Migrény

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Hlavobol po pařbě

Příspěvek od Foxy »

maci píše: Jendou za čas mě bolí hlava, ale stačí se pořádně napít a pak to přejde.
Tohle je jen kocovina. Vlastně otrava acetaldehydem, což je prvý stupeň odbourávání vypitého etylalkoholu. (Polyacetaldehyd je znám jako "pevný líh", proto když pevný líh hoří ve vařiči třeba uvnitř stanu, vyvolá typickou kocovinu, ovšem bez předchozí příjemné opilosti.)
Pravou migrénu i malá dávka jen vydatně zhorší.
Na skutečnou migrénu vyprošťovák nefunguje, ta má příčinu jinou.
Centurion píše:Já jsem jako kluk, to bylo ještě na základce, trpěl taky bolestmi hlavy. Pravidelně každé pondělí jsem se vracel ze školy s těžkou bolestí hlavy s pocity na zvracení. Nechápal jsem proč mě to napadá s takovou pravidelností. Začal jsem zkoumat všechno co dělám pravidelně a co by na to mohlo mít vliv. Zjistim jsem, že pravidelně každou neděli obědvám knedlíky se zelím.
Může to být zvýšená citlivost na biogenní aminy. Biogenní aminy jsou obsaženy v potravinách, jako jsou ryby, maso, zrající sýry, pivo, víno a kysané zelí. V potravinách připravených fermentační cestou jsou tyto aminy především indikátorem mikrobiální činnosti, ať už žádoucí či nežádoucí.
Kysání zelí není jednoznačný proces. Čistě mléčným kvašením kysané zelí dá chutný, aromatický, ale poměrně tuhý produkt. Pokud se na procesu kysání podílejí bakterie, vzniká zelí měké až rozbředlé. Skutečný výsledek bývá kompromisní; hodně záleží na čistotě pčípravy, obsahu soli a dalších přísad, je to spíš alchymie a čarování.
Podstatné je, že se podle toho ve výsledku mění i obsah oněch biogenních aminů. Mezi nejčastěji sledované patří histamin, tyramin, tryptamin, (v případě hniloby i spermin, spermidin, kadaverin a putrescin).
Mezi toxikologicky nejvýznamnější biogenní aminy patří tyramin a histamin.
Histamin způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku, nucení na zvracení, vyvolává kopřivku.
Tyramin je příčinou zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence... a pozor - tyramin je častým spouštěčem migrén!
Jsi dobrý pozorovatel.
Je vysoce pravděpodobné, že právě tyramin byl spouštěčem tvých migrenosních bolestí hlavy - holt není zelí jako zelí!
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Migrény

Příspěvek od surikata »

Foxi nechceš vydat knihu tak jak Mili? Když čtu tvoje přízpěvky tak jen zírám.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Migrény

Příspěvek od maci »

Jo odchovanec VŠCHT se pozná. ;)
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Migrény

Příspěvek od felix5 »

¨no mě bolela hlava asi 5x v životě . po tom co sem si tu přečetl to označuju za bolest hlavy nikoli migrénu . zpravidla to je ráno nebo večer a způsobuje to jakoby tlak (jako by vám chtěl někdo zatlačit oči do mozku ) případně mžitky před očima - všude lítaj "zlatá prasátka" . vždycky mi pomohlo se na to prostě vyspat nebo čerstvej vzduch . přesto že migrénama u nás trpí dost lidí v rodině já s tim problém víceméně nemám.možná to bude tim že jako jedinej z rodiny dostatečně piju .za den dám tak 2-4 L vody případně mixu juice + voda . a je to daný hlavně tim že když zasednu k TV PC nebo cokoliv dělám vždy mám u sebe minimálně půllitr nebo tuplák s víše zmíněným obsahem. ostatnim ale připadá taková sklenička zvláštní a tak berou ty moderní dvoudecky . nedivim se pak že málo pijou . taky by mě nebavilo co 2 minuty běhat doplňovat.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Migrény

Příspěvek od Foxy »

surikata píše:Foxi nechceš vydat knihu tak jak Mili?
Snad, jednou, až budu v bačkorovém důchodu a nebudu chodit do práce... so little time, so much to do :(
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Migrény

Příspěvek od Strelec45 »

Zajímavý čtení. Nemám asi migrénu v pravém slova smyslu, ale světloplachost a bolesti jo, nebo to odchytávám na začátku. Většinou to řeším kolou nebo plechovkou enegetického nápoje s kofeinem. Kafe nepiju, takže netuším, ale prý to nakopává při migréně. Takže na kofeinu asi něco je. Jo a nosím sluneční brýle i když je zatažíno. Vypadám asi divně. 8-)
Ty vaše bolesti vám teda nezávidím. :head
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Migrény

Příspěvek od Jason »

Tak zrovna dneska citim zemi migrena zacina. Nic moc pocit vidim to na postel, prace musi pockat...

Ja osobne to mam z vice duvodu - pred 10 lety jsem mel bouracku na motorce, nic peknyho a hnul jsem si s pateri za krkem. Od te doby me to provazi. Ale vetsinu pricin znam moc dobre:
- pokud jdu do postele totalne unavenej a v noci spim "jako zabitej" tak ze se nehejbu a neprevaluju tak jsem pak druhej den jasnej
-malo spanku a malo piti

Dneska to vim naprosto presne proc - v utery jsem sel z jedny prace rovnou do druhy skoro do rana, par hodin spanku a zase do prace. A vcera jsem misto toho abych sel rovnou spat zasel za kamosem a nejaky ten panak tvrdyho mi taky nepomohl. A dneska rano jeste v pohode ale odpoledne uz hotovo. Citim to na sobe ciste jako totalni vycerpani, musim to dohnat co jsem nenaspal. Clovek telo neoblbne, maximalne to muze lehce pousovat ale bez spanku to vazne nejde
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Migrény

Příspěvek od Ivana »

Kdysi jsem taky měla hnusné migrény se zvracením, bolely zvuky, světlo, pohyb. Znám jediný recept co funguje: nenechat to rozjet. Jinak je to v čudu.
Později jsem narazila na informaci že pomáhá kopretina řimbaba (řimbaba obecná), latinsky Tanacetum parthenium, Chrysanthemum parthenium, Pyrethrum parthenium, nálev z kvetoucí natě nebo žvýkání syrových listů (to i jako prevence). Nevyzkoušela jsem to, ale píše se že na migrény je to mezi léčivými rostlinami jednička. Nepoužívat zahradní plnokvěté kultivary, ty mají mít nižší účinnost.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Migrény

Příspěvek od alive »

Taky se hlasim do klubu...Vzhledem k tomu, ze do me dochtori cpali par let opiaty, tak mam hranici vnimani leku trochu vic posunutou...takze nezabere vubec nic. Problem u me je nasnade - rozhasena zada dola, coz se postupne presunulo do krcni patere...Sednout si na zachod, zhasnout a zvracet:-( THC jsem zkousel ve forme "fenixovych slz", ale vysledek tak nejak nic moc...Vyzkousim cajicek...(diky Foxy:-)
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Migrény

Příspěvek od nabu »

Zakladatel moderní hypnozy Milton Erickson léčil migrény s tím, že jde o psychosomatickou poruchu která má souvislost se sexualitou. Úspěšně...Tak na tom asi něco bude.
Buď máte všichni sexu málo, nebo moc... :lol:
Dnes to hypnotizeři běžně dělají. Já se takto zbavil alergie na pyl-prach-peří...
KarelNov

Re: Migrény

Příspěvek od KarelNov »

Jak už tady bylo zmíněno, konopné čaje jsou velmi účinné proti bolesti hlavy. Jestli si nejste jistá odrůdou nebo dávkováním, doporučuju se podívat na nějakou odbornou stránku věnující se této tématice. Já osobně se hodně naučil na stránce Poblitá země. Odkaz zde: https://www.poblita-zeme.cz/obchod/konopny-caj

Spam. Ban. Fab
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Migrény

Příspěvek od PeFi »

Typů migrén je několik. Mě chytají dva různé druhy. Na jednu z nich mi zabírá niacin (B3 v podobě kyseliny nikotinové), který ale musím zobnout dříve, než přestane fungovat trávení. Čím později ho zobnu (500 mg), tím větší dávku musím do sebe dostat, než to povolí (až 3x500 mg v odstupu pár hodin). Tahle dávka B3 je schopná vymlátit ostaní B vitamíny, takže je dobré k B3 vyít ještě nějaký malý b-komplex.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Migrény

Příspěvek od Lyster »

Také se ač nerad hlásím do klubu migreniků. Už od 7 let. Je to peklo, kdo nezažil, nepochopí. Ani ta nejhorší kocovina co jsem kdy zažil byl jen lehký čajíček. Vyzkoušel jsem od té doby snad úplně všechny léky a bohužel bez účinku. Jediná věc se nadopovat něčím na bolest a pokusit se usnout. Na štěstí nezvracím, to bych se asi už bolestí potento.

Nikdy v životě jsem nebyl tak pod vlivem alkoholu, abych si druhý den nepamatoval co jsem vyváděl. Ale vím co to je, když mě to opravdu v mládí chytlo, tak jsem si nepamatoval třeba půl dne. Teď už je to na štěstí lepší, ale jako dítě, to bylo fakt hrozný.

Jak tu ještě někdo psal, že když to zarazí hned v zárodku nějakým analgetikem, tak že je to OK, to u mě funguje částečně. Když začnu vidět mžitky před očima atd, taková ta aura, tak i když to nějakým analgetikem zastavím, tak do týdne to mám znovu a to už se zastavit nedá.

Při lehčí migréně beru Panadol extra rapid (rozpustný)
Když už je to fakt hrozný, tak ten Algifen, ale jak jsem už psal, je návykový, tak se mu zkouším vyvarovat. Ale když už na něj dojde, tak žádných doporučovaných cca 20 kapek, ale aspoň 40. Jinak to nemá účinek. Ale takové stavy mám teď naštěstí tak jednou za půl roku. Jako malý to nebylo pomalu 14 dní, aby mě to nechytlo fakt fest.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Migrény

Příspěvek od Matěj »

Migrénu jsem měl v životě jedno a to pořádnou, protože do teď si pamatuju ty mžitky před očima a pak jsem proležel 2 dny a všechno vyvracel. Ale bylo to už strašně dávno tuším, že v 6. nebo 7. třídě. Navíc, to jsme bydleli v paneláku a zrovna, když jsem měl migrénu, tak vedle soused boural kuchyň nebo co, pořád vrtal a tloukl, ten zážitek stál za to. :) Je nějaká šance, že by se to opakovalo nebo pokud to bylo už tak dávno, tak se dá říct, že OK? Oba rodiče na migrény trpěli.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Migrény

Příspěvek od hrd »

Info za mě - zjistil jsem, že migrénu dostávám při kombinaci 2 faktorů - úplněk (nemusí být přesně, třeba i +- jeden den) a nějaký fyzický faktor (nadměrná únava, nedostatek tekutin nebo jídla, spánku, nedostatek čerstvého vzduchu).
Z léků mi funguje Valetol, snažím se ho brát až když už to opravdu nejde vydržet (rovnou 2 tablety, ale mám přes 100 kg), když jsem ho dával hned, tak jsem zjistil, že musím zvyšovat dávky, aby zabral.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Migrény

Příspěvek od Lyster »

To není migréna, to je opice.
Jak už jsem psal, kdo migrénu nikdy nezažil, nepochopí. I ta nejhorší opice po pařbě je naprosto nic oproti migréně.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Migrény

Příspěvek od dr78 »

Migrény mívám a to s různým spouštěčem. Primárně si myslím, že migréna je způsobena utlačením či podrážděním některých nervů. U mne je příčin několik: nedostatek příjmu tekutin - svaly se stáhnou a začnou tlačit na nervy. Dalším spouštěčem bývají stresové situace - opět dojde k nevědomému stažení svalstva nebo spaní ve špatné pozici.
Většinou pomůže doplnění tekutin a spánek. Předpokládám, že dojde k uvolnění svalů a tím se ukočí podráždění nervů.
U mne je potíž mezi 1 a 2. hrudním obratlem.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Migrény

Příspěvek od Hohepa »

Kamarád spolužák na střední trpěl na migrény.
Doktor mu diagnostikoval nestandartní průběh vln na EEG , myslím že v oblasti Alfa.
Dostal na to prášky a asi pět let trvalo než se mu to srovnalo a migrény zmizely.
Na tu diagnózu uhnal modrou knížku, ale bohužel i zákaz řízení.
Po těch pěti letech zákaz řízení doktor odvolal, modrá mu zůstala :angel .
Však jsme si ho dalších pár let dobírali , že jestli nás nasere, tak ho prásknem na vojenskou správu :wasntme
kalio
Příspěvky: 3
Registrován: 12.05.2020 16:52
Pohlaví: muž

Re: Migrény

Příspěvek od kalio »

Ahojte celý život som migrénu mával až kým som si nevystřelil platnicku L5 potom Ked som Este nieco chcel musel som začat cvicit SM systém od vtedy má hlava neboli bol to uplne prvý benefit. S toho my vychadza že u mna migrénu sposobovali svaly resp. stuhnutost svalov krcnej chrbtice. Cvičím dodnes Ibalgin je minulost a benefity stále pribudaju.
kalio
Příspěvky: 3
Registrován: 12.05.2020 16:52
Pohlaví: muž

Re: Migrény

Příspěvek od kalio »

Este ma napadlo doktor tvrdí že migrénu sposobuje priskrtena arteria vertebralis a mozog je vlastne nedostatocne okyslicovany co vedie k migréně. Priskrtenie sposobuje nesprávna poloha hlavy skratene šíjové extenzory.
Odpovědět