Amputace

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lékárnička

Příspěvek od DeadMan »

no nevím nevím v domácích podmínkách už je asi lepší kulka do hlavy než někoho řezat pokud už je na tom tak špatně že to potřebuje
psychomag
Příspěvky: 20
Registrován: 23.02.2013 21:08
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od psychomag »

I u členů rodiny? :shock:
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lékárnička

Příspěvek od DeadMan »

No pokud jsi doktor nebo zdravotník a máš s tím zkušenosti tak OK ale já o tom nevím vůbec nic takže než aby umírali v šílených bolestech tak ano a já bych to tak chtěl taky (aby mi hnila noha od rány a já umíral několik dní nebo tak něco tak to fakt né navíc = zátěž pro ostatní které bych tím mohl ohrozit taky) ale pokud by si dotyčný přál uříznout a risknout to tak pilka na železo to jistí ale co dál nevím viděl jsem v historických filmech že nažhavili železo a ránu "zapekli" ale to byl film a realita je něco jiného každopádně chirurga v rodině nemáme ;)
psychomag
Příspěvky: 20
Registrován: 23.02.2013 21:08
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od psychomag »

Zdravotnický kurz ano ,k tomu stálé učení nových informací a získávání nových zkušeností.. Po pravdě,nikdy jsem končetinu neamputoval(vytrénovaný žaludek ale na hrabání v těle už trochu mám) a vědomosti a zkušenosti se stále snažím získávat.. Jde o to,že v případě nouze a nastálé situaci tu bude spíše bariéra psychická(bolestný křik leze na nervy,soucítění s utrpením postižené osoby a případné povědomí že Vám ten člověk bude do konce života vyčítat zmrzačení,a aj...) Plus jak udáváš správně ,tato osoba se stává přítěží skupiny, :sad ... Ale přežití je také o improvizaci,proto se nedá dopředu naplánovat jednání v těchto situacích..
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Amputace

Příspěvek od felix5 »

Pokud o amputaci uvažuješ jako v akčich filmech kde nohu zaškrtí opaskem a upižlá jí tupou lžící od bláta a vzniklou ránu převážeš propocenym rukávem od košile pak jednoznačně ano, kulka je rozhodně lepší a rychlejší .

Je potřeba si uvědomit že amputace už je zásah do těla jako prase a nelze provést bez alespoň základního chirurgického vybavení a medikamentů. operaci mozku by vás taky nenapadlo provádět pomocí dvou klacků a rybičky.
Podstatnej je taky fakt ,že i amputace po které pacient nezemře a úspěšně se mu alespoň po stránce vizuální noha ruka prst atd. zahojí ještě neznamená že neni lepší ho odprásknout . stačí zapomenout na jeden blbej nerv a člověk se nebude schopnej ani přetočit na lůžku.

jen pro hrubou představu jak akce probíhá a kolik je potřeba obvazového materiálu na první převaz :
http://www.zvraceny.cz/video/56364-amputace-nohy/
psychomag
Příspěvky: 20
Registrován: 23.02.2013 21:08
Pohlaví: muž

Re: Amputace

Příspěvek od psychomag »

V pohodě,to chápu... Už jsem psal že mám zdr. kurz... Mám i dost znalostí které stále rozšiřuji ..
Stačí se také podívat,že mám dostatek vybavení na malé chirurgické zákroky,čímž netvrdím že zvládnu operaci jater a mám na to vybavení.Vím jak funguje lidské tělo,chirurgii,fyziologii a anatomii mám v základu také a znám své současné hranice i na co vybavení slouží(i to co ještě nemám).Jsem sice jen technický typ,ale nemám a neměl jsem problém rozšiřovat stále nové obzory.... Pravda,nejsem doktor ,nevím a nesleduji nové trendy v lékařství proto přesně nepovím jaké všechny jsou nové léky na ,,neduhy´´či možnosti léčby,nepamatuji si přesně všechny nervy a jejich názvy ,to však na principu této otázky nic nemění..Do této diskuze jsem se dostal náhodou,neplánuji se tu chlubit ani mystifikovat,jen jsem reagoval na příspěvek Dead Mana a probíral amputaci u bližních(které bych z principu a lásky k bližnímu nenechal ve štychu:) -viz výše..Jinak,nejsem už náctiletej hejsek(bez urážky) s fantasií že spasím svět a spolkl jsem Šalamounovo h..,který má jen info z akčních filmů(které stejně nesleduji),ale mám již něco za sebou..Mám kristovy léta a prošel jsem již mnohým takže vědomosti,um a nějaké schopnosti i v této problematice mám. Nemyslím že by Mne činila větší problémy než 18 letému medikovy či 50 letému soustružníkovy (o nástrojích,vědomostech a psychické připravenosti ani nemluvím) jen jsem ji nikdy ještě nedělal..

Znovu dodávám co mám a spoustu věcí tam není napsáno protože na to nemám moc času :) pokud bude třeba a bere se tu důraz na fota nejsou postupně do budoucna problém..Myslel jsem jen,že najdu skupinu lidí kteří si nemyslí že člověk je blázen když se vybavuje zásobami,nástroji a vědomosti pro přežití v jiných než nám současně známých životních situacích a zaběhlých kolejích...

Lékárna-cestovní(1 denní)
-Sumka WEB-TEX DPM (GB ARMY)
- CYALUME lightstick(US ARMY)
-Sumka chirurgická=peány, pinzeta, skalpel + výměnné čepelky, háček, trauma baterka, šití, antiseptikum, alkoholové polštářky(US ARMY)
-Al přikrývka
-Chladící a ohřívací polštářek
-Latex rukavice
-Tampony sterilní
-2 ks Soft Zellin(Alkoholové tampony)
-The emergency bandage Izrael
-Náplast + Obvaz sterilní velký a malý
-obinadlo škrtící pryžové a C.A.T.
-Šátek trojcípý+ zavírací špendlík 2 ks
-Rouška pro dýchání z plic do plic
-Rouška sterilní 20x20 cm 2 ks
-Deprach (odmořovadlo) + oční voda + houbičky + mýdlo
-PH papírky-lakmusy
-Betadine(dezinfekce ran)+Manganistan draselný(30g)
-Desam(dezinfekce nástrojů)
-Dikacid(50ks) + Paralen + Živočišné uhlí + Acylpyrin + Coxtral + Jodid draselný + Codein

Lékárna-vyšetřovací

-Sumka na plyn.masku(GB ARMY)
- 2ks CYALUME lightstick(US ARMY)
-Miska na hnis
-Petriho miska
-Teploměr rtuťový lékařský
-Tlakoměr
-Stetoskop
-Lopatka vyšetřovací
- rukavice chirurgické
-10 ml injekční stříkačka Chirana
-10 ks jehla
-10 ks injekční stříkačka jednorázová 2 ml
-3 ks kapilára sedimentační
-10 ks čepelky skalpelu sterilní(č.10)
-10 ks čepelky skalpelu sterilní(č.11)
-Tampony
-Papírové kapesníky
-3 ks Sagen(čištění vody
-Desam(desinfekce nástrojů)
-Těhotenský test
-Proužky na vyšetření moči
-2 ks Soft Zellin(Alkoholové tampony)
-Lakmusový pásek

Lékárna-Ošetřovací
-Oční kapátko
- CYCLONE Bag Valve Mask (ambuvak skládací) (US ARMY)
-Sada na hadí uštknutí (Rothco-US)
-Sam splint II
-Drenážní sada
-Sada pro přímou transfuzi
-Infúzní sada
-2 ks Uronální sáčky
-1 ks infuzní sáček
-20 ks zubní nitě
-Vata skládaná 3 ks
-100 ks Soft Zellin(Alkoholové tampony)
-200 ks Čistící tyčinky
-8 ks Tampony
-Chirurgické rukavice
-Obvaz kapesní vz 80
-2ks Elastické obinadlo malé
-2ks Elastické obinadlo velké
-3 ks šátek trojcípý
-2 ks Obvaz malý
-4 ks Obvaz velký
-Náplast hladká
-7 ks Náplast s polštářkem
-Náplast na popáleniny
-Rouška resuscitační
-škrtidlo
-Nůžky,7 ks zavírací špendlík
-Hák chirurgický 3 zubý-2 zubý
-Pinseta
-Panthenol(spáleniny)
-Peroxid vodíku
-Septonex
-Manganistan draselný
-Traumacel(Hemostatikum)
-Desam(desinfekce)
-Chloramin 1 kg (desinfekce)
-Savo(desinfekce a v nouzi desinfekce vody)
-Regulax,Živočišné uhlí,Endiaron,Ricinový olej
-Ibalgin,Paralen,Mexalen,Novalgin,Aspirin
-Penicilin
-Ambroxol,Codein,Propolis spray
-Diclofenac
-Opthalmo-Septonex
-2 ks krabička Jodid draselný
-Zásyp na nohy(AČR)
-Zásyp na opruzeniny
-Framykoin,Ichtoxyl
-Clotrimazol
-Vitamin C,Multivitaminy

Zásoba-Obvazový materiál
-32 ks Obvaz kapesní vz80
-cca 200 ks obvazů různé velikosti
Zásoba-Zdravotnické vybavení
-Resuscitační přístroj RK-32-V(Chirana)
-Resuscitační přístroj RB 85(Chirana)
-Nosítka-karimatka s madly (S ARMY)
-Čištění vody 1600 ks Pantocid
-Čištění vody 400 ks Dikacid
-Desprach(odmořovadlo kůže) 4 ks(AČR)
-Oční voda(Pro výplach očí a úst) 4 ks (AČR)
-Jednorázové chirurgické pláště 3 ks
-Mediset pro centrální žilní katetrizaci
-Mediset pro malé chirurgické výkony

-1 kg Manganistan draselný
-2 kg soda bicarbona
-1 kg hroznový cukr
-1 kg kyselina citrónová
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Amputace

Příspěvek od felix5 »

na amputaci potřebuješ mimo nástrojů hlavně věci jako lokální anestetikum , prášky na bolest , antibiotika , krevní náhrady+šití jak vstřebatelné tak na kůži a něco pokud možno sterilního z čeho uděláš dren . navíc metráky obvazových materiálů. většina z toho v tom tvém 150řádkovém seznamu chybí ;)
ps: taky nejsem doktor (mechanik)
psychomag
Příspěvky: 20
Registrován: 23.02.2013 21:08
Pohlaví: muž

Re: Amputace

Příspěvek od psychomag »

hledej,všechno tam najdeš ;)
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Amputace

Příspěvek od alive »

drigon
VIP
Příspěvky: 3012
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Amputace

Příspěvek od drigon »

Jistě zajímavý odkaz, bohužel se tam však nemohu dostat - nemám na to oprávnění. S pozdravem M.
Uživatelský avatar
sentinel
Příspěvky: 63
Registrován: 20.11.2012 12:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Novojicinsko

Re: Amputace

Příspěvek od sentinel »

praalien píše:na amputaci potřebuješ mimo nástrojů hlavně věci jako lokální anestetikum ...
amputovat nekoho v lokale...hm.... predpokladam dovody ako infekcia a tazke trauma....prst by bolo mozne, ale koncatinu...tam by to chcelo uz regionalnu (spinalnu) blokadu, je tam riziko tazkej hypotenzie a umrtia. To uz by chcelo celkovu anestezu... inak sterilizovat sa da napr. v papinaku ;)
kjus
Příspěvky: 2
Registrován: 15.07.2013 9:36

Re: Amputace

Příspěvek od kjus »

Amputaci v lokále prováděl i lékař LZS. Šlo o celou paži, pacient byl celou dobu při vědomí a stačil k tomu kapesní nožík. Opravdu to jde ;-)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Amputace

Příspěvek od Maximus »

Před nástupem éterové anestezie se běžně amputovalo bez jakékoliv anestezie - šlo hodně také o rychlost a praxi.
Přidávám tématické "kapky historie":

Katastrofální chirurgické nadšení

Robert Liston byl s nožem nejrychlejší na celém West Endu. Dokázal amputovat nohu za dvě a půl minuty.
Žil ve 40. letech 19. století v Clifford Street č.5, hned u Bond Street v Mayfairu.

Anestezie byla tehdy něco neznámého – mohli jste si vybrat, jestli se dáte přivést do bezvědomí opiem a nebo rumem, anebo jestli se zakousnete do hadrem obaleného kolíku – a v chirurgii šlo o to, čím rychleji, tím méně bolesti.

Měřil metr pětaosmdesát a operoval v lahvově zeleném kabátě a gumových holínkách. Přeskakoval jako při souboji zkrvavená prkna, na nichž leželi ve mdlobách a zborceni potem jeho připoutaní pacienti, a volal : „
Měřte mi čas, pánové, měřte mi čas !“ na studenty, kteří civěli s kapesními hodinkami přes železné zábradlí galerie. Všichni přísahali, že první záblesk jeho nože byl následován zvukem pilky na kost tak rychle, že světlo a zvuk jako by splynuly v jedno. Aby měl ruce volné, držel zkrvavený nůž mezi zuby.
Liston vymyslel průhlednou želatinovou náplast, arteriální kleště zvané „buldok“, a dlahu na nohu, která se používala ještě za druhé světové války. Byl synem skotského kněze, medicínu vystudoval v Edinburghu, stal se prvním „velkým anatomem Severu“ v Blackwood’ Magazine a nadšeně se o něm šuškalo, že “křísí” vlastní mrtvoly.

Byl to prudký, drsný, hádavý člověk, bez výjimky dobročinný vůči chudým a něžný k nemocným, nemožně marnivý a strašlivě nepopulární mezi kolegy z řad chirurgů v Edinburghském královském špitále. S chutí úspěšně operoval v páchnoucích příbytcích na Grassmarket a Lawnmarket pacienty, které oni odmítli jakožto beznadějně nevyléčitelné. Spikli se, aby ho vyloučili ze svých řad, poslali ho do vyhnanství na jih, kde se stal profesorem chirurgie v Universitní fakultní nemocnici v Londýně a získal celé jmění.

Byl to právě Liston, kdo provedl 21. prosince 1846 první operaci pod anestezií v Evropě. Poznamenal jediné : „
Kam se na tenhle yankejskej vynález hrabe hypnoza“. Noha dopadla do pilin v kbelíku po dvou a půl minutách, ale jeho talent pro chirurgickou bleskurychlost už vyšel z mody.

Listonův čtvrtý nejslavnější případ
Liston odstranil za 4 minuty dvaadvacetikilový nádor šourku, který musel jeho majitel vozit s sebou na trakaři.

Listonův třetí nejslavnější případ
Debata s domácím chirurgem. Je ten rudý, pulsující nádor na chlapečkově krku obyčejný kožní absces? A nebo nebezpečné aneurysma krční tepny?
„Pchá!“ zvolal Liston netrpělivě. „Kdo kdy slyšel o aneurysmatu u tak malého kluka ? “. Záblesk nože z kapsičky u vesty a řez. Konstatování domácího lékaře : „Vystříkla tepenná krev a chlapec padl.“ Pacient zemřel ale tepna žije – v patologickém muzeu Universitní fakultní nemocnice, vzorek č. 1256.

Listonův druhý nejslavnější případ
Amputoval nohu za dvě a pul minut, avšak ve svém nadšení k tomu přibral ještě pacientova varlata.

Listonův vůbec nejslavnější případ
Amputoval nohu rychleji než za dvě a půl minuty (pacient poté zemřel na lůžkovém oddělení na nemocniční gangrenu, což se za oněch předlisteriánských časů obvykle stávalo). Kromě toho amputoval též prsty svého mladého asistenta (který poté zemřel na lůžkovém oddělení na nemocniční gangrenu, což se za oněch předlisteriánských časů obvykle stávalo). Proťal rovněž šosy kabátu důstojného přihlížejícího chirurga, kterého tak vydělila představa nože, pronikajícího mu do útrob, že na místě padl mrtev k zemi.
Je to jedná operace v dějinách medicíny s 300% úmrtností.


Přepsáno z knihy : Richard Gordon : Medicínské katastrofy, nakladatelství BARONET 1997
pepa_z_brna
Příspěvky: 339
Registrován: 01.07.2013 21:38

Re: Amputace

Příspěvek od pepa_z_brna »

Nechtel bych nekoho podceňovat, ale jsem "sestra", byl jsem i na patolce, chodil na sal, ale v terenu a zvlast PA době bych to zazit nechtel. Laik nedostane potrebnou praxi v "klidne" době, takze mam celkem pochybnosti o uspesnosti zakroku, ale samozrejme zrucny clovek s teoretickymi znalostmi muze překvapit. Spis bych veril, ze by se dal osetrit pourazovy stav, když uz bude část tela amputovana prave urazem nez nekomu něco amputovat. A zasivani si můžete nacvičovat na kusech masa ze kseftu ;)
P.S. nejde jen o tu samotnou amputaci, ale hlavne o preziti pacienta po vykonu v radech aspoň mesicu
odpadlik
Příspěvky: 140
Registrován: 19.12.2012 14:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní Čechy

Re: Amputace

Příspěvek od odpadlik »

Číňan neměl na amputaci v nemocnici, uřízl si nohu pilou

Nožem a ručí pilkou si uřízl vlastní nohu Číňan, který neměl peníze na amputaci v nemocnici.

Čeng Jen-liang z provincie Che-pej, farmář a dělník v továrně, začal poprvé trpět bolestmi v noze v lednu 2012. Po několika návštěvách v nemocnici mu lékaři zjistili arteriální embolii a jako jedinou možnost léčby doporučili amputaci. Na tu už ale Čeng, jehož rodinné finance se cestami do nemocnice vyčerpaly, neměl peníze. Lékaři proto sedmačtyřicetiletého Čenga poslali domů s tím, že mu zbývají tři měsíce života.

Bolest nakonec Čenga přiměla k extrémnímu rozhodnutí uříznout si nohu sám. Do úst si dal kus dřeva obalený hadříkem, aby ztlumil výkřiky, a začal řezat. Když ho našla manželka, měl už nohu oddělenou a v ústech vylomené tři zuby od zoufalého zakusování do dřeva.

Pahýl amputované nohy už se mu zahojil.

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/3 ... pilou.html
:o
Jak pepa_z_brna předpovídal:
zrucny clovek s teoretickymi znalostmi muze překvapit
pepa_z_brna
Příspěvky: 339
Registrován: 01.07.2013 21:38

Re: Amputace

Příspěvek od pepa_z_brna »

Tady spis bezradny clovek s odhodlanim, kdy ho k tomu prihnala bolest.......taky se nikde nepise, když ho nasla ta manželka, jestli ho stejne do te nemocnice neodvezli a osetrili. Az bude mit pripadne fantomovy bolesti, tak si uzije :?
Jinak ještě navíc delat sam sobe něco takového...... :shake
Hombre910
Příspěvky: 35
Registrován: 11.08.2014 20:13
Pohlaví: muž

Re: Amputace

Příspěvek od Hombre910 »

Nevím na kolik je tento "návod" proveditelný a na kolik je brán spíš jako sranda. Co myslíte, má laik s tímto letákem alespoň z 25% šanci na úspěšnou operaci? :)

http://postapo.cz/wp-content/gallery/fo ... rychle.jpg
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Amputace

Příspěvek od RAD »

Když se ti povede uříznout kost tak aby se nedostala dřeň do rány a dotyčný neupadne do šoku nebo nevykrvácí a nervy se ti náhodou povede přerušit nějak šikovně aby se pacient po úspěšné amputaci nechtěl sám zabít a nedostane infekci pak je pravděpodobnost docela slušná. V amatérských podmínkách to je ruská ruleta. Lidi přežijí kde jakou šílenost ale na druhé straně spoustu jich zabijí i naprosté banality.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Amputace

Příspěvek od Tina »

Nejen Čínané fikají vlastní končetiny, tohle je případ od nás - jak vidno, i adept na Darwinovu cenu někdy přežije.
Přílohy
prst.jpg
Uživatelský avatar
dilatator
Příspěvky: 24
Registrován: 13.08.2014 16:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Sudety

Re: Amputace

Příspěvek od dilatator »

V chirurgii nám bylo vyprávěno o tom, že v "chirurgickém pravěku" se u amputací v rámci válečné medicíny pahýl ponořoval do horké smoly. O úspěšnosti se již nehovořilo .......
Odpovědět