Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Kapo »

Aha, sory a super, idem študovati... ;)
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od PaF »

Souhlas se zavery:
aspoň tenky spacak je nutny, stejne jako poncho, vhodny je zdarak nebo aspoň bivakovaci plachta (muze i nahradit poncho)
na 3 dny není potřeba ani sekera, ani maceta ani pila
nahradni funkcni pradlo vnimam jako nutnost

Doporucuji:
varic nutny není, místo jeho vahy vzit suchy lih, varic jde nahradit kameny nebo starou konzervou
nuz by mel mit pro praci podstatne kratsi cepel - do 10 cm, delší je jiz neobratna a plni spis ucel zbrane
ja do UKZ mam naradovy Leatherman
na filtr bych se vykaslal, jen tabletky na upravu vody

Nezbytne jsou hlavne pevne boty. Sice je s sebou nenosim, ale po jednech mam všude, kde se pravidelne vyskytuji (auto, práce, chata, byt).
Medař
Příspěvky: 71
Registrován: 02.01.2013 22:19

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Medař »

Ohledně osobní hygieny:je to naprostý základ.Píšeš,že bude nedostatek vody.Proč tedy bereš filtr na vodu?Nežijeme na sahaře.Místo vlhčených ubrousků raději vem mýdlo.

Pokaždé,když čtu příspěvky tohoto typu,tak přemýšlím,na jakou reálnou pohromu trvající 3-14 dnů je takové zavazadlo vhodné.Vyjde mi pouze lokální pohroma jako je záplava(zemětřesení a uragán u nás zatím nehrozí).Pak to porovnám s povodněmi,které se udály a pokusím se uvedené věci využít v dané situaci.Polovina věcí k ničemu a druhá polovina nedostatečná.
Pokud bych si měl sestavit evakuační zavazadlo,tak by to byl bágl s věcmi,jako bych jel na třídenní čundr do hor+důležité osobní věci a cennosti.Každopádně bych v první řadě myslel na maximální osobní komfort.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Venet »

Keď univerzálne krízové zavazadlo, tak treba myslieť aj na situáciu, kde možnosť založenia ohňa nebude - nič suché na podpal... Nahradiť váhu variča, tabletami pevného liehu, je super nápad. V podstate to stačí, konzerva na improvizovaný varič sa ľahšie nájde... A niečo teplé do žalúdka ( okrem päsťe) bude pozitívne. Bol si v lese keď chčije? už tretí deň dážď, viac menej si v suchu keď kráčaš a máš pončo, okrem mokrých nôh a zatečeného okolo krku, ale nemáš si kam sadnúť, a z čoho rozložiť oheň ( ano, dá sa rozložiť oheň, rozsekáš suché konáriky ktoré sú na strome - vo vnútri sú suché aj keď prší a z vonku sú mokré - tu je naozaj lepšia tá sekera, len výťažnosť dreva je malá. Lenže na to potrebuješ dosť energie ktorú zrovna nemusíš mať.), a keď si večer rozložíš prístrešok, ďakuješ za horúcu čajopolievku uvarenú na malom skladnom liehovom variči.
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Patrixon »

Ptáte se, na co takové zavazadlo je ?

Možné krizové scénáře kde by se UKZ dalo použít jsou asi pro jiné téma, tak jen krátce.
Jak jsem již psal, jeho obsah by měl pomoci nejen v případě velkých průšvihů, ale i v případě těch zdánlivě banálních, ale určitě nepříjemných. Nemusí pokaždé sloužit komplexně, ale využijete třeba jen jednu věc.

Mě se nedávno například stalo, že jsem jel do Prahy na schůzku s kamarádem a domluvili jsme se, že se sejdeme v nákupním centru po páté hodině a ještě si zavoláme. No a hodinu před schůzkou jsem zjistil, že jsem si doma zapomněl mobil a nevím tedy kdy a kde se sejdeme. Že na sebe náhodou ve velkém nákupním centru narazíme, by byla velká náhoda a on by ani nevěděl, že mě má hledat. Jeho telefonní číslo jsem si samozřejmě také nepamatoval. Naštěstí jsem měl v batohu náhradní mobil s kompletním seznamem, ze kterého jsem mu zavolal.

Čím větší průšvih, tím samozřejmě menší pravděpodobnost jeho výskytu, ale kdybychom nevěřili, že se něco stane, tak by asi nikdy nevznikly tyto stránky.

Může třeba přijít rozsáhlejší výpadek proudu a zkolabuje doprava. Nebo již probíhající pandemie dosáhne krizové hranice a začne opět kolaps nejen dopravy a já se budu potřebovat zrovna od někud dostat domů a vyhýbat se přitom lidem. Scénářů se dá předpokládat spousta, ale to je opravdu na jiné téma.

Náhradní spodní prádlo jsem ještě naštěstí nemusel využít, vždycky jsem zatím doběhl :-P
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od kregan »

Vlhčený ubrousky bych nezavrhoval. Jednak se dají koupit i dezinfekční a jednak s nima člověk dokáže provést základní osobní hygienu i bez dostatku vody, nebo v situacích, kdy je rizikový se svlíknout (ať už s důvodu extrémního počasí nebo hrozby krádeže oblečení či nutnosti bejt ve střehu).

Základem je mít natrénováno a znát DOKONALE svojí výbavu. Oheň jde rozdělat za každého počasí, když to máte v ruce. Znám trempa, kterej nevozí sirky ani zapalovač a oheň rozdělává v dešti i sněhu třenim dřev. Prostě to má tak naučený, že mu to moc času nezabere.
Boty by měly bejt nejen "prošláplý", ale je dobrý znát, jak se budou chovat v mokru, na sněhu, jak se s nima bude šplhat, běhat atd. To samý bych očekával u každý součástky výbavy. Vědět jejich výdrž, výhody/nevýhody, co se s mokrejma rukama smeká, co promokne, co hřeje i mokrý, co rychle schne (a co uschne i na těle a při jaké fyzické zátěži), umět všechno použít i v absolutní tmě, vědět kam pro co šáhnout.
Dostávaj mě "hrabači v batozích". Veškerý zavazadla by měly bejt tak zabalený, že každou věc najdu po tmě na první sáhnutí.
Všechno to jsou věci, které si bez neustálýho opakování člověk nezažije a nenavykne. Zkuste někdy strávit víkend někde ve štole bez světla, zkoušejte rozdělávat oheň bez podpůrnejch prostředků (který můžete mít někde stranou připravený, kdyby se to nepovedlo), zkuste noc bez spacáku (klidně i na vlastní zahradě s možností ústupu do tepla), plavat v oblečení, víkend se živit jen tim co les dá (s rezervní konzervou v báglu), dát den bez bot...
Klíčové vidim znát každou součástku výbavy úplně do detailu včetně jejích vlastností v různých klimatických podmínkách, stejně tak znát meze svých schopností v různých situacích a hlavně trénovat.
Proto mi přijde zcestné mít někde zabalené zavazadlo "co kdyby" a věci nepoužívat.
Spolehli by jste se v PA spíš na lidi, které důvěrně znáte nebo na lidi o kterých se všeobecně předpokládá, že si dokáží poradit, ale moc je neznáte?
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Apokalyptik »

Naozaj výborný zoznam, klobúk dolu!!!
Mám k nemu pár postrehov, námetov na vylepšenie.
Chýba Ti aspoň malý repelent proti hmyzákom! Radšej kliešťa odplašiť, ako ho vyťahovať. Nebudeš mať moc možností sa vyzliekať a prezerať. Ráno potom zistíš, že máš 3 koule a už je neskoro...

Pepřový sprej je nezmysel a zbytočnosť, nikdy by som sa naň nespoliehal. Máš Mlocka, sekeru a nôž. Ani človek trénovaný v kontaktnom bojovom športe nejde proti nožu, keď neni úplne zúfalý. A keď ide, aj tak väčšinou zle dopadne.
Naviac, také Kukri asi nikdy nepoužiješ, väčšina ľudí už pri pohľade naň pustí moč aj trus...

Dilema sekera a pilka.... malá sekera je na veľké konáre strata energie a času. Najlepšia je asi ručná reťazovka, ale na druhej strane si správne poznamenal, že sekera má na druhej strane kladivo.

Štípačky na nechty – nechaj ich doma, existuje predsa multitool a švajciarák s nožničkami. Nechty na nohách zapiluješ pilníkom na multitoole.

Proti prekyseleniu sú výborne jadierka z dyne – zároveň dodajú kalórie a minerály.

Batoh 20-25 litrov je MALÝ. Ano, asi Ti tam vojde všetko, čo si napísal, ale keď niečo cenné pre prežitie nájdeš alebo ukoristíš, kde to dáš? 35-40 litrový batoh na chrbte ani netrčí, ani nebije do očí.

Všetko Tvoje jedlo je výrazne kyselinotvorné! Nejaké slané celozrnné krekry by možno pomohli.

Na podpal by som dodal fatwood – je to malé, ľahké, nenavlhne a vždy funguje.

Zaujalo ma to „tubusové stanové Áčko!“ Keby som sa už s tým doma sral, prilepil by som tam aj zadnú a prednú stenu. Hore treba vynechať dierku na prevlečenie šnúry, prednú stenu vsadiť mierne dovnútra a vlepiť sieťovinu ako vetranie.... vchod na prilepovací suchý zips alebo jednorazovo Duck Tapom .... najľahší ultralight stan na svete.... dve noci by mohol prežiť.

Keby som mal spať len v čiernom igelitovom vreci, dovnútra by som si ešte vložil jednu survival fóliu. Asi by si sa zobudil mokrý a zmrzlý, takže náhradné spodné prádlo určite ANO!

Doma vyrobený liehový varič z plechoviek od piva nič nestojí a nič neváži (menej ako štípačka ne nechty) a plastovú ploskaňu Absintu k tomu (druhú možnosť využitia asi nemusím písať).

Dobrá vec je plynový zapalovač s modrým plameňom – tlakový. Horí aj vo vetre, v ktorom všetko ostatné zhasne.

Chýba Ti sviečka - kahanec, optimálne 2. Je to skôr na mestský survival.

Veci na rybolov – vlasec využiješ na x spôsobov a koľko vážia 4 olovká a 4 háčiky? 
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Patrixon »

kregen: To máš úplnou pravdu, ale já tam o tom také píšu, možná ne tak důsledně. Mám většinu věcí z batohu vícekrát. Například nůž, mám ten stejný 2x. Jeden nový nepoužitý v batohu a druhý normálně používám, abych na něj byl zvyklý. Jídlo, které mám nachystané, jsem předem ochutnával a zabalil to, které mi nejvíc chutnalo. Batoh který používám má několik oddělených sekcí, aby bylo všechno pěkně po ruce.
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Patrixon »

Paf: ten nůž má celkovou délku 24cm, ne jenom čepele. Na práci mi zcela vyhovuje.
Filtr je náhodou docela praktický, je to taková trubička co našroubuješ na petku a můžeš rovnou pít. Tabletkám chvilku trvá, než "zaberou" a taky je dobré špinavější vodu stejně nejdřív mechanicky přefiltrovat.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od štaflík »

Sorry za OT, ale k Medařově poznámce, že hurikán u nás zatím nehrozí bych podotkl, že u nás nikdy ani hrozit nebude a nemůže. Leda by byl Český masiv okrájen o okolní pevninu a transportován k blízkosti rovníku.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Maximus »

Rovněž bych rád něco podotknul trochu OT k Medařově poznámce:
Co se týká zemětřesení, tak třeba Ostravsko (Ostrava, F-M, Karviná,...) leží v prostoru, kde se předpovídá zemětřesení až o síle 7 a dost velká část ČR má předpovězeno max. sílu zemětřesení 6, což není až tak málo, aby člověk spal během otřesů v klidu. Navíc je z historických záznamů patrné, že aktivní seismická činnost může trvat i několik desítek dní (1348 - 40 dní, 1903 - 95 dní, ...). Kdo bydlí v nějakém starším domě a objevily se mu nějaké prasklinky ve zdi, tak by tam během silnějšího seismického roje asi nezůstával. Co se týká hurikánů a tornád, tak v roce 2001 bylo u nás zaznamenáno tornádo síly F3 a historické záznamy mluví i o silnějších. Naštěstí většina těchto pohrom jsou více méně "lokální", ale takové "UKZ" je pro člověka na při takovéto situaci k nezaplacení. A to jsem nezmiňoval povodních či nějakých "exotičtějších" život či zdraví ohrožujících situacích.
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od RAD »

Zajímavé téma které jsem tu dlouho přehlížel. Sám už léta ladím něco podobného jako autor diskuze. Hodně se tu ale člověk setká s názorem "přidej tohle nebo tamto , nic to neváží a nezabere to žádné místo " To sem vážně jediný komu připadá že má batoh až po vršek narvanej nic nevážícími věcmi co nezabírají místo ? Ono je totiž silně individuální, každá z uvedených věcí má své opodstatnění a užitek a je to jen o tom bez čeho se člověk ještě dokáže obejít.

Za mě pár připomínek ke složení :
Lighstick vyhodit .Led baterka zabere méně místa , je lehčí,spolehlivější , svítí víc a déle.

Na rozdělání ohně pro běžné použití turbo zapalovač místo firesteelu druhý zapalovač za 10kč.
Pro krizové rozdělávání ohně jednoznačně světlici známé též pod názvem "road flare" (vlastní zkušenost) .K vidění v nejednom hollywoodském trháku. U nás naprosto nedostupné a v marine shopech pouze 1minutiové. Našinci tedy nezbývá než přestavba některého z dostupných bengálských ohňů. Z vlastní zkušenosti mohu říci že ničím nejde rozdělat oheň tak snadno jako větru vzdorným plamenem o velmi vysoké teplotě, který hoří v mém případě cca 7 minut a nejde uhasit ani vodou. Troufám si tvrdit a že to je odvážné tvrzení - pokud oheň nerozděláte světlicí tak už to ani nemá smysl zkoušet jinak.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Terminated Account »

Podělíš se o svůj návod?
Uživatelský avatar
Jery
Příspěvky: 19
Registrován: 19.01.2013 18:23
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Jery »

RAD: Také by mně to prosím zajímalo (přestavba) :rock
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od kregan »

Tady se nabízí otázka, jak zapálit ten bengálskej oheň? Jestl by nebylo praktičtější nosit firesteel a menší lahvičku s petrolejem (+ ampulku s benzinem pro fajnšmekry).
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od herman »

I to je důvod, proč doporučuji mít u sebe půl litru špiritusu. Oblbovák při zranění, desinfekce otevřených poranění plus snadné rozdělání ohně.
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od RAD »

re koregan - třecim zapalovačem :
http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.ph ... 382#p88382
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Annele »

Náhradní spodní prádlo jsem ještě naštěstí nemusel využít, vždycky jsem zatím doběhl :-P
Já jsem taky zatím vždy doběhla, ale náhradní spodní prádlo (zejména u žen a především těhotných) a ponožky mají svůj význam. Spodní prádlo je třeba měnit, jinak hrozí infekce. Chodit s promoklými ponožkami je velmi nepříjemné a snadno vznikají puchýře a odřeniny. Pokud máte aspoň jedny náhradní kalhotky a ponožky, můžete si s tím teoreticky vystačit na dlouho - jedny máte na sobě, druhé perete.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od viktor »

no kalhotky vetsinou nenosim :-)) ale jinak mas pravdu dvoje slipy, trencke ci kalhotky, kazdemu co vyhovuje, staci na llibovolne dlouhou dobu .. jedny mas na sobe a druhe bud vyperes nebo si proste (na cestach ) koupis nove. Ponozky to same.
ale k zavazadlu, naco takoveho mam zabalene doma, a dost casto ho pouzivam ...
takze nikdy bych nikam nejel bez spacaku !!! klidne si zkus nekam vypadnou bez spacaku a budes mit po par dnech fekt dost velkej problem a to i za tepleho pocasi
takze doporucil bych
- spacak
- US zdarak, trosku zvedne konfort, je nepromokavy, lehci nez celta, v desti muzes nacpat karimamu dovntitr a vyspis se skoro i v louzi, da se na tom i valet na slunci jak na celte..
- karimatka, na nejakou alumatku ci jak se ty ruzne nesmysly z forove penove hnoty plus al, povlak jmenujou celkem zapomen, jsou nanic.. jsou k mani male lehke samonafukovacky ale pouzivam skladaci BW k plne spokojenosti
- macetu, cold steel kurki, mala lehka, muze byt i jako zbran, sekera je nanic, ta fakt patri ke spalku na chatu na stipani ne nanasekani dreva, vetni na ohen.
- nadobu na vodu a vareni, staci polni lahev z poradnym pititkem ale us taky dobra
- svetlo, led celovku a nahradni zdroje
- leky, co potrebujes , napr ibuprofein, zirtec, reny, par naplasti
- rukavice pracovni, dobre na praci a vubec
- plastenku, idelani ponco,
- kus spagatu, udelas pristresek kdybys ho potreboval z ponca, sice malej ale alespon neco
- pokryvku na hlavu, cepici, kloubouk
- krem na ruce , hadr, univerzalni pouziti mejes ruce,
- toaletni parir, popr.papir kapesniky
- malej varic na tekuty lih, plus cca 0,5 l lihu
- malej nuz, libolneho druhu na vse ostatni je maceta
- zroj ohne, firesteel atd , kapka lihu na kapesnik a firesteel funguje na prvni skrtnuti, troska smoly na kus kury a hori to hodne dlouho
tak to by tak bylo..
to vse nacpes i do dost maleho batohu, prespis skoro vsude a ses v pohode, stan z izofolie je videt na kilometry a vydrzi prd, zapomen ze se v tom v teple vyspis, s tvoji vybavou ses za par dni z nevyspani a unavy prakticky nepouzitelnej :-))
bez vody vydrzis 2- 3 dny to vetsiniu nejakou sezenes
bez jidla mesic i vic
bez odpocinku tak 24 hod .. pak uz to stoji za houby, usinas za chuze mikrospanky atd.. mam to vyzkouseno
viktor
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od tygrsdrakem »

Já bych řekl, že tu energetickou potřebu máš dost podhodnocenou. 2000 kcal je asi 8400 kJ, což mi při předpokládané fyzické a psychické zátěži přijde dost málo. Energetická potřeba průměrného muže při těžké práci (horník, dělník atp.) je někde kolem 14 000 kJ. Energetická hodnota armádních BDP je asi 14 000 kJ. Potravinová dávka pro mimořádné situace by se tomu měla alespoň blížit.

Zařadit mezi potraviny sušené maso Jerky mi pro daný účel přijde rozhodně nevhodné - jsou to skoro samé bílkoviny, minimum tuku, má to nějakých ubohých 1000 kJ / 100g a dodavatel sám uvádí "Jerky se tímto řadí mezi potraviny vhodné pro stravování během redukční diety" :lol: - sorry ale nebrat. To radši obyčejnou Margotku (1 tyčinka = 1900 kJ x 1 pytlík Jerky 50g = 500 kJ). Sušené maso má smysl v dávkách uvažovaných pro dlouhodobé situace, tam má velký význam jako zdroj bílkovin, ale do jako zdroj rychlé energie v krátkodobé krizové situaci je IMHO naprosto k ničemu. Ale jak říkáš, důležitá je i chuť a psychická pohoda, takže pokud je to tento důvod, pak bych tomu trochu rozumněl...
Odpovědět