Zuby a vše kolem nich

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Majkl Night »

Kdyz tedy skorpion je odbornik, chci se zeptat. Mel jsem vyhnily zub tak jej zubarka vyvrtala, vytrhala nervy ci co a zustal mi tam jen skelet zubu. Dala mi tam ctyri dratky, ktery mi snad zarazila az do kosti a na to hromadu amalgamu. Do ted jsem o teto metode neslysel. Co je to zac? Diky

PS: Nehlede na to, ze se mi uz i ten skelet rozpadl a ted mi dasen drazdi jen ta plomba co drzi ma tech dratcich.
škorpion
Příspěvky: 16
Registrován: 10.03.2013 23:24

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od škorpion »

No tak se asi paní doktorce nechtělo dělat s otiskem na kořenovou inlay(čep)a na to korunku.Samozřejmě,že to nemá dlouhé trvání.
Naposledy upravil(a) škorpion dne 30.03.2013 22:15, celkem upraveno 1 x.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od drigon »

Mám dotazy ohledně té rtuti. Na webu prodejce jsem viděl, že je k dostání v piksličkách po 250, 500 a 1000g. Jak se to odměřuje do amalgánu? Nehrozí pří dávkování rtuti do amalgánu a při jeho míchání riziko nadýchání výparů ze rtuti? Opravdu si může koupit rtuť každý člověk? Četl jsem, že se rtuť dává do prášku ze stříbra. Když budu mít kusové stříbro, dá se také nějak použít (např. obrousit pilníkem a použít piliny, roztavit, atd)? Předem děkuji za odpovědi a přeji hezký den. M.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od sigmark »

Nabyl jsem z naznaku dojem, ze Skorpion je spis
zubarka nez zubar :)
škorpion
Příspěvky: 16
Registrován: 10.03.2013 23:24

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od škorpion »

Maximus už tu psal o dentální směsi pylin na amalgám.Jsou různého složení a záleží hlavně na obsahu stříbra.Samotné pyliny stříbra nestačí.
Nesprávný je poměr prášku se rtutí 1:1.
Kdyby byla ruční výroba amalgámu(tření prášku se rtutí)škodlivá,,dávno by byly starši zdravotní sestry pod drnem. :)
Jedná se o rychlé zpracování.Nejhorší by bylo,kdyby vám rtuť "utekla"-pak teprve dlouhodobé výpary jsou zdraví škodlivé.No a hoňte rtuť.Rozpadne se vám na mnoho miniaturních kuliček a musíte je nahnat k sobě,aby se spojily.
škorpion
Příspěvky: 16
Registrován: 10.03.2013 23:24

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od škorpion »

Rtuť se opravdu prodává o váze 250,500 a1000g-balení je v plastových nádobkách.Nevím,zda se dá normálně koupit ale mohu předat telefony na zubní dealery.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od drigon »

Na stránkách http://www.bome.cz jsem se v sekci rtuť k těmto nádobkám se rtutí dostal. Nezkoušel jsem je však objednat, neboť poté, co byl zakázán prodej rtuťových teploměrů mám obavy, že v tom bude zakopaný pes (např. nutnost nějaké licence atd.). Díky za odpovědi. S pozdravem M.
EDIT: i když za pokusné objednání by se snad nic nestalo.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Foxy »

škorpion píše:Nejhorší by bylo,kdyby vám rtuť "utekla"-pak teprve dlouhodobé výpary jsou zdraví škodlivé.No a hoňte rtuť.Rozpadne se vám na mnoho miniaturních kuliček a musíte je nahnat k sobě,aby se spojily.
Na rozprsklou rtuť existuje takový trik; posypat místo rozprsku sirným květem. A pak to co jde smést i s kuličkama rtuti.
Samozřejmě ty mrňavé se smést nepovede... ale to tady v tom případě nevadí.
Čím jsou kuličky menší, tím mají větší odpar, mají totiž větší aktivní povrh. Ale to platí i pro tu velejemnou síru sirného květu; dva aktivní povrchy spolu aktivně zareagují - a tak dříve, než se kuličky rtuti stačí odpařit, změní se v neškodný sirník rtuťnatý. Takže ty nejmenší kuličky krásně vykvetou v malé rumělkové kvítky

Mnohokrát v praxi vyzkoušeno - tisíce děkovných dopisů :D :D :D
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od hanpari »

Když to tak čtu, ta bych asi byl pro důkladnou prevenci.

Vždy po jídle a hlavně před spaním.
Mechanicky si zuby vyčistit kartáčkem, byť bez pasty, a pak si důkladně vypláchnout ústa roztokem jedlé sody, aby se neutralizovalo kyselé pH (viz reklama na žvýkačky :)).

Co se týče toho trhání, já nevím. Nepouštěl bych se do toho za každou cenu.
hausnumero
Příspěvky: 176
Registrován: 13.06.2013 22:11
Pohlaví: muž

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od hausnumero »

Dá se z něčeho vyrobit něco jako zubní cement, když mi náhodou spadne korunka ze zubu a potřebuji ji něčím přilepit?
Kubec
Příspěvky: 59
Registrován: 28.05.2013 1:16
Pohlaví: muž

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Kubec »

Zuby su vec, ktorej sa bojim asi najviac (po VP) :sad
Niekde som cital ze v minulosti ludia nemali az tak pokazene zuby, kvôli tomu ze ich strava bola znacne odlisna.

Keby som mal vela penazi, zaplatim si najlepsieho chirurga, neham si vyrobit nejaky špičkovy chrup z materialov ktore sa este ani bezne nepouzivaju, dam sa uspať, vsetky zuby von a nahodit krasne nove zubky :mrgreen:
hausnumero
Příspěvky: 176
Registrován: 13.06.2013 22:11
Pohlaví: muž

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od hausnumero »

Kubec píše:Zuby su vec, ktorej sa bojim asi najviac (po VP) :sad
Niekde som cital ze v minulosti ludia nemali az tak pokazene zuby, kvôli tomu ze ich strava bola znacne odlisna.

Keby som mal vela penazi, zaplatim si najlepsieho chirurga, neham si vyrobit nejaky špičkovy chrup z materialov ktore sa este ani bezne nepouzivaju, dam sa uspať, vsetky zuby von a nahodit krasne nove zubky :mrgreen:
To bych určitě udělal také. Ptal jsem se na ceny: Jedna čelist by stála cca 300 000 Kč, tedy komplet za více než půl milionu!
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od felix5 »

upřímně pochybuji že jakejkoliv člověkem doposud stvořenej materiál by bez zásahu zubaře přežil 50let opotřebovávání , ráchání v kyselině a dokázal se srovnat s růstem zmenšováním a změnou tvaru čelisti . mi lidi si o sobě pořád hrozně myslíme jak sme vyspělý ale vždyť nedokážeme vyrobit ani blbý boty co se za rok nerozpadnou . smiřte se s tím že ta miliarda let vývoje materiálů všemožnejch tvarů a systémů uspořádání spolu se samoopravným systémem těla prostě nejde nahradit kusem vypálenýho bláta tak aby to vydrželo víc než zub přírodní.
ostatně tohle platí nejen o zubech ale o lidském tělu celkově . pokud je mi známo tak sme zatim nedokázaly vymyslet žádnou náhradu čísti těla která by fungovala lépe než originál (u zdravého člověka samozřejmě)

Zubní kaz dřív nebyl tak rozšířený protože cukr byl vzácnost .
Mgr.Pague
Příspěvky: 1
Registrován: 19.08.2013 15:14

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Mgr.Pague »

Zdravím, mám dotaz. Nejprve zmíním, že se za to fakt stydím, od malička mám obrovský strach ze zubařů, ničeho se nebojím víc, jako když má někdo například klaustrofobii, arachnofobii tak já se prostě bojím zubařů. Tím se dostávám ke svému problému. Zuby si od malička čistím, pravidelně všchno ok, jasny že ne dokonale ale snažím se tomu věnovat nic méně u zubaře jsem nebyl cca tři roky, rok potom co sjem u něj byl napsoledy jsem kousl do něčeho tvrdýho a rozpadl se mi zub, ja sme si řkel ok pujdu k zubari ale nesel jsem. No ten zub samozrjeme casem se rozpadl uplne je to petka vlevo dole, a mám tam ted jen pahýl proste... jedne zub ok to by se dalo ale o asi pul roku pozdeji jsme prisle na malej kaz na petce vpravo dole.. no ja to nechal byt smaozrejme ... ikdyz sem mel trapeni, bal sem se, ale proste zubare se bojim nejvic. No ten zub mi kouske taky upadl ale fakt kousek pruse rbyl ze to zaclo fakt hodneboelt takze to me donutilo uz jit.. zubarka mi rkela ze sem tam dlouho nebyl a byla tam nova takze nejak vyhodila nebo nekam psolala mou slozku a rekla ze mi to jen naryhclo zpravi at to neblo... dala mi tam nejakej cement a rikala ze musim se objednat nekam nastalo ze s emi to vydroli.. no vydrolilo, upadl i zbytek zubu a ted mam obe spodni petky uplne na hovno..jakoze proste pahyl.. ja se za to stydim fakt jeste mi nebylo ani 25 let. chci se ale zeptat jak zubar postupuje dkyz za nim s timhle prijdu.. co mi navrhne ze s tim duela.. neumim si rpedtsavit jak to bdue vytrhavat. diky
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

pro : Mgr.Pague

možná by bylo vhodné si to po sobě přečíst ;)

Jinak zubařů se bát nemusíš , dnes už jsou takové vychytané metody a na požádání ti umrtví co jen budeš chtít . Při zákroku tě to bolet nebude . Horší to bude až ta rána po odstranění kořenů bude přicházet k sobě . Paní doktorka ti určitě doporučí nějaké prášky na utlumení bolesti . Tak za 3 dny už nebudeš vědět že jsi byl u zubaře .... ( sám jsem to podstoupil tak vím o čem mluvím )
Přechod k jinému lékaři ( zubaři ) je naprosto bez problémů . Jediný problém může být s nalezením vhodného zubaře . V Praze je zubařů dost ,ale v jiných krajích je prý zubařů nedostatek ...

U zubů je důležitá prevence , prevence a zase prevence !!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od DeadMan »

Tak osobně jsem zažil už dost věcí (slepé střevo, zlomená ruka, rozbitá hlava a já nevím co všechno), ale zubař je pro mne snad to druhé nejhorší po pásovém oparu, který jsem měl na základní škole (puchýře, které se dělají po těle a kurevsky to bolí).

Já jsem nebyl u zubaře dokonce cca 6 let :mrgreen:

Když už mě začal bolet zub fakt fest, tak jsem tam zajít musel (bo v letadle je to peklo a na služebky jezdím dost často) no a zubařka mi našla hned dva kazy a ptala se jestli to chci postupně nebo najednou, tak jsem jí řekl, že najednou, protože pak už bych zas nemusel přijít :lol:

No zuby opravila, huba bolela (ptala se mě jestli chci injekci? né jsem drsoň, kurde až mi pak tekly slzy z očí :twisted: ), ale půl roce jsem se dostavil a za dalšího půl roku to mám opět v plánu tak snad se znovu nedostanu do té fáze že 6 let nepůjdu k zubaři :oops: :mrgreen: ,ale je to fakt hnus nepříjemný brrr :?
cooper
Příspěvky: 8
Registrován: 13.02.2012 16:54

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od cooper »

řeknu Vám to asi takhle: dřív se s mizerným životním stylem a dobou přežití na zuby sice běžně umíralo, ale lidi se nedožívali tak vysokého věku , čili často je zuby fakt přežily. dneska je styl stravy strašneja zuby jdou bez správnépéče do háje strašně rychle. v PA to bude se stravou zase labší,přesto vliv civilizace tam bude stále (sladké a tak) takžekdo si zuby nebude umět dobře vyčistit, tady narážím hlavně na mezizubní kartáčky,kterýách v PA bude asi těžkej nedostatek, o zubypřijde..ani implantáty, neboli ty "nové nastřelené" nevydrží tolik při stejně blbé péči jako vlastní zuby, bycha na to. inzeruje se to protože je to slušnej byznys,ale zub se paradentóze umí trochu bránit,implantát nkoliv :(
dále nanějaké skutečně kvalitní a dlouhodobě fungující ošetření bez proudu můžete v PA rovnou zapomenout (dost že i dneska je to dost vzácné, vidět dobře ošetřenýho pacienta :-/) takže nechte si pořešit vše co je třeba teď apak vsaďte na prevenci, protože pak už to bude jen o trhání.. nástroje po zubařích budou i v PA, toho bych se nebál, problém bude umrtvení, ale to se nějak zaimprovizuje..
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od DeadMan »

Neříkám, že bych do toho šel, nebo že je to naprosto bezproblémové, ale v Indii jsem viděl hodně borců spravovat zuby přímo na ulici jen s ručním nářadím bez umrtvení a ti lidi s tím dokonce dokázali žít ;)
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od nabu »

Problém je vrtání. Pro aplikaci amalgámu, nebo dnes již vyspělých zubních tmelů (balených na jednorázové použití..)je třeba vytvořit dutinu se zužujícím se okrajem, aby to tam drželo. Jinak to vypadne jako bábovička neposednému dítěti...
To se bez nástroje s vysokými otáčkami a s miniaturním diamantovým hrotem udělat nedá.
Generátor a přímá bruska bude PA-zubařské náčiní.
Vrtání, cementování atd tedy v PA spíše nahradí kleště. I zde ale doporučuji zubařské kleště. Kombinačky a podobné technické vymoženosti spíše zub rozdrtí protože ho svírají jen ve dvou bodech.
Na tečnách dosedacích ploch. Zub je většinou v průřezu oválný.
Zlomený zub v dásni je pak v podstatě smrtelná nehoda. Zánět dásně bez ATB je bolestivá jízdenka do další reinkarnace.
Tedy ještě jednou - ZUBAŘSKÉ kleště....
Navíc - zkuste si cvičně chytnout kombinačkami osmičku.He..?
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Hdm »

nabu píše:Zlomený zub v dásni je pak v podstatě smrtelná nehoda. Zánět dásně bez ATB je bolestivá jízdenka do další reinkarnace.
Navíc - zkuste si cvičně chytnout kombinačkami osmičku.He..?
Bububu. Tady nesouhlasím. Manželce tahali oba moudráky v čelisti v nemocnici na zubním oddělení. Doktorka byla tak šikovná, že jeden vyndala a druhý přetrhla takže to po ní dodělával kolega doktor a ten ho v dásnu krásně nadrtil zubařskými kleštěmi. Poslali domů, že je to OK, ale ještě asi měsíc z toho šel hnis a vypadávali kousky zubu, o kvalitě a požitku při jídle ani nemluvím. Bez antibiotik a taky to dala jen s heřmánkem a brufenama. Nikdo ze zubařů s tím pak nechtěl nic mít. Tož asi tak k té reinkarnaci a také kvalitě zubařské péče u nás :(
Odpovědět