Felix5 EDC

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Felix5 EDC

Příspěvek od felix5 »

jelikož mám jako EDC 40L batoh (neříkám že plnej) bude toho trochu víc a rozdělim to na etapy který budu postupně přidávat . batoh nosim do práce kvůli notebooku a dokumentům a tak je místa dost . využívám ho denně i na mimopracovní záležitosti od prostýho nošení láhve s vodou po nákupy (nejsem zastánce stylových igelitek) . přiznávám že ho u sebe nemám úplně při každičký příležitosti takže pokud jdu přes ulici do večerky pro balíček chipsů batoh si neberu ale pokud by jsme za EDC považovaly jen věci které mám u sebe skutečně vždy tak by tu byly nejspíš jen fotky klíčů, peněženek a mobilů .

Začnu lékárničkou. zatím je ve fázi vývoje a tak mě zajímají případné tipy na zlepšení .

Jako pouzdro sem použil obal od 2,5" disku . jelikož je skořepinový tak má tendenci držet tvar i když je poměrně našlapaný .
lékárna.JPG
lékárna 2.JPG
lékárna 4.JPG
1.) 2x klasický sterilní obvaz 8cmx5m jen se složeným obalem aby nezabíral takovýho místa
2.) gumové škrtidlo 6x125 + gumička (ta najde spíš jiné než zdravotnické využití) do budoucna ho plánuju nahradit cadem přímo na popruhu batohu. (člověk nikdy neví kdy se potká s tramvají.)
3.) 2x čtverec 5x5cm sterilní
4.) latexové nesterilní rukavice . našťouchané v uříznuté tubě od léků . když byly volně zabraly půlku lékárničky .
5.) umělé slzy na vypláchnutí oka 5ml
6.) resuscitační rouška . jednu vedu ještě přímo na batohu ale člověk nikdy neví
7.) 2x tampon . využití miliony . u mě hlavně pro přítelkyni a případ střelného zranění
8.) šťouchátka do uší . zase milion využití od čištění ran až po čištění uší :-)
lékárna 5.JPG
1.) zrcátko . ukradené sestře z krabice s očními stíny. kupodivu zatím neprasklo. jen sem mu olepil hrany aby neřezalo a nezničilo se vzadu stříbření.
2.)kondom . hlavně k účelům ke kterým je primárně používán.
3.)pinzeta
4.) jehla - hlavně na vytahování třísek spolu s pinzetou
5.) svorky k obinadlům obvazům a podobně
6.)zichraiska různejch velikostí
7.)náplasti různejch velikostí
8.) coldrex horkej nápoj. nerad užívám jakékoliv zbytečné léky proto taky uvnitř nenajdete ibalgin paralen nebo podobný utlumovače symptomů. Takže spíš jeden kus aby mě na cestách nesložila horečka.
9.) 4x alkoholové ubrousky na vnější desinfekci . (tekutou alkoholovou desimfekci vhodou i pro vnitřní užití nosim bokem v placatce )
10.) Urgo strips - sterilní ( kdo nezná jde o silné náplasti na šití ran . ideál pro situace tipu "nebudu otravovat doktora aby mi tam udělal jeden steh"
11.) látková lékařská lepenka

na cestě už sou nitrilové rukavice a sklapel . pokud se vejdou tak tam napěchuju ještě menší nůžky na obvazy
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Pepe »

Tohle bych bral jako takový ten první stupeň, kdy prostě počířáš s tím, že tu lékárničku budeš upravovat.

Moje poznámky:
Proč tam máš kapky do očí? Podle mě to nepatří mezi zákl. výbavu. pokud sám netrpíš na onem. očí.
Nemáš tam dezinfekci! Dělají se i malý balení.
Ty "svorky" na obvaz zahoď, odpadávají a řežou!
Přidej lepící pásku, když chceš zachovat velikost pouzdra tak:
1/ na zip od pouzdra dej šňůrku a pomocí té připevni kolečko s náplastí.
2/ kup si pevnou lepící pásku (ducktape) a buď polep vnitřek kapsy, nebo si udělej z té pásky takovej sendvič, kdy lepíš jednu vrstvu na druhou.
Lepící páska má hodně využítí a nahradí i ty svorky.
Tlakovej obvaz... samozřejmě ho vytvoříš z toho co máš (2 hydrofily, gáza..), ale bude lepší mít aspoň i jeden pořádnej. Ovšem do toho pouzdra se nevejde.
O škrtidle jsi mluvil, akorát to není CAD (to je myslím nějakej program), ale CAT - maličkost. Doporučuji spíš SOFFT-W, je levnější, má kovový vratidlo, rychloupínací sponu a je menší!
Proč 2 resuscitační roušky? Je to maličkost, která nezabere žádný místo, ale řešil bych podstatnější věci. Nehledě na to, že dýchat do pacienta nemusíš!
Tampony budeš někomu (sobě) strkat do střelné rány? :)
Ať si raději přítelkyně udelají svoje tamponové edc :D

"coldrex horkej nápoj. nerad užívám jakékoliv zbytečné léky proto taky uvnitř nenajdete ibalgin paralen nebo podobný utlumovače symptomů. Takže spíš jeden kus aby mě na cestách nesložila horečka."
Četls sis složení toho Coldrexu? :)
Osobně bych ho vyměnil za ibalgin, paralen... taky z toho důvodu, že tabletku polkneš i samotnou, nemusíš ji připravovat jako nápoj. A ve velikosti toho sáčku dáš platíčko s 6ti tabletama, případně je můžeš i vyloupat a dát do sáčku, tím zaberou ještě míň místa. Hlavně pak sáček označ! Název léku, expirace příp. i šarže.
Zrcátka se dělají i plastová, najdeš je třeba v maskovacích barvách se "zrcátkem".
Obal se mi líbí, škoda, že je tak malej.
Jako kruciální bych viděl hlavně tu dezinfekci. Nějaký neprodyšní krytí u sebe asi mít budeš (igelit nebo tak), ale raději bych ho taky přidal. Nebo kup ten tlakovej obvaz, klidně vojenskou 80tku/90tku a tím vyřešíš více věci.
Tohle ber jen jako mé malé rady, nevím kolik do toho chceš investovat, jak velký pouzdro chceš nosit atd.
Nitrilové rukavice na cestě? Jaké barvy? :)

edit: až budeš mít finální verzi pouzdra nebo pokud je to toto, tak ho označ. Červeným křížkem, nápisem cokoliv. Je to lepší z toho důvodu, že pro lékárničku někoho pošleš nebo ji bude hledat člověk, který neví jak vypadá.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od felix5 »

nitrilky modré nebo bílé už nevim . Pevnou lepící pásku nosim bokem a obyčejná fixační na kanilu a podobně je v lékárně . bod 11 na druhém obrázku. cca 40cm by na jedno užití snad mělo stačit.

je fakt že tlakáč bych tam chtěl ale zase jak říkáš. rád bych zachoval rozměry . sice se do báglu vejde půlka nemocnice ale kdo to má sebou pořád tahat.

klasickou desinfekci sebou nenosim. jen ty alkoholový ubrousky tj fakt . ale tak nějak sem tekutou zavrhl. přijde mi docela zbytečná . respektive nedovedu si představit co bych dezinfikoval aby mi na to ty ubrousky nestačily. v pohodě s nima vyčistíš i ránu jen to neni tak příjemný jako sprej protože to musíš narvat do rány . každopádně když se nad tim zamyslíš tak dezinfikovat budeš stejně jen drobný oděrky a ranky nehodné návštěvy lékáře na což ubrousky postačej . v případě většího zranění stejně jdu k lékaři na šití a podobně kde už se o čistotu rány postarají. možná ještě zvážim takovou tu lahvičku na vzorky od parfému do který by pak teoreticky šla namočit vatička do uší .

tampon sem skutečně zamýšlel narvat do střelné rány a na vrch obvaz. když napíšeš jak debilní nápad to je budu rád.

každopádně máš pravdu a resuscitační roušku , svorky a výplach očí vyhodím. na oči postačí voda co mam v láhvi a je jí podstatně víc i když asi neni pro oči tak šetrná a čistá vem to čert.

jinak díky za tipy
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Apokalyptik »

Ten vyplach na oci by som tam v kazdom pripade nechal.... Oci mas len jedny. Ani by si neveril, kolko neprijemnosti sa Ti s nimi moze stat. V pripade krizovej situejsn si vyradeny par zrnkami prachu a nepomoze Ti ani 20 obvazov.
Naopak bych v pripade setrenia miesta vyhodil skrtidlo.

Lieky.
Samozrejme clovek sa nerad napchava syntetickym svinstvom, ale v pripade nahleho zachranovania si vlastnej existencie je dobre mat nieco v zalohe.
Nemaju zachranit zivot, ale udrzat cloveka vo forme. Z kazdeho staci 2 tabletky, vynimocne 4.
A nejedna sa o klasicke lieky, skor doplnky.

Strepsils - na hrdlo, virozu
Paralen - na bolest, horucku
Acylpyrin - na nehoraznu svalovicu, horucku
Maalox - po zozrati kopy energetickych sladkosti schladi zahu
Guarana - namiesto kavy a sladkych kolovych bordelov
Magnezium - dalsia legalna a zdrava latka zvysujuca vykonnost
Betaglukan alebo Echinacea - ked zacina ist do tuheho a hlasi sa viroza, nadcha
Zinok - taktiez zlepsuje imunitu, aj akutne
Endi Ex, Carbosorb - pri akutnom prusere :wasntme / :puke
B-komplex forte - zlepsi imunitu lepsie ako Cecko
Flector GEL - urcite sa zide na situacie, ked nie je dobite len EGO
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Pepe »

No kapky do očí na výplach nejsou špatný, sám je nosím (v batohu). Ale do takové 1st line lékarničky asi ne. A když, tak něco lepšího než umělé slzy, např. O-septonex, kterej i dezinfikuje a vyplachovat s ním můžeš taky.
Jinak výplach vodou je v poho. Stejně počítáš s následnou lékařskou pomocí. A z každýho kohoutku v EU, kromě Itálie a Španělska teče pitná voda, pokud není označena jinak.

Nejsem odborník na střelná poranění, ale představ si tu situaci, kdy se snažíš natlačit tampón někomu do nohy (pro příklad), asi by ti moc nepoděkoval. Způsobuješ tím další trauma a bolest. Ve většině případů bude stačit tlakovej obvaz. Pamatuj, že voláš RZP. V případě PA dejme tomu. Jen se chci zeptat (krabičku od tamponu doma nemám), jsou sterilní nebo ne? Asi nebudou, ale to jen ze zvědavosti, střelná rána taky sterilní není.

Dezinfekce ubrouskama je ok pouze na oděrky jak říkáš. Pokud bych spadl z kola a odřel si nohu, tak bych se posral dezinfikovat to alkoholovým ubrouskem :)

Dobrej plán s těma rukavicema, teď jsou v módě černý. Akorát si lidi asi neuvědomujou, že na nich nejde rozpoznat krev :D

Pokud chceš zachovat rozměr, tak je dobrej nápad co říkáš s tím vzorkem na parfém. Je to mini rozměr a dělají se i s rozprašovačem! Doporučuju naplnit Betadine.

Apokalyptik: no nevím, nosit s sebou v EDC lékarničce vitamíny a gel na svaly (klouby). Pokud píšeš od každýho max 4tbl, tak dejme tomu, to nezabere moc místa, ale ani tě to nezachrání. Paralen dejme tomu, ale třeba to uhlí se bere tuším po 6ti tabletách?
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Apokalyptik »

Uhlia beries akekolvek mnozstvo, nasava to do seba toxicke latky a neskodi vedlajsimi ucinkami.
Ci mas so sebou 2 alebo 10 moze Ti to zachranit pokazeny zaludok po opici alebo mensie priotravenie sa. Ja ho nosim nezaberie takmer ziadne miesto a nic nevazi. Davam ako namet - nevnucujem.
Noz vies nahradit kusom skla, plechu. Drot najdes, spagat tiez, ale kde zozenies lieky,ked Ti je zle a vsetko je zatvorene?
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od felix5 »

re :apokaliptik

nojo jenže paralen a ibalginm coldrex seženeš kdekoliv a neni to "lék" kterej by tě z něčeho dostal a jako pražák ho seženu na každym rohu a na každym pracovišti. pokud mi je tak blbě že se musim timhle nadopovat beru si dovolenou nebo nemocenskou . takže mi fakt postačí jeden KS na to abych byl schopen dojet domů . na průjem sebou nic netahám , mám ho chronickej už 7 let takže mi to ani nepřijde :-D ale přecijen to uhlí zvážim

Re: pepe
je to optalmo - septonex . měl sem za to že to je prostě jen jakejsi výplach / úmělé slzy.
betadine přidán . jinak právě sedřeniny se s ubrouskama očetřujou výborně . prostě vezmeš ubrousek a "přikládáš na ránu" . horší to je spíš na řezný rány kdy pokud jí chceš důkladně vyčistit jí musíš rozevřít. chce to zatnout zuby ale de to. každopádně by to teď měl řešit ten betadine.
edit : tak podle všeho tampony sterilizujou i když to balení mi 2x pečlivé nepřipadá a dle mého sterilní nejsou ale zavřel bych to tim že sou nejspíš dostatečně čisté na to aby člověk nemusel mít nějaký extra obavy
edit 2 : černé nitrilky : další jejich problém je že v noci když je roztrhneš tak si toho delko hůř všimneš
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Vito »

jakým způspbem ten betadine používáte? píšou, že na dezinfekci se má používat roztok 1:10 a nemá se dál skladovat
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od felix5 »

asi si to špatně pochopil
čteno přímo z lahvičky :
Roztok použijte neředěný nebo ředěný vodou v poměru 1:10 nebo 1:100 , dle oblasti,kterou chcete desimfikovat.

nejsem lékař ale asi bych použil neředěný na končetiny . 1:10 na místa tipu obličej a okolí genitálií a 1:100 na sliznice. ale je to jen můj odhad.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Vito »

jo vidíš to. jsem blbec :D
nějak se mi ty ředěný neředěný popletly :D

není třeba do takové lékárničky lepší desinfekce v rozprašovači? septonex např.?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Fabulous »

Vsichni od fochu me ujistovali, ze Betadine je nejlepsi. Proto jsem z lekaren vyhazel Septonexy :)
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od felix5 »

re Vito : jak se to vezme , rozprašovač je dobrej hlavně na sedřeniny. když přikládáš tampon namočený v desinfekci je to rozhodně bolestivější ale protože s nim sedřeninu nemyješ jak špinavý okno snést se to v pohodě dá.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Vito »

mě přijde ten rozprašovač výhodnej v jednoduchosti použití a taky je to šikovný z hlediska pokrytí té odřeniny. přecejen s tím tamponem můžeš nějaký místečko vynechat :)
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Leon Chamel »

S tím (ne)ředěním Betadine je to složitější: Dle výrobce se má v neředěné formě používat na intaktní kůži (k její dezinfekci před následnou injekcí, punkcí, biopsií atd.) K dezinfekci již nějak narušené kůže, tzn. typicky různých povrchových poranění, odřenin, popálenin, bakteriálních a plísňových onemocnění nebo k dezinfekci sliznic se naopak doporučuje přípravek zředit 1:10 vodou.
Zředěný roztok však nelze skladovat a doporučované zředění destilovanou vodou :lol: se má proto provést až těsně až před použitím přípravku, což je v terénu samozřejmě jen obtížně proveditelné. V praxi se tak Betadine často používá v koncentrované podobě i na živé masíčko, což ovšem není zcela bez rizik a může to třeba s osobou alergickou na jód pěkně zamávat.
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Evinka »

Třeba se zeptám hloupě, ale není lepší mít Betadin mast ?

Nemusím řešit ředění ... na desinfekci Peroxid, Jodisol, Septonex a pak na následné ošetřování Betadin mast...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Venet »

Evinka, keď už tam dáš jodisol, tak dávať tam betadin je zbytočné...
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Vito »

Leon Chamel píše:Dle výrobce se má v neředěné formě používat na intaktní kůži (k její dezinfekci před následnou injekcí, punkcí, biopsií atd.) K dezinfekci již nějak narušené kůže, tzn. typicky různých povrchových poranění, odřenin, popálenin, bakteriálních a plísňových onemocnění nebo k dezinfekci sliznic se naopak doporučuje přípravek zředit 1:10 vodou.
tak tohleto mě zmátlo. a já si už říkal že jsem idiot co neumí číst příbalový letáky :D
myslím, že v té neředěné formě to ošetření bude také mnohem bolestnější
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Evinka »

Venet : Jodisol - Peroxid na okamžité prvotní ošetření a Betadin mast na následnou péči, odřeniny,popáleniny, škrábance atd. Myslím, že oboje má jiný užitek...
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od alive »

Jodisol...:-)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Felix5 EDC

Příspěvek od Maximus »

Peroxid nedávat - dělá většinou víc škody než užitku. Pokud mám čas se připravit (kompilace EDC, domácí lékárny, etc.), tak bych volil na prvním místě Betadine a v záloze měl třeba alkohol (v lékárně lahvičku a v EDC takové jednorázové polštářky balené ala prezervativ (ale v menším) pro případ alergie na jodové preparáty. Těmi polštářky jde také dobře například vyčistit špinavá optika na dalekohledu/objektivu/... či umaštěné brýle, CD, ...)

Vhodně naředěná Betadina - třeba sterilní aqua pro injectione (max do ředění 1:10) vydrží rozhodně déle ve vhodné lahvičce než je uváděné "bezprostředně po ředění".
Odpovědět