Šití ran

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
pepa_z_brna
Příspěvky: 339
Registrován: 01.07.2013 21:38

Re: Šití ran

Příspěvek od pepa_z_brna »

Proto jsem to zminil, ze iv. jaksi neni lokal - mnozstvi, zpusob podani...jen jsem upozornil, ze tohle se dela a muze nastat problem.
Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Šití ran

Příspěvek od Wolf »

Jak se vlastně liší indikace trimekainu (mesocainu) a lidokainu? Je to pro naše použití fuk?
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Šití ran

Příspěvek od alive »

Trimekain, lidokain, mesokain ....v podstate totez, pro nase potreby netreba resit.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Šití ran

Příspěvek od surikata »

Jak se šiji žíly? A jak to, že pak netečou?
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Šití ran

Příspěvek od alive »

Surikata: tak to ti reknu zcela presne...blbe:-)
co vim, tak cevy se sijou miniaturnima jehlama, obcas i pod mikroskopem. Diky srazlivosti krve se pripadne "netesnosti" brzy utesni, pripadne se pouzivaji cevni stepy (kdyz kus cevy chybi, vezme se odjinud. Cevy maji navic pomerne velkou regeneracni schopnost, takze "zarostou". Ale je to vyssi divci...
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Šití ran

Příspěvek od GOD »

tromby?
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Šití ran

Příspěvek od surikata »

Tak prcek mi dneska spadl na bazéně a má 3 štychy vzadu na hlavě. Nebojte nešil jsem ho já, ale doktorka. Mě vyhodili a prcek řval jak tur. A udržet ho na trg do byl taky oříšek. Co se na to umrtvení používá? Pochybuju, že ho opíchali mezokainem.
Uživatelský avatar
Rosomák
Příspěvky: 4
Registrován: 07.05.2014 22:48

Šití ran

Příspěvek od Rosomák »

Podařilo se mi najít operační techniku na hlodavcích :twisted:. Jsou tam i nákresy jednotlivých typů stehů a zásady při šití.
https://www.lfp.cuni.cz/patofyziologie/ ... chnika.htm
wild.peter
Příspěvky: 98
Registrován: 25.03.2014 9:55
Pohlaví: muž

Re: Šití ran

Příspěvek od wild.peter »

A prečo hneď použiť ihlu a niť? Nestačil by použiť náplasťové stehy, alebo prinajhoršom izolepu?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Šití ran

Příspěvek od bacil »

Za náplast doktor nedostane tolik chechtáků, jako za šití.
wild.peter
Příspěvky: 98
Registrován: 25.03.2014 9:55
Pohlaví: muž

Re: Šití ran

Příspěvek od wild.peter »

No v krízových situáciách (čo je asi základ tohot fóra) asi nikoho nebude zaujímať koľko doktor dostane, lebo mu aj tak nikto nič nedá. A časom dojdú aj šitia, ak vôbec nejaké budú...
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Šití ran

Příspěvek od achopsalista »

Peter, zaujala ma tvoja hláška že :aj tak mu nikdo nič nedá...
zrejme nemáš deti, že?...
ja osobne v zlých časoch, dám doktorovi za "výkon" čo si zapýta...
a neboj sa že nití nebude dosť /až by som povedal že nadbytok/.
odporúčam, ak to chcete Doktorovi ulahčiť, čoto naštudovať a naskladniť potrebný materiál.
určite ocení, keď vás nebude musieť "štopkať" ihlou a niťou na šaty... :hand
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Šití ran

Příspěvek od hrd »

a co lepení? někde jsem o něm náhodou četl a když jsem vezl kamarádce malou holku na šití rozraženého obočí, nedalo mě to a zeptal jsem se, a doktorka povídá, ano to by šlo, tak to zalepíme - nezůstane z toho jizva a take to je méně bolestivé
někdy také psali, že se netřeba bát v nouzi ani normálního sekundového lepidla, že množství toxických látek není tak velké, aby to způsobilo nějakou škodu
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Šití ran

Příspěvek od Terminated Account »

Začínáš řešit něco, co je zde už detailně probrané lidmi, kteří už něco ošetřili. Stačí pohledat, nebo se mrknout pár stránek dozadu!
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Šití ran

Příspěvek od bacil »

Před měsícem jsem si nevzal na broušení mačety rukavice a ... už to bylo, pěkně hluboká 3cm rána na palci, zarazilo se to až o kloub. chvilku jsem to nechl odkapat (samočištění), trochu umyl ale nepouštěl jsem vodu dovnitř rány, pak jsem to připlácnul a s citem (ne moc pevně a ne moc volně) přetáhl širokým flastrem, přes to pár špejlí jako fixace. Bylo to suché, žadné kvašení se tam nekonalo, tak 5 dní jsem to tak nosil, než jsem ty špejle dal pryč a udělal první převaz. Jizva tenká, nic mi neodpalo, krom asi milimetru-dvou kůže na okraji jizvy. Všecko jsem to zvládl levou rukou, vteřiňák jsem sebou neměl.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Šití ran

Příspěvek od GOD »

s šitím to nesúvisí, ale porezal som sa na karbobruské do prstu na ruke v mieste klbu. Umyl a zalepil. Pri praci je to lepenie asi najlepšia volba zvlašť v špinavom prostredi. Za par dni to začalo hnisať. Po vzore veterinara nasledovalo vyčistenie - vypeneie rany peroxidom vodíka - krásne to vyčistilo - do zahojenia som musel opakovať ešte raz.
Zahojené po cca mesiaci, všetko ok.
wild.peter
Příspěvky: 98
Registrován: 25.03.2014 9:55
Pohlaví: muž

Re: Šití ran

Příspěvek od wild.peter »

Gustav píše:Zdar
Pokud to jde tak nešít, jen stáhnout k sobě ale ne moc silně jen aby rána držela pohromadě.
Psáno vejš, samočištění tekoucí krví výborná volba.
Umytí okolí rány, než použít vodu je lepší vlastní moč.
Ránu nezakrývat neprodyšně většinou pak mokvá, úplně nejlepší je nechat úplný přístup vzduchu s ohledem na možnost zašpinění pomůže maličká vrstva obvazu nebo jemná prodyšná látka.
G. 8-)

Po minulomesačnej osobnej skúsenosti sa tiež prikláňam k názoru - nešiť, ak netreba... Rozrezal som si na skle dlaň pod palcom. Len som to poriadne prelepil leukoplastom, aby sa to neotváralo a do druhého dňa sa to pekne "zlepilo". Potom už len starosť o čistotu. Výsledok jemná jazva :-)
hyena
Příspěvky: 3
Registrován: 12.01.2015 19:43
Pohlaví: žena

Re: Šití ran

Příspěvek od hyena »

Ahojte. Ono je to tak- ak je rana len povrchová- ide cez kožu a plytko do podkožia, tak sa vám zahojí za dodržania základných aseptických postupov aj bez zašitia, aj relatívne dlhá rana- napr. ak sa porežete na stehne, ruke, chrbte a prerežete si kožu a podkožie tak do hlbky 0,5cm, rana je čistá a vy ju poriadne prepláchnete napr. jodisolom, betadinom, peroxidom, prikryjete sterilným štvorcom a denne budete znova s betadinom, či aspoň repíkom a harmančekom oplachovať, budete ju mať v čistote, a nebudete blbnút a veľa chodiť, či cvičiť, tak sa vám rana zahojí sama, aj keď bude dlhá 10cm, akurát to bud dlhšie trvať a jazva nebude taká pekná, ako keď sa to zašije. Veľká jazva asi v prípade PA nikomu vadiť nebude, zato možné infekčné komplikácie pri nesterilne prevedenom šití už človeka môžu pošramotiť viac-.
a ak sú rany hlbšie, tak neviem, či si laik na to trúfne.
realita je taká, že ak si postrelený a nemáš potrebné vybavenie, tak ti nepomôže ani že máš so sebou doktora. Akurát by ti mohol pomocť predlžiŤ dobu, kým sa dostaneš do nemocnice. ak máš prestrelený hrudník či brucho tak skor či neskor budeš potrebovať operačne otvoriť a vyčistiť ranu, nájst gulku a prípadne opravit orgán kt. je poranený, no a to je bez poriadneho vybavenia nemožné aj keby si bol profesor vojnovej chirurgie- jednak treba uspať- lokálka ti na to nepomôže, bude treba transfúzie- s fyziologickým roztokom si pravdepodobne nevystačíš, následne ešte antibiotická terapia, hrudná drenáž, intubácia, lieky na podporu krv. obehu a veľa Ďalšieho.
keď máš prestrelenú končatinu a minim. vybavenie, tak zatneš zuby, alebo ťa priviažu, ak sú poškodené kosti či veľké cievy tak lepšia bude amputácia- končatinu nad ranou riadne priškrtiť, ešte dať pacienta do polohy mierne dole hlavou /asi tak 15-20st/, končatinu dať vyššie na stolík, ranu vyumývať a rezať a píliť- nikdy nie v klbe, ale v kosti.. zastaviť krvácanie z väčších ciev- podviazaním, elektro/chemickou/ tepelnou koaguláciou, zašiť laloky svalov a kože, ktoré si pred samotným odpílením kosti upravil, zaviesť drény /gumené pásy zo sterilných rukavíc či gumené hadičky/ zaviazať. nie je to také hardcore ako hrudné či brušné poranenie, ale bez antibiotík, transfúzie, podpory obehu a prevencie trombozy pacient dosť pravdepodobne neprežije.
to je takto ťažko riešiť- potrebujem konkrétnu modelovú situáciu- čo presne máš poranené, aké je vybavenie /máš porezaný prst a máš k dispozícii autolekárničku, alebo si v PA svete niekde v lese a stupil si do pasce na medveda a teraz si schovany niekde v zemlanke, za opaskom máš svoj zálesácky nož a v ruksaku pol litra vodky a liter vody z potoka, alebo ťa strelili šípom z pištolovej kuše do stehna a žiješ v komunite, čo má vybavenie poľnej vojenskej nemocnice?/ ak chceš, daj mi konkrétnejší príklad, ja ti to skúsim zodpovedať /mojim povolaním aj koníčkom je traumatologia/
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Šití ran

Příspěvek od achopsalista »

čo priestrel svalu /napr. stehenného/? taktiež priestrel pleca pod kĺbom / tak často oblubovaný v akčných filmoch/?
caliber 7,62x39 celoplášť...
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Šití ran

Příspěvek od nabu »

to se tu již probíralo. Ale je to spíše duševní, než technický problém.
Celý střelný kanál působením rychle letícího telesa, hydrodynamického šoku tkáně atd, je vyložen jakoby válcem odumřelou tkání, která se rozkládá a rána je infikována pak ať primárně nebo sekundárně. Podle typu střely je větší nebo menší. U .45 pistole zanedbatelný, u 223.rem masivní. T mylsím všichni tady ví.
V něm se nachází také třeba i části textilu, střepinky, části prachu atd...To zašít rozhodně nestačí. Naopak.
Jen by se zakonzervovala infekce se kterou by si tělo neporadilo.
To se musí rozříznout, pečlivě vyčistit, a sešít.Nasadit antibiotika a případný hnis vyplachovat,desinfikovat, drenovat a modlit se. V amatérském prostředí se k tomu chovat jako k zanícenému píštěli...Víc nesvedem.
Bez anestezie a celého koloběhu kolem je to maximálně obtížné...Amputace je snadnější a vede k lepším výsledkům.Pro pacienta je menší risk. Opět problém s nedostupnou anestezií. Alkohol zdaleka nefunguje jak bychom si přáli, a jak je ve filmech prezentováno. Pokud bych ho používal já, tak ve formě nosního spraye.
V případ nezdaru této malé operace je to poukázka na pomalou a nepříjemnou smrt.
Horečka, celková sepse, selhávání orgánů, křeče. ble...
Člověk by, ale třeba u manželky nebo dítěte spěchat s amputací jistě nechtěl.
A.......většinou to protáhl do doby, že už by bylo pozdě. U dospělého jde také o jeho rozhodnutí.
Myslím, že moje žena by byla v PA raději mrtvá, než jednonohá.
Také to není tak, že když Vás trefí někdo se sousedního paneláku, hned Vám ufiknu nohu...To není kousnutí od zombie.
Existuje možnost, že si s tím tělo poradí. U menších dětí je obecně vyšší. Ale amputace za horečky už skoro nemá smysl.
Při tříštivém průstřelu kosti bych o ničem jiném než amputaci neuvažoval.
Jednonohý život 75%, nebo pomalá smrt 95% ?
To je ten duševní problém. Jednodušší, když myslíme na sebe, složitější, když na své blízké.
Něco amputovat nelze. Třeba rameno, břicho...
Bezhlavé šití tedy rozhodně ne.
Odpovědět