Výběr batohu

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr batohu

Příspěvek od štaflík »

Ty si tam právě dám kapsy jaký chci.
Jo a nůž na medvědy je zbytečný, to máš recht, ale to je ta radost v tom :D
Voda, no, ještě podumám. Buďto budu PETky rvát dovnitř (ale zas tak velký bágl to není), nebo koupím nějakou kulturní nalgenku.
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Výběr batohu

Příspěvek od opavak »

Nosím Deuter Guide 35+ SF a v základním vybavení to asi všichni budeme mít dost podobné jako Štaflík ... osobně mám výbornou zkušenost s nafukovací ultralehkou karimatkou od Sea to Summit a taky s jejich ultralehkým pončem. další věc co se mi hodně osvědčila je žďárák High Point Super Light Cover ... je to sice všechno za raketu ale s přibývajícím věkem je každé deko dolů dobré - navíc můžu v případě průseru nabrat víc "jiného vercajku" ...třeba víc hraček a žrádla pro psa :lol:
Zásoby vody (já + pes) nosím v nerez flašce Klean Kanteen (ve které se dá i vařit) + 1x skládací litrovka a když můžu tak vždy doplním přes filtr z nějakého zdroje. Vaření na delších akcích řeším na plynu + vařič VAR-2 ... na přípravu jídla větší nerez misku o kterou se dělím se psem a nerez hrnek který jde nasunout na tu nerez flašku KK + silný alobal na závětří nebo místo pokličky. Na krátké vandříky vozím jen ten hrnek, misku a skládací litrovku.
Kudly: většinou jen jednu - nějaký univerzál - Leatherman Wave nebo Vinox Forester OH ... na větší akce beru i skládací pilu Fiskars, případně i velký nůž MOD.
No ale to jsem se už nějak rozepsal přes čáru.
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
Churchill
Příspěvky: 7
Registrován: 08.06.2016 8:52

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Churchill »

pan_cerny píše:Máte někdo zkušenost s batohem Tasmanian Tiger Raid Pack MK III ? Zajímájí mě zejména záda - nosný systém. Jestli se do spodní kapsy vejde nějaký větší zimní spacák? A vůbec celková spokojenost...
Tenhle batoh jsem nosil dva roky a naprostá spokojenost. Pak jsem začal chodit s dcerkou a musel jsem přejít na větší (Range Pack Mk II).
Ale zpět k Raid Packu. Má podle mě o něco větší objem než deklarovaných 45L. Dolů se mi v pohodě vešel spacák Husky Gizmo 5 což není žádnej prcek. No a zádovej systém parádní, jak je ostatně u batohů od TT zvykem. Velký rozsah nastavení, pohodlné polstrování a když si to nastavíš na svojí postavu tak budeš určitě spokojený. Jak s oblibou říkám - batohy TT jsou těžký jen než je dáš na záda :-) Bederák jsem případně sundat.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Stenny »

Dal jsem pár týdnů na cestě zahulit svému Wisportu Reindeer 75. Terén poměrně obtížný, i když žádné velehory, občas byl batoh nacpaný až skoro na max (jídlo na pětidenní přechod a tak). Bágl je to těžký, o tom není sporu - prázdný má dost přes dvě kila -, ale pozici "nejpohodlnější batoh, který jsem kdy měl na zádech" si s přehledem udržel, protože bezvadně rozkládá váhu nákladu. Párkrát někde dřel o skály, jednou jsem s ním nechtěně ometl ostnatý drát na dobytčí ohradě... bez poškození. Jediná změna je, že jsem z něj cestou uřezal přebytečné kusy popruhů, aby nepřekážely. A z nějakého důvodu přestal vrzat nosný systém, což mě potěšilo.
Zatím jediné negativum: tam, kde při používání opakovaně zmokla ohýbaná tenčí tkanina (stahování vršku bočních kapes, "pant" víka), se místy mírně, ale znatelně loupe zátěr. Jsou to spíš bodové vady, ale časem se to asi oloupe víc. Zatím to není problém, samotné víko a chlopně kapes jsou z tvrdé látky a ta nejeví známky chátrání. Uvidíme vývoj. Z důvodu pohodlí a modularity bych Reindeer zatím nevyměnil.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr batohu

Příspěvek od štaflík »

Jojo, polský sobík je super, ale stejně pokukuji po Jääkari L. Možná bude Sobík na prodej, uvidíme.
fransilice
Příspěvky: 98
Registrován: 26.08.2015 13:45

Re: Výběr batohu

Příspěvek od fransilice »

Stenny-2 kg je na tak velkej,v podstatě vojenskej,dobře zpracovanej bágl dobrá váha ;) ....hoď na záda ILBE a pak poznáš těžkej bágl :lol: .....

A mimo téma-Wisport a Tactical Pro je jedna firma?...Bágly jsou si strašně podobný
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr batohu

Příspěvek od štaflík »

Jsou to dvě značky, ale jeden výrobce. Resp. TP si více či méně navrhuje drobné úpravy Wisportů a Wisport šije. Kvalita je stejná, tedy velmi dobrá.
fadp
Příspěvky: 3
Registrován: 30.09.2018 20:05

Re: Výběr batohu

Příspěvek od fadp »

Zdravím.

Chtěl bych Vás poprosit o pomoc při výběru batohu.
Nejčastější využití: Pěší turistika na více jak jeden den, klasika, víkendové akce. Cca 20 víkendů do roku.
Příští rok v plánu dva dlouhé treky: Serra de Tramuntana – Mallorka, GR20 – Korsika. V následujících letech v plánu další dlouhé treky, pokud bohové dají, tak včetně PCT.

Požadavky:
Komfort při nošení – kvalitní zádový systém. Spolehlivost. Odolnost, ať už kupuji cokoliv, chci, aby to vydrželo. Větrání, dost se potím.

Osprey Exos 58 l, byť je na dlouhé treky doporučován, dost majitelů těchto batohů přešlo či dodatečně doporučovalo Osprey Atmos AG 65 II. (Majitelé = účastníci PCT) a to kvůli lepšímu rozložení váhy při těžším nákladu. Osprey Exos 58 při větším zatížením jak 15 Kg údajně nepříjemná záležitost.

Když už je doporučován batoh Osprey Atmos AG 65 II, který má váhu kolem dvou kil, proč nepřežít pár gramů na víc a nekoupit jeden z batohů, který je zde uživateli doporučován. (Berghaus, Wisport, Karrimor atd.)

Ve výběru mám následující:

Osprey Exos 58 l; váha: 1260g
Batoh Berghaus CENTURIO II 45L, + přidavné boční kapsy: 65L; váha: 2030g
Karrimor SF Sabre 45l + přidavné boční kapsy: 70L; váha:2390g
Reindeer 55l; váha:2050g
Osprey Atmos AG 65 II; váha:2190g
Reindeer Hunt 55l; váha:2300g
Savotta Jääkäri L 60l; váha:2380g

Děkuji.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr batohu

Příspěvek od štaflík »

Trochu nerozumím, zda Ti jde o batoh na víkendové akce nebo PCT. To je IMHO hodně velký rozdíl.
Osobně jsem prostřídal/mám Raindeera, Karrimora, Berghause a Jääkari. Jen Karrimora jsem měl v 35l, Reaindeera a Jääkari mám v 75l a 22l. Pokud ti jde o pevnost a nezničitelnost, tak Jääkari ční nad vším, jak K2 nad Polabím. Berghaus a Karrimor jsou solidní Číny, Reindeer poměr cena/výkon je super.
fadp
Příspěvky: 3
Registrován: 30.09.2018 20:05

Re: Výběr batohu

Příspěvek od fadp »

Ahoj Štaflíku, jsem rád, že jsi odpověděl zrovna ty a to vzhledem k vlastnictví batohů, které mě zajímají. Možná půjdu proti proudu, ale přemýšlím nad batohem, který bude vhodný jak na víkendové akce, tak na 14 denní pochody či do budoucna PCT. Hledám nějakou střední zlatou cestu. Nechci jít cestou UL ani cestou těžkého expedičního batohu.

Na dlouhé treky se dosti využívá Osprey Exos 58 l, ale dost účastníku PCT, kteří tento batoh měli, přešli či doporučovali Osprey Atmos AG, ten má cca 2100g. Atmose jsem měl v ruce a samozřejmě na zádech, úplně mi neseděl, materiál mě nepřesvědčil, nicméně o něm pořád dosti přemýšlím.

Pak se tu objevila tvoje recenze na Savotta Jääkäri L a já si říkám, batoh těžší "jen" o 280g, ale dle dostupných informacích mě dosti oslovil (až na tenké ramenní popruhy a ne příliš široký bederní pás.) U tohoto batohu se mi líbí i vizuální modifikace velikosti batohu.

Zeptám se takto, pokud je Osprey Atmos AG čtvrtým nejpopulárnějším batohem na PCT s váhou cca 2100, nevzal by sis radší Savotta Jääkäri L 2380g?

Momentálně přemýšlím nad Reindeer 55l; váha:2050g, Osprey Atmos AG 65 II; váha:2190g, Savotta Jääkäri L 60l; váha:2380g.

U Osprey Atmos AG se mi líbí odvětrávání.

Děkuji za poznatky :yes :yes , komentáře, kritiku.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr batohu

Příspěvek od štaflík »

Hele sám dobře víš, že hodně lidí na PCT tahá Ospreye a obecně jsou to respektované bágly na dlouhé šlapání. Ale já s nimi (kromě jednoho maličkého) žádnou zkušenost nemám. Neporadím Ti.
A Reindeer: o jeho vrzání i o tom, jak to eliminovat asi víš. K robustnosti, výdrži a komfotu nemohu říct půl křívého slova, zvlášť s přihlédnutím k ceně. Pokud do něj půjdeš, vem ho v Polsku, u nás za ně chtějí nesmysl.
Stejně tak se mi zdá, že pokud chceš jít cestou takového univerzálu (od víkendu po PCT), tak ten rozměr kolem 55-65l je asi rozumný. Zvlášť s peřím.
U Savotty nekoukej na šířku popruhů a polstrování. Oni to mají tak nějak jinak, těžko se to popisuje. Já (kromě ceny) odkládal Jääkari právě kvůli tloušťce všeho a minimu nastavování (protiklad k Reindeeru). No a pak jsem si ho dal na záda a zjistil, že to prostě funguje senzačně. Ale netvrdím, že sedne všem. Pokud o něm uvažuješ, sjeď si do Plas a vyzkoušej ho. Anebo v Praze v Kolbence v Armedu (ale tam nevím, zda to mají skladem). Savotta určitě není vítěz poměru cena/fičurky. Je to bágl, co vydrží asi hodně, opravdu hodně CrestTrailů a po vyrvání s medvědí tlamy (i se zubama) a vyprání, nikdo nebude věřit, že není nový. Na druhou stranu cenový rozdíl Reindeer (který rozhodně není fórový) a Jääkari L je pomalu půl letenky... Fakt nevím, jaká máš záda a jaký cash flow. Osobně Ti doporučím, ať si Savottu zkusíš. Pokud ti sedne a máš na něj, tak máš do konce života (tvých vnoučat) vystaráno o batoh. Druhá výhoda je jeho rozsah velikostí - pro Tebe s úvahami víkend/PCT evidentní benefit.
K Ospreyům něco píše Viktorka Hamáčková a obecně na UL forech je toho o nich dost. Ale zase s Reindeerem nebo Savottou si budeš mít na PCT s kolemjdoucími o čem povídat, protože nebudeš mít na zádech základ PCT uniformy :D
Obecně si myslím, že lovíš v dobrých vodách a je to spíš o tom, co Ti sedne a kolik máš peněz.
Centurion na PCT není IMHO dost komfortní a Karrimoru bych co do výdrže z výše uvedených věřil nejméně (zdůrazňuji pro těžké použití, špatný, nedejbože nekvalitní, batoh to není).
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1162
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Alstratt »

Myslim ze Savottou neslapnes vedle. Neni to zadny hi-tech super pohodlny batoh ale je dost odolny a nekrici v lese kricima barvickama. Ja mam stale batoh od Mystery Ranch a stale drzi, odolnejsi materialy nejsou ani vubec potreba, stejne zalezi jak je material zpracovan nezalezi jen co to je za material. Driv nez se ti rozpadne/prosoupe material tak to se ti driv odparaji svy nebo sleze zater uruznych batohu. Ale uz pracuji na vlastnim lepsim batohu co mi vyresi nekolik problemu. Kazdy jsme jiny, kazdemu vyhovuje neco jineho, tak si to prvni spis nekde vyzkousej zda ti sedne Savotta ci jiny. Za skouknuti mozna stoji i tento batoh od EXO MTN GEAR - K2 3500. Zkusenosti s nim nemam asi neco noveho. Ale maji do toho i ruzne vaky apod. Nosny system trosku pripomina system co ma Mystery Ranch. Stejne pocitej s tim ze batoh na cely zivot nepotrebujes za ty roky prijdou jine daleko lepsi batohy nez jsou v soucasnosti a poridis si jiny. Hlavne si najdi takovy co ti sedne je ti pohodlny ma dobry bederak apod. odrovnane zada nechces.

http://exomountaingear.com/shop/exo-3500-backpack/

https://www.youtube.com/watch?v=Euh1vk8_aqA K2 3500

https://www.youtube.com/watch?v=u77n0B23MFw K2 Frame
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr batohu

Příspěvek od štaflík »

Ještě podotknu, že pokud budeš vybírat mezi Savottou a Reindeerem, tak Savottu bych si zkusil na tělo, Reindeera ani nemusíš. Má tolik možností nastavení, že pokud někomu dobře nesedí, tak ho má pouze blbě nastavený. To platí i u celé řady moderních a kvalitních batohů. U Savotty si umím představit, že nějaké postavě nesedne a nic s tím neudělá.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Stenny »

fadp: PCT ani podobnou dálkovou trasu jsem nikdy nešel, ale měsíc v kuse na cestě těžším terénem (a s těžším batohem) už jsem byl. Plánovat to znovu (a vybírat k tomu batoh), objedu obchody, kde mají moje vytipované batohy, a vyzkouším je naložené - nechám si do nich dát aspoň balík dobrých vod a půl hodiny s tím chodím po krámě a po schodech. Ačkoliv jsem proklínal každé deko zbytečné výstroje, neřekl jsem křivého slova proti svému Reindeeru, protože ač je jeden z těch těžších (mám velkou verzi), tak je velice pohodlný i na má atypická záda. Jenže každý jsme jiný, a vybírat batoh podle papírových specifik IMHO není v situaci, kdy ho hodláš nosit půl roku na hřbetě, ideální. Jasně, recenze a měřitelné vlastnosti můžou pomoct si ujasnit, že nějaký batoh jde z kola ven, ale bral bych radši těžší a hůř řešený batoh, který mi bude skvěle sedět na zádech, než špičkově udělaný lehký bágl, který mě bude někde tlačit, dřít nebo prostě pocitově bude "vadit".
Ale je pravda, že na pohodlnost výstroje kladu velký důraz.

Na víkendové výpravy jezdím s britským patrol packem - kvůli spacáku a chlebu se salámem zádový systém řešit nepotřebuju a pack je příjemně lehký. :)
fadp
Příspěvky: 3
Registrován: 30.09.2018 20:05

Re: Výběr batohu

Příspěvek od fadp »

Zdravím,

dnes jsem si byl vyzkoušet Osprey Atmos AG 65 II. Nechal jsem si do něj vložit rodinný stan. Moc prostoru jsem na pochodování po prodejně neměl, tak jsem si s ním zkuzil pár výpadů, dřepů atd. :D :D Pro prodávající jsem byl asi zajímavým zpestřením všedního dne.

V pondělí hodlám zajít do top-armyshop.cz a vyzkoušet si Reindeer. Stenny, prosím tě, jakou větší verzi máš? Mohu tě poprosit o přesnou definice báglu? U Wisportu je zádový systém postaven na dvou hlinikových lištách, jestli jsem správně pochopil, tak pro nastavení zad, dá se tomuto systému věřit z pohledu neporuchovosti?

Ještě vyřešit způsob, jak si vyzkoušet Savotta Jääkäri, jsem z Olomouce...

Stenny.. souhlasím s tebou, na cestách zápasím s počasím, matičkou zemi, sám se sebou...zápasit s vybavením, to bych si rád odpustil i za cenu nějakého toho gramu navíc.

Jinak všem děkuji za Vaše rady :yes :yes Budu Vás informovat.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Stenny »

fadp: Mám tenhle https://www.top-armyshop.cz/vojensky-ba ... r-75l-oliv . Co se týká zádového systému, těžko říct - samozřejmě to asi nebude tak všemuvzdorné jako napevno přiišité ramenní popruhy, na druhé straně jsem nikdy neslyšel, že by se někomu zádový systém na Reindeeru rozsypal. Potenciální problém to možná může být při cestování letadlem - kdyby na záda Reindeeru v zavazadlovém prostoru třeba spadl těžký kufr, mohla by se asi lamela výrazně ohnout. Ale myslím, že bys ji narovnal. Ani po letu, kdy mi batoh dorazil zploštělý jak palačinka, v něm/na něm nic nepovolilo.
Hrant
Příspěvky: 24
Registrován: 09.04.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Hrant »

štaflík píše:Berghaus a Karrimor jsou solidní Číny...
Berghaus je Čína?
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr batohu

Příspěvek od štaflík »

Jo. Hrdě ověšená britskými vlajkami a s malým cudným "Made in China". Ale materiály jsou robustní a provedení solidní. Není třeba se bát nekvality či nízké životnosti. Nesedí mi k nim cena. Stojí jak lecjaká evrospká produkce.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Výběr batohu

Příspěvek od eotto »

Před půl rokem jsem pořídil batoh Wisport sparrow 30l v barvě A-TACS LE + postranní vaky. Rozměrové jsem volil tak abych mohl vzít batoh do letadla jako příruční zavazadlo. Barevně tak, aby nevypadal moc military a líbil se mi. Provedení je robustní a zatím jsem absolutně spokojený. Dělají to Poláci pro svou armádu. Cena i s vaky 4500,- se mi zdála moc. Tak jsem trochu zagooglil a koupil batoh i s vaky z polska za 589zl což bylo za 3700,-.
"Mors certa hora incerta"
yorkin
Příspěvky: 23
Registrován: 27.07.2014 21:25
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od yorkin »

Batoh se kterým dojdu z Prahy do Brna (více méně, záložní BOL samozřejmě není ve městě) jse vybíral pečlivě a volba padla na Source IDF Pro 95. Vejde se do něj sakra hodně a je velmi odolný, o pohodlně nastavitelném zádovém systému ani nemluvě. Jistě, jsou i lehčí batohy, ale pro rozpadlíky má imho větší priority odolnost a "promakanost", což tahle sranda fakt má.
Odpovědět