Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
Luda
Příspěvky: 216
Registrován: 11.10.2012 15:55

Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od Luda »

Olaes Modular Bandage 4 inch
https://www.bexamed.cz/olaes-modular-bandage-4.html

Multibandáž FCP-T3 - izraelský multi obvaz
https://www.bexamed.cz/multibandaz-fcp- ... obvaz.html

Ktery z techto dvou je lepsi? Pouziti do auta v pripade nehody, na strelnici, do EDC... Proste neco univerzalniho.
Cenu u techto veci neresim, jde me o univerzalni pouziti.
Diky
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od Ulfhednar »

Kromě krytí oka u OLAESu (nevím, nakolik je pro Vás důlěžité), bych se rozhodoval čistě pode toho, s čím mám natrénováno.
Tj. kupte si min. dva - jeden na cvičení.
Spousta fejkových tlakáčů a turniketů se dá koupit v Číně. Samozřejmě na reálnou pomoc je nemsysl se na to spoléhat, ale zdařilé kopie jsou vhodné na trénink.

OT: nemohu si pomoci, ale starý armádní obvaz Vz. 80 považuji pro řadu typů civilních zranění za svým způsobem (cena /výkon, objme materiálu za nepřeonatelný. Samozřejmě na menší penetrující zranění (střelné, bodné...) jsou izraeláky apod. mnohem lepší řešení.
Óðinn á yðr alla
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od Stenny »

Osobně preferuju Olaesy, kvůli "pěchovací" gáze integrované v polštářku. Ale doporučuju se na to někde mrknout, protože a) překvapilo mě, jak je obinadlo u 4" Olaes krátké, b) izraeláky jsou IMHO lepší na self-help, protože je mnohem snazší a rychlejší je utáhnout jednoruč.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od Alstratt »

Zkusenosti mam s obojema ale za me spis Olaes ktery dava vice ruznych moznosti aplikace na ruzne zraneni. Olaes mam na sobe uz i otestovan s realnym zranenim a splnil to co splnit mel. Izraelak je taky fajn, ale ja mam vic zkusenosti s tou starsi generaci izraelaku, ta novejsi taky muze byt uz o dost lepsi nez starsi verze. Pokud chces ciste neco dlouheho ve stylu obvazu tak izraelak ale pokud chces neco co resi ruzne zraneni at uz bodne, rezne a dalsi tak bude lepsi ten Olaes. Ja mam Airwrap ale jak uz nekdo zminoval, na nacvicovani staci neco levnejsiho.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od Bill Masen »

Trochu to zkomplikuju. Tady je recenze, kde je kromě Olaes a izraeláku ještě ETD a H bandage. S výsledkem recenze úplně nesouhlasím a je vidět, že recenzent s těmi obvazy nemá zkušenost. Přesto je dobrý to zkouknout. U toho izraeláku, nevím, jestli ta smyčka skutečně slouží k navléknutí na ruku. Přijde mi divný dát přímo na ránu samotný obvaz a přes něj ten polštářek. Takovou smyčku, lze udělat i na tom Olaes pomocí sucháče. Co se mi na tom izraeli T3 hodně líbí, je ten rozkládací oddělitelný polštářek pro zakrytí větší rány na břiše, nebo po oddělení zakrytí další rány.
T3-detail__79388.1527062944.jpg
Co naopak nechápu, proč má dva obaly. Na některých videích se s tím vnitřním obalem docela perou.
Já dávám přednost Oleas. Mám tři, jeden rozbalený na trénink. Preferuju je pro univerzálnost a aplikace sám na sebe se s tím dá natrénovat. Kupoval jsem je v době, kdy Izraeli ve verzi T3 ještě nebyl na trhu.
Chce to si projet spousty videí, a pak si jeden vybrat a natrénovat.
hachimaki
Příspěvky: 53
Registrován: 12.11.2012 20:38

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od hachimaki »

Oba tlakáče jsou výborné. Ve skutečnosti, jak bylo zmíněno, je dost použitelný i práve náš starý dobrý vz.80 vzhledem k ceně - a taky že jeho povoskovaný odolný obal je stejně dobře použitelný na řešení pneumotoraxu jako plastový obal izraeláku/oleasu.

Co ale mám mnohem radši vzhledem k ceně, využitelnosti a váhy/zabíraného prostoru je kombinace několika vakuovaných gáz a a kvalitní lékařská páska spolešně s širokým gumovým škrtidlem. Na oleasu i izraeláku té gázy není prostě tolik, většina je onen "obal" na otáčení kolem končetiny. Jenže 3,5m gázy schované v čtverečku 7x5cm je prostě super. Je spousta zranění, kdy tlakáč se dává blbě nebo prakticky nemožně. Například rána na místě kam normálně dáváte botku pažby se líp zacpe spoustou gázy než obvazuje - a takových míst je spousta. Trup, krk atd. Stejně tak hluboká rána zasahujicí tepnu.. tlakáčem je samo lepší než nic, ale i tak v podstatě vzniká kapsa uvnitř tkáně co se může plnit krví.. lepší je narvat tam co nejvíc gázy co jde aby mohl vzniknout straženina u samotné tepny (+ turniket samo).

Izraeláků, CATu i vz. osmdesátek mám v autolekárničce spoustu, na to na co jsou určené jsou nejrychlejší, ale na menší IFAK co mám denně radši využívám totok:

https://buyhandh.com/products/primed-compressed-gauze
https://www.bexamed.cz/combat-medictape ... paska.html
https://www.bexamed.cz/swat-t-tourniquet.html

Tlakový obvaz ala izraelák z toho v podsatě jsem schopen vyrobit, ale každý předmět má mnohem víc využitelnosti než čistý izraelák/oleas (turniket např. jako fixace dlahy nebo zlomené končetiny, tlak na ránu na hlavě, páska jako "motýlci" místo šití při větší tržné ráně a všecho ala duck tape, gázy je ve dvou balíčcích tolik že jde o pomůcku pro oheň, filtraci vody nebo hygienu).
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od jameson363 »

Me se libi hachimakiho reseni. Taky fandim spis ruznejm mensim vecem a ty nakombinovat, nez velky "takticky" obvazy. Da se sehnat i celkem mala combat gaza atd. Pokud clovek neni vojak, tak pro to najde i vic vyuziti. Kazdopadne pokud clovek neni moc zkusenej a resit to stylem "vidim ranu a krev - pouziju obvaz" tak proc ne. Obvaz vz.80 neni spatnej, ale tak na vozeni autem nebo ho mit doma, v dilne atd. Na noseni v batohu je to desne velka krava a v jeho objemu muze mit clovek spoustu veci, co udelaj daleko vic muziky. Samozrejme za mnohem vic penez, ale to uz je jina story.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od Bill Masen »

hachimaki píše: 02.10.2020 14:34...kombinace několika vakuovaných gáz a kvalitní lékařská páska společně s širokým gumovým škrtidlem... Izraeláků, CATu i vz. osmdesátek mám v autolekárničce spoustu...
Taky sem si myslel, že půjdu touhle cestou. Zavakuoval jsem si obinadlo, obvazy, sterilní krytí, ke všemu přidal rukavice. Parádně skladné, minimální hmotnost a objem a taky univerzálnost. obvaz na povrchové rány, obinadlo na podvrknutý kotník...
Jenže co já od toho balíčku vlastně chci? Chci řešit život ohrožující stav a primárně ho použít sám na sebe, sekundárně nechat někoho použít ho na mě a terciílně, použít na někoho jiného. To tenhle samodomo balíček vyřazuje a pro mě i vz 80.
PS: k těm CAT, taky ho v autě vozím, ale zajděte si na místní záchranku a udělejte si anketu kolikrát kdo za svou kariéru použil škrtidlo.
CombatMedic
Příspěvky: 131
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od CombatMedic »

Já si oblíbil olaes flat. Nosím ho v lékárničce v batohu. Nicméně jako edc v kapse u kalhot nosím FCP01 kvůli rozměrům.
Skilled And Resolute
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od jameson363 »

Je otazka, jestli se ti takovej stav muze prihodit. Jak sam pises, kolikrat zachranka za svou karieru pouzila tq? Kolikrat resila opravdu masivni vnejsi krvaceni? Co jsem se bavil s lidma ze zachranky, tak tech pripadu je opravdu mizive mnozstvi. Pokud i presto myslis, ze to potrebujes, pak ok. Osobne bych sel spis do Isrealaku. Pokud to mas na to, ze ti to mozna jednou za zivot zachrani zivot, pak jsou ruzny ty vyndavaci blbosti na zakryti oka a vyndavaci gaza jen zbytecny kurvitka, pokud to neni tvuj kazdodenni chleb, stejne to jen nejak zamotas a nebudes resit detaily. Kazdopadne kdyz uz budes tahat nejaky isrealak, prihodil bych k tomu i chrudni chlopen a SWAT TQ.
CombatMedic
Příspěvky: 131
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od CombatMedic »

Docela zvláštní názor. Kolikrát jsi musel použít zbraň? Kolikrát ji musí použít PČR? Přesto nosím. Na Olaesu nejsou žádný "kurvítka". Jak by měl konkrétně oční kryt, kterej mimochodem plní funkci tlakové vrstvy (stejně jako spona u tebou zmíněného izraeláku...) "kurvit" funkci? Gáza je tam od toho, že ji můžeš použít jako materiál pro wound packing... ale taky nemusíš. Jak tahle gáza "kurví" funkci? Proč zrovna swat škrtidlo, který za 1) má dle studií okluzi cca 30 % (jen ze 30 % funguje). Za 2) není doporučeno komisí pro tccc z mnoha dalších důvodů (lze dohledat na googlu). :?:
Skilled And Resolute
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od Bill Masen »

jameson363 píše: 21.11.2020 10:43... ty vyndavaci blbosti na zakryti oka...
To není na zakrytí oka, to je tlakový kalíšek. Oko potřebuješ zakrýt pokud je poraněné a pak ho staší překrýt polštářkem, nebo z něj něco trčí a pak kolem měj uděláš věneček. V obou případech je k tomu tlakový kalíšek nepoužitelný.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od jameson363 »

CombatMedic píše: 21.11.2020 16:24 Docela z...
Pistoli v nouzi nicim nenahradim, obvaz se da nahradit spoustou veci. Asi kurvitko nebylo nejlepsi vyraz, ale proste slo mi o jednoduchost pouziti, zadny zbytecny premejsleni jestli jsem nemel tohle pouzit jinak, kdyz uz si kupuju hotovej obvaz.

Tohle zaklinadlo o male okluzi a o tom ze to nedoporucuje nejaka tccc komise jsem slysel nespocetnekrat a popravde nezajima me to. Ja s tim s nejvetsi pravdepodobnosti nebudu zaskrcovat utrzenou nohu po najezdu na IED, ale budu s tim chtit zvysit tlak pri ne uplne velkym zraneni, pokud by jiny obvaz selhaval, na to je SWAT TQ super a proto ho mam. Navic je to maly, kompaktni a muzu to pouzit i treba na stavbu pristresku nebo s nim ovazat rozbitej batoh atd..Jedina pro me nevyhoda oproti napriklad kocicaku je vetsi hmotnost, ale co se da delat.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od jameson363 »

Jeste bych dodal, ze i kamaradi z armady to kvuli skladnosti nosej v lekarne, protoze pokud maj jen lekarnu, maj alespon neco. Samozrejme oni k tomu nosej i dalsi TQ jinde na gearu, ale to proste civilista nema rozumnou sanci bezne pouzit. Kdo chce, at si nosi co chce samozrejme, jen me to prijde zbytecny a hlavne stejne jako s ostanim gearem. Velkej dalekohled taky kouka lip nez malej, ale budes ho nosit na kazdej vylet? Asi ne ze jo. Stejne tak je na tom i velka lekarna. Malou lekarnu budes tahat s sebou skoro furt, u velky budes premejslet. Dneska jdu jen na chvili, dat si na strelnici 100 ran, nic se mi nestane, jdu nalehko. No a ono zrovna dneska se neco stane, takze ja mam radsi trochu horsi gear, kterej je vsak kompaktni a je vic po ruce nez velky super funkcni veci, ktery jsou ale vetsinu casu doma. Samozrejme svuj nazor nikomu nevnucuju, jen prezentuju dalsi pohled na vec.
hachimaki
Příspěvky: 53
Registrován: 12.11.2012 20:38

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od hachimaki »

Ad CombatMedic a menší okluze SWAT - já combat medic nejsem, pouhej skolenej civil. Proto mam SWAT, protoze spis potkam nekoho se zlomenym predloktim na ledovce ci podvrknutym kotnikem (na oboje mi swat pomuze, cat tolik ne) ci mensi rany kde staci tlakove kryti; asi nepotkam cloveka s utrzenyma trema koncetinama po IED; pro takove situace bych se asi taky obskladal CATama. Ale univerzalnost SWATu na moho dalsich pouziti pro me vyhrava -a pritom realne dokaze zaskrtit opravdu masivni krvaceni jako turniquet, kdyz se k tomu pripletu. Taky na bonus - coz jsem neuvedl - dokaze ho lip pouzit absolutne neskolena osoba proti CATu, ktery uvidi poprve v zivote.

Ta studie je MILITARY MEDICINE,178, 5:578, 2013, Tourniquets and Occlusion: The Pressure of Design. A pozor, mensi okluze SWAT-T je tam dokonce udavana jako vyhoda vzhledem k nizsimu poraneni nervu a taky ze vyssi okluze vygenerovana CATem casto poklesla do jedne minuty. Tak bych ho uplne nezavrhoval, i kdyz je urcite pomalejsi na nasazovani a horsi na samoaplikaci. Je to taky starsi studie, od te doby je nekolik novych generaci CATu, ale konstrukcne imho porad v zakladu stejny. Jako, jde o detail, oboje je urcite uzitecne a cokoliv u sebe je lepsi nez vyhodnejsi ale doma. Jenom jsem popsal co nosim ja a proc, nic vic.

Pro anglictinare cela zaverecna pasaz.

CONCLUSIONS

This study had several important findings. First, occlusion pressures with each type of tourniquet were considerably greater than predicted. Second, standard blood pressure cuffs are likely to require considerable attention if used as field tourniquets. Third, occlusion and completion pressures were much lower and in a safer range with the wider SWAT-T than with the CAT. Fourth, many CAT applications that reached occlusion lost occlusion by 1 minute, probably related inmost cases to pressure drops caused by muscle relaxation.Fifth, pre-windlass twisting pressures of the secured CAT band did not have a consistent relationship with the number of twists needed to reach occlusion.We support the idea that the best tourniquets for field or tactical use are tourniquets designed for that setting. We also suggest that the SWAT-T offers some significant advantages over the windlass design CAT and should be among the tourniquets considered for field or tactical use.
CombatMedic
Příspěvky: 131
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od CombatMedic »

Problémem studií, které doporučují swat je, že jsou jen 2. Obě dělal stejný člověk ve stejné laboratoři. Ostatní studie tvrdí něco jiného. Komise pro tccc, která zkoumá mnoho parametrů škrtidel swat nedoporučuje. Asi to má důvod.

Samozřejmě chápu, pokud chceš swat používat jako třeba obinadlo a v případě potřeby jako "možná funkční" škrtidlo. Já si třeba můžu dovolit ten komfort a nosit jako edc cat i FCP. Mimoto myslím na to, že ho budu muset třeba použít i svépomocí, nebo se zakrvácenýma/mokrýma rukama atd.

Každýmu vyhovuje něco jiného. Já, pokud chci škrtidlo, tak si vyberu takové, u kterého nejsou pochybnosti a vím, že když ho budu potřebovat, tak bude fungovat.
Ale tahle debata je už off topic...
Skilled And Resolute
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od L.C. »

Také jsem nad tím přemýšlel a přiznám se, že jsem nakonec šel cestou izraeláku. Olaes mám doma jeden a jeden NAR. Nové nevyzkoušené. Byly to dárky.

Ony jsou asi dobré všechny, ale to, co nakonec rozhodlo, byly dvě věci. Izraelák znám a umím používat prakticky po slepu. Druhá otázka byla cena. Izraeláky jsem si nechal poslat přímo z Iraele a jeden mě vyšel na cca 200,- kč za kus (10 i 15 cm) to si myslím, že je super cena, tak jsem objednal 5ks 10cm a 10ks 15cm (expirace do roku 2028). Jeden nosím standardně v pushpacku a myslím, že každý, kdo drží a nosí, by jej měl nosit stejně jako škrtidlo typu CAT, SAM, nebo SOFTT. Já mám CAT, protože jsem se k nim také dostal za lepší cenu. Chito Gauze mám doma a asi si ji také přihodím do toho, co s sebou tahám spolus chest sealem. Ono se zdá, že je toho hodně, ale když se to pečlivě sekládá, tak to zabere minimum prostoru.

Pořád si říkám, že je lepší to mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít. Jistě, improvizovat se dá vždy, i u těch obvazů a škrtidel, ale proč, když člověk u sebe může mít něco, na co je zvyklý a co může okamžitě a bez přemýšlení použít.

Jo, ještě bych zapomněl na TPAK 10ga x 3,25 (opravdu 10ga e ne 14ga).
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Jezbo
Příspěvky: 95
Registrován: 28.12.2012 21:02
Pohlaví: muž

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od Jezbo »

Prosím tě, kde si bral ten izraelák? Chtěl jsem objednat na https://israelifirstaid.com ale moc jsem nikde nenašel recenze na ten obchod.
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od Atrop »

Na https://israelifirstaid.com/ jsem už zdravotnický materiál objednával. Vše proběhlo v pohodě. Jen doprava trvala přes 40 dní
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Olaes Modular Bandage neno izraelsky FCP-T3?

Příspěvek od L.C. »

Nakupoval jsem na Ebay, obchod shy_halat:

https://www.ebay.com/itm/Lot-10-Militar ... 2749.l2649

https://www.ebay.com/itm/Lot-5-Military ... 2749.l2649

Z první pomoci tam má spousty věcí a odesílá celkem rychle.

EDIT: když se nad tím tak zamyslím, tak mi se zásilkou přišel i letáček https://israelifirstaid.com/, tak to možná bude stejný obchod. Dodací lhůta byla asi kratší, už si to moc nepamatuji. U zásilek ze zahraničí jsem ale tak jako tak shovívavý ;) .
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Odpovědět