Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od Pepe »

Nebojte se první pomoci - jejíž autorem je MUDr. Juljo Hasík, je internetová příručka PP, která je volně ke stažení:

http://www.prvni-pomoc.info/download/prvni_pomoc.pdf

Z obsahu:

BEZDEŠÍ 24 BEZVĚDOMÍ 19
DUŠENÍ ZE ZEVNÍCH PŘÍČIN 22 CHEMICKÉ ÚRAZY 47
JINÁ KRVÁCENÍ 33
KRVÁCENÍ Z TĚLĚSNÝCH OTVORŮ 32
MASIVNÍ VNITŘNÍ KRVÁCENÍ 31
OMRZLINY 46 OTRAVY 55 PODCHLAZENÍ 45
POPÁLENÍ 44 PORANĚNÍ BŘICHA 52
PORANĚNÍ HRUDNÍKU 50 PORANĚNÍ OKA 39
PORANĚNÍ POHYBOVÉHO APARÁTU 52
POŠTÍPÁNÍ HMYZEM 55 RÁNY 54
STABILIZOVANÁ POLOHA 21 ŠOK 34 TONUTÍ 47
UMĚLÉ DÝCHÁNÍ 24 ÚPAL 43 ÚRAZ BLESKEM 42
ÚRAZ ELEKTRICKÝM PROUDEM NÍZKÉHO NAPĚTÍ 41
ÚRAZ ELEKTRICKÝM PROUDEM VYSOKÉHO NAPĚTÍ 42
ÚRAZY PÁTEŘE A MÍCHY 35 ÚRAZOVÉ AMPUTACE 38
ÚRAZY HLAVY – MOZKOLEBEČNÍ PORANĚNÍ 49
UŠTKNUTÍ HADEM 55
UZÁVĚR KONČETINOVÉ TEPNY 40 ÚŽEH 43
ZÁSTAVA KREVNÍHO OBĚHU 27
ZÁCHRANNÝ ŘETĚZEC 12
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od MRAK »

Pěkná příručka - díky.

něco podobného jsem našel tady:


http://www.szu.cz/publikace/brozury-ke-stazeni


5.První pomoc (autor: MUDr. Jaromír Hrabovský, CSc.; brožura – 1. vydání, Praha 1997; 2., rozšířené vydání, Praha 2003) Jak se chovat a co dělat, když dojde k ohrožení života při dopravní nehodě, v domácnosti, na pracovišti aj. Brožura

je trošku rozsáhlejší, a je tam mimo jiné také například postup při překotném porodu
(informace při nedosažitelnosti nemocnice k nezaplacení)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od alibaba »

Ono je to sice spravne a nektere zeme to vyzaduji ,ale ne napr USA kde obet vas bude soudit ,ze jste to udelali spatne ,ze bylo treba cekat na trenovanou zachranu a kdyz je pozde, je proste pozde a tak lidi chodi kolem zraneneho a koukaji to se deje kazdy den, nebot v automibilovych nehodach hyne rocne 30 000 lidi.....
psychomag
Příspěvky: 20
Registrován: 23.02.2013 21:08
Pohlaví: muž

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od psychomag »

Zahoďte civilní blbosti :)

doporučuji zdejšímu osazenstvu toto:

Uč e bní t e x ty
F a k u l t y v o j e n s k é h o z d r a v o t n i c t v í U n i v e r z i t y o b r a n y
v H r a d c i K r á l o v é

Kpt. MUDr. Martin ŽÁK
Plk. MUDr. Radovan MATOUŠEK, Ph.D.
PRVNÍ POMOC V POLNÍCH PODMÍNKÁCH

http://www.pmfhk.cz/BATLS1/PRVNI_POMOC/ ... inkach.pdf
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od Dáda »

Mezi metody první pomoci by se dala zařadit i akupunktura - pro laiky její méně invazivní formy, akupresura a požehování. Před časem jsem narazil na internetu na obsáhlá skripta Petra Fialy: Kapitoly z akupunktury, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Praha, 2006. Okopíroval jsem si je až po stranu 50, ale pak mi došla barva v tiskárně a už jsem se k tomu nevrátil. Na webových stránkách jsem to ale už teď nenašel. Nevlastníte to někdo a nedal byste to ke stažení?
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od Pepe »

Nějak nechápu jak akupunkturou zastavím masivní krvácení, vyřeším pneumothorax, zajistím dýchací cesty atd...
jik
Příspěvky: 1
Registrován: 24.01.2014 12:32
Pohlaví: muž

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od jik »

Jak může pomoci akupunktura? No jak - třeba bezvědomí, nebo když je někomu zle. Potom akupunktura zachraňuje. Dokonce i vrátit z cesty do hrobu - píchnout, třeba nožem, do chodidla mezi ty 2 svalové polštáře - bod ledvin č.1. Jinak tu knihu právě hledám taky a nenacházím - musím doma prohledat počítač.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od bacil »

No já jenom že akupunktura/presura ..., homeopatie apod. jsou spše záležitostí šamanismu a magie, než skutečně prospěšné.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od big bang »

bacil ja by som až tak niektoré metódy nezatracoval, problém je len ten že západná medicína je moc invazívna a že stojí na peniazoch, najme na peniazoch takže niektoré tie techniky sa podľa mňa zámerne nepoužívajú, ja osobne napríklad nezatracujem medicínske použitie akupunktúry, trávi, vitamínu C, vitamínu B17 a podobne, poviem to na príklade ak by mi bolo 3-4 dni zle, mal som vysokú horúčku, kašeľ a hlieny, tak zájdem k doktorovi a budem baštiť 1-2 týždne antibiotiká ale ak na mňa niečo podobné lezie tak do seba hádžem mega dávky Céčka, jem štipľavé čili a keď môžem tak do seba lejem aj 52% slivovicu a už 15 rokov som nebol u lekára aby mi na spomínané problémy dal antibiotiká(buď ma to drží 1-2 dni poriadne a vyležím to alebo max. 3-4 dni zľahka, väčšinou to na mňa lezie a cítim že budem chorí a tak nasadím liečbu a vypotím sa a na druhí deň je dobre ale s liečbou pokračujem ešte aspoň 2-3 dni(céčko aj o 1-2 dni viac)) :lol:
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od alive »

Toz decka...Alternativni lecebne postupy samozrejme funguji vyborne (bylinky, trava, hrebicek...) funguje i ten panak slivovice po ranu...fungujou samozrejme i vitaminy (nejen Ccko, ale hlavne Dcko...vyrazne podporuje imunitni system...) Ale vse z uvedeneho funguje v ramci rymicek, kaslicku apod. Z pohledu prvni pomoci se bohuzel bez "klasickych" leku moc neobejdeme...akupunktura pri bezvedomi..? Pri vsi ucte, to me radej zastrelte, nez resuscitovat jehlickama.. :roll:
A cukrova voda..? (Homeopatie) nesmysl, placebo. Neobsahuje zadne ucinne latky (na rozdil prave treba od bylinek) a to proste fungovat nemuze. Voda neleci. Jinak skripta z vojenske mediciny samozrejme :yes
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od big bang »

Napríklad som dumal pár dní dozadu že na Slovensku je problém s preležaninami a keď sa vyskytnú tak že sa dlho a zle hoja, mám takú otázočku na miestnych šamanov v bielych plášťoch prečo sa neliečia preležaniny cukrom čo sa spomínal tu na fóre že Afričania používajú cukor na liečenie otvorených rán :?

Je mi jasné že to nezatiahne žiadna farma firma(výskum) ale v tomto by som videl priestor pre SAVku takže štát(a to aj tie ostatné metódy(medicínske použitie akupunktúry, trávi, vitamínu C, vitamínu B17 a podobne) aby preskúmala a dala jasnú odpoveď áno, nie a prečo) ;)
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od alive »

Mno, o sypani cukru do rany jsem sice slysel, ale nemuzu soudit...nikdy jsem to nezkousel, panz vzdycky bude po ruce neco vyzkouseneho a funcniho, a cukr si radej nasypu do kafe. Prolezeniny jsou problem vsude, ale pokud vim, jeste nikdo nevymyslel nic, co by kvalitne fungovalo. teda, krom obraceni na posteli...
K druhe poznamce, nikdo nebude financovat nic (ani stat), co by omezilo prisun penez do zdravotnictvi...maximalne par nadsencu v ramci vlastniho "vyzkumu".
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od Maximus »

Cukr je v době zatím ještě fungujících a dostupných antibiotik, dostatkem vhodných dezinfekčních prostředků a hi tech obvazového krytí prostě nouzové a méně účinné řešení non lege artis.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od alive »

nejak jsem po tom teda nepatral, ale nevim, jak by jako mel cukr vubec fungovat? ...selkym rozmem...cukr-kvaseni-kvasinky v rane-sepse-finito.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od big bang »

alive čo som tu zachytil tak do otvorenej rany čo sa zle hojí nasypú krištáľový cukor a ten odsaje tekutinu a dezinfikuje ranu tím že od určitej sladkosti proste bacily nefungujú(napr. med) a že sa rana dobre hojí, aspoň to niekto spomínal v diskusii o Afričanoch a cukre, samozrejme cukor treba meniť.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od maci »

Kvašení probíhá jen do určité koncentrace cukru, pak kvasinky hynou. Včelaři krmí včelky cukrem v poměru 3:2 (3 díly cukru a 2 díly vody) a určitě jim to nezkvasí.
FARG
Příspěvky: 6
Registrován: 28.03.2016 18:49
Pohlaví: žena

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od FARG »

Bohužel mi nejde založit nové téma. Pokud by měl někdo zájem o opravdu dobrý materiál řešící traumata a uměl anglicky, doporučuji odkaz níže. V mnoha věcech lepší než ATLS. ;)

http://www.atacc.co.uk/wp-content/uploa ... ion-v2.pdf
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od Nightmare »

big bang píše:Napríklad som dumal pár dní dozadu že na Slovensku je problém s preležaninami a keď sa vyskytnú tak že sa dlho a zle hoja, mám takú otázočku na miestnych šamanov v bielych plášťoch prečo sa neliečia preležaniny cukrom čo sa spomínal tu na fóre že Afričania používajú cukor na liečenie otvorených rán :?

Je mi jasné že to nezatiahne žiadna farma firma(výskum) ale v tomto by som videl priestor pre SAVku takže štát(a to aj tie ostatné metódy(medicínske použitie akupunktúry, trávi, vitamínu C, vitamínu B17 a podobne) aby preskúmala a dala jasnú odpoveď áno, nie a prečo) ;)
No, cukr nevím, ale to že se používá med a funguje, tomu bych věřil. A med je cca 50% glukozy...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od Baca »

U cukru funguje presne to iste co u soli :) A aj u medu. VYSOKA koncentracia. U medu funguju zamorejme aj ine latky. Ale ta aseptickost zabalu je dana vysokou koncentraciou cukru. Ono, ako je davno zname, vsetkeho vela skodi. :D V tomto pripade to skodi mikroorganizmom :D.
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Internetová příručka - Nebojte se první pomoci

Příspěvek od Serža »

na pinterestu je metrák návodů, některé jsou docela dobré, jiné trochu úsměvné
Přílohy
8cd6ac22244eaaf699300404dd48c6fe.jpg
a48a768db107ac069e4a4a048d7c1acb.jpg
521c4aa5e9b2e90b5aa0defa3b4eed3c.jpg
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Odpovědět