Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od Lupus »

Oni s tou aplikací nečekali až se rána "zkazí". Jednalo se o přímou aplikaci na čerstvé rány a průběžné ošetřování. Berme to tak, že ve středověku (PA) si o moc antiseptických věcí, resp. roztoků vhodných k vymytí rány, nezakopnul. Víno se tomu ideálu mohlo blížit asi nejvíc a bylo dostupný.
LuVa
Příspěvky: 118
Registrován: 11.08.2013 16:07
Pohlaví: muž

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od LuVa »

"Po 2700 let byl med užíván pro léčení chorob včetně tropických až do plného pochopení příčin infekce v moderních dobách a nasazení antibiotik. Lidové používání medu se tak dostalo vědeckého vysvětlení: med působí jako antibakteriální/antiseptický činitel. Antibakteriální vlastnosti medu jsou výsledkem nízké aktivity vody v medu způsobující osmózu, efekt peroxidu vodíku a vysoké kyselosti."

https://cs.wikipedia.org/wiki/Med
anoním
Příspěvky: 9
Registrován: 18.08.2015 12:56

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od anoním »

a když mě bodne včela při vybírání úlu mám si na to dát med? :lol:
Vždycky se najde někdo, kdo neví že něco nejde, a udělá to.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od Rase »

Našel jsem alternativu k tomu cukru a medu. V jiném starém receptu se přidávaly i pavučiny (smysl mi není znám):
623. Krev kterak se zastaví
Amerikanské noviny odporučují k zastavení krve u lidí neb zvířat smíšeninu pšeničné mouky a soli o stejných dílech, jimiž se rána obváže i obloží. Je-li krvácení velmi silné, upotřebí se větší množství smíšeniny. Když takový obkladek na ráně několik hodin, jestli třeba i po celý den (12-24 hodin) potrval, přestane krvácení docela, a rána se brzy zacelí. Amerikanské noviny tvrdí docela, že se na tento způsob i kůň zachoval, kterémuž se jedna tepna protrhla (?), an prý po pěti minutách krvotok přestal. Za tři dni pak se obkladek docela odstranil a rána se rychle zacelila.

Zlatá Domácí Kniha (1873)
Uživatelský avatar
misob
Příspěvky: 34
Registrován: 18.04.2016 23:20
Bydliště: nedaleko Brna

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od misob »

Zdar.

pred tyzdnom som si zatal do ruky sekerou. dostal som sedem stehov bez umrtvenia, pretoze som krvacal jak prase.
uz na druhy den mi v rane cukalo a bol som jasny.
Na prevaze sa zhrozili, pichli mi tetanovku a predpisali antibiotika...

Ja som si doma ruku rozbalil, umyl betadinom a nasledne ju celu zapatlal zmesou medu a cajovnikoveho oleja.
ranu som prekryl len zlahka.
za 24 hodin uz bolo dobre a dnes po osmich dnoch mam ruku nezabalenu, natieram cajovnikom 4-5z denne a az na tie stehy mi nic nie je- zas rubem drevo
Mám rád športy, kde sa niečo páli... benzín, či prach je mi to jedno. Pre PA dobu sa snažím vzdelať a pripraviť. Veď stačí vedieť, čo sa deje vo Svete a viem, že PA doba je asi za rohom.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od Doc »

Já ti nevim. Když to zabralo, tak super, jen dobře a asi to teda zafungovalo... :yes Ale když to bylo tak špatný, tak bych se radši řídil doporučením doktorů. :?
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od Cep »

A bral jsi ta antibiotika nebo ne?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od proforma »

Babicka si kdysi skoro odsekla palec. Kost OK, ale skorocele brisko i s kusem nehtu bylo "oteviraci", viselo jen na cca 5 mm kuze. Zabalila si to do platna a 5x denne macela ve vyvaru z jedlove sisky. Krasne ji to srostlo i bez siti, u doktora s tim samozrejme nebyla... Jestli si na to davala i med/cukr, to nerikala, takze asi ne, kazdpadne je to dalsi tip na hojivy lek.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od Cep »

Teď už teda jen jak správně připravit ten vývar.. (A sehnat v okolí jedle)
Uživatelský avatar
misob
Příspěvky: 34
Registrován: 18.04.2016 23:20
Bydliště: nedaleko Brna

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od misob »

antibiotika som nebral. neboli vobec potrebne. ruka sa zhojila a nebyt alkoholu pri prevazoch, bola by aj jazva mensia. ususili mi kozu okolo ranya ta sa zacala skaredo lupat, hoc som mal originalny prevaz maximalne dva hodiny.
cukor a tea tree vrelo odporucam. odvar z dubovej kory pomohol tiez. skorocel mam odskusany a na drobne ranky temer zazracny.
Mám rád športy, kde sa niečo páli... benzín, či prach je mi to jedno. Pre PA dobu sa snažím vzdelať a pripraviť. Veď stačí vedieť, čo sa deje vo Svete a viem, že PA doba je asi za rohom.
DLU
Příspěvky: 3
Registrován: 09.02.2017 1:31
Pohlaví: muž

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od DLU »

Rase píše:V jiném starém receptu se přidávaly i pavučiny (smysl mi není znám)
Pavucina urychluje zastavu krvaceni (mechanicky, ne kvuli chemickemu slozeni).
celloo
Příspěvky: 1
Registrován: 21.09.2016 15:02
Pohlaví: muž

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od celloo »

bol som minuly rok na stretnuti autonomadov globetrotterrodeo v rakusku a lekar, ktory pracoval roky v africkych vojnovych oblastiach vravel nasledovne:

- cistej vody nebol dostatok, ale kupodivu v Afrike mali k dispozicii hektolitre Coly. Cerstvo otvorena coca cola je sterilna a pouzivali ju pri oreaciach a amputaciach
- tak ako bolo hore spomenute, taktiez pouzivali na rany miestny med...ma antibioticke ucinky ..atd...atd....
- po hnackach, aby sa v creve vybudovala znova mikroflora, pichol dotycny prst do bieleho jogurtu (bifidus) a potom sebe do zadku...tym si znova naockoval bakterie do creva
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od Doc »

To mi přijde jako kvalitní blbost.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od Bill Masen »

Mě říkala jedna doktorka že to není antibiotika, ale nakterie prostě radši žerou cukr, než mě. :wasntme
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od Serža »

předpokládám, že Doc myslel to s tím jogurtem - ve střevech nemáš jogurtové kultury....kdyby jo, tak by to muselo fungovat i obráceně
mňam :puke
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od Doc »

Myslel jsem vše... V Africe nemají hektolitry Coly. Cola není sterilní. Prst od jogurtu v prdeli žádnou mikroflóru neobnoví. Jediný co, tak ten med by měl nějak fungovat.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od Alstratt »

Ten med funguje ano. U medu je to spis u kvalitnich medu jako je manuka/active leptospermum honey . Lekarsky med je ocisten od necistot a upraven bez vedlejsich ucinku zadna chemie apod tak aby byl furt stejny a nebylo kazde naneseni medu s jinym mnozstvi ucinnych a vedlejsich latek. Takovy med muzeme videt pod znackou Medihoney atd. Takovy med je sirokospektralni antimikrobialni, zabranuje bakteriim, virum, prvokum, houbam. Dale pokud cukr tak ten mate i v medu ale lepsi nez klasicky cukr. Kyselost v medu zabranuje mnozeni tech bakterii apod. Ucinna latka co ty bakterie apod. zabiji v medu je Peroxid vodiku v dobrem mnozstvi co vam nemuze uskodit. Varenim ten med ale znicite a uz to nema ty antibakterialni ucinky atd. takze nevarit. Med pomaha navic hojit rany a vaze na sebe ty bakterie apod... Pokud si pamatuji dobre patri k tem nejlepsim ne li nejlepsi antibakterialnim vecem vhodne pro telo bez vedlejsich spatnych ucinku, to co vse to umi.
Naposledy upravil(a) Alstratt dne 22.02.2018 20:29, celkem upraveno 4 x.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od krvfx »

Jestli bych si měl vybrat mezi výplachem rány vodou z řeky/kaluže a lahví koly, tak beru kolu všema deseti.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od Serža »

jako správnej rozpadlík máš po ruce Sawyera a voda z louže není problém :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Cukr zahojí otevřené rány lépe než antibiotika

Příspěvek od krvfx »

Já spíš jako správný rozpadlík nejezdím do Afriky:)
Odpovědět