Triage

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Triage

Příspěvek od Pepe »

Obrázek

Triage je proces třídění pacientů. Abych to uvedl na příkladu... máte např. 8 zraněných. První raněný má otevřenou zlomeninu holenní kosti, ostatní jsou v bezvědomí. Pokud neprovedete triage a budete se věnovat prvnímu zraněnému (holenní kost), tak je dost možné, že dalších 7 zemře na banalitu (např. by k záchraně života stačilo otočit raněného do stabil. polohy). Jde o to udělat "co nejvíc" pro co největší množství zraněných.
Triage se používá pokud počet pacientů překročí odsunové a léčebné prostředky zachránců - někdy se mylně uvádí "pokud překročí počet zachránců". A jak jsem psal výše, je to proces. To znamená, že pacienty opětovně třídím, pokud na to je čas. Jejich priority se totiž mění, stejně tak, jak se mění jejich zdravotní stav.

Triage je velice psychicky náročná a měl by ji provádět jen kvalifikovaný personál (nejlépe zkušený lékař). Uvědomte si, že třídící tým má za úkol projít všechny raněné a to za co nejkratší čas. Jediná léčba, kterou mohou během třídění poskytnou jsou nezbytné život zachraňující úkony jako otočení do stabil. polohy, příp. nasazení škrtidla.

Pro třídění se zřizuje tzv. CCP (Casualty collection point), místa kde se shromažďují jednotliví pacienti stejných priorit.
Obrázek

Priority jsou:
P1- Can‘t wait - Immediate
Vyžadují okamžitou terapii

P2 - Can wait - Delayed
Potřebují chirurgické ošetření, které ovšem lze odložit bez ohrožení pacienta

P3 - Must wait - Minimal
Lehká poranění, mohou chodit

MRTVÝ/ P1 Hold / P4 - Expectant
Známky smrti, zranění jejichž přežití je vzhledem k situaci velmi nepravděpodobné. Tuhle prioritu by měl určit jen zkušený lékař!


Používáme několik třídících sít.
Nejčastěji se v ČR (RZP) používá síto START (Simple Triage And Rapid Treatment).
Na obrázku můžete vidět, jakým způsobem se pacienti zařazují do kategorií. Musím ještě podotknout, že některé záchranné služby si tohle síto upravují dle sebe.
Obrázek

Video START Přeskočte na 2:55

Při teroristickém útoku 11.září 2001 se však ukázalo, že síto START není při takovýchto událostech úplně efektivní (je příliš komplikované a závislé na mnoha diagnostických ukazatelech).

Dalším sítem je MASS (Move, Assess, Sort, Send)
Tohle síto je už o poznání mnohem jednoduší. Z více než 90% dosáhne stejných výsledků jako síto START a to za mnohem kratší dobu.

Obrázek

Poslední síto, které bych chtěl zmínit je Tactical Triage. Je to třídící síto do taktických podmínek (TCCC).
Je rozděleno podle fází v TCCC (CUF - péče pod palbou / TFC - péče mimo palbu / TEC - taktická evakuace), s tím, že v CUF se triage neprovádí a plnění úkolu jednotky má přednost.

Obrázek.

Pokud si takto rozdělíme raněné, je potřeba je efektivně označit. Existuje mnoho způsobů. Můžeme použít přímo třídící karty nebo si pomoct improvizovaným způsobem (barevné kolíčky, lightsticky, barevné pásky, fixy...).
Třídící karty
Tato karta je pro všechny priority stejná. Člověka přiřadím tím způsobem, že odtrhnu barevný konec, podle skupiny, do které NEspadá. Má ovšem velkou nevýhodu. Pokud se změní stav (priorita) raněného, musím použít novou kartu, protože "lehčí" prioritu jsem si již odtrhnul.
Obrázek

Pak existují karty přímo na jednotlivé priority. Jejich nevýhodou je, že jich u sebe musíte nosit mnohem víc.
Obrázek

Atd. Existuje mnoho druhů třídících karet, každá má svoje specifika, vychytávky a mouchy. Je na každým, co si kdo zvolí.

EDIT: psal jsem to narychlo. Pokud objevíte nějakou chybu, tak mě napište a já to opravím.
Odpovědět