Šití ran

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Šití ran

Příspěvek od alive »

to ja taky nejsem masochista a pokud to jen trochu pujde, do spitalu me nikdo nedostane... :wasntme :shake
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Šití ran

Příspěvek od cipis »

Macu, nekecej, žes tu sponkovačku vyzkoušel sám na sobě? Nebo mi něco na kurzu ušlo?
Nicméně když jsem přežil sponkovačku nastavbě, tak tohle už bude nic :D
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Šití ran

Příspěvek od kregan »

Oni ti lékaři, bez všech těch udělátek na tom budou s efektivní pomocí skoro stejně jako my ostatní. Takovejch, co by dokázali v PA efektivně pomoci podle mě ze začátku moc nebude. Někteří se pak stylem pokus-omyl přizpůsobit dokážou.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Šití ran

Příspěvek od Karlos »

...ano lékař v tomto případě chirurg bude hodně omezen PA podmínkami ale byl bych dalek toho tvrdit že na tom bude skoro stejně jako my ostatní.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Šití ran

Příspěvek od cipis »

Přesně tak, možná nebude mít všechny technické prostředky, nicméně znalosti budou v tomto případě k nezaplacení.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Šití ran

Příspěvek od Terminated Account »

Stapler jsem na sobě nezkoušel. Říkám, že nejsem masochista. Srtipy od 3M nebolí.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Šití ran

Příspěvek od cipis »

Tak jak víš, že šití bolí víc než ten sponkovač? :D Že je sponkovač rychlejší než šití je jasné.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Šití ran

Příspěvek od Terminated Account »

Už na těle nějaké ty zašité šrámy mám. Za mé motokrosové kariéry mě štupovali co chvíli. Takže vím jaká je to drbačka a jak to trvá. Bez lokálního umrtvení se pocvakám šup rup stapletrem, než bych na sobě půl hodiny vyšíval - což ustát není asi jen tak.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Šití ran

Příspěvek od cipis »

Tak to pak jo :) Já mám na sobě akorát dva stehy, vím, že doktor ohl dvě jehly, jak jsem měl tvrdou kůži, ale nic jiného, než tlak, jsem necítil kvůli umrtvení. Nicméně jak jsem psal, už jsem se zasponkoval (přesněji byl jsem zasponkován) i stavební sponkovačkou, a bylo to v pohodě. Teda. Dalo se to přežít :D
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Šití ran

Příspěvek od kregan »

cipis píše:Přesně tak, možná nebude mít všechny technické prostředky, nicméně znalosti budou v tomto případě k nezaplacení.
Myslim, že ty znalosti, které půjdou reálně využít v PA době je schopen se každý při troše studia naučit. Plusem přizpůsobivějších lékařů budou zkušenosti, které právě stylem pokus-omyl získají i ostatní s teoretickými vědomostmi.

Já sem takhle postrachem doktorů. Když mi něco diagnostikujou, půjčim si na LF tématický skripta, přes víkend je nastuduju a pak navštívim doktora znova. Často se mi stává, že mi nedokáží odpovědět ani na základní otázky (např. co je příčinnou toho a toho, jakým způsobem předepsaný lék působí nebo jestli je to virového či bakteriálního původu). Několikrát se mi stalo, že sem jim léčebnej postup a potřebná vyšetření navrhnul sám a oni to tak beze změny aplikovali.
Proto si myslim, že jsou někteří lékaři přeceňovaní. Zkušenosti mám naštěstí jen v oblasti banalit. U závažnejch stavů to může být jinak.
Samozřejmě máme u nás špičky svých oborů, kteří přesně vědí, co dělají. Běžný člověk ale na takovýho odborníka narazí málo kdy.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Šití ran

Příspěvek od cipis »

Já měl na mysli chirurga, ne někoho, kdo předepisuje prášky a tak. Už vidím, jak v PA pitváš mrtvoly, aby ses něco naučil. Co a jak kde zašít. Ona hromada lidí ani neví, kde jsou jaké orgány atd.
Myslel jsem doktora, který mi např. zašije ránu za 5 minut a ne nějakého samouka, co mi to bude dělat půl dne a ještě blbě.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Šití ran

Příspěvek od Karlos »

OK tak se zase vraťme k tématu "šití ran" a nedohadujme se zda bude v PA lepší chirurg s titulem MUDr. nebo Pepa samouk...
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Šití ran

Příspěvek od Kapo »

Myslím, že dáka odborná kniha sa doma môže zísť. Radšej mať a nepotrebovať, ako naopak...

Som teraz na antikvariáte dačo počmuchal. Je tam toho dosť. Tak som zvedavý, či ešte sú, a za akú cenu to chce streliť :)
Myslím, že práve tieto staré vydania sú vhodnejšie do PA doby, ako dnešné....
VÁLEČNÁ CHIRURGIE N. N. JELANSKIJ 1953

OBECNÁ CHIRURGIE PROF. Dr. JAN KNOBLOCH 1951

PŘEHLED ANATOMIE ČLOVĚKA PROF. Dr. KAREL ŽLÁBEK 1948

INFEKČNÍ NEMOCI DOC. Dr. V. KREDBA, Dr. J. ONDRÁČEK, PROF. Dr. J. PROCHÁZKA 1955
Edit: Tak vraj mám navrhnúť cenu. Fakt netuším, ako ohodnotiť niečo, čo ani neviem ako vyzerá ... :|
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Šití ran

Příspěvek od achopsalista »

tá moja stála v korunách okolo 23,-
teda aspoň vzadu tak píšu :)
navrhni mu dvacku, predsa je už asi trochu obdratá za ten čas...
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Šití ran

Příspěvek od achopsalista »

inak, riešite tu bolesť pri šití...
a čo takto keď už zháňate všetky tie sersami na šitie, naskladniť aj mezokain a lidokain?
stabilita týchto "umŕtvovadiel" sa riešila na preppers /malo by to byt dlho stabilné/...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Šití ran

Příspěvek od bacil »

Hm, a jak, bez receptu?
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Šití ran

Příspěvek od Kapo »

Ono tieto veci sú asi ťažko dostupné. A veru, bolo by to asi aj dôležitejšie, ako dáke šitíčko. Hlavne pri čistení rán.

Mna mali velakrát zašívať šrámy z boja, ale vždy som odmietol. Zafašoval, a pekne sa zrástlo.
pepa_z_brna
Příspěvky: 339
Registrován: 01.07.2013 21:38

Re: Šití ran

Příspěvek od pepa_z_brna »

Jinak k tomu mesocainu.....nezapomenout radsi na test pripadne alergie - provadi se vpich male davky pod kuzi. Aspon teda v praci delam, protoze alergicka reakce neni zrovna super. My ale davame vetsi mnozstvi jako infuzni terapie pri bolestech zad, coz neni lokal :roll:
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Šití ran

Příspěvek od achopsalista »

no syn alergický nebude, keď mu prišívali prst tak by sa to asi ukázalo...
teraz tŕpnem kedy sa bude nečakane testovať naša malá. už je v tom veku kedy deti robia blbosti... :(
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Šití ran

Příspěvek od alive »

Pepa z Brna: Alergicke reakce na mesocain jsou pri lokalce pomerne vzacne, resp. zatim jsem o zadne neslysel. Maximalne mistni zarudnuti...(cimz ale netvrdim, ze nemuze nastat) Mnozstvi, ktere se aplikuje kolem rany je pomerne male...jde i o cas, kdyz udelas opich a budes cekat na pripadnou reakci ctvrt hodiny...pak udelas dalsi opichy kvuli lokalce...U i.v. aplikace je to jine, ale taky vetsinou nejde o alergicke reakce, ale o to, ze mesocain v zile ovlivnuje tlak, srdecni rytmus...(snizuje tlak a snizuje srdecni cinnost - -dost vyrazne) Urcite by byl problem, kdyby si nekdo pustil davku urcenou k lokalu do zily...ale to se snad nikomu nepovede:-)
P.S. v tomto jsem chytrej jako radio, panze jsem do sebe par krabic mesocainu napichal... :roll:
Odpovědět