Výběr batohu

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Centurion »

U toho batohu je zásadní problém že to je zřejmě železo. Bejt to externí kostra z hlíníku nebo duralu tak by to bylo úplně neco jinýho.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Venet »

ALICE má vonkajšiu kostru z duralu... (aj keď je drahšia ako švéd)
Používam, chválim, odporúčam.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 544
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Rase »

Já nad tímhle švédem taky přemýšlel, pak sem si ale připlatil a za něco kolem litru peněz koupil civilní batoh (Husky) a sem nedmíru spokojený. Ten švédský batoh je bezva k uložení do skříně pro případ nouze, nebo na různé akce (do lesa, na kalby atd.), ale dlouho bych ho nosit nechtěl (možná po předělání popruhů).
Uživatelský avatar
zumpar
Příspěvky: 150
Registrován: 17.10.2012 15:02
Pohlaví: muž
Bydliště: momentalne Bratislava

Re: Výběr batohu

Příspěvek od zumpar »

Oznam pre vsetkych milovnikov ramovych batohov - mam z USA dovezeny pouzity Kelty Trekker. Zvazujem nakup Cordury z Ciech (firmy Hedva a Tebo) na vak. Sikovny brasnar by ho nemal mat problem opajcnut, pripadne ho na mieru doplnit. Problem moze byt s vyrobou ramu, lebo zvaranie hlinika je drahsie nez zvaranie ocele. Samozrejme kto je sikovny, pozvara a poohyba si trubky sam. Ked budem mat hotove strihy a v nejakom CADe trubkovu konstrukciu, ozvem sa. Samozrejme dam vediet aj ked budem mat vlastne skusenosti s nosenim.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Výběr batohu

Příspěvek od cover72 »

Mám takový trapný dotaz a nekonvenční dotaz. Ten trapný je: jak moc je důležitý bederní pás?
Abych se vysvětlil, jsem knihomol, který po desetiletích prováděl jen pochody an pár hodin o délce do 20km. Až nedávno jsem natrefil na outdooráky a vytáhl do přírody se učit spíše táboření než něčemu s "cool" názvy o přežití. Leč jsem zvyklý v přírodě nosit na opasku pár věcí - nůž, miniKachnu a případně další drobnosti - a bederní popruh to dost znemožňoval a navíc mi všude nehorázně překáží a prudí, jelikož mne nafukuje do šířky. Chodil jsem 3 dny střídavě s ním i bez něj (batoh měl tuším 18kg) a záda mne bolela a namáhavé to bylo subjektivně ± stejně, takže nemám dojem, že by ten bederní pás nějak extra pomáhal.

A co do toho nekonvenčního dotazu - mám Husky Supporter 70, který mi krom bederního popruhu mi moc nevyhovuje ani na to, co s sebou tahám: pod batohem je karimatka (abych si neodrovnal zdraví chladem, co jsem četl - jinak jsem byl zvyklý spát bez karimatky), leč mým univerzálním přítelem je vaťák Vz.85, ve kterém mi snad ještě nikdy nebyla zima ale při zátěži bych se v něm (pokud není -30) upekl, takže jej vždy smotaný nosím vně batohu... Což jde s S70, když spodní slot zabírá karimatka, jen v improvizovaném připevnění vlevo kolmo. Uvnitř hlavní kapsy rozdělené na dvě mám ve spodní kapse mám spacák a v horní kapse celtu, ke které abych se dostal musím buď vyházet všechno z batohu, nebo naopak před vyndáním čehokoli z batohu vyndat celtu - podle toho, jestli je na dně nebo navrchu. Což mne také velmi irituje.

Z praktického hlediska by mi tedy ideálně vyhovovalo něco, co by mělo:
-pod batohem prostor na smotanou karimatku
-hlavní prostor dělený na dva, aby ve spodním byl spacák přístupný po odstranění karimatky,
-nad batoh by se dala připnout stočená Vz.85 jako trempové nosí karimatku,
-mělo by to nějakou síťovinu nebo přední kapsu kde by mohla bez překážení odpočívat složená celta
-a při tom všem by se dalo dostat do hlavní horní kapsy, aniž by člověk musel odstrojit a vyložit polovinu věcí (tzn. ta "horní" stočená Vz.85 by se odklápěla spolu s víkem).
-a pokud to není sebevražda zdraví, nepřekáželo to bederním pásem.
Existuje něco takového (resp. vyrobil by mi to třeba ten J. Derner), nebo je to výmysl z Utopie (nebo ke všemu nemoudrý nápad - pokud ano, proč?)?
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Výběr batohu

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Ten J. Derner ti vyjde prakticky ve všem vstříc a materiály má také kvalitní mám od něj batoh dle vlastního návrhu (no mám, již mě ho zabrala dcera). Je po všech stránkách funkční a indivindy.
Miki.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Reccol »

Bederák je opravdu důležitej, teda pokud je vyrobenej pořádně. Teď si nejsem přesně jistej, ale v nějaký americký studii uváděli, že kvalitní bederák nese cca 18% zátěže báglu (subjektivně mnohem víc). Takže jo, při těžkým báglu a delším vejšlapu rozdíl opravdu poznáš.
Ke kachně - neznám nikoho, kdo by tahal třeba na normálním 3-4 denním vejšlapu kvér u pasu. Jednak samozřejmě kvůli bederáku, jednak proto, že to je prostě pak už nepohodlný. Když už ho berou, tak třeba horní kapsa u báglu, nebo maj prostě připnutou kapsu na bederáku.
Jinak tu karimatku tahej celoročně, vyplatí se to.
Myslím, že najdeš mraky báglů, co by ti vyhovovaly. Jde jen o cenovej strop a osobní vkus.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Výběr batohu

Příspěvek od cover72 »

Dobře, ale nůž? Vycházím z výroku známého, že "když máš nůž, už to není survival ale táboření" a z tvrzení, že člověk může ztratit všechno, co nemá přímo na sobě nejlépe přivázané právě k opasku. Co jsem vídával trampy, tak ti měli také vždy kudlu u pasu a bederní pás žádný...

Tak alespoň - je OK nechat si ten bederní pás vyrobit co nejtenčí (aby zbytečně neboptnal do šířky - ideálně z jednoho pruhu látky), nebo je pro jeho funkčnost podmínkou, aby byl bohatě polstrovaný?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Terminated Account »

Kluci, řešíte něco, co bylo milionkrát vyřešené jinde. Stačí pohledat.

Bederák je alfa a omega batohu. Většina váhy je směřována do beder, která unesou mnohonásobně a déle větší váhu než ramena. U bederáku je důležité, aby roznášel váhu rovnoměrně na celou svoji plochu. Úzké bederáky jsou nanic, stejně tak málo polstrované bederáky u kterých je nosný pouze všitý úzký popruh. Nůž i kvér se dá nosit na těle na mnoha místech tak aby nezavazel.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Reccol »

Profík promluvil :)
Jinak nůž - zkus najít třeba nějakej větší zavírák (kapsa), nebo na bederák. Nůž nacpeš v podstatě kamkoliv, toho bych se nebál.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Výběr batohu

Příspěvek od marish »

Třeba by pomohl snížený závěs pro věci na opasku. U pevného nože mi přijde praktičtější i bez bederáku.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Výběr batohu

Příspěvek od cover72 »

Hm, žádný snížený závěs jsem nevygooglil, dáš tip?
Napadl mne jen nějaký gumový popruh, kterým bych to připnul na stehno.
Po pravdě jsem vyhrál nůž od Glocka, ten základní model 78 či co to je, který používám v prvé řadě ke krájení masa, druhé řadě ke strouhání mrkve a potom taky na výrobu třísek ze dřeva :) a jelikož je to kvalitka, nad dalším neuvažuji. Ten "78" má, by oko, tak 15-20cm i s pochvou a hloubku tak 2-3cm, což při zapnutém bederním pásu právě už docela nepříjemně tlačí...
FMJ
VIP
Příspěvky: 807
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Výběr batohu

Příspěvek od FMJ »

A což takhle stehenní adaptér s molle vazbou a tedy i možností připevnění dalších pouzder (IFAK, multitool, svítilna)? viz
http://www.airsofttacticalshop.com/94-5 ... se-mts.jpg
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Reccol »

Vykašlete se na cokoliv na stehno, všechno vás začne po 20 kilákách opravdu štvát. Nehledě na to, že čím níže dáte váhu, tím se procentelně zvedá náročnost na přepravu.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Výběr batohu

Příspěvek od marish »

cover72 píše:Hm, žádný snížený závěs jsem nevygooglil, dáš tip?
...
Ono se všechno asi vygoglat nedá. Jednoduše vysvětlím, na pouzdru nože je poutko na opasek, když se do poutka dá očko, s dalším poutkem, snižuje se tak pouzdro dolů pod opasek. Dá se pak třeba pouzdro strčit do kapsy, takže ani nepřekáží.
IMG_0846_JPG_big.jpg
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Výběr batohu

Příspěvek od urbanwarrior »

teda než dát takovéhle bodlo do kapsy a riskovat zranění při pádu na svahu nebo při skoku do hloubky, už bych uvažoval o přidělání na nosný popruh... nebo na stehno
FMJ
VIP
Příspěvky: 807
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Výběr batohu

Příspěvek od FMJ »

to Reccol:
Pokud vezmu v úvahu priority a potřeby při SHTF situaci, víc než pohodlí při 20 km pochodu bude spíš důležitější mít možnost odhodit bágl s věcmi (potažmo odložit a skrýt) a zahájit zrychlený přesun, či provést činnost nalehko. Pro tyhle případy je lepší mít vše podstatné u sebe. A pokud překáží opasek s pouzdry a nožem bederáku.... Zkus tedy vymyslet něco lepšího... Kritizovat je jednoduché.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Výběr batohu

Příspěvek od marish »

To urbanwarrior, v určitých situacích, třeba když jdeš přes město, vesnici, věř že není od věci si spodní část pouzdra dát do kapsy. Dík kloubovýmu závěsu není pohyblivost omezena. Je to otázka vteřin, a když je horní část nože pod bundou, prakticky není vidět. A přesto je pořád na svém místě, tam kde je na něj člověk zvyklý.

Nevím jestli je nejlepší se se vším soustředit čistě na SHTF situaci. Až nastane, bude spousta věcí jedno. Ale pro člověka jsou důležitý návyky, a ty si pěstuje v téhle době, kdy člověk s nožem u pasu (nedejbože na stehně) je podezřelý snad už i v lese...
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Výběr batohu

Příspěvek od urbanwarrior »

Soudím podle sebe, taky uznávám funkčnost zažitých postupů a návyků, právě proto bych si nůž o rozměru bajonetu do kapsy nedal, v terénu uklouzneš jako nic. Když o tom tak přemýšlím, a tobě se nelíbí to stehno, co pověsit ho na poutko na krk, jako občas vídám borce s mobilama? Mohl bys ho pak mít skrytě, po ruce a přitom na těle... Nevím, jen tak přemýšlím.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Výběr batohu

Příspěvek od goral »

K noseni s bederakem

to co hledas na nuz je tzv. extender
http://www.originalsoegear.com/assets/s ... ifesub.jpg

Pokud chces nosit neco dalsiho na pasku tak osvedcena vec je toto:
http://blackouttactical.net/shop/produc ... product=16
(mmj ji ted prodavam)

Pistole se da nosit v tzv podvesenym pouzdre (ted si nevzpomenu na anglicky nazev). Nekteri vyrobci to prodavaji jako platformu pod sve kydexove holstry. Fakticky ti to snizi pistoli o kousek nize, ale nemusis ji jeste mit zaplou na stehne (nebo jen na jeden popruh).

Silne nedoporucuju nosit jakykoliv stehenak. Par kilaku pochodu a chces to zahodit. Naopak tyhle podvesy sice ze zacatku vadi, ze se kyvou, ale da se na to bez potizi zvyknout.

Nosit batoh bez bederaku jde celkem v pohode, jen te halt budou driv bolet zada a zena te bude nenavidet, protoze ti bude masirovat trapezy casteji :)
Z ruznych duvodu nezapinam celkem bezne bederak u velmi tezkych batohu (40kg+) a taky ziju.
Samozrejme ale kdyz si muzu vybrat, tak bederak zapnu.
Odpovědět