Proforma EDC

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Uživatelský avatar
sentinel
Příspěvky: 63
Registrován: 20.11.2012 12:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Novojicinsko

Re: Proforma EDC

Příspěvek od sentinel »

Za mne zadne leky z rukou laika. Tecka.
Ad IM - Anopyrin 500mg iv (Kardegic, Aspegic atd), k tomu ale navrch jeste 600mg Trombex per os a nizkomolekularni heparin podkozne (nebo plny heparin venozne), oboji dle vahy postizeneho, k tomu idealne jeste bolusove inhibitor protonove pumpy pro pripad jiz existujiciho vredu zaludku nebo dvanacterniku (stavet krvaceni v GIT u takhle naredeneho cloveka neni sranda, vim o cem mluvim, kor u cloveka s akutnim IM. A opiaty, nitraty a kyslik :) to je mi jasne, nicmene v soucasne dobe jak rikas, dostupnost RZP (RLP) do nekolika minut, v PA dobe.... nevim nevim, koronarni linka bude Buh vi kde a kdy dostupna, pokud ne bude tam klidovy rezim a z leku co bude dostupne, tam bych ten aspirin pochopil. Ale zas bude lepsi prevence - nebude se zrat, kourit a bude se vic delat, nebude tolik obeznich a lemravych lidi :mrgreen:
Edit: sorry za OT, patri jinam, omlouvam se adminum
... myslime pozitívne ...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Proforma EDC

Příspěvek od proforma »

Chapu vase doktorske pristupy, diky za vsechny informace tady :-) Sama beru chemii co nejmene. Ale muze-li neco pomoct, necht to pomuze. Ja treba neberu antipyretika ani pri hodne vysokych horeckach okolo 40 C, ale diteti bych ten aspirin klidne dala, pri zvazeni rizik vysoke horecky bez a saspirinem, i priznalosti jeho rizik pro deti. Proste moje lekarnicka je koncipovana jako prvni pomoc pro pripad, kdy z nejakeho duvodu budu muset zasahovat ja, ne doktor. Znate takove ty autobusy, kde silidi stoji nahlave? Zkuste se v tom projit. Samozrejme se musim cloveka na leccos vyptat, nez mu nabidnu neco ze svych zasob, a taky to delam. Myslim, ze naprosty zaklad je vedet, co davam a proc. Ja osobne si treba od ciziho cloveka nevezmu lek, ktery neznam. A i leky predepsane lekarem neberu poprve vecer, ale az rano - kdyby neco... Proste myslim, ze naprostym a prvoradym zakladem pouziti jakekoli lekarnicky je v prvni rade osobno zodpovednost.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Doc »

Medikace skvělá ;), ale tady teď řešíme myslím tu úúúplně první pomoc, takže žílu, kyslík, opiáty, heparin u sebe nemáme. :D No někteří možná jo. :D V PA tohodle bude taky myslím míň právě díky tomu, jak říkáš - bude se víc dělat, nebude se tak tloustnout, hulit a to všechno. :)
"Proste myslim, ze naprostym a prvoradym zakladem pouziti jakekoli lekarnicky je v prvni rade osobno zodpovednost." :yes :yes :yes
Taky omluvuju za OT. :oops:
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Proforma EDC

Příspěvek od proforma »

Cvicne jsem si zabalila BoB. Cvicne baleni trvalo pres hodinu, myslim, ze ho asi vybalovat nebudu :-) Nakonec jsem zvolila svuj stary turisticky batoh 55 l, zadnou military specialitu. Jednak ho mam vyzkouseny a dobre sedi (to je nejdulezitejsi, pochodila jsem s nim kdysi cele Tatry), jednak jsem se rozhodla spis pro civilni vzhled. Celkove parametry:

- 11 kg vcetne spani a batohu samotneho, ale bez vody (petky jsou prazdne). Je to vic, nez jsem planovala, ale niz se asi uz nedostanu (max. o par dkg).
- 70 x 30 x 15 cm = na zadech solidni pruchodnost.

Tak, ted vim, co toho mam, a jdu premyslet o presunu casti vahy do sumek na bederaku apod. Proste systemove reseni :-)

Uz se to tu probiralo xkrat, mam tam, co mam, je tam hodne kompromisu, ale z mych hledisek a potreb v soucasnosti asi idealni. Nektere veci jsou kusove nebo funkce dublovane, to je zamer.

Strava a vareni:
- 3x NRG-M (= 3x 1150 kcal = 1,5 dne), 1x NRG susenky (520 kcal), 1x Schokalola (553kcal), celkem 2,5 dne pro beznem prijmu energie 2000 kcal/den nebo vice pri umernem snizeni. Nakonec jsem dosla k zaveru, ze s sebou nemuzu tahnout zasoby na 10 dni, protoze to bych netahla uz nic jineho, je lepsi prubezne doplnovat.
- Svedsky varic vc. zavetri, v nem dale: lihovy varic, 0,5 l lihu, zapalovac, zapalky, 2x instantni polivka ve velikosti 4 porce (takze 2 dalsi vydatnejsi jidla pro 1 os.), 1x ovesna kase, sul, cukr, pepr, paliva paprika, 6x pytlik caj (3x cerny, 3x zeleny), 5x instatni kafe, maly kapesni nuz vc. otviraku na konzervy, lzicovidlicka, houbicka na myti nadobi. 1 plato tablet na upravu vody. Vyplneno do posledniho mm2 :-)

Voda a piti:
- 2x petka 1 litr, 1x filtr na vodu Sawyer mini + rolovaci flaska 0,5 l, 1x prazdna PE placatka 0,5 l (ta je urcena primarne na alkohol min. 60 % - pro vnitrni i vnejsi uziti :-) + zalozni palivo do lihace, kvalitni alkohol jeste shanim :-)). Vice nadob pro pripad, ze bych nekdy filtrovala spinavou vodu na cistou, pak bych nadobu, do ktere jsem nabirala spinavou, uz nikdy nepouzivala na cistou, takze 1 petka je tam navic z tohoto duvodu. U filtru dalsi plato tablet na upravu vody (budou jeste nekolikrat na ruznych mistech :-)

Spani:
- BW karimatka, hamaka, 100% vlnena deka 180x160 cm zabalena do igelitoveho pytle 100x40 cm, 2x pevny igelitovy pytel 130x60 cm, basha plachta, 1x termofolie.

Nahradni odevy (pocitam, ze zaklad dle rocniho obdobi budu mit na sobe):
- 3x triko kratky rukav, 1x termotriko dlouhy rukav, 1x svetr moira dlouhy rukav, 1x termojegrovky, 4x ponozky, z toho 1x teple podkolenky, shemag, 4x spodni pradlo. Planuju doplnit jeste jedny plnohodnotne nahradni kalhoty (az koupim, zatim vsechny nosim a v depotu by mi chybely :-) U odevu jsou ulozena 2 mala mydla na prepirani. Chtelo by to jeste nahradni boty (zvenku na baglu), o tech jeste premyslim.

Ostatni:
- vybavena lekarnicka (v ni dalsi tablety na upravu vody). Papirove kopie dokladu + elektronicky na micro SD karte, tamtez take pomerne obsahla knihovnicka :-). Mapa CR, buzola. List pilky na zelezo, Kabar USMC, ruska rucni retezova pila (to je jedina vec, ktera je v tehle vybave zbytna, muzu v pripade tihy vyhodit nebo vymenit). Paracord 25 m, 2x 1,5 silnejsiho vazaciho dratu. Fire steel. Toaletak, 2x papirove kapesnicky. Kit na drobne opravy (jehly, nite, nahradni knofliky a spony na bagl, vterinove lepidlo). 3 m lepici pasky. 1x termofolie. 2 krabicky cigaret :-)

Elektronika:
- 1x stupid mobil :-) s vydrzi min. 20 dni a 2 simkami, 1x nabijecka, 1x navigace, 1x mala LED cree baterka, 4x nahradni AA baterie (vsechno mam cilene pouze na tuzkovky). Vyhledove chci vymenit baterku za celovku, opet na AA.
Přílohy
BoB.jpg
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Atrop »

Docela mě překvapilo že si tam nenacpala spacák :shock: a jeho funkci zastupuje vlněná deka. Přes léto to je celkem v pohodě ale na zimu by se spacák určitě hodil ;) Na druhou stranu zimní spacáky bejvaj co do objemu dost velký a vim z vlastní zkušenosti že jsem mel dost problém se sbalit do svojeho 55l batohu na 3 denní zimní vandr :D .
Jinak moc pěkně sbaleno a bez většího luxusu pokryty základní potřeby! A baterku za čelovku nevyměňuj, jen přibal, náhradní zdroj světla se hodí a tolik místa navíc to nezabere. ;)
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Proforma EDC

Příspěvek od kregan »

Spacák je opravdu základ. Jako zavazadlo je to na dovolenou dobrý. Pro případ krize tam vidim celou řadu postradatelnejch zbytečností.
Čím víc víš, tím míň neseš.
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Proforma EDC

Příspěvek od cipis »

Zkus vyjmenovat :)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Bill Masen »

OT
kregan píše:Spacák
Jako statistiku si sice nevedu, ale víš že jsi slovní spojení "spacák" a "základ" použil už čtyřikrát a samostatně v osmadvaceti příspěvcích? Nic tím vlastně říct nechci, jenom mě to zaujalo. :hi
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Atrop »

Nepřijde mi že by tam bylo zas tolika zbytečností. Navíc píše že ji to vyhovuje. Ale spací pytel je i podle mě důležitá součást vybavení. Dobře se vyspat(v rámci možností), když neni čas, světlo nebo síla budovat přístřešek je pro dlouhodobější fungovaní nezbytné.
Jinak švédský vařič,(ledvina) je celkem těžká sranda. Dost moderních setů na vaření udělá stejnou službu a ušetříš neco na váze. ;)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Bill Masen »

Ale jasně, spacák je určitě důležitej. Ale, teď je deset pod nulou, zejtra bude šestnáct pod nulou. Takže zimní spacák z dutýho vlákna (péřovej je nepoužitelnej) s váhou 2 - 2,5 kila a obrovským objemem. Na léto ho vyměníš? BW karimatka a hamaka se nedají použít dohromady a v hamace by mi táhlo spodem na záda. Navíc pro ni musíš najít místo. S tou karimatkou bych na tvrdý podlaze taky spát nechtěl. Takže celé spaní je v zásadě špatně.
Oblečení: čtvery trika? čtvery ponožky? náhradní kalhoty a boty? mýdlo na praní?
Kde plánuješ nocovat, až to prdne? a jak se tam dostaneš? a kde další noc?
Už současnejch 11 kilo bez vody je strašně moc. Budeš pomalá a nápadná a každej, kdo si z tvého zavazadla bude chtít něco vzít, tě doběhne. Takže za mě zavazadlo minimální velikosti a váhy a raději mít vytipovaná místa na přespání a tam uloženou schránku. Jako ideální dopravní prostředek, když nejde odjet autem se mi jeví nějaký shitbicykl.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Reccol »

Péřák je nepoužitelnej? Osvětli mi mi to, prosím tě.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Bill Masen »

Čekal jsem kdo se chytne :chuckle , je nepoužitelnej, protože ho nemůžeš mít dlouhodobě zabalenej. Péřák se skladuje ve velkým prodyšným vaku, aby peří neslehlo a neztratilo loft.
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Proforma EDC

Příspěvek od venca_h »

Jenže to samé platí i pro syntetiku. Jen se to u ní tolik neřeší vzhledem k ceně....
Čekal bych spíš argumentaci typu pracné sušení po namočení, váha mokrého pytle apod.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Proforma EDC

Příspěvek od kregan »

Bill Masen píše:OT
kregan píše:Spacák
Jako statistiku si sice nevedu, ale víš že jsi slovní spojení "spacák" a "základ" použil už čtyřikrát a samostatně v osmadvaceti příspěvcích? Nic tím vlastně říct nechci, jenom mě to zaujalo. :hi
Zajmavý, to sem si nevšim.
Aspoň je vidět, jak je ten spacák důležitej :D
Radši bych měl malej cyklospacáček než tlustou deku.
Péřák je dobrý mít přichystanej ve skladovacim obalu, nebo na ramínku ve skříni a do kompresního ho sbalit až na cestu. Během přepravy v řádu týdnů až měsíců vydrží bez znatelný degradace izolace.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Apokalyptik »

Bill Masen píše:Ale jasně, spacák je určitě důležitej. Ale, teď je deset pod nulou, zejtra bude šestnáct pod nulou. Takže zimní spacák z dutýho vlákna (péřovej je nepoužitelnej) s váhou 2 - 2,5 kila a obrovským objemem. Na léto ho vyměníš? BW karimatka a hamaka se nedají použít dohromady a v hamace by mi táhlo spodem na záda. Navíc pro ni musíš najít místo. S tou karimatkou bych na tvrdý podlaze taky spát nechtěl. Takže celé spaní je v zásadě špatně.
Oblečení: čtvery trika? čtvery ponožky? náhradní kalhoty a boty? mýdlo na praní?
Kde plánuješ nocovat, až to prdne? a jak se tam dostaneš? a kde další noc?
Už současnejch 11 kilo bez vody je strašně moc. Budeš pomalá a nápadná a každej, kdo si z tvého zavazadla bude chtít něco vzít, tě doběhne. Takže za mě zavazadlo minimální velikosti a váhy a raději mít vytipovaná místa na přespání a tam uloženou schránku. Jako ideální dopravní prostředek, když nejde odjet autem se mi jeví nějaký shitbicykl.
Že je 11 kilov veľa?
Takéto sprosté kecy mám hrozne rád :puke
Zbaľ sa ty na 3 dni a skús to prežiť. Bez toho, aby si si čokoľvek kúpil alebo vyhrabal z mŕtvej schránky (je milión možností ako o ňu prísť)

Proforma: redukoval by som tú poľnú kuchyňu. Nemusí byť na nejaké varenie ani čas ani príležitosť. 3 dni sa skrátka musí dať prežiť na hotovej strave!
Nemáš tam nič na osobnú ochranu. Táto položka má najvyššiu prioritu pri väčšine situácií, špeciálne pre ženu. Inak u Teba kdejaký nedonosený 60 kilový lump nájde všetko, čo mu chýba. Chce to pádny argument :rock
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Proforma EDC

Příspěvek od kregan »

Abych byl tedy trochu víc konstruktivní. Tady připomínám, že je to hodně subjektivní a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Jde o to k jednotlivým položkám přistupovat kriticky a dostatečně si je zdůvodnit.
Strava a vareni:
- 3x NRG-M (= 3x 1150 kcal = 1,5 dne), 1x NRG susenky (520 kcal), 1x Schokalola (553kcal), celkem 2,5 dne pro beznem prijmu energie 2000 kcal/den nebo vice pri umernem snizeni. Nakonec jsem dosla k zaveru, ze s sebou nemuzu tahnout zasoby na 10 dni, protoze to bych netahla uz nic jineho, je lepsi prubezne doplnovat.
Doplnil bych tuky. Např. lahvičku s olivovym olejem, nebo alespoň kostku masoxu.
- Svedsky varic vc. zavetri, v nem dale: lihovy varic, 0,5 l lihu, zapalovac, zapalky, 2x instantni polivka ve velikosti 4 porce (takze 2 dalsi vydatnejsi jidla pro 1 os.), 1x ovesna kase, sul, cukr, pepr, paliva paprika, 6x pytlik caj (3x cerny, 3x zeleny), 5x instatni kafe, maly kapesni nuz vc. otviraku na konzervy, lzicovidlicka, houbicka na myti nadobi. 1 plato tablet na upravu vody. Vyplneno do posledniho mm2 :-)
Nerozumim, zda jde o dva vařiče. Taky by stálo za to vyzkoušet poměr hmotnost/výkon lihového a plynového (případně i benzínového) vařiče (včetně paliva). Houbička je zbytečná. Sice nic neváží (v suchém stavu), ale prostor zabírá. Jíst a pít jde i ze špinavýho nádobí.
Spani:
- BW karimatka, hamaka, 100% vlnena deka 180x160 cm zabalena do igelitoveho pytle 100x40 cm, 2x pevny igelitovy pytel 130x60 cm, basha plachta, 1x termofolie.
Viz výše :D Já bych vynechal karimatku a hamaku (lze řešit jinak). Ale to je dost individuální.
Nahradni odevy (pocitam, ze zaklad dle rocniho obdobi budu mit na sobe):
- 3x triko kratky rukav, 1x termotriko dlouhy rukav, 1x svetr moira dlouhy rukav, 1x termojegrovky, 4x ponozky, z toho 1x teple podkolenky, shemag, 4x spodni pradlo. Planuju doplnit jeste jedny plnohodnotne nahradni kalhoty (az koupim, zatim vsechny nosim a v depotu by mi chybely :-) U odevu jsou ulozena 2 mala mydla na prepirani. Chtelo by to jeste nahradni boty (zvenku na baglu), o tech jeste premyslim.
Tady vidim největší prostor pro snížení hmotnosti i objemu. Předpokládám, že jedno triko budeš mít na sobě, pak stačí druhý náhradní. Vždycky udržuješ jedno suchy a druhý mokrý (buď zpocený nebo vypraný). Jedno z nich může být teplejší termo. Ve velkym chladu se dají dát přes sebe. Ponožky stačí troje kvalitní funkční a točit je. Sice moc neváží ale zaberou dost místa. Podprsenky volit sportovní-funkční, klasický sou těžký, objemný a dlouho schnou. Náhradní kalhoty jsou zbytečný. Stačí jedny pevný, kvalitní, rychleschnoucí. Mýdla bych nahradil tubou s triminem. Mýdlo nedokáže tak dobře vyprat ve studený vodě a když je mokrý všechno opatlá, v douhodobějšim vlhku se mýdla rozpustěj a když je máš v obalu je to zátěž a prostor navíc. Náhradní boty je další zbytečná zátěž. Stačí jedny dostatečně kvalitní.
Ostatni:
- vybavena lekarnicka (v ni dalsi tablety na upravu vody). Papirove kopie dokladu + elektronicky na micro SD karte, tamtez take pomerne obsahla knihovnicka :-). Mapa CR, buzola. List pilky na zelezo, Kabar USMC, ruska rucni retezova pila (to je jedina vec, ktera je v tehle vybave zbytna, muzu v pripade tihy vyhodit nebo vymenit). Paracord 25 m, 2x 1,5 silnejsiho vazaciho dratu. Fire steel. Toaletak, 2x papirove kapesnicky. Kit na drobne opravy (jehly, nite, nahradni knofliky a spony na bagl, vterinove lepidlo). 3 m lepici pasky. 1x termofolie. 2 krabicky cigaret :-)
Pilu fakt vyhodit. Stejně tak toaleťák. Zabírá moc místa a má tendenci se rozmáčet. Radši přidat víc kapesníčků.

Dál bych doporučil všechno nasákavý/náchylný k poškození vlhkem zabalit do mrazících pytlíků se zámkem.
Taky je lepší pořídit si menší zavazadlo. Člověka to pak nesvádí přidávat věci, co nezbytně nepotřebuje.
Koncept dlouhodobě připravenýho zavazadla mi nepřijde moc vhodnej. Když jde opradu do tuhýho je neocenitelný všechny věci co mám s sebou znát dokonale. A dokonale jdou poznat jenom častym používánim. Např. jak kterej kus oblečení dokáže zahřát, jak propouští vlhkost (v klidu a při fyzický aktivitě-v některých věcech, který dobře hřejí se člověk zpotí po prvních pár krocích) jak izolují, jak dlouho co schne (na těle a na šňůře), co hřeje i mokré, co naopak studí, na jakém povrchu boty kloužou, za jak dlouho promoknou, od jakých teplot mi začíná být v konkrétním spacím vybavení zima, jak rychle rozdělám s neseným vybavením oheň (za sucha a za mokra), kolik času mi zabere stavba přístřešku (za světla a po tmě) a spousta dalších věcí, jejichž špatný odhad může být fatální.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Ibex »

osobně nemám přímo sbalený bágl. Mám v něm jen věci - nazývám je "pracovní"
Tzn. firesteel + rakušák, čutoru s pitítkem, ešus, pevný nůž a zavírák, malou lékárničku, vařič na pevný líh + pytlík s palivem, sawyer filtr na vodu, celtu, 10m parakordu, 6 gumicuků, 6 balení kapesníčků a sekerku X5.
Tohle vše tahám na čundry, takže je to pořád v báglu a zabere to dno batohu a boční kapsy (mám anaconda climber pack L)
Batoh, ač se první pohled zdá hrozná kráva, tak je velikostí jako kamarádův outdoor hi-tec hifi a kdeco o objemu 65L
Zbytek výbavy - oblečení a spaní mám ve skříni v extra poličce - na kopkách stejné oblečení, které tak nějak průběžně používám a vždy mám jednu komplet, jen hodit do batohu.
Spacák mám nějaký no name do -5 (ca před 8 lety) takže teď bude někde +5. Dále karimatka a plachta ca 3x3 m s oky na přípravu přístřešku. Akorát nemám dořešenou hygienu.
Teď se snažím něco obdobného vymyslet pro zbytek rodiny s ohledem na to, co už mám sbaleno já.
Jo a neřeším tu obranné prostředky, to je na vkusu každého soudruha že...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Proforma EDC

Příspěvek od proforma »

@Kregan: dik za konstruktivni pripominky :-)
- Svedsky varic vc. zavetri, v nem dale: lihovy varic, 0,5 l lihu, zapalovac, zapalky, 2x instantni polivka ve velikosti 4 porce (takze 2 dalsi vydatnejsi jidla pro 1 os.), 1x ovesna kase, sul, cukr, pepr, paliva paprika, 6x pytlik caj (3x cerny, 3x zeleny), 5x instatni kafe, maly kapesni nuz vc. otviraku na konzervy, lzicovidlicka, houbicka na myti nadobi. 1 plato tablet na upravu vody. Vyplneno do posledniho mm2 :-)
Nerozumim, zda jde o dva vařiče. Taky by stálo za to vyzkoušet poměr hmotnost/výkon lihového a plynového (případně i benzínového) vařiče (včetně paliva). Houbička je zbytečná. Sice nic neváží (v suchém stavu), ale prostor zabírá. Jíst a pít jde i ze špinavýho nádobí.
Svedsky varic se sklada z ledvinovityho hlubokyho esusu, vicka s funkci panvicky (jako vsechny ostatni esusy) a cely je to zasunuty do zavetri. Slo by to nosit i bez toho, ale prave tenhle varic se mi nejlip osvedcil s jeho zavetrim - dobre se tam priklada (nedusi se) a pritom spotreba dreva (kdyz se nevari na lihaci) je minimalni a ohrev rychly, protoze to ten esus ohriva i ze stran, ne jen zezdola, kdyz je esus v zavetri zasunutej. Existuje spousta jinych sad, ale mne proste vyhovuje tahle.

Lihovy/plynovy/benzinovy varic - taky jsem dlouho vahala, nakonec jsem se rozhodla prave pro lihovy (s vedomim jeho nekterych nedostatku) proto, ze palivo do nej sezenu vzdycky a vsude. Kartuse a benzin, to uz je horsi.

A ta houbicka (presneji receno jenom jeji pulka, kousek cca 4x3x2 cm, je tam hlavne proto, aby veci tam ulozene nerachtaly, prece jen tam bez houbicky par cm3 zbyva :-), ale na rozumne dovybaveni uz to neni.
Nahradni odevy (pocitam, ze zaklad dle rocniho obdobi budu mit na sobe):
- 3x triko kratky rukav, 1x termotriko dlouhy rukav, 1x svetr moira dlouhy rukav, 1x termojegrovky, 4x ponozky, z toho 1x teple podkolenky, shemag, 4x spodni pradlo. Planuju doplnit jeste jedny plnohodnotne nahradni kalhoty (az koupim, zatim vsechny nosim a v depotu by mi chybely :-) U odevu jsou ulozena 2 mala mydla na prepirani. Chtelo by to jeste nahradni boty (zvenku na baglu), o tech jeste premyslim.
Tady vidim největší prostor pro snížení hmotnosti i objemu. Předpokládám, že jedno triko budeš mít na sobě, pak stačí druhý náhradní. Vždycky udržuješ jedno suchy a druhý mokrý (buď zpocený nebo vypraný). Jedno z nich může být teplejší termo. Ve velkym chladu se dají dát přes sebe.
Tohle vsechno vim a takto to pocitam a planuju. Ale jsem potivej typ a 2 tricka mi proste nestaci, protoze je rychlejs promocim, nez staci uschnout. To mam vyzkouseny, klidne i na podzim, natoz v lete. A zada proste musim mit v suchu, pres to nejede vlak. 3 tricka/den pri predpokladane vysoke fyzicke aktivite jsou pro mne naprosty zaklad, 4. v baglu a 5. na sobe rezerva (obtizne suseni - dest, vysoka vlhkost vzduchu...).
Mýdla bych nahradil tubou s triminem. Mýdlo nedokáže tak dobře vyprat ve studený vodě a když je mokrý všechno opatlá, v douhodobějšim vlhku se mýdla rozpustěj a když je máš v obalu je to zátěž a prostor navíc.
Dobrej tip, diky :-)
Náhradní boty je další zbytečná zátěž. Stačí jedny dostatečně kvalitní.
To porad jeste zvazuju, jestli jo, nebo ne. Od jara do podzimu nosim sandaly - rychle zmoknou, rychle uschnou, to je OK. Problem muze nastat v zime - to mokre boty nejsou nic moc. A kazde boty se jednou promoci, pokud to nejsou holinky. Jak pisu - zvazuju.
Pilu fakt vyhodit. Stejně tak toaleťák. Zabírá moc místa a má tendenci se rozmáčet. Radši přidat víc kapesníčků.
Toaletaku se nevzdam! :-) Mista moc nezabere - vyndas rulicku a splacnes to do placatyho nic. Navic kazdou cast zabalenou v batohu mam v samostatnem igelitaku (zadny batoh neni 100% nepromokavy), dulezite veci jako doklady a toaletak :-) ve 2. To se delalo uz na pionyrskych taborech :-D
Taky je lepší pořídit si menší zavazadlo. Člověka to pak nesvádí přidávat věci, co nezbytně nepotřebuje.
A proto to mam v 55l, ne v 75l batohu :-) Ten mam taky, rozsiritelnej na 90, ale i proto, aby me to nelakalo, jsem zvolila ten mensi :-)
Koncept dlouhodobě připravenýho zavazadla mi nepřijde moc vhodnej. Když jde opradu do tuhýho je neocenitelný všechny věci co mám s sebou znát dokonale.


V tom mas samozrejme pravdu. Veci, ktery jsem tam dala, jsou opouzivany (krome Sawyera), vim, co tam mam a co od toho muzu cekat. Od ponozek az po nuz. Az bude na jare trochu pocasi, chci s tim o vikendech parkrat vyrazit a uvidime, co vubec nevytahnu z batohu, toho potrebnost zvazim... Zatim jsem vyzkousela sestaveni a baleni, dalsi etapa bude nasledovat.

A jelikoz jsem ve svem zivote uz nekolikrat zazila situaci, kdy bylo treba evakuovat ve velmi kratke dobe (tj. zadna hodina na baleni), jestli dobre pocitam, tak 6x, tak idey zabaleneho zavazadla se az tak uplne nezrikam. Spis si myslim, ze casem skoncim u kompromisu - ruzne funkcni balicky (2-4, dle rocniho obdobi), ktere se jen do toho baglu rychle nahazou, ale samostatne se budou prubezne pouzivat (neco na zpusob moji 1 lekarnicky pouzivane pro EDC i kolo i pripadne v aute, neudrzovat 3 ruzne). Jeste uvidime.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Bill Masen »

Apokalyptik píše: Že je 11 kilov veľa?
Takéto sprosté kecy mám hrozne rád :puke
Ale jasne ze to je vela, a nevim co je na tom sprostyho. Asi nejaka vyznamova zamena pri prekladu. Standardni vaha meho batohu zbalenyho na 3 dny az tyden, je 6-7 kilo bez vody a jidla. Bez si umejt poblitou pusinku a zamysli se nad sebou. :kiss
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Proforma EDC

Příspěvek od Bill Masen »

Kregan to shrnul pekne, o tom zadna. A ano, zbrane tam chybi. Vzdycky balim podle toho, kam jedu. Vetsina veci je stejna a podle cile doplnuji. Na cundr po cechah si nebudu brat hulky a helmu, ale na trek po alpach si to vezmu. I u konceptu BoB je dulezity plan a cil cesty a podle toho zavazadlo prizpusobit. Musis pocitat s tim, ze se behem noci venku budes muset zbalit znovu a znovu vydat na cestu. Cim mene veci budes mit, tim lepe. Psala si, ze ses uz evakuovala, tak si vzpomen co si mela s sebou, co se ti hodilo, co si mela navic a co ti chybelo.

PS: na myti a prani jsou dobry platky od SeaToSummit, je to na myti lidi, nadobi i na prani
Odpovědět