Koncept "Bug Out Bag"

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 279
Registrován: 02.02.2012 15:36

Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Kedr »

Rád bych se zde pozastavil nad samotným principem "Bug Out Bag".

Jaká by pro Vás musela nastat situace a moment, kdy pro něj sáhnete a vyrazíte pryč z domova - kdy opravdu uznáte za vhodné, že nastal moment "udeřit do červeného tlačítka" a přepnout se do onoho "survival" režimu. Není jednodušší přečkat první týdny/měsíce samotného kolapsu v místě, které znáte a ve kterém disponujete dobrou zásobou vody či potravin/vybavení ? Kdy je pro vás řešení útěku jasným "ano" a ponechání veškerých zásob potravin, vody a vybavení pro vás nehraje žádné dilema, protože si myslíte, že jiné řešení opravdu není a za dané situace je lepší být na útěku se zásobou na tři dny, než mrtvý se zásobou na rok. Kdy nastal ten moment, že váš dům pro vás není bezpečným útočištěm ?

Co vás vede k tomu, myslet si, že tam "venku" máte s vaším konkrétním typem poskládaného BOB větší šanci na přežití než v okolí, které notoricky znáte. Není koncept "všechno nechat a utíkat na nejbližší kopec, popř. do nejbližšího lesa" jen biblický přežitek ?

Ano, klasická poučka městského survivalisty ve své podstatě říká, že města se v případě kolapsů stávají jakousi "smrtící pastí" - je ovšem otázka zda-li má utíkat do "přírody" nějaký hlubší a faktický smysl. Jen se zamyslete a to zcela jednoduše - dalo by se předpokládat, že nastane-li podobná situace, budete se chtít vyhnout kontaktu s okolním světem a lidem tam venku pokud možno co nejvíce. Předpokládám, že nikdo z nás nemíní vítat cizince s otevřenou náručí, popř. spoléhat na nějaké uprchlické tábory, které by čistě hypoteticky mohl ale nemusel poskytovat v počátečních fázích kolapsu náš stát - člověk by se tak dobrovolně vzdával veškeré svobodné vůle a hlavně zbraní, které vám rozhodně za takových podmínek nikdo nenechá, stane se závislým na přídělech a pomalu ale jistě se tak dostane do míst, odkud není cesty zpět.

V případě, že opravdu zvolíte BOB jako své řešení a rozhodnete se pro útěk - není pro vás cesty zpět. Máte to co máte + velice krátkodobou zásobu potravin, kterou budete muset dříve či později (pravděpodobně hodně brzy) nahradit nějakým stabilním přísunem potravin. Vyvstává otázka jste schopni si tyto potraviny obstarat ? Ne za podmínek, které by odpovídaly měsíčnímu výletu skauta do přírody, jež se rozhodl žít jen z darů a plodů naší matičky země - ale za podmínek velice nepříznivých. Upřesním to - za předpokladu, že se třeba jen třetina obyvatel této země rozhodne pro podobné řešení, což je taky více než pravděpodobné - kolik prostoru a potenciálu vám to nechává ? Vydělte si rozlohu našeho území třeba jen třetinou obyvatel, kteří by čistě teoreticky v případě podobného kolapsu mohli být tam venku a získáte naprosto zarážející číslo - které ani kalkulace s něčím co by mohl být třeba nějaký koeficient obtížnosti daného terénu nijak zvlášt neupraví čísla ve váš prospěch. Ani útěk do zahraničí "pro víc prostoru" tak nic neřeší, protože okolní země, se budou potýkat prakticky se stejnými poměry v hustotě obyvatel na kilometr čtvereční. Podle mého se tak velice jednoduchým výpočtem dostáváme do rovin, kdy jakýkoliv otevřený ohen tam venku, či použití střelné zbraně přiláká takřka určitě nějakou pozornost, která pro nás není žádoucí - min. v první fázi kolapsu by tyto poměry mohly být více než odpovídající.


Rád bych hodil do placu těchto pár drobných úvah a otázek, jelikož bych znal váš názor na věc.
Můžete na ně reagovat popř. psát vlastní pohnutky, které vás ke konceptu BOB vedou.

PS:Chápu, že celkový text bude asi trochu myšlenkově roztříštěný, protože je spousta proměnných, které bych rád zmínil a psaný text, je pro ně prostě hodně daleko za hranicí pohodlného řešení/sdělení/formy.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Leon Chamel »

Vidím to podobně, v naprosté většině veškerých myslitelných situací se budu s rodinkou snažit setrvat ve známém prostředí s dostatkem zdrojů v RD na kraji města. Teprve bude-li to zhoršující se situace opravdu nezbytně vyžadovat (a tenhle kritický okamžik bude velmi důležité správně odhadnout), se přesuneme do předem připravených venkovských pozic, kde je pro jistotu už také uskladněno nějaké základní vybavení. Protže nějaký útěk do "divočiny" je v našich podmínkách v 99,9% případů jen naivní romantická představa ;) I v takovém případě se samozřejmě budeme snažit pobrat co nejvíce důležitých věcí s sebou, zdaleka ne jen nějaký nouzový báglík.
Ale abych ten koncept BOB úplně nezatracoval – pokud jej budeme brát jako doplněnou a vylepšenou verzi evakuačního zavazadla, může se velmi hodit při náhlých pohromách typu požár, povodeň, zamoření oblasti atd., kdy může jít opravdu o minuty.
Přiznám se ale, že já zatím žádné takové specializované zavazadélko připravené nemám, i když ledacos z jeho pravděpodobného obsahu s sebou vozím v autě a ty nejzákladnější věcičky mám většinou stále u sebe.
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 279
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Kedr »

Nerad bych aby to vyznělo tak, že samotný koncept BOB apriori zatracuji. To vůbec ne - spíš mám pocit, že se na to v poslední době klade až přehnaně vysoký důraz (min. s velkou komercializací preppingu určitě) - nemyslíte ? Alespon z toho hlediska kdy vemu nejnutnější vybavení a uteču pryč s tím, že až poté začnu přemýšlet co se vlastně stalo a budu vytvářet nějaký plán jak budu dál postupovat. Já osobně to vidím jako nedostatek nadhledu a absence předchozího plánování - proč bych musel utíkat, někam do klidných míst - protože nikde jinde nejsem schopen za stávající situace přemýšlet ? Dobře, v tom případě jsem měl mít plán už daleko dřív, než k podobným věcem došlo. Ted neberu v potaz události jako okamžitá evakuace právě z důvodu zmíněného požáru či nějaké kontaminace... Jednoduše mi připadá, že velké procento lidí hodlá řešit veškeré problémy bezmyšlenkovitě a to právě tímto způsobem...

Myslím, že útěk je a bude standartní reakcí vysokého počtu lidí, takže vyvstává otázka proč nebýt o krok před nimi.
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 279
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Kedr »

Možná by nebylo na škodu definovat jednotlivé situace, kdy se člověk rozhoduje zda-li zůstane doma, nebo vsadí právě na zmíněný útěk a využití BOB.

Kupříkladu pro mě je moje EDC popř. pseudo BOB, které mám v práci jen prostředek/prostředky, které bych mohl potřebovat v případě, že nastala taková a taková situace v momentě, kdy nejsem doma. Jediný její smysl je takový, že mi má sloužit právě k tomu, abych se mohl dostat relativně bezpečně + s drobnou zásobou potravin v dohledné době domů, kde mám vše připravené pro podobné případy a začít svou další veškerou akci právě odtud - z místa, které dobře znám a je připravené.

Co vy ?

Dracekvo:Tyhle případy jsou samozřejmě bez diskuze - mimo to má asi každý ve svém podvědomí to, co může od daného prostředí, kde žije očekávat :)
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 278
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Max »

Ten tvůj pseudo BOB jak tomu říkáš má taky svůj název :D Get Home Bag - GHB.
Uživatelský avatar
Kedr
Příspěvky: 279
Registrován: 02.02.2012 15:36

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Kedr »

Ano to vím, nemohl jsem tomu přijít na jméno - každopádně důležitý pro mě je účel. K čemu myslíte, že vám poslouží :-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 7890
Registrován: 17.09.2011 20:33
Bydliště: Praha a okolí

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Fabulous »

Nevím jestli jste správně pochopili princip BOB. Prostě evakuační zavazadlo, které zajistí cca 72 hodin relativně komfortního nouzového pobytu s jasným předpokladem, že se do té doby o vás postará stát (záchranný systém) nebo se dostanete do cílové náhradní lokality. Nic víc, nic míň.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Leon Chamel »

Ono to možná pramení z obecnější povahy dotazu, v němž se kromě samotného významu a existence evakuačního zavazadla (zde jsme myslím i nalezli uspokojivou odpověď) autor zamýšlí také nad celkovou strategií v krizové situaci a jejími možnými riziky. Zůstat tam, kde to dobře znám a mám tam vše potřebné, nebo odejít, když je půda už přiliš horká? A to jsou ty známé diskuze typu "bug-in" versus "bug-out", nad kterými si pravidelně lámou hlavu internetoví survivalisté po celém světě ;)
Uživatelský avatar
marish
Moderátor
Příspěvky: 655
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od marish »

Souhlas, že s komercionalizací survivalu a prepperství, má člověk pocit, že když nemá dokonalý BoB, je odsouzen k eliminaci... BoB se může hodit při požáru, povodních, úniku chem látek atd. Mě se třeba koncept BoB, tj. baťohu pod postelí či ve skříni nelíbí, spíš dávám přednost tomu, mít připravené jednotlivé komponenty, a v případě nutnosti "bleskově" zabalit.
Jinak využití BoBu pro případ kolapsu společnosti, který je asi nejlépe představitelný se ztrátou el. energie, vidím tak max jako zásobárny "užitečných doplňků" a jídla na tři dny.
Jak už se probíralo jinde, za určitých okolností se může i panelák stát útočištěm. Bezhlavý útěk do lesa s batůžkem s pár drobnostma , asi nikdy nebude aktuální pro nás, co máme rodiny, děti a chceme žít tam kde žijeme. ( A nevlhneme po nocích s představou potulného snipera z akčních PA filmů a PC her...)
Uživatelský avatar
Pepe
Moderátor
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Pepe »

Skládání Bug out bagu může být pro někoho svým způsobem zvrácená vášeň :D
Uživatelský avatar
Ježura
Moderátor
Příspěvky: 1111
Registrován: 19.04.2011 21:19
Bydliště: Štatl

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Ježura »

Max píše:Ten tvůj pseudo BOB jak tomu říkáš má taky svůj název :D Get Home Bag - GHB.
To zase není tak špatnej nápad... osobně nad tím docela přemýšlím. Vzhledem k pohyblivosti mého pracoviště to můžu mít docela daleko...v ideálním případě 10 minut pěšky od domova ale extrémním případě i 7-10 dní než bych se dostal domů k zásobám. Samozřejmě v případě že by opravdu všechno zhaslo a vůbec nic by nefungovalo.
Uživatelský avatar
rudo1ix
Příspěvky: 20
Registrován: 03.04.2012 10:08
Bydliště: Orava

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od rudo1ix »

hmm tiez to povazujem za balicek k "zrychlenemu" odchodu z domu v zivotu ohrozujucej udalosti. nakolko byvam oproti cerpacej stanici, minuly rok nas uz (na kopci) skoro vyplavilo tak som sa rozhodol ten zaklad nabuchat do batohu, ale naozaj v zmysle 72hodinoveho batozku ( hlavne ID, fotky, dokumenty, zaklad pod zub a zaklad vybavu), zatial stale pocitam s tym ze sa domov vratim :) aj ked pre istotu vyberam miesto na zakopanie schranky niekde v okoli ( na este vyssom kopci, max. 10min od domu )

cize u mna pripada situacia - vybuch (cerpacka), hromadna nehoda ( blizkost hlavnej cesty ), zaplava

(nepocitam ani s utokom zombie, kolaps sluzieb nebude jednodnova zalezitost, ani nic podobne aby som sa uchyloval do lesa - ak vobec sa niekam uchylit bude dat .... nakolko najvacsia samota je u nas pojem zahradnicka kolonia, dedinky na 15min. chodze od seba ... tam sa clovek nema kde schovat na dlhodobejsie prezitie .... )
BOGOVIK
Rozpadlík & Sponzor serveru
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od BOGOVIK »

Tak abych take trocha prispel, ted mam otestovano netrenovany clovek na chozeni i bez baglu (JA). Kolik zvladne ze dne na den chodit z baglem co ma +-22kg. Prvni den previseni 750m delka trasy 12kg cas 10am-17pm. Druhe den to same opacny smer 8am-15pm a kolena trpeli. Nemit hole tak su asi v p...

Dalsi trek 4dny prevyseni 1300m, sestup byl az predposledni den 2 hodiny a posledni den cca 6h. Celkova trasa 35km, nebyt ledovce tak by se dalo mozna o 5 km vice. Musel se stavet stan, rano varit, schanet voda(u nas asi vetsi problem) apod. Takze toto davam jako extremni realne zkusenost cloveka co sedel 6 mesicu z apocitacem a nejdelsi trasa byla 5km vicemene po rovine.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 21:16

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od urbanwarrior »

Do BoBu patří určitě pořádná dávka živočišného uhlí. Předpokládám zhoršení kvality stravy i požívané vody v nouzových podmínkách i vliv stresu. Totéž platí pro režim Bug in.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 2316
Registrován: 30.04.2012 18:27
Bydliště: Slezsko

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od DeadMan »

má to nějaké výhody oproti endiaronu?
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 21:16

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od urbanwarrior »

Nejsem medik, tak snad se nemýlím, ale endiaron je střevní dezinfekce, uhlí je absorbant škodlivin. Z toho vyvozuji, že uhlí bude univerzálnější a domnívám se, účinnější. Ne-li, prosím o opravu někoho z lapidušstva.
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 266
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Apokalyptik »

Nemyslim si, ze BOB je nezmysel.
Ale tiez neuznavam "utek do hor". Masy urcite do lesov nepobezia. Mestsky clovek je prilis lenivy a rozmaznany aby sa vzdaval svojich covilizacnych hraciek. Starym by tam chybali geritricke ambulancie, stredny vek by postradal chlast a pivo :beer pri TV .... a mladi by sa asi zblaznili bez ksichtbooku :puke
Mesta by sa okamzite zmenili na dzunglu s jedinym pravidlom, ale to vacsinu ludi nedonuti vypadnut. Budu cakat a verit a dufat a presviedcat sami seba o lepsich zajtrajskoch....

Navyse na slovensku uz je znacna cast lesov v rukach novodobych feudalov a pobyt na ich uzemi moc neodporucam. Lesy ziskavali pre polovacky a su teda vybaveni aj na lov dvojnohej koristi, hlavne keby sa polozdivoceni ludia pustili do ich chovnej vysokej... Drahe zbrane s drahou optikou - v podstate spickove odstrelovacky, znalost terenu, skusenosti so strelbou na pohyblivy terc.... to sebelepsi sportovy strelec s SA vz.58 NEMA SANCU!

BOB chapem ako zlepsenie sance prezit prve 3 dni cohokolvek. Poskytne to vyhodu pred ostatnymi v total chaose. Toto je empiricky overeny mechanizmus po celom svete.
Ono sa to az tak rychlo neposerie..... v podstate sa to uz serie cca 4 roky.... a pise sem niekto z lesa???

Uplne najuzitocnejsie a najviac vyuzitelna (podla mna) je koncepcia vacsieho EDC (cca 3-4 vacsie sumky/versipack/messenger bag/ sling bag) + mensie mrtve schranky na navstevovanych miestach (v praci, u rodiny, mozno 1-3 niekde zakopane)
Moje EDC zacinalo ako mala KPZ v pixlicke od mentoliek (6x5x1,5 cm). Momentalne vlacim asi 2 kg vybavy a v aute je velka taska.
Doma je samozrejme dobre mat zasobu veci, ktora sa pri otrasoch civilizacie zidu, ale kopat si bunkre a kupovat tony konzerv, to ma neláka.
Hlavne treba mat vedomosti, optimalne aj skusenosti, vediet uvazovat v inych suvislostiach ako predtym.
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od martin.falck »

Ja by som k BoBu pridal nasledovne: Nemusi sluzit len pre pripad katastrofickeho scenara. Moze to byt kopka uzitocnych veci, ktore je dobre mat pri sebe alebo nosit v aute aj pre situacie ktore su sice menej obvykle, ale nemusi ist hned o PA. Nemusi isto zachranu zivota, moze ist o "prijemnejsie" prezitie nestandardnej situacie. Jednoduche prikaldy z dnesnej doby: vypadok elektriny, zapcha na dialnici, autonehoda.

A na tomto mieste by som pridal trochu kritiky do vlastnych radov: Je sice fajn mat so sebou cokolvek, ale viete to vsetci pouzivat? Jednoduchy priklad: naco je niekomu full ultra mega extra vybavena lekarnicka, ked neovlada zaklady prvej pomoci, hm?

To Kedr: Dobre polozene otazky...
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od cajgalamo »

urbanwarrior píše:Nejsem medik, tak snad se nemýlím, ale endiaron je střevní dezinfekce, uhlí je absorbant škodlivin. Z toho vyvozuji, že uhlí bude univerzálnější a domnívám se, účinnější. Ne-li, prosím o opravu někoho z lapidušstva.
Endiaron (po novom endiex) je, ako správne predpokladáš, na desinfekciu žalúdka/čriev (ničí baktérie, niektoré plesne a kvasinky).
Aktívne uhlie je adsorbentom všelijakých možných škodlivín (jedov, chemických prvkov).
Takže ideál je obidve, lebo každé slúži na niečo iné.
Napríklad pri spomínanej zhoršenej kvalite vody dostaneš sračky - ale z čoho ?
Môže to byť nejakou škodlivinou vo vode ale tak isto aj bakteriálnou infekciou.
Skúšiš uhlie, keď nezaberie, dáš endiaren alebo naopak.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 21:16

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od urbanwarrior »

Dík za upřesnění, doplním tedy ještě platíčko endiaronu, to už místo nezabere.
Odpovědět