Šití ran

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Šití ran

Příspěvek od Slick7 »

Má tady někdo zkušenosti s šitím řezných, tržných ran. Sehnal jsem si nitě, ale vím že jsou mezi nimi i druhy, vstřebatelné a nemůžu najít, jejich značení. Dál by mne vůbec zajímala teorie ošetření hlubších ran, vyjmutí projektylu (kulky), cizího přemětu z těla a problematiku vůbec s tím spojenou, protože ať se nám to líbí nebo ne, pokud dojde k ozbrojenému střetu, kde budou střelné zbraně, může taková situace nastat a v lepším případě to bude jen čistý průstřel :roll: Mám taky i základní chirurgické vybavení, ale nevím, kde třeba sehnat bolest tišící prostředky, asi tušíte o čem mluvím :mrgreen: a jaký je jejich doporučené dávkování.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Šití ran

Příspěvek od Fjord »

Něco málo jsme už k tomuto tématu debatili tady: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=12&t=171
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Šití ran

Příspěvek od Slick7 »

Díky, ale co jsem se potřeboval dozvědět tam stejně nebylo, jako způsob šití ran, technika šití a potřeboval bych i rozdělení, značení chirurických nití. Super je to připomenutí lepení ran sekundovým lepidlem, mám za to, že jsem někde četl, že je už pro přímo tento účel takové vyrobeno.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Šití ran

Příspěvek od Pepe »

Video
Jako lokální anestetikum používáme Mesocain, na videu je Lidokain. Vstřebatelný stehy se používají hlavně při zašívání vnitřních orgánů, pro post-apo v podstatě nepoužitelný. Stačí normální, který se při hojení bez problémů po cca týdnu vytáhnou.

Co se dá najít na netu:

ŠITÍ /sutura/ význam :
  • přiblížení a spojení okrajů rány tak, aby došlo k jejich zhojení
  • uzavření perforovaných tělních dutin a zamezení výhřezu orgánů
  • zúžení přirozených tělních otvorů jako zábrana výhřezu
  • přerušení krvácení při porušení větších cév
Šicí nástroje :
  • 1. chirurgické jehly – různé velikosti
    • dle tvaru – zakřivené, polozakřivené
    • dle průřezu
      • atraumatické / okrouhlý průřez /- k šití žaludku, střev, šlach, svalů
      • traumatické /trojúhelníkovitý průřez, ostré / - k šití kůže, podkoží
    • dle typu ouška – s jednoduchým nebo patentním / lepší navlékání /
    • velikost jehly volíme dle typu šicího materiálu, jeho síly a druhu operované tkáně
  • jehelce – umožňují pevné uchopení a fixaci jehly a přesné směřování sutury, používáme většinou jehelce s patentním uzávěrem a pérkem /autofix/
  • chirurgické pinzety – k uchopení okrajů operační rány, tam, kde nechceme tkáň poranit použijeme anatomickou
Šicí materiál :
  • resorbovatelný / vstřebatelný / - CATGUT – připravuje se z tenkých střev malých přežvýkavců, SERAFIT, VICRYL, PDS, ChIRLAC…, fixuje okraje rány po dobu potřebnou ke zhojení a poté se vstřebá, používá se k šití vnitřních orgánů, pobřišnice, svaloviny, podkoží
  • neresorbovatelný / nevstřebatelný / - SILON /polyamidové vlákno/, HEDVÁBÍ /menší pevnost, lepší snášenlivost, NEREZOVÉ DRÁTY, KOVOVÉ SVORKY.., používá se k šití kůže / s vyjímáním stehů za 10-14 dní dle velikosti rány / nebo vnitřních orgánů / vazivově se opouzdří, tam, kde chceme dosáhnout dlouhodobé fixace, např. žaludek při torzi /
Požadavky na šicí materiál :
  • sterilita
  • tkáňová snášenlivost
  • dobrá vstřebatelnost
  • pevnost při zachování elasticity
Balení šicího materiálu :
  • ve skleněných lahvích s propichovacím víčkem
  • v plastikových lahvičkách
  • v sáčcích a plastikových pouzdrech / k jednorázovému použití, někdy i s jehlou /
Všeobecné zásady šití :
  • jehlu vést kolmo přes tkáň / nejmenší odpor /
  • šetřit tkáň
  • místa vpichu stejně daleko od okrajů rány i od sebe
  • steh příliš neutahovat, aby nezpůsobil odkrvení nebo prořežání tkáně, ani nenechat příliš volný, aby nepovolil
  • steh zakládat kolmo na okraj rány
  • nenechat volné dutiny, kde se zadržuje ranný sekret
  • nešít při hnisavých, hnilobných a nekrotických procesech
  • přísně dodržovat pravidla asepse a antisepse při šití / hygiena a sterilita /
  • nerovné nebo nekrotické okraje rány zarovnat skalpelem nebo nůžkami
Typy stehů :
Steh musí vytvářet ranový hřeben přiložením tkání stejného typu na sebe / podkoží na podkoží, u vnitřních orgánů seróza na serózu / jako předpoklad zhojení tkání.
  • uzlíčkový –samostatně zauzlený každý steh
  • U-steh – vytváří ranový hřeben, začneme jako uzlíčkový, ale vracíme se zpátky z druhé strany vedle místa prvního vpichu a uzlujeme po straně
    • horizontální
    • vertikální
  • pokračovací – k rychlému sešití vnitřních vrstev / pobřišnice, svalovina, podkoží /, méně spolehlivý, nepoužívá se na kůži !
  • matracový / pokračovací U-steh / - vydrží větší tah
  • cirkulární – k dočasnému uzavření přirozených tělních otvorů, dole ukončen mašličkou a lze jej podle potřeby uvolnit / výhřez konečníku /
  • odlehčovací – podkládáme gumovými trubičkami nebo válečky z buničité vaty, mezi ně klademe stehy uzlíčkové / v místě většího tahu /
  • křížový – vracíme se křížem přes ránu zpět
  • lembert - u drůbeže se k sutuře kůže používají Michelovy svorky
Způsoby šití jednotlivých tkání :
  • sutura kůže
    • sešíváme okraje rány rovnoměrně k sobě – podkoží na podkoží
    • používáme traumatické jehly dle síly kůže
    • okraj rány zvedneme chirurgickou pinzetou proti jehle a pronikneme všemi vrstvami kůže a na opačné straně stejně směrem ven
    • každý steh uzlíme zvlášť tak, aby okraje k sobě pevně přilehly a vytvořily ranový hřeben
    • snažíme se, aby uzlíky byly po straně ranového hřebene
    • po zauzlení kryjeme povrch rány plastickým obvazem / Acutol, Aluminium, Novikov aj. /
    • chránit též obvazem, průbanem / elastická punčocha k fixaci obvazu / - zajištění proti vykousání stehů
    • při potřebě zvýšené pevnosti šijeme kůži U-stehem, matracovým nebo odlehčovacím stehem
    • stehy odstraňujeme za 8 – 10 dní, kontrolujeme vytvoření jizvy
    • jako šicí materiál používáme hedvábí nebo silon
  • sutura svaloviny, podkoží, pobřišnice
    • pokračovacím nebo uzlíčkovým stehem, vstřebatelným materiálem, při větším tahu silonem
  • sutura střev, žaludku, dělohy a dalších vnitřních dutých orgánů
    • atraumatickými jehlami,vstřebatelným materiálem ve 2 – 3 etážích – seróza musí přiléhat na serózu
    • používáme buď uzlíčkový steh nebo lépe speciálních stehů :
      • dle Lemberta / nejpoužívanější / - jehla pronoká přes serózu a svalovou vrstvu dále od okraje rány a vyúsťuje asi 5 mm od něj serózou ven. Na druhé straně provedeme vpich opačným postupem a zauzlujeme nebo steh prodloužíme na způsob pokračovacího stehu.
      • dle Czernyho – 5-7 mm od okraje přes svalovou vrstvu
      • dle Amana – steh vedeme paralelně s ranou a navracíme se vždy na protější stranu zpět křížem na úroveň původního vpichu. Nad ním šijeme 2. etáž dle Lemberta
Uzlování : způsob zakončení stehu
  • účelem je zajistit pevnost po dobu hojení rány
  • uzlujeme rukou nebo přes jehelec
  • provedeme minimálně 2, někdy i více uzlů nad sebou
Typy uzlů :
  • jednoduchý – ne příliš pevný, 1x přetočené vlákno
  • ambulantní / námořnický / - dva jednoduché uzly nad sebou, druhý směřuje opačně
  • pravý chirurgický – první uzel 2x přetočíme a druhý jako při ambulantním
  • babský / ženský / - dva jednotlivé uzly nad sebou stejným směrem – nedostatečně pevný
  • kastrační / lodní / - pro šití semenného provazce
uzlování rukou – obě vlákna napneme přes malík do dlaně a zachytíme mezi palec a ukazovák, jedno vlákno podvlékneme prostředníkem tou rukou, na kterou stranu uzlujeme

uzlování přes jehelec – utvoříme dvojitou otáčku delším koncem vlákna přes čelist jehelce, zachytíme kratší konec čelistmi a provlékneme vzniklým okem, stejně pokračujeme na druhou stranu

navlékání : jehlu zafixujeme mezi čelisti jehelce asi v jedné třetině její délky a jehelec uchopíme do pravé ruky. Vlákno vedeme přes jeho čelist na druhou stranu k oušku jehly, opřeme jehelec a napneme vlákno o bříško palce levé ruky. Zaklapneme je do zámku ouška jehly a odstřihneme vlákno potřebné délky. Při navlékání je třeba povytáhnout a odstřihnout asi 5 cm nesterilního vlákna. Jeden konec navléknutého vlákna necháme kratší asi o polovinu a delší konec přidržujeme při šití k rukojeti jehelce.

Druhy chirurgických uzlů :
  • ambulantní
  • Pravý chirurgický
  • babský
Trochu jsem si to dovolil zformátovat ;) Admin.
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Šití ran

Příspěvek od Slick7 »

Tak to je luxusní odpověď, moc děkuji :yes
Jimi
VIP
Příspěvky: 45
Registrován: 15.03.2011 20:06

Re: Šití ran

Příspěvek od Jimi »

Zde je příklad pro ty nerezové svorky na kůži http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... =40#p67503
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Šití ran

Příspěvek od nabu »

Zdravim Jimi.
má se to tak. Teorie a praxe.
Vnitřní šití - na to s klidem zapomeň. Střevo prostě v PA jako amatér nesešiješ. Tady se už jen modlí.
Jehelec není nezbytný, ale dobrý. Kvalitní tenčí pean ho na povrchové šití nahradí. Navíc je univerzálnější.
Kombinace chirurgické nůžky, zvlášť balená nit s navařenou jehlou středního průměru a pean a chirurgické rukavice vystačí.
Na cokoli jiného než amputace a šití povrchových ran (tržných, sečných...) nebudeš mít v PA bohužel šanci.
Vyřezávat nekrotickou tkáň v celém průběhu průstřelu po .223 Rem je amatérsky skoro nemožné a pokud se to neudělá je zase gangréna jistá. Zvlášť ta bublavá. Hledání kulky je pak marginálie. Zde opět zabírají jen modlitby a silný alkohol.
(Myslím pušku, ne malorážku, nebo 9mm browning...)
Obecně je ale na tréning či do lékárny drahé kupovat 36 balíčků jednorázového šití pro jednoho člověka...Po kusech se to moc neprodává.
Otázka zvážit hromadný nákup. Balík 36 ks vyjde na cca 1800,-Kč
Důležité je naučit se pracovat rychle a čistě. (protože to toho druhého-neumrtveného pekelně bolí...)
Uzlování jen pomocí prstů peanu které stále drží jehlu Ti můžu ukázat až pojedu do Brna. Pokud bude zájem tak SZ prosím. Koupíme bůček, řízneme ho a bude se trénovat. Za pár minut se to člověk bez parádiček naučí.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Šití ran

Příspěvek od GOD »

... a štopkanie ponožiek dostalo nový rozmer...
Přílohy
DSCF4722.JPG
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Šití ran

Příspěvek od alive »

God: dobre Ty..:-)A uz jsi to zkousel staplerem..? :twisted:
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Šití ran

Příspěvek od achopsalista »

k operácii sa len tak ľahko dostať nedá, ale k operácii na veterinárnej klinike to už je schodnejšie.
osobne som mal šťastie. normálne že tam fungoval operačný tým...
inak možno som to tu už niekde písal, vynikajúca kniha: N.N.JELANSKIJ, Válečná CHirurgie /z 1953 roku/.
vrele odporúčam
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Šití ran

Příspěvek od Karlos »

Hodně reálných operací se dá zhlédnout na youtube. Postižen Malevilem jsem takto koukal na apendektomii...
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Šití ran

Příspěvek od achopsalista »

jelikož mám pomalý net a jutub mi nejde tak uprednostňujem osobný kontakt...
ono je celkom zaujímavé sledovať na ostro čo sa tam deje a prípadne sa spýtať.
celý čas operačný tým nevedel kto som, tak sa trošku potili /že nejaká kontrola/.
nakoniec však všetko dobre dopadlo :) . bol som obdarovaný niťami a ihlami a v mieri sme sa rozišli. ;)
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Šití ran

Příspěvek od achopsalista »

Jo Karlos a na čo si prišiel? dá sa to doma v prípade maxinúdze zvládnuť? ak budú mať moje deti po mne zdedený chronický zápal slepáku, tak to zostane v budúcnu asi na mňa... :(
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Šití ran

Příspěvek od bacil »

achopsalista píše:k operácii sa len tak ľahko dostať nedá, ale k operácii na veterinárnej klinike to už je schodnejšie.
osobne som mal šťastie. normálne že tam fungoval operačný tým...
inak možno som to tu už niekde písal, vynikajúca kniha: N.N.JELANSKIJ, Válečná CHirurgie /z 1953 roku/.
vrele odporúčam
Prosím, kdo ji máte, mohli byste ji hodit na scanner, nebo aspoň ofotit foťákem? Udělal bych z toho vytisknutelnou podobu.
Oskeruše
Příspěvky: 47
Registrován: 25.01.2014 21:35

Re: Šití ran

Příspěvek od Oskeruše »

achopsalista píše:Jo Karlos a na čo si prišiel? dá sa to doma v prípade maxinúdze zvládnuť? ak budú mať moje deti po mne zdedený chronický zápal slepáku, tak to zostane v budúcnu asi na mňa... :(
Chronickou appendicitidu bych neoperovala. Jinak břišní operaci prováděnou laikem považuji za rychlý způsob, jak se někoho zbavit. Doporučuji rozšířit řady známých o lékaře.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Šití ran

Příspěvek od achopsalista »

no ja ju mám. dokonca aj scaner mám /čuduj sa svete/. tam to však končí...
času je trocha málo a ako to dostať následne na net je záhada...
ale ak sa nikdo iný neprihlási tak sa pokúsim...
je pre mňa dobrý pocit byť tiež nápomocný /v rámci mojich možností/ a nielen brať ;)

- to vieš nejaký lekári by boli, len v nečakanej situácii si piš že budú niekde inde. o jednom špičkovom doc.rozpadlíkovi viem a keď som mu ponúkol svoje služby tak sa usmial. na neho už čaká bunker plný žrádla s dokonalou ostrahou a to mu stačilo sa dobre učiť a rezať a rezať... :D
ako v malevile: keď ti bude niekto blízky skapíňať čo urobíš? ja rozhodne budem konať aj keď šance na úspech budu sakra malé.
ale bavíme sa o dobe kde by to už nešlo inak a lekárska starostlivosť by bola v háji.
a priznám sa že ako vyučenému strojárovi sa mi do toho zas až tak moc nechce... :tmi
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Šití ran

Příspěvek od Karlos »

achopsalista píše:Jo Karlos a na čo si prišiel?
Bohužel jen na to že bych pravděpodobně nepoznal kdy ještě operuji a kdy už pitvám...
Koukal jsem na to jen ze zvědavosti, pochybuji že by to někdo zvládl jen po studiu na youtube i když pokud by jiná možnost nebyla asi bych to zkusil, protože bez vyjmutí to většinou končí smrtí tak jako tak. Chirurg bude k nezaplacení...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Šití ran

Příspěvek od Terminated Account »

Doktorů je mezi námi dost a když nebudou, tak kdo by chtěl žít věčně. Na něco se umřít musí. Lpět na životě za každou cenu nemá smysl, nicméně dát jej zadarmo taky ne ;)
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Šití ran

Příspěvek od GOD »

stapler nemam,
šitie mi pride zaujimavé tým, že sa človek naučí niečo nové a zapracuje na šikovnosti.
ponoška bola prvy level, nabudúce to bude neaké maso k obedu a snad sa časom podari dostat k živému - kamoš chova prasiatka. A, prave som si spomenul, že ked som raz u nho bol, tak svine okusali jednej uši a ta dostala zapal, že mala v uchu cca 1-2 deci hnisu. Ked to veterinar rozrezal skalpelom, tak hnis vystrekol cca 1m na stenu -alebo 2m- bolo to davno . to by som nikdy nepovedal, že tam môže byť taký tlak.

lekari ževarj cvičia zašivanie na pečienke - hidinovej napr. Furt je to naprd ked to neni žive - človek nevidi či sa to hoji alebo to zmršil a urobil niekde chybu. Škoda že som išiel na strojarinu, pomáhať luďom je zaujímavejšie - a človek vidí výsledky.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Šití ran

Příspěvek od Terminated Account »

Souhlasím, že šití je zajímavější, ale pokud se doma švihnu kudlou, jsem připravený si ránu zasponkovat staplerem sám. Je to méně bolestivé a rychlejší. Samozřejmě za předpokladu, že to bude na místě, kde to půjde. Druhého klidně zaštupuju klasicky. Nicméně doteď jsem si vystačil se stripama od 3M.

Neberte to, že jsem masochista, nebo že bych se raději štupoval sám, než jel do nemocnice. Nicméně při banální řezné ráně bych si to klidně ryskl a už se tak i párkrát stalo - stačily stripy.
Odpovědět