Zuby a vše kolem nich

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 25
Registrován: 02.01.2013 12:28
Pohlaví: muž

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Patriot »

Nebude lepší, kvůli obecné nedostupnosti zubařů a materiálu v době PA, mrtvé zuby pouze vytrhnout a nepokoušet se o náhrady relativně náročnou technikou? Jaké je při takové volbě nebezpečí? Může se ten zdravý zbytek začít bortit bez opory vytržených zubů?
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od felix5 »

tak ono to je všechno se všim jako všude . tim spíše ve zdravotnictví . pokud přijdeš o nohu druhou začneš nadměrně zatěžovat . na což neni stavěná a odrovnáš jí daleko dřív než kdyby si měl nohy obě a u zubů to bude totéž. s oporou bych to neviděl tak drasticky . spíš pokud ti už bude těch zubů chybět víc zbejvající rychleji odrvonáš . sklovina ani další čísti nejsou nezničitelný. věř že až budeš starej tak budeš rád za každej vlastní zub . proto sem si taky nenechal vytrhat moudráky přesto že to zubař chtěl. vim že jednoho dne budu za každej vlastní zub vděčnej. takže trhání až jako poslední ožnost.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od urbanwarrior »

Ty moudráky jsou kapitola sama pro sebe. Tři ze čtyř mi vylezly totál zkažený, ne sice černý, ale nekvalitní a postupně se začaly rozpadat. První z nich kolem mojí dvacítky mi doktor začal léčit, opravovat, ale nic nefungovalo, jediný způsob byl to vydolovat, a i tak jsem měl poškozenou sklovinu vedlejších stoliček. Takže posuzovat individuálně, ale když to špatně odhadl zubař, kdo to posoudí líp? Ostatní moudráky skončily venku nekompromisně.
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 25
Registrován: 02.01.2013 12:28
Pohlaví: muž

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Patriot »

Kořenová nástavba - životnost
Kořenový kanálek si představuji (?) jako zbylou část zubu na který se instaluje kořenová nástavba. S jakou životností se dá u kořenového kanálku počítat? Jak dlouho asi průměrně je schopen kořenovou nástavbu držet?

Kořenová nástavba - rizika
Není kořenová nástavba zdrojem infekce pro ostatní zdravé zuby a pro dáseň? Není rizikem pro paradentózu?
drigon
VIP
Příspěvky: 2979
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od drigon »

Minulý týden jsem byl na trhání horního moudráku. Zubařka ho dolovala skoro 3/4hodiny (při umrtvení), neboť měl kořeny jak vývrtku na špunty. V dásni pak byla díra jak po torpédu, ještě dneska to není pořádně zatažené. Všiml jsem si, že zub uvolňovala špičatým průbojníkem a pak ho páčila zahnutými kleštěmi. Když jsem se jí zeptal, proč mají ty kleště takový divný tvar, tak mi odpověděla, že normální rovné jsou tak na trhání předních zubů. Zadní se do toho prý nedají pořádně chytit a došlo by k poškození zubu umístěného dopředu od trhaného. Nehledě na to, že by trhaný zub držela až za konec korunky, čímž by s velkou pravděpodobností došlo k jeho rozdrcení. A pak už jde ven tuplem blbě. To rozdrcení zubu už se mi jednou stalo (dolní moudrák - zkaženej) a vytahování kořenů byl zážitek, o který už vůbec nestojím. Trvalo to skoro tři hodiny a museli řezat dáseň (kořeny měly tvar jak lodní kotva, navíc byly zapletené do kořenů sousední stoličky, která musela jít taky ven), dvakrát mě hnali na rentgen (aby tam nezůstaly konce kořenů). Hubu jsem pak měl modrou a opuchlou, jak kdyby mi ji natáh terminátor. Marodil jsem s tím skoro tři týdny, pudingů, kojeneckých gulášů (krupičná kaše) a spol. jsem spořádal tolik, že jsem je pak nemohl několik let ani vidět.

V tomto vlákně jsem si všiml dotazu na sehnání zubních materiálů, tak jsem se na to zubařky zeptal. Odpověděla mi, ze od: http://www.bome.cz Podíval jsem se tam a zjistil jsem, že tam mají předpřipravené amalgány a dokonce i rtuť Piksličky 250 -500- 1000g. Jen si nejsem jistý, zdali si může běžný člověk jen tak koupit řtuť.
Co se týká zlata, tak na jednu korunku jsou potřeba cca 2 - 3 gramy. Dříve se prý na korunky používalo ryzí zlato (dnes se to myslím jmenuje finanční). Je však poměrně měkké, tak se dnes do něj přidávají přísady. Jmenuje se AURIX a jeho ryzost je 18 karátů. Přísady prý tvoří stříbro a některé jiné prvky (slitina 3/4 zlata a 1/4 stříbra by dle zubařky taky šla použít, vlastnostmi se to prý aurixu blíží tak na 80 procent). Co jsem se díval, tak aurix mají na: http://www.safina.cz
Doufám, že Vás z mého elaborátu nebolí zuby. S pozdravem M.
škorpion
Příspěvky: 16
Registrován: 10.03.2013 23:24

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od škorpion »

Přístrojová technika.Dnes už asi ntěžko ěkde seženeme starou šlapací zubní soupravu.Jinak pro dobu pa PA např bez elektřiny-super.
Další možnost je sehnat totalitní převodovou-někteří si ji určitě pamatují-mělo to taková śklápěcí ráhno a převod tam byl zajišťován šňůrou.Po totalitě se soukromí zubaři toho kvapem zbavovali a nakupovali modernu-aby nevypadali zaostalí za západem.Tyto soupravy byly bezporuchové.
Nové moderní přeelektronkované-jsou super ale drahé a poruchové-je málokdo,kdo to opraví a opravy jsou drahé.Šlahne vám EMP a může jít na smetiště.
škorpion
Příspěvky: 16
Registrován: 10.03.2013 23:24

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od škorpion »

Trhání zubů.Nejdůležitější je praxe,cit,představivost(jak se asi ten kořen chová v kosti)a nakonec až síla.
Mylná je představa,že musím trkat silou-tak akorát zub zalomíte a dolování kořene je už problém.
Kromě kleští se používají páky(byl tu obrázek)-ale ty nejsou na oddělení kořene od dásně ale od kosti kolem kořene.Už mírným páčením si můžete zjistit kde je velký a malý odpor a podle toho se dál řídíte.
Je určitě jednodušší trhat přední zuby než stoličky a hooodně vzadu uložené zuby moudrosti(osmičky).
Ale i u předních zubů je lepší kombinovat s kleštěmi rotační pohyb(zprava doleva)a předozadní s mírným tahem.Pak ucítíte lehké křupnutí a už můžete jen tahat.
U stoliček je dobré cítit při páčení kleštěmí,kde je menší odpor.Tím směrem pak můžete páčit.Pokud to uděláte obráceně,zaručeně kořen zalomíte.
Pokud vám zůstane jen špička kořene v kosti,nezoufejte.Když byl zub zdravý bez infekce,zaroste.Pokud byl infekční,časem vám vyleze jako zbytek třísky z prstu.
škorpion
Příspěvky: 16
Registrován: 10.03.2013 23:24

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od škorpion »

Vrtání zubů.Není problém se to naučit.Pokud máte vrtačku-učí se vrtat do kosti a později do vytrhnutých zubů vsazených do sádry a i zaplňovat amalgámem.K tomu zase potřebujete tzv cpátko.V tom není problém.
Jen když chcete vrtat do živého zubu,musíte se naučit anatomii zubu,aby jste se nedostali do nervu-to by byl průšvih.
Naposledy upravil(a) škorpion dne 30.03.2013 21:51, celkem upraveno 1 x.
škorpion
Příspěvky: 16
Registrován: 10.03.2013 23:24

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od škorpion »

Kořen pro kořenovou nástavbu.Déle a bez infekce určitě vydrží kořen,který byl živý po odlomení korunkové části.
Životnosdt je individuální.Hlavně záleží na celkovém zdravotním stavu pacienta.Bohužel,diabetikům kořeny rychle měknou.Ale i těm,co mají celkově velkou kazivost.Jinak mohou vydržet i 40-50 let.Žádný zubař vám ale nemůže tuto dobu zaručit.
škorpion
Příspěvky: 16
Registrován: 10.03.2013 23:24

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od škorpion »

Pokud chcete drahou keramiku,udělějte si ji teď. Je to počítačově řízeno a vyráběno(proto tak drahé) a v době po PA na to zapomeňte.
škorpion
Příspěvky: 16
Registrován: 10.03.2013 23:24

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od škorpion »

Zubní náhrady.Zapomeňte na ty minulé příspěvky ze dřeva a kovu.To bychom se určitě vrátili někam jinam,kde určitě nechceme skončit.Takže budete potřebovat i zubní laboranty.Bohužel,po totalitě se zubní lékaři učili jen medicínu.Laboratoř šla mimo.Dříve byli dentisté a ti uměli zastat práci i zubního laboranta.
škorpion
Příspěvky: 16
Registrován: 10.03.2013 23:24

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od škorpion »

Amalgám.Zapomeňte na dávkované kapsličky,o kterých tu bylo psáno.Přidou o 100% dražší než prášek a rtuť zvlášť.A ještě k tomu budete potřebovat třepačku asi za 6000,-Kč.Jednoduchá a levná příprava amalgamu je jedině ruční.
Potřebujete jen skleněnou třenku a těrku.
Pokud se na mne někdo obrátí,není problém nakoupit Safargam(což je ten prášek)+ rtuť.
Životnost bude delší,než náš život.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od sigmark »

ech já to téma jenom vidím a jdou na mě mdloby. není lepší si ty zuby nechat všechny vytlouct, dokud je čas?
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od felix5 »

keramika se musí obnovovat . rozhodně nevydrží celej život jak si myslí 99% lidí . kolega chodí snad co 5 let na předělání . prostě vlastní zub je vlastní zub a každej o kterej přijdeš ti bude jednou sakra chybět.
edit : nepodceňovat ani mléčnej chrup u mladších . "kupodivu" i ten má velkej význam pro vývoj dospělejch zubů . obecně se dá o všem říct že v přírodě je hodně málo věcí zbytečnejch pokud vůbec nějaké a je ještě méně věcí který lidi dokážou nahradit s lepšim výsledkem než co dokázazala vymyslet příroda za miliardy let vývoje.
Naposledy upravil(a) felix5 dne 30.03.2013 14:14, celkem upraveno 1 x.
škorpion
Příspěvky: 16
Registrován: 10.03.2013 23:24

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od škorpion »

Jo ,pokud máte špatné zuby,je lepší si je nechat vytrhat a odělat tzv,TOTÁLKY.To jsou celkové zuby ale moc nic nedrží(zapomeňte na reklamy v TV-co ty můj smíšku?-bohužel,u této reklamy se mi s odpuštěním otvírá kudla v kapse).
Potom si nechte udělat miniimplantáty(jsou levnější a pro organismus přijatelnější) pod tyto protézy.A máte pokoj a vystaráno.
škorpion
Příspěvky: 16
Registrován: 10.03.2013 23:24

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od škorpion »

Jasně,že keramika není na celý život.Ale dlouho vydrží a záleží bohužel na laborantovi,jak s tímto umí pracovat a jakou dá záruku.
Bohužel,dnešní laboranti dají záruku na 6 měsíců,i když se jejich práce vyšplhá na 200.000,-Kč .
A komu začnete nadávat?Zubařovi,který za to nemůže.
Dnes jsou laboranti z obliga.Peníze dostávají přes zubaře,takže pojišťovny na ně nemohou.Tak si vyskakují a zvyšují ceny a vy pak nadáváte na lékaře,že jsou drazí.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od MRAK »

škorpion ... ty jsi zubař?
Usuzuju dle tvé znalosti problematiky ... ?
škorpion
Příspěvky: 16
Registrován: 10.03.2013 23:24

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od škorpion »

Ano,jsem.Můžete se ptát,budu se snažit své znalosti napsat.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od MRAK »

:yes
Bravo. Díky.
Odpovědět