Lékárnička

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Lékárnička

Příspěvek od Pampalíny »

Velkoobchod s věcmi, které jsem hledal: http://zdravotnicke-materialy.cz/

namátkou jehly a šicí potřeby, nerezové pinzety, skalpely. Akorát by to chtělo nějakého lékaře na probrání nabídky a potřebnosti vybavení.
Dále je to velkoobchod, takže by bylo ideální sjednotit větší objednávku, protože co jinak s 10ti šicími jehlami :)
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Lékárnička

Příspěvek od alive »

zkuste si ujasnit co vsechno schanite, co se tyce trebas siti, v rozumnych poctech neni problem sehnat. Taktez dalsi veci.(vyjma leku na recept) A prednasim ze nechci penize, ale jsem zastancem barteroveho obchodu:-)
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Lékárnička

Příspěvek od Pampalíny »

Alive: no to záleží co můžeš sehnat?

Chápej, já tomu absolutně nerozumím, ale potřebuji např. jehly (ani neodhadnu jaká je životnost a ztrátovost), takže třeba 2-3 ks od velikosti a pak podle doporučení a ceny třeba 100-300 metrů šicího materiálu.
Šil jsem kdysi berana obyč jehlou (asi 20 stehů) + režnou nití a přežil to, ale bez umrtvení bych to člověku nechtěl dělat. :cry: Proto raději chci lepší a profi vybavení
To samé injekce+jehly, preferoval bych jehly na vyvaření, ale nemohu je sehnat, tak podle doporučení třeba po 10 ks od různé velikosti inijekce a 3x tolik jehel. Ale opět neodhadnu, co bude nejuniverzálnější a kolik typů zvolit.

Mne na tom serveru zaujaly různé nerezové pinzety a další nástroje... + skalpely, obinadla, desinfekce apod.

Co se bártru týče, mám heslo, že nejlepší komodita pro bártr jsou peníze... :) Osobně mohu nabídnout semínka bylinek + třeba věci na rozdělávání ohně, další můj sortiment se asi na rozpadlictví moc nehodí...

Ale obávám se, aby to nebylo moc složité na logistiku... Přeci jen na webu si vyberu co chci a domluvím se s ostatními na rozebrání velkých balení a je to. Jenom mít někoho kdo poradí co vybrat a v jakých počtech.
Ale pokud dokážeš alespoň něco zajistit, tak proč to nezkusit.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Lékárnička

Příspěvek od BOGOVIK »

Nebylo by lepsi kdyby se nasel nekdo z lekarskym vzdelanim a udelal by rozumny seznam na zaklade toho co se nachazi ve velkosklade a stim co by bylo potreba mit v lekarnicce na 1-4osoby. A dle toho jsme se pak dohodli na spolecnem nakupu?

Kdo by se ujal vytvoreni seznamu?
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Lékárnička

Příspěvek od Nobody »

Alive z toho co jsem pochopil, se v těhle věcech dost orientuješ. Nemohl bys někdy udělat soupis všeho, co se podle tebe hodí do rozpadlického světa? Předpokládejme nejhorší přežitelný scénář a zásoby pro 4 lidi, z toho i jedno nebo dvě děti.

Ideálně včetně věcí na předpis, samozřejmě čistě ze studijního hlediska.

Sám mám také pouze mlhavou představu :/.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Lékárnička

Příspěvek od Pampalíny »

Bogovik a Nobody: přesně to samé jsem se snažil napsat. Bez odborného posouzení je nákup tohoto sortimentu neefektivní.
Takže se musí najít odborník a dobrovolník :) Alive?
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Lékárnička

Příspěvek od alive »

Tak ja se toho nedobrovolne ujmu..:-) jen netlacit na pilu...ted musim jeste sklidit pole a dodelat plot kolem baraku:-) Jinak jsem o vlakno vejs nabizel moznost zorganizovat kurz PP pro cleny fora...
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Lékárnička

Příspěvek od Roman »

Chloramin T.
Někde někdo psal, že je výborný i na desifekci pitné vody. Pár dílu chloraminu (10g/1 m3), pár dílů "dechloraminu", zřejmě kyselina citronová, či tak nějak.
Pokud někdo ví správné dávkování "dechlorizace" s dobou expozice (30min), tak by tohle byla jedna z dobře investovaných položek do lékárničky. Za 150Kč desinfekce několika kubíků pitné vody.
http://zdravotnicke-materialy.cz/chlora ... p-192.html
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Lékárnička

Příspěvek od alive »

no nevim, spis bych doporucil sagen (http://www.lekarna.cz/sagen-plv-10g/)
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Lékárnička

Příspěvek od Hdm »

něco k šití a co do lékárničky
http://www.prepperlink.com/index.php/su ... troduction
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Lékárnička

Příspěvek od urbanwarrior »

Chtěl bych se vrátit ještě k otázce chloraminu (tuším, že se tomu říkalo i chlorové vápno) - kdysi dávno se to přidávalo do studní při čištění a řekl bych, že po "vynálezu" sava se to přestalo používat. Můj dotaz směřuje k tomu, jestli ještě chloramin existuje, používá nebo jestli existuje něco co ho nahradilo při dezinfekci studní (v případě, že to bude technologicky na vyšší úrovni, resp. méně škodlivé apod.). Ptám se, abych věděl, jakým směrem pátrat a co mám chtít, když budu shánět studnaře. Mám na pozemku asi deset let nepoužívanou studnu, co jsem přešel na městskou vodu, nebyla čerpaná. Chci udělat duplicitní přívod do domu, ale studnařství šlo doposud mimo mně.
Omlouvám se za OT, ale když jsme o ten chloramin zavadili... :oops:
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Lékárnička

Příspěvek od Pampalíny »

Nechce se mi to hledat ale jeden Chloramin nahradil nový (tuším že by to mohl bých Chloramin T). Nicméně SAVO to řeší.

Co se týče studny, tak doporučuji nejdříve vyčerpat párkrát vody, vybrat a pak vypískovat dno, pořádně vydesinfikovat a udělat poo měsíci rozbory, zda to stojí za to. Já studnu mám jenom na WC, protože sračky vv podzemnícvh vodách (z přepadů apod.) ničí studniční vodu.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Lékárnička

Příspěvek od FMJ »

K šití povrchových ran je pro amatéra, dle mého SUBJEKTIVNÍHO názoru, lepší tzv. kožní stapler (sponkovačka) - viz http://www.shoparamedik.cz/spotrebnimat ... ?ItemIdx=0 . Měl jsem možnost být přítomen instruktáži o šití ran pomocí chirurgické jehly pro amatérskou veřejnost a je to celkem manuálně a časově náročné. Ke sponkovačce je ovšem třeba přibrat i "odsponkovačku"....
Ovšem nejméně invazivní prostředek k ošetření takovýchto ran je steri-strip, viz http://www.youtube.com/watch?v=4OcrREr5Gbw .
Obé má ovšem své omezení - opravdu hluboko pronikající zranění s tím neošetříte. Ale to asi nikdo, kdo nemá patřičné vzdělání a vybavení.
Glock Terminátorson
Příspěvky: 2
Registrován: 08.10.2012 1:34

Re: Lékárnička

Příspěvek od Glock Terminátorson »

Ahoj, dle mého je "sponkovačka" stále ještě na medicinální půdě trošku sci-fi. Jelikož materiály které se běžně používají k šití ran jsou pružné a přispůsobí se individuálním potřebám "uživatele". A jelikož je sponkovačka docale drahá sranda( cca 150 kč za nesofistikovaný přístroj s náplní o cca 35 ks nebo 350 kč za výrobek 3M s 5-ti!!! kusy v zásobníku) pořád vedou "motýlci" z náplasti a pro hlubší rány ovčí střívko.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Lékárnička

Příspěvek od FMJ »

No, nevím co je medicínské sci-fi, slyšel jsem z důvěryhodných úst erudovaného lékaře, že v některých zemích v Africe se nastřižená hráz rodiček flikuje klasickým sekundovým lepidlem, tedy kyanoakrylátem, kdy jeho derivát - 2-oktyl-kyanoakrylát se v lékařské praxi používá vcelku běžně. Mimoto, znám nožíře, který na otázku, čím ošetřuje rány, vzniklé při broušení nožů, odpověděl, že klasickým "sekunďákem" - že to prý rychle zaschne, neteče z toho krev, neztrácí cit v prstech, jako tomu je u obvazů a náplastí.
Rozdíl mezi klasickým sekunďákem a tím lékařským prý je objektivně pouze v teplotě, která vzniká při tuhnutí. U lékařského je prý nižší.
Takže do lékárničky pro jistotu ještě jeden sekunďák za 20,- Kč.
Ale opět, není to všelék a člověk by se měl informovat, jak a na co všecko je možné jej použít.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Lékárnička

Příspěvek od urbanwarrior »

Kontrolní otázka pro znalce - není ten vteřiňák jedovatý? Onehdá se mi dostal do řezné rány a pálilo to jako čert. Nejde o tu bolest, ale jak je to s tou jedovatostí?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lékárnička

Příspěvek od bivoj »

Není. Jen není vhodné s ním lepit sliznice a hluboké rány. Jen slepovat kůži.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Lékárnička

Příspěvek od Hdm »

četl jsem, že není jedno jaký sekunďák. Některé mají v sobě přidanou látku, která by asi nedělala moc dobře kůži/ráně.
Jen kdyby jsem znovu našel, kde jsem to četl, tam bylo uvedeno o jakou složku sekunďáku jde.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárnička

Příspěvek od Fabulous »

Glock Terminátorson
Příspěvky: 2
Registrován: 08.10.2012 1:34

Re: Lékárnička

Příspěvek od Glock Terminátorson »

Trošku mě tam tlačí na mozek ten Efedrin ale jinak moc fajn setík pro lidi kteří vědí na co je co. Asi bych to mohl i doporučit, dá se s tím přežít. :yes
Odpovědět