Výběr batohu

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Odpovědět
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

náhrada za Gemmu

Příspěvek od Woody Crafty »

S gemmou soudruzi z ČSSR rozhodně neudělali chybu. Vsadil bych se že batoh Gemma je produktem nějakého výzkumáku. Protože co do ergonomie a konstrukce je to na 80.-90. roky top.
Pořád mi připadá že ty cizácké kapitalistické produkty jsou jen válec, v lepším případě zpláclý válec. Zatímco Gemma se k zádům doslova přilepila (i přes to že mi na ni nějaý hňup sedl a natrvalo poupravil ty hliníkové X profily co na tohle nebyly stavěné, na rozdíl od krosny s alu trubkama)

Navíc požaduju plnohodnotný bederák a ne nějaké dvě ouška na boku a vepředu tlačící popruh a sponu. Jsem zvyklý v létě chodit bez trika.

Když je vám 30 a musíte pochodovat s 20 kily náročným terénem s neergonomickým batohem co nesedí, tak to neřešíte. Stejně jako ve 20ti byla alumatka pohoda, dnes bez nafukovačky ani ránu.
Jenže když je vám třeba 50, jste vyčerpaný, hladový, zraněný, nemocný, nebo kombinace tohoto, tak se každý diskomfort, nedotaženost ergonomie, a každé kilo navíc, zatraceně projeví.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Serža »

pro každého, kdo musel absolvovat alespoň pár dní venku s velkou polní vz.85 je COKOLIV naprosto super :-D
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Starken »

Gemmu jsem kupoval +- v roce 1999, možná už tu po modernizaci k horšímu, kamarád si tehdy koupil Corazon (z HK) a co jsem mu fakt záviděl, byly ramenní popruhy - daleko pohodlnější, přitom slabší.

A tornu vz.85 mi nehaňte!!! Zrovna o víkendu jsem synovi jednu zprovoznil. Základ rozhodně není špatný, bohužel snahou ušetřit a armádním konzervatismem je z toho v originálu nenositelná věc. Hlavní průser byl (je) použití těch kšand jako ramenních popruhů, zkuste místo nich třeba z ALICE (osobně si šiju vlastní z 4,5cm popruhu + BW podložky pod treky) a pokud jste výškově průměrný, tak vám bude na zádech pěkně sedět, k zádům dávám BW karimatku složenou na dlouho. Samozřejme není na 20km za den celý týden, ale doporučuji třeba na vodu (pro to jsem ji taky synovi dával), co do ní dáte + co máte na sobě a hlavně i samotnou tornu krásně složíte do 50l barelu. Vždycky jenom kroutím hlavou, když někdo jede na vodu s batohem s konstrukcí a batoh strčí do pytle na dno lodě a na konci ho má pěkně nacucaný.
Naposledy upravil(a) Starken dne 05.05.2020 17:11, celkem upraveno 1 x.
tty123
Příspěvky: 54
Registrován: 11.01.2015 14:48
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od tty123 »

Máte někdo zkušenosti s batohy Pinguin?
Hledám nějaký batoh cca 50/60 l na vícedení výlety. Uvažoval jsem nad Osprey Exos II 48 nebo 58 ale zaujal mě Pinguin Walker 50. Hmotnost a množství vychytávek mi přijde podobná jako u Ospreye a je levněšjí. Dá se Pinguin používat, nebo je to činský šunt co se za dva roky rozpadne? Případně jestli máte jiné tipy na turistický batoh v podobných parametrů tak taky ocením.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Výběr batohu

Příspěvek od vratnikp »

Ahoj, já jsem nanejvýš spokojenej s Karrimor SF Sabre 45L. Je lehkej (1,5kg pokud si vzpomínám) ale design je něco mezi oldschool military a bushcraft. Ale skvěle se mi nosí a zatím ho považuju za nezničitelný. Lze ho kapsama rozšířit na 65L a naopak kapsy samotné lze spojit do 20L batůzku, nebo batoh samotný sepnout zipy na takovou 10L nudli.
Přílohy
41FCvfy5EOL._SR600,315_SCLZZZZZZZ_.jpg
41FCvfy5EOL._SR600,315_SCLZZZZZZZ_.jpg (12.13 KiB) Zobrazeno 16528 x
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Reccol »

tty123 píše: 05.05.2020 17:10 Máte někdo zkušenosti s batohy Pinguin?
Hledám nějaký batoh cca 50/60 l na vícedení výlety. Uvažoval jsem nad Osprey Exos II 48 nebo 58 ale zaujal mě Pinguin Walker 50. Hmotnost a množství vychytávek mi přijde podobná jako u Ospreye a je levněšjí. Dá se Pinguin používat, nebo je to činský šunt co se za dva roky rozpadne? Případně jestli máte jiné tipy na turistický batoh v podobných parametrů tak taky ocením.
Jakou zátěž v tom chceš tahat? V jakým terénu? Do jakých podmínek? Atd.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr batohu

Příspěvek od DeadMan »

Od Pinguina mám pár let Explorer 60 a zatím drží.
You cannot kill me as I am already dead!
tty123
Příspěvky: 54
Registrován: 11.01.2015 14:48
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od tty123 »

@Recoll: Celkovou zátež bych řekl běžně tak 15kg max 20. Nemám to teď přesně zvážené a navíc chci svoji výbavu pokud jde o hmotnost trochu optimalizovat, tedy ani jako batoh nechci nějaké 2.5kg monstrum ale ať to má trochu funkční zádový systém a bederní pás. Chtěl bych to na max. týdenní pochody po ČR (lesy, pole, vesnice), žádné vysoké hory zatím neplánuju. Vzhled je mi celkem jedno. Měřím 173 cm, ale před nákupem si batoh určitě zajdu někam vyzkoušet.
Do teď jsem měl nějaký noname, asi 70l, což bylo až moc, ale už dosloužil (hlavně zipy) a nebyl nijak extra pohodlný ani praktický. Chci si teď konečně pořídit něco pořádného co se mi bude dobře nosit a po pár letech se to nerozpadne. Líbí se mi třeba Osprey Exos II, ale zase rád ušetřím a investuju to do dalšího vybavení, víc jak 4000 za něj určitě dát nechci.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Reccol »

tty123: Exos je docela fajn, ale v poslední generaci zmizely kapsy na bederáku, což by mi chybělo. Ale hlavně je to řekněme střední UL batoh, tzn už těch 15kg by bylo lehce na hraně, 20kg pak dost nekomfortních. Z běžně dostupných značek bych se podíval na Osprey a Gregory (dle tvého infa primárně na modely Kestrel a Paragon). Oboje jsou léty prověřené typy, ale zároveň neváží tunu, rozumně se nosí, dají se sehnat za dobré peníze a i stylem/výbavou jsou v dobrém slova smyslu neutrální. Nebral bych určitě větší jak ty 58l, zvlášť, jestli chceš tu výbavu optimalizovat (což asi neuškodí, pokud na týden taháš 20 kilo ;) ).
Oboje jsem doma dřív měl, Kestrel i ve více generacích, než jsem přešel na něco lehčího.
Nech si ty batohy někde v obchodě naložit, správně si to nastav (a vyber správnou velikost zad/bederáku) a chvíli s tím běhej. Nebo jednodušeji, objednej si oba domu, zkus to se svojí výbavou a nevyhovující vrať :)
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Piston »

Známý si koupil tři dny před odjezdem na Atlas batoh od Pinguina, cca 70 litrů, nevyzkoušel ho, naložil mu tak, jak byl zvyklý ze své staré Gemmy, a pak se divil, že batoh se začal během týdne trhat kolem zipů, a začaly povolovat švy. Osobně bych na velkém batohu nešetřil, ten objem láká k naplnění… a Pinguin bych si po této referenci nekoupil ani náhodou.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Bill Masen »

tty123 píše: 05.05.2020 21:16... 15kg max 20...týdenní pochody po ČR (lesy, pole, vesnice), žádné vysoké hory zatím neplánuju...
Optimalizace je víc než na místě. Na tejden v českých lesích ti musí stačit třiceti litrovej batoh.
poloventilator
Příspěvky: 143
Registrován: 01.05.2020 14:25

Re: Výběr batohu

Příspěvek od poloventilator »

30 l na tejden ? To ale neni rozpadlicke mysleni :) To uvazujes s tim ze si jdes koupit jidlo a tak. Ale jak velky batoh na tyden kdyby si mel odkazan ten tyden zcela na sebe ?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Maximus »

Do teď jsem tahal na týdenní a delší treky 75 l Gemmu, co mi dobře sloužila snad dvě dekády. Nicméně s přibývajícími zkušenostmi, modernějším (lehčím) vybavením a sílícími dětmi zjišťuji, že mi bude stačit možná i 50 - 55 l :devil.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Reccol »

Poloventilator: Spousta lidí to v jednoduchých podmínkách (ČR) zvládne. Já teda ne, nemám ještě tak vychytaný vybavení, ale těch 40-45l je v pohodě. Je to fakt o správným gearu. A jídlo má cca půl kila na den, když se člověk snaží nad tím přemýšlet (na což já jsem pohodlnej a tahám jídla váhově víc, než bych musel, cca 700-800g/den).
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Woody Crafty »

Fakt je že hodně záleží na vychytanosti vybavení. Třeba místo 3/4kg riflí sebou vzít nějaké lehčené umělé kapsáče s odepínacími nohavicemi nebo šusťákovky, stejně jako raději lehký fleece než nějakou těžkou maskáčovou bundu.
To je ovšem turistika, jenže opravdové odolné rozpadlické vybavení co vydrží, rozhodně nebývá lehké.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr batohu

Příspěvek od DeadMan »

Piston píše: 06.05.2020 14:25 Známý si koupil tři dny před odjezdem na Atlas batoh od Pinguina, cca 70 litrů, nevyzkoušel ho, naložil mu tak, jak byl zvyklý ze své staré Gemmy, a pak se divil, že batoh se začal během týdne trhat kolem zipů, a začaly povolovat švy. Osobně bych na velkém batohu nešetřil, ten objem láká k naplnění… a Pinguin bych si po této referenci nekoupil ani náhodou.
Čoveče nevím, jak to ten tvůj známý narval, ale toho Explorera má i brácha (on v 75l) a chodíme s tím ven už pár let. Naskládáme to tak, jak se má (nebudu přece rvát do 60l batohu 100l vybavení) a nemáme s tím jediný problém. Materiál moderní, záda excelentní, váha rozumná a poměr cena výkon 👍

Tady taky názor https://m.youtube.com/watch?v=PSIP6zWcyQ0
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Piston »

To máš pravdu, cenu má Pinguin dobrou. Mám podezření že kamarád, ač zkušený turista, na stará kolena podlehl klamu, že potřebuje na cestách spoustu „nezbytných“ věcí. Ale více než 20 kilo ten batoh neměl, vím to protože jsem mu to pomáhal vážit před odletem :-)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr batohu

Příspěvek od DeadMan »

Do 20 kg to musí zvládnout, taky tak nosíme, i když se snažím balit tak do 15 kg, přece jen se s tím pak líp chodí ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Výběr batohu

Příspěvek od Bill Masen »

poloventilator píše: 06.05.2020 16:54...30 l na tejden ? To ale neni rozpadlicke mysleni...
Woody Crafty píše: 06.05.2020 23:39...záleží na vychytanosti vybavení. Třeba místo 3/4kg riflí sebou vzít nějaké lehčené umělé kapsáče s odepínacími nohavicemi...To je ovšem turistika...
Tak o turistice se teď bavíme a trochu toho rozpadlického myšlení v tom je taky. Kalhoty nosím rychleschnoucí odepínačky. Když je teplo, udělám z nich kraťasy, když je zima, připnu nohavice, když je větší zima, navlíknu pod ně pižamo kalhoty, ve kterých jinak spím, aby mi mastnota z potu nešla do peří spacáku. A kdybych si sednul do kravince, (což se kámošovy stalo), můžu v těch pižamo kalhotách klidně do vesnice, aniž bych způsobil větší rozruch. Takhle to je i s dalším vybavením. Jídlo na týden, po Čechách je velký umění vyhnout se civilizaci. Ve Skotsku a na Ukrajině tak na tři dny max.
poloventilator
Příspěvky: 143
Registrován: 01.05.2020 14:25

Re: Výběr batohu

Příspěvek od poloventilator »

Reccol píše: 06.05.2020 19:21 A jídlo má cca půl kila na den, když se člověk snaží nad tím přemýšlet (na což já jsem pohodlnej a tahám jídla váhově víc, než bych musel, cca 700-800g/den).
To jidlo by me zajimalo. Muzes ho konkretne popsat ? A s tim ze v terenu se ale nevystaci s cca 2000 kCal denne, je treba pri pochodu mnohem vice kdyz clovek nema mit ubytek telesne vahy. To si mnozi rozpadlicti - romantici neuvedomuji, ze opravdove prezivani je tvrdy boj o kalorie...
Odpovědět