ABCDE v laické PP řešení otevřeného pneumotoraxu? Možná by ty algoritmy zasloužily trochu podrobněji rozvést s ohledem na laiky.
Díky za připomínku, doplním. Pneumothorax patří pod "B": Nicméně, v laické PP se ten otevřený už dávno neřeší poloprodyšným krytím, ale to je předmětem každého kurzu PP, kde se traumata řeší ;)
Endy
Příspěvky: 28
Registrován: 01.06.2018 12:46

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od Endy »

Opět přikládám jeden článek Týká se kurzů TCCC a TECC, někteří neví, o co jde. Pokud by to bylo mimo téma této diskuze, smažte.

https://www.zachranar.com/clanky-1/o-ku ... -c-t-e-c-c
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od kregan »

Opět mě oslovili z ČČK, zda bych jim nepomohl s zimním kurzem a tím pádem účastníci zažijí pořádnou porci fungování v terénu :twisted:
https://cckpraha1.cz/domu/179-269-zazit ... ardni_cena
Prý jsou ještě volná místa. Pro rozpadlíky je možné domluvit zajímavou slevu. V případě zájmu mi napište SZ (odpovím v pondělí, přes víkend jsem v lesích bez internetu).

Nejde o komerční sdělení. Jezdím za "byt a stravu" a s možností procvičit si postupy první pomoci.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od Serža »

není to kurs...ale krátké video s legendou...imho docela dobré
https://youtu.be/pHlAgFBW8os
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Kurzy první pomoci

Příspěvek od Stenny »

Byl by zájem o kurz Wilderness First Responder, uspořádaný v ČR? Zatím je to jen ve fázi nápadu, ale proveditelné by to při správné logistice a dostatečném zájmu bylo.
Z hlediska civilisty je WFR asi Ten Kurz pro případ "daleko od civilizace se mi zrakvil kamarád a potřebuju ho nejen ošetřit, ale taky ho udržet naživu, než přijde pomoc/než ho odneseme do nemocnice, což může být i pár dní." Takový ZdrSem Horal na steroidech. V USA tenhle kurz mívají horští vůdci a podobní lidé, kteří mají v divočině zodpovědnost za skupinu.
Skladba kurzu je cca půlka času učení a druhá půlka simulace (včetně nočního scénáře atd.). Listoval jsem skripty a koncept se mi velmi líbí - jak diagnostikovat, co mít, co zimprovizovat, na co dát pozor, jak a kdy zajistit transport... přenos do civilního života řekl bych výrazně větší než primárně vojensky zaměřené kurzy.

Jde ale o kurz, který trvá 10-11 dní a stojí cca 1000 dolarů. Kolik lidí by bylo ochotno podobný objem času a peněz vynaložit?
Odpovědět