Lékárnička

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
Endy
Příspěvky: 28
Registrován: 01.06.2018 12:46

Re: Lékárnička

Příspěvek od Endy »

Seržo, já v IFAKU nosím tkáňové lepidlo, je to šetrnější ;)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárnička

Příspěvek od Serža »

to se dá běžně koupit? to víš, my starší kusy o těhle novinkách nevíme a tak nás musí někdo navigovat :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Lékárnička

Příspěvek od Bill Masen »

Jasně že dá, jenomže stoji šest gramů 3700,-
Sekundový lepidlo a mikrotenovej sáček je neocenitelným na řezný rány na dlani, kde je silnější vrstva mrtvý kůže.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Lékárnička

Příspěvek od Alstratt »

Da se koupit, ja mam tkanovy Dermabond je fajn ale stoji to dost no. Hele ono se nic zavazneho nestane kdyz si kapnes vterinovku neni to sice uplne OK ale ucel to v pohode splni taky. Lepidlo je fajn ale nedoporucuje se to pouzit na kazdou reznou ranu. Ono kdyz tu ranu dostatecne nevycistis a zakapnes to nejakym lepidlem tak ty necistoty tam zustanou nema se to jak dostat ven. Jelikoz Dermabond nebo i jine lepidlo bude mizet tak ta necistota tam zustane kterou si nechal v rane a smisila se s lepidlem. Takze prvni ranu dukladne vycistit a jen na nejake rany. Ale zase je to rychle a vubec to neboli. Muzes s tim pekne zahojit ranu s co nejmensi pravdepodobnosti ze bude nejaka vyrazna jizva. Dermabond je navic pruzny neni tvrdy jak vterinovka atd. Dermabond ma hlavni slozku 2 oktyl kyanoakrylat a vterinovka ma methyl/ethyl 2 kyanoakrylat. Jsou i lepidla se slozkou n butyl kyanoakrylat jako treba histoacryl ale z tohoto uz lepidlo nemam (sdelalo se).
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Endy
Příspěvky: 28
Registrován: 01.06.2018 12:46

Re: Lékárnička

Příspěvek od Endy »

Nakonec jsem taky přešla na lékárničku AFAK, i když je dražší. Vybavení je poskládané:

2 páry rukavic
1 x Soft - T tourniquet
1 x SWAT - T tourniquet
1 x Celox gáza
1 x izraelák
1 x Rolled gauze
1 x velký sterilní čtverec
1 x obyčejný obvaz
1 x trojcípý šátek
3 x leukostehy
1 x atraumatická jehla + nevstřebatelné šití
2 x peán (malý, velký)
1 x pinzeta
1 x trauma nůžky
1 x izotermická folie
2 x kanyla 14 G (tenzní PNO), poslední info od traumatologa je, že je lepší stejně nářez, samotná punkce se často ucpává, ale aspoň něco
1 x Adrenalin + jehla + stříkačka pro urgentní řešení anafylaxe
1 x malé wrap obinadlo
léky (Ibalgin, Aspirin, Analergin, Paralen, Novalgin, Ketonal)
1 x jodové pero
5 x čtvereček s alkoholem
1 x nastavitelný nosní vzduchovod s gelem
2 x sterilní skalpel
1 x tkáňové lepidlo
několik různých náplastí s polštářkem, co mám vyzkoušené
3 x magnesium v prášku

Turniket + izraelák je v kapse, ale i tak je už tak akorát nacpaná. Když jdu na tůru, v noci, mám u sebe Moraknive Bushcraft s křesadlem a svítilnu Fenix cca 1 000 lm. Možná je zbytečně nadimenzovaná, ale takto se mi líbí :chuckle
A také se mi líbí, že izraelák se po jisté úpravě nůžkami :mrgreen: dá použít jako elasťák.

Obrázek
Endy
Příspěvky: 28
Registrován: 01.06.2018 12:46

Re: Lékárnička

Příspěvek od Endy »

Edit:
Soft T-Tourniquet stojí za nic, špatně promyšlená spona, vracím se zpět k CAT.
Fantozzi
Příspěvky: 117
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Lékárnička

Příspěvek od Fantozzi »

Mohl bych poprosit o doporučený obsah lékárničky pro laika, jedná se o lékárničku pro běžné výlety po ČR s dítětem :-).

DÍKY
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Lékárnička

Příspěvek od kregan »

Řídíl bych se např. doporučením SZÚ
http://www.szu.cz/tema/cestovni-medicin ... lekarnicka
Každopádně je dobrý brát s sebou to, co člověk zná a umí používat.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Lékárnička

Příspěvek od Bill Masen »

Hele Endy, kolikrát už si za svoji praxi řešila masivní krvácení kdy hrozilo, že se ti pacient vyleje? Mě kluci ze záchranky říkali, že skoro nikdy, tak jestli do lékárničky pro obyčejnýho občana nejsou dva turnikety a izraelák předimenzovaný?
Endy
Příspěvky: 28
Registrován: 01.06.2018 12:46

Re: Lékárnička

Příspěvek od Endy »

Za 2 roky u ZZS asi 4x. Já s sebou nosím menší verzi, hlavně pro řešení menších ran, puchýřů + k tomu mám malý izraelák + izotermickou fólií (žiju na horách) + SWAT tourniquet. Toto byla spí taková ukázka, co se dá do toho obalu nacpat. Musím se ale podělit o zkušenosti, kdy mě před pár týdny bodla včela do krku, byla jsem ráda aspoň za Dithiaden do zadku, co tam OBČAS mám :))
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Lékárnička

Příspěvek od kregan »

Někdo tip na skladný a přesto funkční krční límec?
Čím víc víš, tím míň neseš.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Lékárnička

Příspěvek od Stenny »

kregan: zvážil bych, jestli nepoužít límec ze SAM splintu. Údajně je to plnohodnotná nahrážka
https://www.wemjournal.org/article/S108 ... 0/fulltext
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Lékárnička

Příspěvek od kregan »

Ten už v lékárně samozřejmě mám.

Pokud je podezření na poranění krční páteře, tak jednoduchost nasazení může znamenat hodně.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Lékárnička

Příspěvek od Bill Masen »

Jednoduchost je zásadní, v autě při nehodě ho nasazuješ ze zadní sedačky. Hasiči ho dávají vždycky.
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od RobertK »

Ahoj tento stačí https://www.mediset.cz/eshop/fixacni-li ... limec.html neříkam že nejsou lepší ale u nás ho maji ZZS tak používáme stejný, pozor ale je stavitelné a hlavně pořádný nácvik.
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Lékárnička

Příspěvek od PaF »

Nečetl jsem vše, ale připomenu něco proti prudké alergické reakci na včelí nebo vosí žihadlo. Kdybych u sebe neměl prednison nebo medrol a xyzal, které rozžvýkám po píchnutí, mám jen pár minut k přivolání rychlé... Samozřejmě bych to neordinoval někomu, koho neznám, ale být hodinu mimo civilizaci a vidět na někom "moje známé" příznaky, podal bych. Furt lepší než pokus o tracheotomii.
Endy
Příspěvky: 28
Registrován: 01.06.2018 12:46

Re: Lékárnička

Příspěvek od Endy »

Já bych Sam Splint jako krční límec rozhodně nedoporučovala. Minimum je ten nastavitelný, co psal výše RobertK, ale jen proto, že je skladný a dá se nastavit. Ukázalo se, že jeho použití nese i nějaká rizika. Mnohem lepší a šetrnější jsou head blocky, ale to člověk do batohu nenacpe...

Koho by zajímalo, je problematika límců zde (indikace, rizika, jak správně hlavu fixovat, jak límec nastavit, jak ho nasadit,..):
https://www.zachranar.com/clanky-1/jak- ... l%C3%ADmec
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Doc »

Nexsplint? Dá se v půlce zlomit a je z něj menší placka, jeho aplikace je ale složitější... Samotnej límec bez nějakých headbloků nebo jiný fixace je ale více méně k ničemu. Btw límec ze splintu je spíš nouzovka, která ale funguje, pokud je dobře udělaná.
Endy
Příspěvky: 28
Registrován: 01.06.2018 12:46

Re: Lékárnička

Příspěvek od Endy »

Aktuální doporučené vybavení pro CLS (Combat Life Saver). Jen pro zajímavost.

https://www.zachranar.com/clanky-1/vyba ... life-saver
Noir
Příspěvky: 44
Registrován: 13.02.2014 22:39

Re: Lékárnička

Příspěvek od Noir »

Myslíte, že je k něčemu takovéhle škrtidlo?
https://www.bexamed.cz/skrtidlo-s-autom ... ezkou.html
Láká mne kombinace skladnost/cena, ale zas asi bude důvod proč turnikety stojí 20x víc...
Odpovědět