Koncept "Bug Out Bag"

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od proforma »

Steku, podcenovat riziko se nevyplaci :-) Tvuj pristup "mne se tohle stat nemuze" je... takovy pubertacky. Teenageri taky maji pocit nesmrtelnosti a ze zvladnou vsechno, co si zamanou :-) No, je to Tvuj postoj, klidne si jej mej, jenom bych asi dala na rady zkusenejsich tady...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
štek
Příspěvky: 150
Registrován: 03.01.2016 1:04
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od štek »

Co je puberťáckého na tom že nepovažuji nereálné scénáře za nebezpečné? Až na místo mého bydliště potáhne přes republiku invazní armáda (příklad), ano pak zavazadlo nachystám k okamžitému odchodu...ale to nebudu čekat na poslední chvíli s odchodem. Vidím vetší užitek v tom tomu opravdu tu chvíli věnovat a zabalit podle stávající situace. Prostě nevěřím na "vzbudím se a do 30 vteřin musím z domu" situace. Není mi 15 a přípravu nepodceňuji ale nevidím potřebu to hnát do extrémů. Pokud mě nebo kohokoliv tady napadne jeden scénář kdy by k tomu reálně dojít mohlo přizpůsobím se.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od dracekvo »

Už to tu bylo napsané ;)
V každém domě hrozí požár a pokud se člověk vzbudí a zjistí že mu hoří chalupa, tak první co bude, že vyhodí rodinu na mráz ven, zavolá hasiče a do jejich příjezdu se bude snažit hasit svépomocí. Tj, jaxi se těch 2 minut na balení zavazadla nedostává.
A oni tam budou čekat v pižamu a bačkorách. Kdyby bylo připraveno malé zavazadlo s pláštěnkou, dekou, teplákama a teplejma ponožkama, tak při tom vyhazování se cestou jen popadne a zbytek rodiny bude čekání trávit v relativním komfotru a nebudou tam klepak kosu.
U nás nic kromě pořáru nehrozí, takže jediné co mám připravené je právě igelitka, kde má každý připravené věci co jsem vyjmenoval. Žádné jídlo, pití, zaplovače ani nic podobného tam nemám. Na účel rychle uteč to stačí.
Možná bych tam mohl přihodit nějaké starší vyřazené boty, když tak nad tím přemýšlím.
štek
Příspěvky: 150
Registrován: 03.01.2016 1:04
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od štek »

Problém jsem způsobil já na začátku, mám asi trochu odlišnou představu co je pro mě BoB. Já to beru jako zavazadlo které si jsem schopný rychle připravit pro specifický problém když úmyslně opouštím na delší dobu dům.

Já používám štosovatelné přepravky s víkem cca 25 litrů každá. V jedné přepravce zabalené oblečení všeho druhu, V druhé vařič ešus, příbory, otvírák, nůž, konzervy a voda. Ve třetí tábornické vybavení.
(hořet mi barák pod prdelí, beru všechny tři bedny...cca15 kilo, přitelkyně doklady a můj EDC a mizíme z domu).

Zažil jsem 2x povodně, pokaždé když jsem byl mimo domov na cestách a zkysnul cca 48 hodin bez jídla a vody (jako dítě a dorostenec). Díky tomu je pro mě spíš podstatný dobře zásobený EDC.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od proforma »

štek píše:Ovšem většina jich se mě netýká. Jediné riziko je požár a i to je díky konstrukcí našeho domu minimální. Zeptej se hasiče na riziko uhoření či zadušení kouřem v přízemí betonového domu bez kotelny ve sklepě. Proto říkám že já konkrétně, a to jsem uvažoval o všech možných i nemožných situacich, budu mít snad kromě dopadu meteoritu na dům vždy čas nabalit z připravených věcí to potřebné pro současnou situaci a budovu opustit.
No, to je prave ten pristup, ktery ja mam za pubertacky, bez ohledu na skutecny vek: "Ja si myslim, ze mi nic zavazneho (krome jednoho) nehrozi..." Nebudu Te presvedcovat, neznam Tvoji situaci, ale ver, ze vzdycky hrozi vic rizik, nez si pripoustis. Kdysi jsem mj. tak trochu spolupracovala s hasici. Jednou mne vytahli v 5 rano a jeli jsme k pozaru bytu na sidlisti. Prijeli jsme, hasici uz dohasovali. Sla jsem s nimi do toho bytu. Jen cerne steny, misto oken diry, na podlaze 30-40 cm popela a uprostred mistnosti kovove torzo pohovky. Nic jineho. Vubec nic v 3pokojovem byte. Nevericne jsem se tehdy ptala, jak dlouho trva, nez byt vyhori do takovehleho stavu. Od okamziku prevrzeneho vanocniho stromecku, upadnute uterky na sporak, zkratu v televizoru... az do totalniho, ale opravdu totalniho vyhoreni, jako bylo tohle. Jejich odpoved byla: podle toho, jak je byt vybaven (koberce, zaclony, podhledy) = 10, max. 15 minut! (tech 15 minut je pro temer holobyt) Pricemz od okamziku prevrzeneho stromecku etc. do okamziku, nez to "blafne" a pozar se stane nezvladatelnym, je to 1,5-3 minuty. Pokud hasici jezdi k pozaru obytnych domu, nejezdi hasit to, co hori, ale alespon zachranit ty byty/domy okolo. Doba, nez upadnes do bezvedomi, kdyz se nadychas jedovateho koure, se pohybuje v desitkach sekund.

Opravdu si myslis, ze "budu mit vzdy cas nabalit..."?

A co treba takovy vybuch plynu? Nemusis mit Ty, staci, kdyz ho ma soused nebo nejakej blbec ve vedlejsim baraku, ze. Co zatopa? Jsi na kopci? Nedelej si plane nadeje - staci, aby zemedelci par let nad tebou seli kukurici a brajglem zavezli letite strouhy, a najednou mas vodu s bahnem v baraku pri kazdem vetsim desti, i kdyz Tvoji predci az do 10 kolena nic takoveho nezazili. (vlastni zkusenost - a nejsou to ty povodne, o kterych jsem psala jinde). Pravad, u zatopy nemusis prchat, ale pak je jen otazkou casu, kdy prijde takovy lijak, ze muset budes. Vis, kolik desitek km se muze rozsirit treba nejaka chemikalie z havarovaneho vlaku nebo cisterny? Vubec nehraje roli, ze ze strechy sveho domu nevidis ani silnici, ani zeleznici... Atd. atd.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Count »

Zrovna motám pásku na kartu a čtu si u toho tuhle diskusi. Ať už by se v okolí stalo cokoli, osobně si nedokážu představit, že balím rodinu k odchodu a do batohu dávám samé správné věci. A prověřené už vůbec ne. Tvorba zavazadla, ať už ho nazveme jakkoli, je příležitost si každou věc ohmatat, zapřemýšlet o jejím významu, několikrát otestovat a potom zařadit. Jistota že sáhnu a mám mi dává potřebný klid věnovat se dalším věcem.

Zavazadlo rovněž beru jako zdroj věcí pro Bug-in, které se před tím, než jsem o něm začal přemýšlet, doma vůbec nevyskytovaly. Občas sedneme s děckama a proberem věc po věci. Jsou zvědavé a baví je přemýšlet, co k čemu slouží. A mě uklidní, že nebudou jíst tablety k desinfekci vody, když je někde najdou. :-)
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od RobertK »

Na Vybaven vyšel překlad zajímavého článku jako BOB se používá v Americe
http://vybaven.cz/vse-co-se-neveslo-jin ... rnational/
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
štek
Příspěvky: 150
Registrován: 03.01.2016 1:04
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od štek »

A co treba takovy vybuch plynu? Nemusis mit Ty, staci, kdyz ho ma soused nebo nejakej blbec ve vedlejsim baraku, ze. Co zatopa? Jsi na kopci? Nedelej si plane nadeje - staci, aby zemedelci par let nad tebou seli kukurici a brajglem zavezli letite strouhy, a najednou mas vodu s bahnem v baraku pri kazdem vetsim desti, i kdyz Tvoji predci az do 10 kolena nic takoveho nezazili. (vlastni zkusenost - a nejsou to ty povodne, o kterych jsem psala jinde). Pravad, u zatopy nemusis prchat, ale pak je jen otazkou casu, kdy prijde takovy lijak, ze muset budes. Vis, kolik desitek km se muze rozsirit treba nejaka chemikalie z havarovaneho vlaku nebo cisterny? Vubec nehraje roli, ze ze strechy sveho domu nevidis ani silnici, ani zeleznici... Atd. atd.[/quote]

Jak říkáš neznáš moji situaci.
Bydlím v samostatně stojící bytovce bez plynové přípojky 25 metrů od nejbližšího domu který ji také nemá. Dům stojí na kopci, okolní pole jsou několik(2-3) metrů pod úrovní domu se spádem od nás. Nejbližší řeka je asi půl kilometru a asi 50 metrů pod urovní domu i v 97. se voda nedostala a úroveň nejnižších domů pod kopcem. Koleje jsou asi 6 km daleko. Chemička 10-11km.
Proto jsem psal že bydlet jinde měl bych mnohem vetší obavy.

Já se na rizika dívám realisticky. Navíc tolik času co tobě zabere vzít batoh trvá mě vzít ty tři bedny. jedinej rozdíl je v tom že ty to hodíš na záda a poklusem vyrazíš. Já to někde venku musím buď naložit do auta nebo protřídit a odnést jen to co potřebuju a vleze se to do batohu.

Naprosto vážně žadám pokud dokážeš vymyslet scénář kde k tomuto nebudu mít čas...reálný samozřejmě rád se poučím popř. přizpůsobím.

ps: pokud bude únik z chemičky ven nelezu.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od proforma »

Scenaru muze byt 100+1, kazdej z nich urcite dovedes sam sobe vyvratit, coz ovsem neznamena, ze jejich pravdepodobnost = 0. Delej, co uznas za vhodne.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Hohepa »

Přesně, stačí když sousedovi začne hořet sklepní kóje ve které má rezervní propan-butanovou flašku k vařiči.
Někdo holt vaří na plynu i když není přiveden.

Nebo mu nebude těsnit a druhej jouda tam vleze s cigárem u huby .....
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od proforma »

Nebo se do nektereho z bytu nastehuje vyrobce pervitinu nebo neci mlady budou zkouset vyrobu petard nebo prihuci tornado nebo...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Atraidis »

V takovýchto případech rychlé evakuace nepomůže jenom mít BOB ale i ho mít umístěný na únikové cestě. Nejlépe tak aby člověk při rychlém opouštění domova jen šáhl a měl ho. V tom případě by ale bylo lepší aby to nebyla 25 kg krosna s tou se běhá dost blbě.

Osobně se balím tak (ne jenom BOB) že mám základ zabalený pořád a přidávám jen doplňky. Doplňky mám zabalené v taškách nebo malých batůžcích a v případě potřeby seskládám velmi rychle požadované zavazadlo.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Serža »

do tohoto vlákna to patří asi nejvíc:
super článek o vybavení vojáka v boji, hmotnosti jednotlilvých věcí, kolik se toho dá unést, včetně množství munice a zdůvodnění proč:
http://www.onwar.eu/2011/08/06/vybaveni-vojaka-v-boji/
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od tygrsdrakem »

Možná jsem to přehlédl, ale myslím, že to tu nikde nepadlo: Nezbytnou součástí BOB je i osobní výstroj, tj. to, co máte na sobě. Rozumně zvolená výstroj může sloužit k nesení významné části proviantu, a tím trochu ulehčit BOBu. V mém případě zahrnuje obsah kapes kalhot a konga takové věci jako vodu, slivovici, mapu, monokulár, "survival kit" (pouzdro s pár praktickými drobnostmi), EDC pouzdro na opasku, nůž, zbraň, peněženku, mobil atp.

Problém je s časem. Samozřejmě je nesmysl kompletní výstroj nesenou na těle strkat do BOBu. Na druhou stranu mám prakticky ověřeno, že než to člověk na sebe všechno nasouká, trvá to minimálně 10 - 15 minut. Což je třeba v případě požáru konečná. Takže jsem logickou úvahou dospěl ke konceptu "pomocného pohotovostního zavazadla": Prostě nějaká veliká taška typu IKEA, do které se tohle všechno naskládá (včetně bot a konga) a tam to leží. V případě krizové situace kdy jde doslova o minuty prostě člověk jen vstane, hodí na záda BOB, do ruky tašku, do ní případně jedním pohybem shrne EDC propriety uložené běžně na někde na poličce (á la klíče, hodinky, peněženka, mobil...), a vyběhne z domu třeba v pyžamu.

Po opuštění bezprostředně ohroženého prostoru se pak může v klidu obléknout, dát všechno na své místo a tašku zanechat potřebným...

Zajímalo by mě, co o tom soudíte a jestli někdo nemá s podobným systémem praktické zkušenosti.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od K4cer »

V principu souhlasím, až na těch patnáct minut, tam je něgde chyba.
Na podobnej konecpt sem přišel kdysi, dyš sem zjistil přesně to samý - že nemá smysl cpát BugOut hadry do BugOut báglu jen na to, abych je při poplachu musel zase vybalit.

Já to mám tak že mám nějakej evakuačně voperativní bágl v mým pokoji kousek od postele, a na něm uloženy maskáče i se fším co si budu voblíkat, tedy trencle a fusekle logicky navrchu; vedle stojej i kanady. Pistole, baterka, doklady, klíče, minimax, a sekyra, leží taky vedle postele tam, kde normální lidi mívaj noční stolek.

V kapsách maskáčů sou nachystány všechny věci který tam maj bejt, tedy hlavně nůž a nůž, cigára/voheň, KPZ/IFAK, rukavice, šátek, brejle, lžička, nějaký peníze, a tak. Za běžnejch vokolností nemám naplněnou feldflašku (ale mám balenou vodu v báglu) a nemám tam chleba; za výjimečnýho stavu mám vodu i v polní flašce a na noc strčím do báglu igelitku z chlebe z kuchyně, aby byl poruce.
V případě průseru vstanu a voblíkám věci v pořadí jak sou uloženy, pak beru bágl a mizím - při vopčasným nácviku se mi to dařilo zhruba kolem pěti minut. Pokud by šlo voprafdu vo život (ale to nejde nikdy, já sem klidnej jak želva) tak jde bágl vyhodit z vokna i s většinou voblečení a slanit za ním.

Ty k tomu navrhuješ dát to voblečení do nějaký tašky, no nevím. Na jedný straně jasně, výhoda přenosnosti, na druhý straně spíš počítám že těch pět minut mít budu, a vyndávat to z tašky bude jen zdržovat. Možná nějaká igelitka, která de f nouzi roztrhnout..
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od tygrsdrakem »

Možná těch pět minut mít nebudeš...
http://www.rozhlas.cz/dvojka/radiozprav ... u--1681170
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od Hohepa »

a co kompromis ? Vedle Boba tašku s rezervním oblečením ?
V časové krizi popadneš obé, když se stihneš voblíknout , tak jen Boba.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od K4cer »

Možná mě zítra f peci spálej, a moje ideály proměněj f prach
a z toho popela na kterej psi kálej, nigdo uš víckrát nebude mít strach


Jako jo, má to evidentní výhody, to nerozporuju. To že to tak nemám já neznamená že je to špatně, mě to jen přijde zbytný. Pokud by bylo moc zle, tak tu kupku i s kanadama prostě vyhodím voknem, nebo smotám do deky/prostěradla. A když ani tak ne, tak umřít stejně musíme a já na tom životě už tak nelpím. Snažím se přemejšlet a bejt (v rámci možností) připravenej na špatný situace, ale nemám potřebu mít to všechno neprůstřelný až doaleluja.

---

Jinak jen tak mimochodem, pomalu ale znatelně se přibližujeme typickejmu americkýmu prepperovi (fuj, nesnáším ten výraz) kterej přebytkem materiálního vybavení nahrazuje nedostatek soudnosti. Řeší se tady (teď myslím všeobecně) spousta nepodstatnejch detailů, řeší se tady kolik uhlíku je f jakým noži, nebo třeba gde mít BugOut hadry - a přitom na tom vůbec nezáleží - jo, můžem si pokecat, napsat já to mám takle, nebo nemám, ale stejně je to fuk.
Tygře, času je vždy vo deset procent míň neš potřebuješ, stejně jako bágl je vždy menší než vobjem toho co do něj chceš nacpat. To jestli přežiješ záleží z 95% na tom, že budeš mít štěstí a raketa dopadne k sousedům a né k tobě; ze 4% na tom jesli si umíš poradit s tím co máš, a z 0,0045% pak na tom, jesli máš pistoli v lugru nebo v makarovu.
Cílem příprav je akorát dát tomu štěstí šanci.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od K4cer »

Jo, a ještě k tomu času.

Spím, probudí mě rána jak z kotelny a padající sklo, ale jinak jsem živej a funkční.
Vyhodnotím situaci podle toho co vidím, taky to moch bejt jen ruční granát pod někoho autem; pokud dojdu k názoru že je oprafdu zle:
Šáhnu po tmě po kupce s voblečením a voblíkám, trencle fusekle tílko, v zimě spodky a nátělník, další fusekle, kalhoty s opaskem, košile, zapnout kalhoty, blůza, kanady, v zimě ještě teplej kabát, podle situace helma s brýlemi. Do pouzdra na vopasku nacpu pistoli, do boční kapsy minimax, baterku mám na vopasku, doklady do blůzy, klíče do kapsy. Podle vyhodnocení situace beru buď bágl na záda a případně přes něj gasmasku (v něčem jako malá polní), nebo místo báglu taktickou vestu (pokud neevakuuju a zahajuju obranu). Do ruky velkou sekyru a mizím..

Nepravidelně prováděnej nácvik mi trvá něco přes pět minut od zahájení voblíkání po nástup před bytem, vyhodnocování situace nepočítám.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Koncept "Bug Out Bag"

Příspěvek od tygrsdrakem »

To je samozřejmě velmi slušný a chvályhodný výkon. Me těch 15 minut většinou udělá změna konfigurace. Standardně mam zabalený BOB obecně rozpadlicky, nicmene v drtivé většině reálnych použití některé moduly vyndavam a doplňuju speleo modul. Další ztráta času je spacák, kvalitní perak fakt nechci mít dlouhodobě namačkány v batohu.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Odpovědět