Koncept "Bug Out Bag"

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od kregan »

Pamatuju pražský povodně v r. 2002, kdy minimálně v Karlíně a části Libně probíhala evakuace tak, že uprostřed noci tahali hasiči a policajti lidi skoro z postelí (buch, buch na dveře "vemte si něco na sebe a pojďte s náma), odváželi je do evakuačních center a v řádu dní až týdnů se domu nemohli vrátit. Kdo neotevřel, tomu ty dveře vyrazili.
Ti připravenější na tom byli o dost líp.
Čím víc víš, tím míň neseš.
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od donovanstangiano »

No, stáli jsme na Kampě a sledovali jak stoupá voda. Minimálně 6 hodin měl člověk na to, aby se připravil. Docela jim tenkrát vycházela i předpověď kulminační vlny. Myslím, že na sbalení nejdůležitějších věcí to stačí. Jen je třeba připustit si tu možnost.
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od kregan »

kregan píše: Ti připravenější na tom byli o dost líp.
Našli se tací co správně vyhodnotili situaci (a pár pamětníků, kteří už věděli jak to může dopadnout) a připravili se, ale bylo jich fakt minimum. Navíc o evakuaci Karlína a Libně se rozhodlo v noci. Lidi šli spát s tim, že už je to asi v pohodě nebo že se uvidí ráno.
Čím víc víš, tím míň neseš.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od tygrsdrakem »

Ale to je přesně to, o čem tu mluvím. Ta evakuace přece nepřišla zčistajasna, bez varování. Před tím muselo dlouhou dobu pršet, byly vyhlášeny SPA na horním toku Vltavy, docela přesně se vědělo kdy bude v Praze kulminovat. To už je dost informací na to, aby si člověk sbalil BOB do módu "utíkám před povodní" a pak si počkal, jestli ta evakuace bude nutná nebo ne. V lepším případě to zase vybalím, v horším seberu a jdu. Že lidi koukali na zprávy o povodni, ale jinak seděli doma a nesbalili si ani kartáček na zuby byla jejich blbost.

Je to jenom o tom sledovat dění kolem sebe a používat selskej rozum.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od donovanstangiano »

trošku OT, ale mě spíš překvapuje, že ty lidi chodí spát. Jeden nebo dva dny člověk vydrží s minimálním odpočinkem fungovat, takže moc nerozumím tomu, že někoho tahali z postele v pyžamu. Já bydlím celý život na kopci, ale mít za barákem potencionální hrozbu rozvodnění, tak se prostě při druhým stupni nevyspím. Minimálně bude celá rodina nebo sousedi hlídat. A to mám zkušenosti z povodní 97 z Moravy, 2002 z Prahy, a 2013 z Radbuzy jen odpozorované.
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od kregan »

Už sem takhle "spal" ve stanu obutej a komplet v nepromokavym, připravenej, že si v extrémnim případě solidně zaplavu. Ve vnitřních kapsách oděvu doklady, peníze, píšťalku, nůž, baterku a několik čokoládovejch tyčinek. BOB by mi buď uplaval, nebo táhnul ke dnu.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od DeadMan »

Takže při každé bouřce budu balit, protože může udeřit do domu a i když mám hromosvod, tak hrozí riziko vzniku požáru, fakt dobré 8-)

Sbalený a připravený batoh ničemu nevadí a je to to nejmenší co mohu udělat.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Fabulous »

Ono se také stane, že rozpadlík balení znalý prostě není doma. A chtít po ženě, aby po baráku sháněla výbavu do tří batohů? To je opravdu lepší mít připraveno. :)
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od tygrsdrakem »

Podívejte, chtěl jsem jen připomenout, že obsah BOBu je vždy kompromis mezi parametry (hmotnost a objem) x (užitná hodnota) x (zbytečná zátěž) x (čas ke sbalení). Pokud jde o vybavení pohybujeme se někde mezi maximalisty s třicetikilovým batohem plným zbytečností a módních výstřelků a minimalisty, kteří odchází z domu s nožem a sekerkou. Osobně se přikláním ke strategii minimalizovat zbytečnou zátěž, tj. mít vše modulově připraveno a v případě potřeby naházet do batohu to, co v dané situaci potřebuju. Pokud někomu vyhovuje univerzální výbava k přežití atomové války a odchod do dvou minut, já to nikomu nevyvracím – zaplatí ale cenu v podobě dvacetikilového batohu, ve kterém bude třeba polovina věcí v dané situaci úplně zbytečně. Osobně si myslím, že hodina na sbalení je rozumný a ve většině myslitelných scénářů naprosto dostačující čas, který se dá ještě výrazně zkrátit tím, že si člověk bude všímat svého okolí a pokud zaznamená nějaké signály naznačující možné riziko, operativně se tomu přizpůsobí.

Při bouřce rozhodně balit nebudu. Pravděpodobnost, že mi uhodí do baráku je velice nízká a pokud mi začne hořet barák, uteču z něj třeba v pyžamu, ubytuju se v nejbližším hotelu, nejdůležitější potřeby si koupím a od všeho si schovám účtenky pro pojišťovnu. Pokud jde o situaci, kdy nejsem doma, tam je asi otázka mého osobního BOBu zcela bezpředmětná. Co se týče rodinných příslušníků, ti by v prvé řadě měli mít své osobní vybavení a měli by být schopni se o sebe (adekvátně svému věku) postarat sami.

Ale jestli si myslíte, že se mejlím, jen do mě. A schválně mi sem dejte příklady scénářů, kdy nešťastně zhynu, protože nebudu mít svou hodinku na sbalení... Co ?
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od kregan »

Myslim, že v současný době neni problém mít připravený obě varianty tj. univerzální BOB i "moduly".
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od sigmark »

mám mobilboba i domoboba, ten je na skříni, podstatně větší, a v tom je náhradní oblečení a všechno, co bych mohl při náhlem odchodu potřebovat. nepotřebuju nic narychlo balit, jen do toho hodím z trezoru desky ve kterých jsou doklady
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Hohepa »

tygrsdrakem píše:Ale jestli si myslíte, že se mejlím, jen do mě. A schválně mi sem dejte příklady scénářů, kdy nešťastně zhynu, protože nebudu mít svou hodinku na sbalení... Co ?
...tady přece nejde o to, že nešťastně zhyneš. Jde o to zachovat si přiměřený komfort a usnadnit si život poté.
Na dovolenou přece také nejedeš jen s nožem a sekerou , že ?

scénář : Bydlím v paneláku, kde cca třetina bytů je pronajímána . Blbě jsem se nechal ukecat, že jsem v představenstvu SVJ. Jedna z majitelek, co pronajímá byt, si posteskla o nesolidnosti nájemců a že jeden si v kuchyni snad vařil perník či co, protože po něm zbyla ohořelá kuchyňská linka.

Tak si představ, že taková smažka "bydlí" dvě patra pod tebou a ten byt se ji fakt povede zapálit.
Můžeš zdrhnout jen v pyžamu , možná se šrajtoflí a kreditkou. Ale co dál ? V jednu v noci , v zimě -5°C ve sněhu ?
Co neshoří to bude spolehlivě vyplaveno hasiči. Byt totálně neobyvatelný

O.K. Zavoláš švagrovi, bráchovi , rodičům a někdo pro tebe přijede a veme si tě i s rodinou k sobě.
O.K. ale kromě pyžama nic nemáš a budeš si půjčovat aspoň tepláky, deky na spaní .....
a to tam nezůstaneš jen na den a manželka a děti budou ve stresu z nervama v kýblu
... a dál :? , no jen to běhání po úřadech , vybavování nových dokladů od bytu , od auta, rodný listy, oddací list, pasy, pojistné smlouvy....

ne ne děkuji , mě stačí ten stres, když rodina balí na dvoutýdenní dovolenou a stejně se na spoustu malých, ale důležitých drobností zapomene . Představa co by jsme pobrali během pěti minut :head
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od sigmark »

přesně, to je celý umýsl za bobem. sbalit si to důležité v klidu, systematicky a pořádně, než to házet narychlo do pytle s brečícími dětmi a ječící starou za hrbem (natož dost žhavou podlahou pod nohama a hasičem vytloukajícím okno :-D )
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od DeadMan »

Ještě k tomu blesku.

Tchýně bydlí v paneláků, který to schytal už dvakrát ;)

90% elektroniky v domě je v prdeli.
You cannot kill me as I am already dead!
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od tygrsdrakem »

OK, přesvědčili jste mě že je asi rozumné mít sbaleny aspoň nejnutnější věci. Takový univerzální BOB "pro všechny případy" + k tomu pár specializovaných modulů, které lze podle vývoje situace v případě dostatku času přidat, odebrat, zaměnit... :) Ale furt si myslím, že těch scénářů, kdy budou zčistajasna na odchod dvě minuty je fakt mizivé procento... v podstatě asi leda ten požár.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od sigmark »

požár, únik plynu, teroristický útok, poškození domu (to že zemětřesení u nás nejsou neznamená že být nemůžou, prarodiče vzpomínali na otřesy paneláku kdy přes město přešlo +- 3 Richtera).

Mám sbaleno v loďáku včetně malého báglu, ale je tam dost místa na ..moduly, pro nedostatek lepšího termínu, které bych tam stejně shrnul asi v rychlosti všechny, člověk nikdy neví co se může hodit.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od dracekvo »

U nás je asi nejběžnější evakuace při požáru vás, nebo sousedů.
Dále je to podle lokalit. Kdo bydlí blízko zimáku, tak tam se taky občas evakuovalo kvůli úniku chladiva.
Pak to jsou přítomnosti chemiček v okolí. Přítomnost kolejí, kde může dojít k havárii vlaku přepravujícím nějaké chemikálie. Pak třeba nahlášená bomba v blízkosti obydlí. Řeka/potok= možnost záplav.
Je na každém jak zhodnotí své okolí. U někoho (jako třeba u mě) hrozí snad jen ten požár nebo bomba. Nic víc mě nenapadá. Max. havárie kaminonu s nějakou chemií, ale tam si nejsem jistej, jeslti nejsou nějaké omezení průjezdy centry městeček a nevozí se to jen vlakama.
Každopádně se stačí podívat na zprávy, když je v zimě evakuovanej panelák kvůli požáru a venku stojí lidi v pižamech a pantoflích a klepou kosu při -5°C. Pak jsou rádi když jim hasiči alespoň půjčí deku.
štek
Příspěvky: 150
Registrován: 03.01.2016 1:04
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od štek »

sigmark píše:požár, únik plynu, teroristický útok, poškození domu (to že zemětřesení u nás nejsou neznamená že být nemůžou, prarodiče vzpomínali na otřesy paneláku kdy přes město přešlo +- 3 Richtera).
Víš co to je 3 stupně Richtera? To ti barák nezbourá.

Nosím denně 40 litrový batoh, kde mám kapsu ala EDC a doma ve skříni ve dvou bednách věci co by měly přijít do BoBu.
I když mi naběhnou domů policajti a vzbudí mě. Tak než se přítelkyně obleče, jsem schopnej do batohu naházet co bude zrovna potřeba a zmizet. Bydlím v přízemí v bytovce na kopci mimo záplavovou oblast a nejbližší fabrika je chemička cca 10 km. Neumím si představit situaci kdy bych neměl ty 2 minuty na zbalení.
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Apokalyptik »

Ono je úplne jedno, či si takú situáciu vieš alebo nevieš predstaviť.
Tá keď má nastať, tak si so svojimi dvoma minútami, ako sa povie ... v riti :rofl

Pozri si večer správy, takmer každý deň je tam nejaká taká situácia. Ľudia v pyžame pred domom pozerajú ako hasiči dokončujú to, čo začal oheň ... a pod.

Mať to zbalené do dvoch minút je super a gratulujem! :clap 99,9% ľudí sa k tomuto ani nepribližuje.
Tiež to svoje zatiaľ mám takto :sad , ale ideál je naozaj, mať to v kope v batohu na ktorý stačí 5 sekúnd.

V minulosti boli vojny a katastrofy častejšie, ľudia mali na svojom oblečení zlaté spony, pracky a podobne.... teda keď sa obliekli, mali svoj majetok na sebe a utekali z domu.
Ano, bolo to také stredoveké prepperstvo. Ale oni ho aj zažívali. My sa ním našťastie už len bavíme pri počítačoch.
štek
Příspěvky: 150
Registrován: 03.01.2016 1:04
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od štek »

Apokaliptik ano vídám pravidelně situace kde bych ty dvě minuty neměl. Ovšem většina jich se mě netýká. Jediné riziko je požár a i to je díky konstrukcí našeho domu minimální. Zeptej se hasiče na riziko uhoření či zadušení kouřem v přízemí betonového domu bez kotelny ve sklepě. Proto říkám že já konkrétně, a to jsem uvažoval o všech možných i nemožných situacich, budu mít snad kromě dopadu meteoritu na dům vždy čas nabalit z připravených věcí to potřebné pro současnou situaci a budovu opustit.

Bydlet v 5. Patře paneláku nebo například nad pneuservisem atd. Byla by situace jiná.
Přesto vymysli reálný případ kdy to nebude jak říkám. Rád se poučím. A třeba i to zavazadlo nachystám na okamžité použití.
Odpovědět