Popáleni v PA - léčba

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Marty
Příspěvky: 53
Registrován: 26.01.2014 22:39
Pohlaví: muž
Bydliště: slezsko

Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od Marty »

Dámy a pánové,
Pod dojmem mé nedavné zkušenost s tímto druhem úrazu, jsem zde hledal informace.
Buď jsem trotl a špatnĕ jsem hledal a tímto se omlouvám za toto vlákno, protože jsem toho moc nenašel.

Spálit se človek může snadno a dnes vĕtšina dostupných informací začíná a končí volej 112.

Takže případ č1:
K velké radosti všech přeživšich se nám povedlo porazit čuníka, při zlracování se na mnĕ převrhl kotel vroucí vody (ovar). Výsledek popálenina 2 stupnĕ na 15% tĕla.

Příklad č 2:
Opravuju střechu sveho srubu, sehnal jsem si dehed který rozťírám na střechu. Dehed vařím v kotlu, opĕt jsem nemehlo a mám 3 stupeň a nebuďme kruti na 5.

Tak a jak jsem psal výše jsem trotl nevím co dĕlat, a tak bĕham kolem a řvu jak tarzan. :o
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od JirkaK »

Z popáleninami 3. stupně nic doma neuděláš. Chladit a volat 112, jak píšeš. Tahle popálené osobě hrozí následný šok a zůstávají trvalé následky.
Osobní zkušenost. Naštěstí ne u mě osobně a ani u rodiny.
Marty
Příspěvky: 53
Registrován: 26.01.2014 22:39
Pohlaví: muž
Bydliště: slezsko

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od Marty »

Teď ano to je bez debat. Mnĕ spíše zajímá jak na to kdýž 112 už není. Prostĕ rozpad
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od Baca »

V prvom pripade okamzite zachladit studenou vodou, prekryt sterilnym textilom (nieco ako klasicka detska plienka, postelna plachta, vyzehlena kosela - vsetko vyprate, zehlene, nezaprasene) ak sa da volat lekara zdravotnika NEPREPICHOVAT ZA ZIADNYCH OKOLNOSTI PLUZGIERE. Podavat HODNE tekutin, podavat utisujuce prostriedky na bolest aj psychiku. NEPODAVAT ALKOHOL !!! Pacienta ulozit do kludovej polohy tak, aby sa popalene miesta co najmenej namahali ci uz tlakom, alebo tahom v zatemnenej miestnosti. Ostatne casti tela po chvili termicky izolovat (teply kabat, paplon, deka atd). Na 95% hrozi pourazovy sok, takze vsetky protisokove opatrenia, ktore su v danej chvili mozne a pripustne.

V druhom pripade ak nie je koza popraskana ( v pripad etretieho stupne vcelku nepravdepodobne) tiez hned chladit. AK je koza popraskana (aj keby len na okrajoch popaleniny) len prekryt sterilnym materialom a pokracovat v protisokovych opatreniach. Volat zdravotnika - lekara.

AK zdravotnik - lekar nie je poruke v oboch pripadoch dalej podavat tekutiny, udrziavat okolo pacienta pokoj a sterilne preryte zranenie vystavovat chladu (pomaha proti urputnej neznesitelnej bolesti). Po case je nutne prekrytie rany odstranit. V pripade obareniny sa moze stat ze uz par hodin po popaleni pluzgiere prasknu a vytecie nazbierana lymfa. Hned vymenit prekrytie za dalsie. Urcite sa stane, ze niekde textil - obvaz prischne. Za ziadnych okolnosti NESTRAHAVAT. Pomalicky jemne naniest na textil sterilny olej (najlepsie olivovy, ale pomoze akykolvek jedly olej, ktory pred tym sterilizujeme prehriatim v hrnci, panvici a podobne. Samozrejme nechat vychladnut minimalne na telesnu teplotu !!!) nechat posobit a pomalicky jemne stahovat textil z rany dole. Pri 3tom stupni vymienat sterilne prekrytie pravidelne aspon dvakrat za 24 hodin. POZOR ak je popalenina otvorena ( nie je priskvareny na kozu material - asfalt, plasticka hmota, aj olovo napriklad - to vsak vdaka svojej vahe odpadne pri prvom pohybe zraneneho ----- tento priskvareny material NIKDY nestrhavat, tvori STERILNE prekrytie popaleniny --- sam odpadne po urcitej dobe) popaleninu NIKDY neobvazujeme, len prekryvame do vtedy, kym sama NEZASCHNE !!! Textil - prekrytie odstranujeme zasa sterilnym olejom velmi velmi opatrne.
Pacienta zbytocne nestresujeme, zrazame teplotu, musi mat dostatok tekutin, podavame utisujuce prostriedky.
SNAZIME SA ZOHNAT ZDRAVOTNIKA, ALEBO LEKARA a nespoliehame sa na takeho odbornika ako som ja :-) VSETKO CO SA RANY DOTYKA MUSI BYT STERILNE HROZI TAZKA INFEKCIE, v lepsom pripade zhnisanie rany, v horsom snet, v najhorsom celotelesna sepsa a uz len smrt.


To je tak zhruba vsetko co si pametam zo Zvazarmu (pracovne potapanie kedysi davno a kratku dobu) :-D
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od K4cer »

Jistý pán si (blbostí sobě vlastní, přiznávám) namířil wapku se 150ti stupňovou vodou do rozšněrované kanady. Výsledek 3 stupeň cca 5 x 10 cm.

Jako první pomoc mu bylo zdravotnickým personálem doporučeno překrytí zasaženého místa potravinářskou fólií, tzv. strečovkou. Tato fólie nepropusustí bakterie, nepřilepí se, a uvnitř je sterilní. Ochlazování po dobu min 10 minut proudem vody, jako první pomoc proti šoku podáno cigáro na uklidnění a čaj.
Po rozdejchání jízda náklaďákem cca 150km domů (s občasnou myšlenkou na Meresjeva) a návštěva pohotovosti; následně léčba antibiotky, analgetiky, a transplantací kůže, tejden ve špitále.
Následky viditelné, na funkci (rostlináře) nemají vliv.
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od Wilderness »

Rada dobra, pro PA nevhodna.. kdo by u sebe tahal strecovku?
+ antibiotka, analgetika, transplantace kůže a tejden ve špitále asi take ne...


A za jak dlouho se ti zahojilo? ....teda tomu panovy :rofl
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od K4cer »

Já nepsal nic o tahání ssebou, jen popisuju co je použitelný.
Krom toho nevycházím z toho, že v PA veškerý výrobky civilizace zmizí, naopak, všude se bude válet obrovské množství bordelu, kterej je do značný míry recyklovatelnej.

Asi 6 týdnů, ale po týdnu doma se s tím dalo (opatrně) fungovat.
tty123
Příspěvky: 54
Registrován: 11.01.2015 14:48
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od tty123 »

Řekl bych, že při opaření je duležité rychle sundat oblečení/boty. Stalo se mi to jednou, převrhnutý kotlík s ohřívající se vodou. 2. stupeň. Měl jsem sandále, v nich ponožky (stydím se ;) ) Chvíli jsem jen tak poskakoval, až pak jsem to rychle sundal a šel si to zchladit, bohužel jediná voda okolo byl Balt, který měl kolem 20°C. Ale puchýře se vytvořily jen na místech kontaktu se sandálou.
george
Příspěvky: 62
Registrován: 16.11.2012 10:33

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od george »

Hlavnou zásadou by malo byť zachovanie čistoty - v súčasnosti sterility postihnutého miesta. To v laických podmienkach medosiahneme. Pri rozsiahlejších popáleninách treba postihnutého hydratovať - fyziologickým roztokom (0,9%NaCl rýchlosťou 10 -30 ml /kg/hod). Pri popáleninách svalov podávame manitol /furosemid na zvýšenie diurézy mioglobínu -prevencia akútnej tubulárnej nekrózy. V popáleninových centrách sa po stabilizovaní pacienta nasadzujú steroidy na podporu regenerácie a rastu tkanív.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že bez podpory moderného zdravotníctva bude sanácia tohto druhu úrazov veľmi problematická. Pri popáleninách menšieho rozsahu môže pomôcť fytoterapie a prísne udržiavanie hygieny, ale pri rozsiahlejších termických zraneniach bude liečba veľmi problematická, až nemožná.
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od Wilderness »

Co prirodni lecba?
Hodi se neco z prirodniho lecitelstvi na popaleniny 2.a3. stupne?

Jitrocelovy zabal? Nejaka masticka? Tinkturka? Krom caje z vrbove kury...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od Baca »

Kym sa nezacne aspon trocha hojivy proces, na ranu nic nedavat. Hrozi vysoke riziko druhotnej infekcie. V PA bude najlepsie podporovat zivotne funkcie. Udrziavat pacienat v pokoji, tisit bolest. Snazit sa aby mal dostatocny prisun calorii. ASi vyvary, silne bujony - zaroven aj zabranuju dehydratacii, ta je v pripade popalenim zhruba na urovni dvoch tyzdnov na pusti pri velmi tazkej namahe. Obrovske mnozstvo tekutin sa straca prave mokvanim rany hlavne v prvych dnoch. Po tyzdni mozno dvoch zalezi na stave hojenia by som pouzil skor sterilizovany velmi husty cukrovy rostok ako bakterialnu a hubovu barieru. ( Nanasat na prvu vrstvu obvazu a dalej zabalit). Inak pouzite obvazivo nie ej problem vyprat, vyvarit a vyzehlit a pouzit opakovane.
Odhadujem (nemam podrobne informacie) ze sa bude dat pouzit aj liecba musimi larvami - bude ale potrebne zistit ako ucinne sa budu dat larvy nepestvane v sterilnych podmienkach, tak ako sa dnes pestuju, vycistit a udrzat nazive pocas cistenia.
George, aj v pripade PA sa da sterilne prostredie rany dosiahnut. Len si treba uvedomit, aku sterilitu dosahovali napriklad chirurgicke ambulancie ci saly este pred 35-40 rokmi = sterilita bola na urovni dnesnej starostlivo udrziavanej domacnosti (podla mna jedna z pricin masivneho vyskytu alergii hlavne u deti).

Je nutne podotknut, ze popaleniny druheho a tretieho stupna na viac ako (odhadom) 15/20 % povrchu tela bude v PA dobe na 99% neliecitelna a este bude velmi zalezat, na akom mieste sa dotycny popalil.
george
Příspěvky: 62
Registrován: 16.11.2012 10:33

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od george »

Preto som napísal problematická, nie nemožná ;-). Viac menej sa však zhodujeme. I dnes je liečba rozsiahlejších popálenín veľmi náročná, tu nejde len o sterilitu, ale hlavne o farmakologické prostriedky, ku ktorým bude obmedzený prístup. Navyše na vhodné stanovenie postupu treba skúseného doktora, dnes sa vážne popáleniny riešia v popáleninových centrách, kam sa pacient preváža čo najskôr po jeho stabilizovaní.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od Baca »

A skusenych lekarov bude ako safranu .
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od bacil »

Bačo, to myslíš nechat masařku naklást vajíčka do rány? Dyť ty červi mě sežerou?
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od paja »

Ne, to se nechal naklázt vejce do masa, ty se pak sterilizujou, nechaj se vylíhnou a larvy se dají na ránu, ty pak žerou mrtvou tkáň, ránu šetrně čistí a ta se pak nekazí. V praxi bych to zkoušet asi nechtěl.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od Baca »

Bacil - kedysi sa to tak robilo (napoleonske vojny, vojna anglanov a amikov).

Paja - ale AKO sterilizovat ??? Aby tie larvy nezdochli ??

P.S. Hmm, teraz mi napadlo, ze vajicka su vlastne viac menej sterilne, takze asi nechat naklast muchy vajicka na pouzity obvaz a preniest ich na ranu. Problem bude asi v zime, ked su muchy zalezene, alebo mrtve :-)
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od paja »

ono ti je ta mucha na obvaz nenaklade ale na smrdící maso jo, pak se to pozbírá a vyčistí tak aby ty vajca přežily. v PA bych skusil dát gázu přes zavařovačku ze smradlavým masem ať to šoupnou do ní, ale to je jen moje fantazie.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od Baca »

Budem musiet pohladat nejake informacie :-)
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od Doc »

Asi bych se vykašlal na nějaký vajíčka od much. Pokud je materiál, tak sterilní, jinak co nejvíc čistoty, nic lepšího se asi nevymyslí. ;)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Popáleni v PA - léčba

Příspěvek od Baca »

No, ono tie musie larvy su vhodne nielen na popaleniny (nevznikaju zrasty, aspon nie v takej miere), ale aj na nehojace sa rany pri oslabenom organizme. Je potrebne si uvedomit, ze cukor ci med bude v PA dobe velka vzacnost a ak mam moznost a vedomosti, ako pomoct hojeniu aj bez minania vzacnosti tak .... :-)
Odpovědět