Zablokovaná páteř (záda)

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
drigon
VIP
Příspěvky: 2954
Registrován: 28.11.2012 23:44

Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od drigon »

Člověku se může stát, že se mu zablokuje páteř (špatným pohybem, přetížením, úrazem i jinak). Dnes není problém dojít k lékaři, případně si zavolat pohotovost. V PA to však nemusí být tak jednoduché, proto může být vhodné vědět, co s tím v první chvíli dělat, případně jak páteř odblokovat.
Známému se před časem zasekla hrudní páteř - ohnal se po vose a zůstal nakřivo. Podle jeho vyprávění si ho ortopéd po vyšetření položil na lehátko a "promáčkl" mu záda. Prý mu to v nich ruplo a poměrně rychle se mu ulevilo. Toť otázkou, zdali je možné si v takovéto situaci pomoci sám, nebo jestli je vždy nutná pomoc další osoby? Sám s tímto nemám zkušenosti, proto bude lepší když se k tomuto problému vyjádří zkušenější. S pozdravem M.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od goral »

Blokly zebra jsou snadno vyresitelny ukon i pro laika, ovsem ma to par svych zasad a Ale, takze doporucuju se to naucit pod odbornym dozorem ;)

Stejne to je i treba u bloklych eSicek, a dalsich casti zad. Hodne toho clovek zvladne i svepomoci.

Osobne v tom ale nevidim takovy problem. 95% blokaci vznika zchatralosti tela a svaloveho systemu. Typicky hlubokeho zadoveho svalsta, plus nevhodne drzeni tela.
Chronicke blokace, bezen pro dnesni dobu jsou dusledkem sedavych zamestnani, pripadne zamestnani s neprirozenym pretezovanim casti pohyboveho aparatu.

Necekam, ze v PA dobe budeme sedet v kancelari a datlit do PC a pokud se clovek normlane hybe, tak pravdepodobnost blokace je vcelku mala.

Neco jinyho jsou utrzeny vazy, tam pomuze jen klid na luzku a modleni.
Uživatelský avatar
dilatator
Příspěvky: 24
Registrován: 13.08.2014 16:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Sudety

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od dilatator »

Blokády SIS bývají svízelné, vzhledem k geometrii kloubní plochy ( správně se nejedná o kloub ale o syndesmosu ) - česky křížokyčelní kloub, obrázky lze nalézti poměrně snadno na netu.

Mobilizace - určitě první kroky pod odborným dohledem. Často se opomíjí zablokovaná žebra jako příčina bolesti v oblasti hrudníku a horního břicha - ty se mobilizují velmi snadno.

Základem je i dnes učebnice prof. Lewita - název je tuším "Základy manipulační léčby" ....

Zavolat si pohotovost - to mě dost pobavilo, u nás v MSK pohotovost již hodně dlouhou řadu let nevyjíždí ( a pokud vím tak ani v sousedních krajích)
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od Královák »

A jak by to bylo v případě vyhřezlé ploténky - momentálně mě to seklo a drží se mě to už 1,5 roku. Na operaci jsem nebyl na doporučení doktora, že se jedná o krajní případ až budu nohu tahat za sebou.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od Kapo »

Mal som tri roky obrovský problém s platničkami až to vyvrcholilo zápalom sedacieho nervu. A to sa zhoršovalo až tak, že v priebehu týždňa som nikdy nevedel, či sa ráno postavím z postele, a niekedy som aj dva tri dni nevstal. V tom najhoršom stave som mesiac nevstal. Skúsil som všetko, ale bez výsledku.
Posledne som dostal odporučenie na autotrakčnú lavicu-vyhladaj si na youtube. /je to inak lehátko, kde sa zavesíš na 5 min. za nohy dolu hlavou/
napr. tu: http://www.lehatko.cz/cs/ucinky/

A asi po dvoch týždňoch sa to začalo rapídne zlepšovať až na tolko, že už asi mesiac behám, lietam, chodím do posilovne a bácham železo, ako za mladi. A stále sa to zlepšuje.
Samozrejme, vylepšujem to masérom, a aj som za mesiac schudol skoro 15 kg. Čo je základ. Ako aj posilovať brušné a chrbtové svalstvo.

Vela zdaru prejem.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od Cep »

Můžeš to rozepsat podrobněji? Jak dlouho autotrakční lavice, jak posiluješ břicho a a záda. Díky.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od Kapo »

Skús si pozrieť videjká na yotrubce. Je to tam podrobne vysvetlené. Moc som tomu neveril, ale nemal som na výber. Operácia nie je najlepšie riešenie. A naozaj to pomohlo. A tak, že mám teraz chrbát ako za mladi. ;)

Na lavicu si lahnem pred spaním asi tak na 5 minút. A vôbec netreba dolu hlavou. Stačí byť mierne sklonený a uvolnený.
Neskôr už netreba pravidelne. Ale nie je to nepríjemný pocit. Skôr naopak.

A treba si naštududovať, čo je to tá ploténka. Nie je to podložka, čo vyskočí z pomedzi stavcov. Ale je to tlmiaci vankúš ktorý je napevno. Akurát vie prasknúť a postupom sa vytlačiť. A ten vytečený likvór potom tlačí na miechu.
Telo sa vie síce samozregenerovať, ale treba mu pomôcť.
A práve táto lavica uvolnuje stlačené ploténky, a tie sa vedia pri natiahnutí a uvolnení naspäť dostať do formy.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
zepr
Příspěvky: 21
Registrován: 18.09.2013 20:56

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od zepr »

lavici jsem používal už před 10 lety,tenkrát novinka,bezvadná věc,moc mi pomohla.Po výměně kolena už mám strach co by to s ním udělalo.Doporučuju!!Měl jsem se problémy se zády od 20 let.Ale nejduležitější je pak po uvolnění posilovat břišní a zádové svaly každý den.Doporučuju 5 tibeťanů!! Tenkrát po zakoupení lehátka jem si nechal před aplikací udělat rysku na lehátku(jako když měříš svoji výšku).Po vyvěšení a návratu do původní polohy jsem byl o 3 cm delší :D ,fakt!
Pozor ale nepoužívat při akutním vyhřeznutí ploténky nebo větších problémech.Jenom jako rehabilitaci a prevenci !!
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od Hohepa »

Na toto chodil táta před dvaceti-třiceti lety , tedy pod dozorem k rehabilitačnímu doktorovi , říkalo se tomu "Trakce"
Podle polohy "léčené" ploténky ho někdy zavěšovali i takovou "koňskou " ohlávkou i za bradu.
Posléze modernější verze byla, že byl natahován ve vodorovné poloze upnutý za bradu a kotníky elektromotorem.
Bylo to samozřejmě elektronicky ovládané a byl hlavně přesně kontrolován posun o kolik ho natáhli, právě aby se zabránilo poškození ploténky, jak hrozí v případě nekontrolovatelného natahování gravitací v domácí "léčbě"

Kdysi v časopise Udělej si sám vyšel i návod na výrobu takovéto rehabilitační lavice ,tedy jestli dobře pamatuji.
Někde na netu jsou ke stažení všechny ročníky, kdyby měl někdo zájem.
pepa_z_brna
Příspěvky: 339
Registrován: 01.07.2013 21:38

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od pepa_z_brna »

Jak již bylo zmíněno autotrakční lehátko ( Dolejší mám, ale nepoužívám)

Cvičení SM dle Dr. Smíška (mám pružná lana, ale necvičím)

Levná a jednoduchá pomůcka "zadbalón" (mám a používám pravidelně = 2x D) + jsou další pomůcky, které jsou v rodině
https://www.dedekkorenar.cz/zbozi-a-pro ... n-p96.html
http://files.maserskestoly.cz/system_pr ... zada-2.jpg

Balanční deska MFT (mám a používám skoro pravidelně 2x 10-15min)
Nejen stát, ale i různé pohyby - https://www.youtube.com/watch?v=HqrXJMvk_i8

Trampolína - byla v plánu, není kde. Důvod je posílení svalů, hubnutí.

Prevence vzniku blokace - snažím se na to pořád myslet, bohužel to není tak jednoduché, dělat vždy bezpečné pohyby. Ale aspoň u zvedání předmětů - viz nějaký narychlo obrázek.
http://www.civop.cz/public/media/bemena.jpg

Spousta cviků na uvolnění páteře - asi na youtube, kde jich je mraky.

Cvičení pro posílení - zde bych asi doporučil "železnou kouli". Jak cvičení s ní, tak i případně jejich pobočky v Praze. Posílají i pdf soubory, hodil jsem na ulozto.
https://ulozto.cz/!E8hmoZ0856aP/cviceni-rar

Lázně - např.termály v Maďarsku - taky jsem se seznámil osobně s ústřelem zad a mě osobně týden pomohl

Masáže - pokud najdete někoho, kdo dělá dobře Dornovu a Breussovu masáž, tak si ho předcházejte ;)

Operace - opravdu jako poslední možnost. Pracoval jsem přímo na ortopedii JIP, kde se dělali páteře. Takže prevence a prevence. Pak už následují jen reoperace :(

Kapačky/prášky - jaksi neřeší příčinu, jen důsledek

Ale při něčem akutním je již jaksi pozdě na prevenci a pokud budu uvažovat, že je to po PA, tak tím hůř. Člověk by se měl aspoň nějak hýbat - ne samozřejmě cvičit, ale jde o to, aby nelehl do postele a ležel jako lazar. No a znát již cviky na rozblokování teď, pak bude pozdě. Já si v rámci prevence pořídil i věci, které zrovna nepoužívám, ale to neznamená, že je někdy dál nevyužiji. Snažím se záda nějak udržovat a prostě stačí mi, co momentálně používám a nezabere tolik času.
Důležité je posílit hluboké svalstvo, ale to myslím tady bylo již řečeno. Někdy i stačí se naučit správně dýchat - ne jen povrchně.
Jinak např. autotrakční lehátko se dalo vyzkoušet na zdravotnickém veletrhu kam pán tuším pravidelně jezdil/ještě jezdí, případně je i v nějakých posilovnách/RHB (už je x výrobců).
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od proforma »

Diky svym osobnim zkusenostem se povazuju za celkem znaleho laickeho "zadologa" :-), tak sem hodim par mouder.

1) "Zablokovana zada" - ustrel, houser, ischias a jina synonyma

- vznika prudkym necekanym a neobvyklym pohybem. Ja si takhle kdysi sla v lete po poli a poprve v zivote jsem videla (v prirode) zivou zmiji. Na posledni chvili, malem jsem na ni slapla, byla od me podrazky cca 10-15 cm. Uplne instinktivne jsem vyskocila do vysky, dopadla a uz to bylo.
- ustrel je prudke sevreni zadovych svalu v kreci. Zadove svaly v kreci jsou neco jako pes boxer - sevrou a nepusti :-) Takze cekat, ze to prejde samo, je trochu zbytecne. Pustilo by, ale za dlouho.
- je-li moznost, podavaji se leky na uvolneni svalu, aby se zada dlouhou dobou "kreci" jeste vic neposkodila. V tehle fazi si fakt neumim predstavit to rozcvicovat - boli to jako cert (setsakra se rozmyslite, jestli se mate na posteli pohnout nebo dokonce obratit na druhy bok!) a jste radi, ze se hybat nemusite.
- 3. nebo 4. den uz je to lepsi a da se s tim zacit hybat, tady uz to rozcvicovani pomaha. Ale bacha, pomalu :-) a spis uvolnovaci cviky, zadne posilovani! Na to ted neni vhodna chvile.
- po nejakych 7-10 dnech se muzete skoro normalne zaradit do provozu. Zada jsou porad jeste citit, ale diky tomu mate docela dobrou kontrolu, co muzete delat a co radeji uz ne :-) Postupne to prejde do normalu.
- dovedu si predstavit, ze v pripade pozaru nebo valky bych s tim asi byla schopna se evakuovat, ale bylo by to velmi pomale :-)

2) Plotynky

- vyhrez plotynek muze vzniknout opet jak nestastnym prudkym pohybem, tak dlouhodobym pusobenim spatnych pohybovych navyku (spatna zidle v kancelari, monotonni prace u pasu, dlouhodobe zvedani tezkych bremen ve spatne poloze, pretezovani nejakym pohybove monotonnim sportem apod.). Nemusi hrat az takovou roli, zda mate, nebo nemate poradne zpevneny skelet - jen je to vice nebo mene pravdepodobne.
- zatimco pri ustrelu mate pocit, ze mate "prerazeny zada", pri plotynkach bolest vetsinou krome zad vystreluje i nekam dal. Podle toho, o kterou plotynku se jedna, to muze byt do ruky, do bricha, do nohou... Plotynka je posunuta (nebo muze byt i praskla a kus ji couhat) mimo svou obvyklou osu a umisteni a smrdla bud o michu, nebo o nervy vychazejici z patere. Pri plotynce vzpominate na ustrel jako na "rymicku" :-)
- drazdenim nervu se opet aktivuji (okolni) zadove svaly do krece. Uvolnovaci leky na svaly jsou zcela na miste, nekdy se stane, ze uvolnenim svalu plotynka muze diky vlastni castecne elasticite "zalezt zpatky" - u lehcich pripadu.
- bolest je to fakt velka. Ale nejhorsi bylo, kdyz to bolet prestalo - vubec jsem necitila nohu, jako kdyz si prelezite ruku - necitlivy, studeny a neovladatelny. Zvednout nohu znamenalo vzit ji rukama a premistit nekam jinam. Netusila jsem v te dobe, jestli jeste nekdy budu chodit... Na tohle vam zadne rozcvicovani nepomuze...
- absolvovala jsem potom nejruznejsi fyzikalni (ultrazvuk, magnety, laser...) i fyzioterapeuticka leceni. Jeden styl cviceni mi pomohl tak, ze uz jsem mohla jakz takz chodit (s holemi, pak uz jenom s jednou :-)), ale nemohla jsem sedet. Max. 3-4 minuty. Dost problem. Pak jsem nasla doktorku, ktera delala jinou metodu cviceni a ta mne dala do kupy.
- cele to trvalo 9 mesicu.
- cili vychvalovat tu ci onu metodu cviceni jako zazracnou dost dobre nejde, hodne zalezi na tom, kde konkretne mate poskozeni a jakeho je rozsahu. Nekomu muze zabrat to, nekomu ono. Vselek ani tady neexistuje.
- cviceni na prevenci - posileni zadovych svalu - urcite dobre. Vic nez na nejake cviky z internetu bych dala na nekoho, kdo vam to ukaze a upozorni, jak je delat spravne. Obrazky pak jen na pripomenuti. Ono u tech cviku je obcas dulezite treba i to, ze mate zapojovat nektere svalove skupiny a nektere ne nebo je zapojovat v nejakem poradi, coz z internetu ani z obrazku nepoznate.

3) Prerazeny zada
- proste zlomenina. Ja nastesti jen ten vyrustek obratle, coz se spravilo celkem rychle.
- i kdyz to boli, da se s tim existovat a pohybovat. Samozrejme zalezi na stesti nebo nestesti, kde a co si zlomite. V teto fazi samozrejme cviceni zadne, naopak klid a co nejmene pohybu, pak to pri rehabilitaci dohonite :-)

4) Shrnuti
- pokud by v PA nebyly leky, tak na zada zabiraji take teple obklady (teplo uvolnuje). Nemyslim si, ze by na to slo pouzit jakekoli bylinky apod. Ja mela v tech nejhorsich fazich docela silne opiaty (Tramal, protoze slabsi nezabiraly) a dost dobre si neumim predstavit nejake domaci vareni makovic apod.
- masaze jsou taky dobre. Pokud by byl v PA komunite fyzioterapeut, byl by k nezaplaceni. Musi vedet, kdy kam sahnout a kam naopak v zadnem pripade ne, to si myslim, ze obycejny kondicni maser neda.
- s akupunkturou a jinymi metodami zkusenosti nemam, tak nevim.
- na prevenci lepsi nez cviceni je plavani :-)
- a vubec nejlepsi je drzet se dal ode mne :-D
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od Hdm »

Seknutý záda měl člověk mě blízký a mohu potvrdit, že se to lečí Tramalem na bolest a svalový relaxant na uvolnění křeče zádového svalu. Vtipné je, že s tím svalovým relaxantem se musí opatrně, protože uvolňuje všechny svaly a je třeba po požití ihned ulehnout a nejlépe spát. Prý by mohlo dojít i k pomočení, protože to taky drží sval.
Osobně - občas mám kousnutý sval, asi jako každý někdy zažil, a namažu to mastí na prohřívání svalů a dále to podpořím takovým tím pytlíčkem co dělá teplo když se v něm zlomí plíšek. Dohromady to udělá slušné teplo a sval se mi tím celkem rychle uvolní/skočí zpět kde má být :-D
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od Patrol »

Taky jsem měl před časem problém se zablokovanou páteří a z vlastní zkušenosti musímn říci, že nic nepomůže tak dobře, jako šikovnej fyzioterapeut. V Praze je asi nejznámější a největší kapacitou pan doktor Kolář, ale dostat se k němu je asi téměř nemožné, pokud nemáte nějakou protekci, nejste vrcholový sportovec, nebo jinak důležitá osobnost. I jeho žáci jsou bráni jako velké kapacity a na dobrém jménu, že se učili u Koláře jim fungují celé kliniky. Já měl to štěstí, že jsem se se svou bolestí dostal k doktorce Kumstátové v Mladé Boleslavi. Asi měsíc jsem chodil na různé terapie, elektrošoky a masáže. Bylo to hrozně příjemné, bolest lehce zmírnila, ale pak jsem se jednou vlivem náhody a prohození směn terapeutů dostal pod ruce přímo paní Kumstátové, která se mnou zacvičila tak, že jsem po půl hodině odcházel bez bolesti, a další návštěvy již nebyly nutné. Jen domácí cvičení na posílení zádového svalstva, které lépe drží páteř ve správné pozici.
Máte-li tedy problém s páteří, doporučuji tato dvě jména a snažit se dostat přímo k nim. :yes
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od Cep »

Co konkrétně cvičíš na záda?
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od Patrol »

Teď konkrétně nic, protože jsem v cajku, takže si málokdy vzpomenu, abych cvičil.(jsem línej, když už mě nic nebolí. :lol: )
Mám několik cviků, které mi schématicky nakreslila terapeutka. Nejvíc mi pomáhal : Ležíš na zádech s rukama podél těla a dlaněmi k zemi, zvedneš nohy(skrčíš v kolenou), holeně jsou ve vodorovné poloze( z boku by jsi vypadal jako písmeno " Z ". Záda i ruce se snažíš držet přilepené k zemi a nohy dáváš stranou(co nejníž k zemi) střídavě na jednu i na druhou stranu.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od Cep »

No právě, kdybych to nepotřeboval, tak se neptám :-)
Ten cvik znám, ale s rukama u těla mne jej cvičit nikdy nenapadlo... To může být zajímavé.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od proforma »

Cepe, zajdi si k nejakymu tomu fyzio, at Ti poradi, primo pro Tebe. Ja treba cvicim vzpory - jako klik, ale nohy nechavas na zemi, cilem je co nejvic prohnout bederni pater. Takze klidne i s rukama na nejakym tlustym Dostojevskym :-) Proste kazdy potrebuje neco jinyho, zkonzultuj to, at si neublizis.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od Patrol »

Má pravdu. Proto ty cviky neměla v nějaký brožurce, ale načrtla mi na kus papíru to, co jsem potřeboval já.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Zablokovaná páteř (záda)

Příspěvek od Cep »

No, "když si uvědomím, co jsem za strojaře, tak mám strach jít k doktorovi."
Ale ne, minula jsem byl u výborného fyzioterapeuta, zapracoval na mne, pomohlo a něco poradil. To podstatné je kontrolovat držení těla a hýbat se. No a v tom to je...
Hledám si, co mi sedne a tak se ptám... Převapením pro mne bylo, jak potřebuji uvolnit krční páteř kroužením ramen (poradil ortoped). A to, že na mne dobře funguje staré sokolské (myslím) rozhýbávání rukou - no prostě kdysi součást rozcvičky na základce. Ale ne hmitáním, jak jsme to zamlada dělali, ale pěkně po vzoru jógy - kontrolovaně, synchronizovaně s dýcháním...
Vzpěry znám - v podstatě 4. tibeťan.
Odpovědět