IFAK - sumky

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: IFAK - sumky

Příspěvek od Serža »

Reccol píše: 04.11.2022 18:45 Není jednodušší vzít SAM splint, pokud se vejde/nevadí váha?
nevejde a vadí - to je do lékárny do hor, kde řeším každý gram
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: IFAK - sumky

Příspěvek od jolky palky »

Pořídil jsem na warbelt (který v průseru sundám až budu na prknech) toto od Templars gear.
Budu to koncipovat na situaci, kdy budu mít neustále za zadkem 2 špunty, které budou trápit oděrky, třísky, puchýře. Takže náplasti se zviřátky jsou nutností. :mrgreen:
Strčím tam i nějaké prášky, švýcara a firesteel.
Samo větší ( i tahle už je dost velká) lékarničku mám na batohu, ale prostě počítám, že opasek budu mít u sebe vždy....Snad jsou mé úvahy správné.
ifak.jpg
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: IFAK - sumky

Příspěvek od Serža »

imho rozhodně je řešení mít lékarniček víc podle účelu...jedna to nepokreje, buď toho budeš tahat zbytečně moc, nebo ti něco bude chybět...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: IFAK - sumky

Příspěvek od Alstratt »

Ja to mam rozdelene, v praci mame sve nafasovane. Mimo sluzbu mam doma spiusty toho kde je otho nejvice, neco na opasek ty mensi veci jako IFAK kde maji byt ty nejdulezitejsi veci ktere tam spravne patri na co to je urcene, malou lekarnicku k tomu. Pak nektere ty vetsi veci + zasoba veci do ifaku a lekarnicky co mam v tech co mam na opasku na strelnici nebo kdyz by neco nastalo. Dale pak jelikoz mam pratele ruznyma smery od nasheo bydleni, tak cestou mam na vice mistech vcie smerech shcovane dalsi zasoby kdeceho, s tim ze pri uniku clovke cestou si je muze vyhrabat/vytahnout a doplnit zasoby. A neco u nasich, pribuznych co maji oni koupene za moje penize nektere zasoby.

U me ale uz nejakou delsi dobu probehla zmena, uz me prestalo bavit mit na sobe velke veci, jak si pamatujete, full size pistol za mensi na p365. A I kdyby sem i stalo ze si nevezmu lekarnicku tak nejaky zakladm mam v opasku.

Ten opasek mam vice spis volnejsi (bez vetsiho mnostvi sumek), protoze opasek mam tez delany zpusobem ktery slouzi zaroven i jako tepelne izolovana dlouha kapsa. Jednoduse, opasek s aramidem, aerogelem .., po hornim obvodu ma vodeodolny zip s kratkou kryci legou. Rozepnout se da z leva, prava z vice mist, ma to vice jezdcu. Takze ten opasek je prelozeny a kdyz ho clovek cely/cast rozlozi tak je o trochu vetsi, a do nej si davam ty drobnosti jako zapalovac, siti, gumicky, ziletky, kevlarovou nit, baterie do svitilny ... mam v nem i nejake naplasti a nejake ne tak moc dulezite zdravotnicke veci (ty mensi) atd. A to je ten vnejsi opasek ktery se pouziva, a pod nim je ten jak byva u bojovych opasku dalsi a to ten uchycovaci na ktery se uchycuje, z ktereho se ten vnejsi da odtrhnout. Na tom vnitrnim mam prave ty od Qore Performance vlozky (serizle, nepresahujou). Prepazky na tom vnejsim opasku mi delaji veci podobne tem horolezeckym nosnym karabinam na postroji v oblasti pasu, jsou uchytitelne na opasek. Pouzivane horolezci nekdy, na odkladani expressek, friendu, vklinencu, apod. A na tech prepazkach mam i takove vystupky kulate zuby jako jsou na Block Tapey, takze v podstate na to mohu i neco naplacnout co ma ze zadu stejny prisati a to Block Tapey coz moje maji. Na takove to rychlejsi prehozeni, lehke odlozeni.

Vyslo neco podobne i pro strelce, ale neskrti splacle opasek, cily ho to neoddeluje.

https://soldiersystems.net/2022/09/02/neo-mag-tac-trap/
https://theneomag.com/shop/tac-trap

To co mam, je neco na zpusob Dmm Vault podobne tomu, akorat bez te karabiny, dost podobne a ma to na sobe ty vystupky Block Tapey. Po odemceni to normalne drzi i kdyz na to chvilkove neco odlozite.

https://dmmwales.com/professional-produ ... vault-lock
https://dmmwales.com/professional-produ ... -wire-gate

Ale to jsem uz mimo tema, hloubeji popisovat fungovani a detaily veci tu asi nema smysl v tomto vlaknu. To si muzete i v dilne/3D tiskarne bez problemu vyrobit. Tak to mam resene ted v jedne z par verzi, co zkousim/testuju uz nekolik mesicu tuhle verzi. A kdyz tu nosnou oddelovaci karabinu mam i vepredu na opasku kde mi to oddeluje v opasku ulozene nektere veci, tak misto na stehno si prave do toho mohu uchytiti prave ten plat s gumosnurama jako ma ten FrogPro, pri osetrovani nekoho ve stoje. Vytupky mam i na stehnech na specifickych kalhotech, jendoduse na zemi si to priplacnete na stehno, nikde vam to nelita, nepovaluje se. STaci ty dva platy frogpro mit oddelene a upravit si je nebo si udelat komplet novy s uchycenim Block Tapey. Block Tapey volim z duvodu ze dlouhodobeji bordel z toho lehceji mohu dostat. Ja toho na opasku moc nemam, dost toho zastane prave ten opasek s vnitrnim ulozenim, na drobnejsi veci. Libi se mi ta prizpusobitelnost, modularita, moznosti uchyceni ruznych veci na ruzne mista. Pistol se zasobnikem a nozem mam na apendixu vepredu. Takze cast opasku tak mam volnejsi pro pripojeni jinych sumek. Ale IFAK rozhodne nemam vubec rozhazeny veici po opasku apod. To mam v jedne IFAK sumce prave ten frog pro, presneji teed uz spis upravena verze toho i s tim upravenym platem na uchyceni na vice mist pri osetrovani nekoho.

Nevim zda to bylo zde ode mne kdysi a zda vubec, ale mam asi tak 4 druhy na zastaveni krvaceni. Jak Celox ktery je univerzalnejsi, pokud si dobre pamatuji mel by se dat pouzit i na nektery typ popalenin. Ano nema to co vim ten chladivy efekt, ale na to ja uz nejak vice mene kaslu. CHladive mam v aute a doma ale sebou uz to nejak nenosim temer vubec. Ale kdyz ho (Celox) aplikujete do rany na zastaveni krvaceni, a chystate se este pohybovat sebouzranenym nebo pacientem, tak combat gauze od QuikClot by mel fungovat spolehliveji v tomto pripade. QC tez mam, zaroven s celoxem rapid a aplikatorem. Na zraneni v jine oblasti je zase lepsi XGauze, Xstat 12 a Xstat 30 od RevMedx. Zalezi v jake ovlasti zadrzujete krvaceni. Ciste za me s RevMedx zatim u me dost oblibeny na nektere veci. Na mensi ale tez dost kravacejici mam i bloodstop, do oblasti dutiny ustni apod. Na male drobne riznuti nepouzivam nejak vetsinou nic protoze to behem chvilky az temer hned samo prestane, ale mam tu na to tycinku kamence. Chlapy to jiste dobre poznaji, pouzivano nekteryma po holeni. To samozrejme ale nepatri do IFAK a nemam to v nem. iTClamp tu mam, ale prijde mi to docela velky, tak se mi to tu povaluje.Ale da se pouzit v mistech kde nemuzete aplikovat poradne nebo vubec Celox, QC, neco od RevmedX atd. A na vyzkouseni Woundseal, takovy prasek na posypani odreniny, drobne ranky apod. Prijde mi zbytecny, ale zase zabira hodne malo a je lehky, i tak ho nenosim, jen me zajimalo jak moc je efektivni na nektere rany.

Za par let by pry mohla vyjit kyselina tranexamova v provedeni autoinjektoru. Mam v te normalni verzi. Uz se to pokud si dobre pamatuji ma resit u tech nahore v nasi zemi. Na US sitich mezi zdravotniky co jsou nekteri i prepperi atd. se o tom semtam mluvi o TXA. To jen pro zajimavost. Pro laiky ale vubec nedoporucuji, je potreba na to znat veci okolo toho. A taky si to pak berete na vlastni zodpovednost.

Na popaleniny do nedavna to byl u me Water Jel. Uz na to nejak kaslu a mam univerzalnejsi vec a to Medihoney (medicinsky manuka med). Nebo ja mam este nejake kousky Water Jel doma a par v aute, ale pripravene na to nest si to sebou to uz ne.

Na nejake drobnosti by se vam mohl libit takovy velmi maly skalpel k chyceni do dvou prstu, najdete to jako thumb disposable scalpel. Podobne ale na trochu jine vyrezavani neceho treba DermaBlade Shave Biopsy. V nouzi podobne funkce zastane i ziletka.

Jako tu pevnou dlahu na pouziti delsiho na sobe, mam doma a v aute OsteoFX (HMCast). Ma to diry, vice prodysny tedy. A urcite pod to nezapomenout tu medicinskou puncochu co se pod to dava.

Jinak nevim zda to tu znate ale Ammonia Sport, i jine znacky, ruzne ucinny, prodavaji 3 druhy (u AS) cichaci amonne soli. Nektere jsou tak silny ze vas to solidne probere. Velmi opatrne s tim. To tak kdyz chcete nakopnout najednou. Urcite to radsi ale nebrat denne jentak.

Na TQ (skrtidlo) doporucuji jak uz drive zde na foru bylo mnou zmineno tak Tourniquick od ITS. Muzete si vyrobit vlastni, tez mam vlastni na rozmery meho TMT TQ v jinem barevnem provedeni, jiny material a jinym strhavanim nez je suchac, + klasika na navliknuti na opasek, pripnuti, pripadne naplacnuti i na Block Tapey, ... Ten od ITS funguje OK ale je jen na skrtidla danych rozmeru, treba na ty CAT a SOFTT a nema to uchycnei co opopisuji na tom mem. Jednoduse umistite na vhodne misto a pro pouziti jen rychle skubnete/zatahnete a je k pouziti. Urcite skrtidlo nedavat do IFAku ani do lekarnicky.

Mam to jako setovku stavene nebo jak to nazyvate. Funguje to ruzne spolu ty veci spolecne s tim vsim, takove modularni, prizpusobitelne. Tim myslim ze i stehenni kapsy do kterych stejne nic nedavam malo kdy neco neduleziteho, tak je mam uchycene na Block Tapey. A ty Block Tapey na stehnu jsou navic na laserem rezane molle. Takze veci se na to daji uchytit vice zpusoby na ty stehna, at uz jen priplacnutim, nebo pevnejsim uchycenim. tak i do te kapsy kdy to je na Block Tapey, tak veci co maji poutko, nejaka fixa apod mi nemusi litat nai v kapse ale jendoduse to vleze to drzi na tom molle.

Takze jednoduse kdyz zadne stehenni kapsy na sobe zrovna nemam, mam je sundane, tak po strhnuti toho IFAKu si to mohu priplacnout na to stehno a drzi mi to na stehnu pri manipulaci s tim IFAKem/lekarnickou (i lekarnicka ma ty uchyceni jako IFAK) ...

Popisovat co vse mam v IFAK a lekarnicce tu nema asi smysl. U IFAK je tu snad vsem jasne co tam ma byt. Pak je este jiny level medicinske ale velke sumky, ktery sebou nenosim, a to tu radsi popisovat nebudu co v tom je vsechno, veci ktere jsou uplne jiny level v pouziti, ktere lidi nebudou pouzivat venku v terenu.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Odpovědět