Výběr batohu

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Odpovědět
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Kocour »

Hohepa píše:No já si stěžovat můžu, ale u Gemmy nemám na co
Tak to já zase mám. Používám 75ku s postranními přídavnými kapsami. Po pravdě řečeno, je pro moje potřeby stejně dost malá.
- Hned brzy po uvedení do provozu se postupně vypáral jeden ze dvou švů, které uchycují držadlo k nasazování na záda. Sám jsem si dřív některé batohy šil a vždycky jsem takováto místa na křížení popruhů důkladně prošil "psaníčkem". Tady je držadlo přišité jenom jedním švem, lemujícím horní okraj zpevňujícího popruhu. Samotný popruh držadla nezasahuje příliš pod zpevňující popruh. Navíc nejzatíženější částí je v takovém případě vždy roh, který musí být pečlivě prošitý, což tady jaksi ani nešlo. Prekérní je, že právě za tohle držadlo sa batoh věší při spouštění a kdybych se na něj spoléhal, mohl po rozpárání mizet někam do hlubiny... Všechny součásti batohu by ideálně měly udržet váhu člověka (pro případ, že se někde zachytí).
- Oproti dřívějším Gemmám, které měly bederák a ramenní popruhy podšité čímsi jako Unikou, nové provedení používá takovou tu síťovinu. Přiznám se, že jsem na to skočil, že je to vylepšení, ovšem velice rychle došlo k vystřízlivění - do síťoviny se strašně chytá jehličí! Mám pocit, že soudobí výrobci batohů už je sami reálně vůbec nepožívají.
- Nechápu, proč plochou kapsu na straně od zad neudělali na velikost A4. Takhle se tam přesně nevejde. A4 je nejběžnější formát dokumentace, jak vyleze z tiskárny a taky nejběžnější formát průhledných "euroobalů".
- Široká přezka bederáku musí být umístěná po straně, takže se dost blbě zapíná, hlavně, když je člověk víc nabalený a neohebný. Původní přezka vepředu, ke které z obou stran vedl užší popruh ve tvaru "V" byla na manipulaci pohodlnější. Tím, že se přezka posunula zcela doleva, je pravý popruh značně delší a v nezapnutém stavu pořád někde courá.
- Přezka prsního popruhu přestala velmi brzy fungovat. To jenom k argumentaci Gemmy že používají "kvalitní přezky italské výroby".
- přídavné postranní kapsy používají ke svému zavěšení takový prapodivný umělohmotný zacvakávací systém. Dovedu si snadno představit daleko inteligentnější řešení založené na textilních poutkách a suchém zipu. Taky zapínání na zip bez možnosti regulace objemu není nejšikovnější. Optimální by bylo zaškrcování na tanku a přes něj poklop jako má na kapsách například Alice.
- Batoh nemá rovné dno (to je ovšem slabina téměř všech střihů), takže se na volném prostranství prakticky nedá postavit.

Osud spousty dobrých řešení je, že jsou následně do nekonečna "vylepšována" :?

Jsem v tomhle smyslu patriot taky, byť zřejmě ještě trochu jinak, protože v kategorii turistů, do které se počítám, je Gemma něco jako poznávací znamení. Ale nevím, jak dlouho budu tohle snášet.
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Apokalyptik »

Butch
Příspěvky: 780
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Butch »

Mě Deuter teda hrozně nesedí, kvůli tomu bederními pásu, když s ním jdu delší dobu, tak mám z něj pak modřiny na bedrech. :-x ještě za tu cenu. :!:
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr batohu

Příspěvek od DeadMan »

Takové menší porovnání batohů Pinguin Explorer (já/kalhoty 60l a brácha/kraťasy 75l).

Z pořízených fotek to není až tak markantní, jako tomu bylo v reálu, kdy rozdíl byl znát na první pohled (15l rozdíl je už opravdu viditelný).
Přílohy
IMG_20160827_110604_1.jpg
IMG_20160827_110610_1.jpg
IMG_20160827_110618_1.jpg
IMG_20160827_110659_1.jpg
IMG_20160827_110712_1.jpg
IMG_20160827_110725_1.jpg
IMG_20160827_131709_1.jpg
IMG_20160827_131810_1.jpg
IMG_20160828_122841_1.jpg
IMG_20160828_122849_1.jpg
IMG_20160828_122858_1.jpg
IMG_20160828_122921_1.jpg
IMG_20160828_122930_1.jpg
IMG_20160828_122939_1.jpg
IMG_20160828_123255_1.jpg
IMG_20160828_123311_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4510
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Serža »

no, díky tomuhle fóru mám na denní nošení Wisport Sparrow 30l a po cca dvou měsících ho musím jen pochválit...
záda super, matroš vypadá že něco přežije...k dokonalosti chyběla přední kapsa, kterou jsem přidělal přes MOLLE. aktuálně 2 notebooky, dokladovka, věci na běžecký trénink = vše se v poho vejde (bez bot, s botama jen jeden notebook)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Stenny »

Po Štaflíkově recenzi jsem si taky pořídil Wisport Reindeer 75L, protáhl jsem ho několika výšlapy a zjistil následující:

Klady:
- Velice dobře mi sedí na zádech a rozkládá váhu. Jednoduše vzato - se spoustou batohů dokážu jít, dokud mě nezačnou bolet ramena tak, že batoh musí dolů. S Reindeerem dokážu jít, dokud mě nohy nesou. Dobře zakřivené popruhy, pohodlný bederák, záda celkem větrají, celkově pohodlí super. Navíc se výška zádového systému, délka popruhů i přítah u ramen dá regulovat za chůze bez sundání batohu.
- Variabilní velikost. Batoh má stahovací popruhy svisle i vodorovně, takže se dá pohodlně využít prostor odhadem od 50 do 80 litrů. Když je věcí málo, dá se postahovat a věci uvnitř neplavou, když je jich hodně, dá se zvednout víko, které je posuvné, a využít připínací popruhy všude po batohu.
- Batoh je opravdu nastavitelný i na obrovskou postavu. Máte dva metry, 130 kilo, na sobě dvě péřovky a plate carrier? Nevadí, stejně bude mít Reindeer dost dlouhé nosné popruhy, bederák i hrudní popruh. Rezerva na všech popruzích je opravdu štědrá a většina popruhů má gumičku, klip nebo něco podobného, aby nevlály.
- Velké boční kapsy. Nemám rád boční kapsy, do kterých se nevejde ani PET lahev; do bočních kapes Reindeeru se vejdou dvě 1,5l PETky do každé. Takže mít na jedné straně pití a na druhé malý stan nebo velkou celtu není žádný problém. Navíc jsou boční kapsy doplněné stahovacími popruhy, které jsou dost dlouhé, aby se přes plnou kapsu dala ještě přitáhnout třeba karimatka. Kapsy jsou navíc odepínací a mezi ně a tělo batohu se dá zastrčit třeba mačeta v pouzdře.
- Velké kapsy ve víku. Jedna zvnějšku, jedna zevnitř - ta vnitřní je dost velká, aby se tam odhadem vešly dvě litrovky mléka. Drobnosti, které běžně potřebujete, se tam vejdou s přehledem.
- Poměr cena/výkon. Plně nastavitelný velký batoh s Cordury se zátěrem za zhruba 3000.

Zápory:
- Vrže. Strašně. Tření popruhů o duralové lamely zádového systému způsobuje, že jste na dálku slyšet, ale vy sami neslyšíte žádné okolní tišší zvuky. Když jsem lamely pořádně namazal kusem vosku z měkké svíčky, tak to naštěstí přestalo; uvidíme, jestli se to nevrátí. Asi bude potřeba mazání občas obnovit, ale s tím nemám problém.
- Zpracování na místech, která nejsou vidět (třeba normálně skrytá prostřední část bederáku) je na pohled odfláknuté, švy křivé a podobně. Ale funkční vliv to asi nemá, zátěžové švy jsou dělané čistě a dokud batoh nezačnete "rozebírat", tak si toho nevšimnete.
- Držadlo (zvedací popruh) je přišité jedním řádkem stehů a nosné popruhy mi připadají jako šité ze dvou kusů - uvidíme, jestli vydrží dlouhodobou zátěž. Mně asi jo, žádné Himaláje nelezu, ale je to věc ke zvážení. Na druhé straně jsem nikde nečetl, že by někomu na Reindeeru něco povolilo a jiná místa jsou dělané opravdu bytelně, tak budu věřit.
- Boční kapsy drží na čtveřici malých plastových spon, které na mě nepůsobí moc důvěryhodně. Je to zhruba ekvivalent "Siamese slik clip", které dělá Condor. Ano, kapsy jsou jištěné ještě stahovacími popruhy, ale stejně se obávám, že se některý z těch klipů dříve nebo později ulomí a náhrada se bude špatně shánět. Když kapsy sundáte, najdete pod nimi dva proužky pseudoMOLLE, daleko od sebe a s roztečemi švů, které neodpovídají MOLLE vazbě. Jinou sumku na to budete připínat špatně (oproti tomu na čelní straně batohu je kus normální MOLLE vazby). S tím jsem počítal, na MOLLE orgie je model Raccoon, ale proč rozteč švů neodpovídá MOLLE standardu, to mi hlava nebere - stejně se na to dodané boční kapsy nepřipínají, mají vlastní úchyt zvlášť, takže tím to být nemůže. V důsledku je to tudíž "dodané boční kapsy nebo nic".
- Pod velkými bočními kapsami (u dna batohu) jsou malé kapsy stahované gumou, podobné kapsám na lahve na jiných batozích. Když je ovšem batoh naplněný, do těchto kapes se vejde tak možná složený papír nebo müsli tyčinka - kapsy jsou ploché, takže je naplněný batoh slisuje, navíc se do nich velmi špatně dostává kvůli odepínacím kapsám, které se na ně tlačí shora. Použitelné jsou tyhle kapsy vlastně jen když jsou velké kapsy odepnuté a batoh ne moc naplněný. Jediná výhoda pro mě je, že se do nich dá zastrčit spodek čehokoliv, co máte shora vložené mezi odepínací kapsu a tělo batohu (mačeta, sekera...).
- V jedné recenzi jsem zaslechl "na tomhle batohu se potkaly všechny popruhy světa" a je to pravda. Rezerva všech popruhů je taková, že je ta změť volných konců občas (hlavně ve tmě) nepřehledná. Odhaduju, že z batohu by se dalo uřezat kolem 3m různých kusů popruhu, aniž by to jakkoli ovlivnilo funkčnost. Na druhé straně už jsem měl batoh, kde byly stahovací popruhy krátké, a dám přednost příliš dlouhým. Dám tomu rok vandrů a pak to pozkracuju; zatím to řeším přidáním gumiček tam, kde nebyly.

Závěrem - pokud se nenapravitelně nevrátí vrzání nebo se něco neutrhne, rozhodně bych si ten batoh koupil znova. Je brzo soudit odolnost, ale má za sebou tak 300 km s více než dvaceti kily uvnitř a pořád vypadá jako nový.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od RedneckBear »

Sorry za OT, ale nekde jaem tu kdysi v ramci diskuze o batozich a camelbacich zahlidnul uzaver na 1l naglene s "vickem" a la petflaska ... Vite nekdo co to bylo pls???
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od zdoch »

Asi myslíš tohle?
https://www.armed.cz/vicko-k-lahvi-nalg ... p/d-96464/
prodává to většina army shopů kolem 150-200,- případně se pro ty se širokým hrdlem dá dovnitř sehnat i sipper (70,-), aby se líp pilo.
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od RedneckBear »

To je presne ono, diky moc! :)
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr batohu

Příspěvek od štaflík »

Heh Stenny, podařené a souhlas. Mě nevrže tak strašně, ale tichý určitě není. A vrže (víc či míň) všem. Beru to jako daň za skvělý nosný systém. Ale ten tvůj patch s voskem nainstaluji. I když neplaším tetřevy hlušce na kilometry, to povrzávní je po pár hodinách otravné. Prohledal jsem šití i na skrytých místech a u mě dobré.
S dlouhými popruhy to mám jako ty. Rozhodl jsme se, že to s nimi chvíli vydržím, abych si pro sebe rozhodl, které můžu potřebovat a které ne a pak je zkrátím. A boční dolní kapsičky taky beru jen jako pojistku proti padání holí, sekery...
Ty sponky na kapsičku se mi taky nelíbí, ale co jsem četl, tak nikomu se ještě nerozbily a drží to stejně na popruzích. Podle mě by tam ani být nemusely. Myslím, že za ty peníze nemá moc konkurenci v kvalitě a "fičurkách" a už vůbec ne komfortu pro pupíky s blbýmy zády.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od K4cer »

Jen drobná technická: někde výše byl zmíněn suchý zip jako lepší řešení. Já sem právě všechny suchý zipy (až na výjimky který se jednou nastavěj a sou tak doživotně) s velkým proklínáním výrobce vypáral, a to jak na maskáčích, vestě, i na všech báglech. Nevím jak si výrobce přectavuje, že to půjde votvírat potichu (asi nijak), ale dělá to hroznej rámus a navíc je to tak typickej zvuk, že jej prostě nejde přeslechnout nebo zaměnit.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Apokalyptik »

Po asi 2 týždňoch intenzívneho hľadania batohu +- 50 litrov som natrafil na Kelty Redwing 50.

Jej druhá generácia sa mi zdá úžasná a zhodli sme sa na tom aj s jedným miestnym užívateľom, ktorý o batohoch vie pomerne dosť.

Bohužiaľ, Američania nemajú "za morom" obchodnú sieť a tých pár kusom sú len individuálne dovozy. Osobne poznám iba jedného človeka, čo mal Kelty, ale tá bola s vonkajším rámom.

Má niekto praktické skúsenosti s touto značkou?
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od RedneckBear »

Vite pls nekdo, kde bych si moh v Praglu prohlednout 5.11 Rush12 a Rush24? Pokud vubec nekde? :)
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od the.marek »

Na Holešovicích je přímo 5.11 shop.
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od RedneckBear »

Dekuju! :)
Jsem slepej jak cyp! :o
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Co jsem si tak vsiml, je tu dost majitelu Tactival pro 20ky. Jak se bagl drzi po par letech pouzivani? Matros by mel byt origos Cordura takze tam bych obavy nemel, ale co zipy a prezky? Ty jsou "no name". Prave schanim nejaky assaul, ktery by me pokud mozno nezrujnoval
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr batohu

Příspěvek od štaflík »

Drří na jdna hvězda. Nošen denně, přetěžován, nešetřen. Když ho vyperu a budu ti tvrdit, že je nový, uvěříš. Třetí rok.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od RedneckBear »

Skoda, ze TacticalPro nedela 30 rozvrzenim stejnou jako 20 (jen vetsi) - ty vnitrni MOLLE se mi fakt libi, ale 20 je pro mne malo. Nakonec jsem si asi vybral Wisport Sparrow 30 ...
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Výběr batohu

Příspěvek od štaflík »

Tak to je totéž :-)
Wisport = TacticalPro. Ale to už tady asi zaznělo Xkrát.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od RedneckBear »

Zaznelo. :) Nejde mi ale o to, ze Tacticalu vyrabi Wisport. Ty vysledne produkty (napr. Sparrow 20, Tacticalpro 20 nebo Sparrow 30, Tacticalpro 30) se lisi dost vyrazne na to, aby mi nebylo jedno, ktery si vyberu. A i kdyz se ty dvacitky lisi spis v detailech (MOLLE uvnitr, admin panel), tak ty tricitky jsou uplne jine.
The Emperor protects ...
Odpovědět