Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Count »

Pokud bych musel takto šetřit hmotnost, podíval bych se co má společného vicrotinox a multitool a jedno z toho by šlo pryč.

Druhá věc by bylo štípátko na nehty. Ty si ořiznu nožem v MT a obrousím o pilník v MT.

Pak bych dal pryč buzolu. Nevím jak ostatní, ale v rámci ČR jsem ji nikdy nepotřeboval, zvlášť když máš mapy.

Další by byla lopatka.

Potom bych zvážil ten drát, porovnal s padákovkou. Byla-li by lehčí, nebo nastejno, vyřadil bych drát.

Pak dalekohled. Sice ho mám v BoBu, ale taky nejsem chabrus na záda.

Taky bych se zamyslel nad gumicuky. Co se mi v poslední době dostalo do rukou je šunt, který po pár letech zpuchří. Jediný mi vydržel pavouk, co koupil táta ještě za komančů. Raději bych přidal padákovku.

Prak bych taky dal pryč. Bažanta vezmeš i kamenem. :-)

Ubral bych jedny spoďáry a přidal alespoň jedny ponožky. Mokré nohy, to je peklo.

A co se spaní týče, tak vše již řekli mí predřečníci a předřečníci předřečníků. ;-)
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Kapo »

Pekné zoznamy píšete. Ale nevidím žiaden dôvod šetriť na výbave, a ani znižovať váhu. Nač preboha? To môžte urobiť hoc kedy.

Veď keď to má byť univerzálne, napakujem to maximálne, čím ma napadne. Aby som bol pripravený na každú situáciu. A po núdzovom opustení svojho bydliska rýchlo zvážim, podla situácie, že čo potrebovať budem, a čo nie.

Nepotrebné veci hodím do pytla a dočasne zakopem. Ak budeme musieť prekročiť hranice, taktiež môžme aj zbrane zakopať. Lepšie, ako keby došli navnivoč v bývalom domove.

Predsa len, ak by šlo napríklad o požiar domu, zemetrasenie, záplavy, útok zombíkov, či bežencov, jadrová či chemická havária..... bude len dobré v rýchlosti čo najviac vecí zachrániť. :angel
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od proforma »

Dekuju vsem za reakce!, dost jste mi pomohli :yes A ted jednotlive:

@Kregan: Pokud uvazuju jaro-podzim, tak tam ma spacak pouze jedno vyuziti, kdezto deka hned nekolik (krome spani taky dalsi odevni vrstva, nouzova ochrana proti ohni), proto mi prijde praktictejsi. V zime spacak bez diskuse. Bauhaus plachta - myslis takove ty modre stavebni?

@Cipis: lepidlo - presne tak. U vsech ostatnich hrozi nejaky poskozeni tuby a vyteceni, tohle je pevne a nic se nestane ani jemu, ani vecem okolo. Jasne ze mam nejlepsi zkusenosti s Chemoprenem (kdyz si odmyslim, ze musi tuhnout nekolik hodin pod zatezi) nebo vterinakem, ale na rychle opravy je dobre.

@Sigimark: Duck tape neznam, to je ta paska opravdu tak dobra? Ja mam zatim relativne nejlepsi zkusenosti s takovou tou remeslnickou stribrnou, ale i ta ma svoje mouchy. Je ta Duck tape lepsi?

@K4cer: jo, o necem podobnym taky uvazuju. Asi nejspis o veste, ale ta toho zase az tak moc nepobere, tu vidim spis na objemnejsi, ale lehci veci. I kdyz v souctu to nejaky kilo dat muze, to je pravda, dik za inspiraci :-) Na opasek toho moc nedam, potrebuju tam mit misto na dobre usazenej bederak. Popremyslim a zkusim to nejak prehodnotit :-) Lekarnicka - Brufen a Paralen: mam svoje duvody, proc to mam takhle, navic leky, ktery tam mam, mam vyzkouseny. Mnozstvi tedy jeste upravim :-) Nahradni obleceni: ja vim, ze normalni lidi vystaci jen s druhym do paru :-) Ja jsem bohuzel hrozne potivej typ, i pri 20 C ze mne leje jak z konve, takze vecne mam vsechno mokry. Kdybych nemela ta zada, tak to neresim, ale ted uz si musim dat majzla. Samozrejem mam ruzny moirovy a jiny funkcni veci, ale stejne musim porad prevlikat. Navic pro pripad krize si myslim, ze jsou lepsi spis prirodni materialy a obycejny veci, uz jen proto, ze clovek na dalku nekrici, ze jen v obleceni ma X tisic... Tady se ve mne dost svari nutna potreba, funkcnost a prakticnost pro tento specialni ucel ... Hul - vyborny napad, dik! Asi nemyslis francouzsky, ktery mam doma (a uz nastesti nepouzivam :-)), vid? :-) Proste nejakou poradnou sukovici, coz? :-)

@Count: dobrej likvidacni seznam :-) Lopatku, stipatko, prak a gumicuky tedy pryc. U toho dratu nevim - z padakovky oko neudelas... Tedy, zatim se mi jeste nic chytit nepovedlo, ale nahoda je blbec :-) A proc nevyuzit casu pres noc? Buzola - vazila jsem to s lupou (rozdelavani ohne, vyndavani klistat, trisek...) a rozdil je par gramu. Ale ta buzola ma krome lupy i par dalsich uzitecnych vlastnosti, kor kdyz budu mit mapy, ne navigaci (tu mam taky, ale nemuzu na to spolihat, co kdyby dosly i nahradni baterky nebo kiksly druzice?).

Jeste jednou diky vsem :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od sigmark »

buzola neni jen buzola, ale i uhlomer, vyskomer, kdecomer, lupa a kompas v jednom. rozhodne ponechat. a vaha je zanedbatelna. nehtohryz je fajn pomucka. nehty na nohou si nozem neorezu ( i kdyz na rukou to neni problem. a riskovat zraneni nohy se mi vzhledem k teoreticke uspore hmotnosti fakt nechce , takze mam jedno v kazde tasce.

Duct tape je super, a da se namotat treba na pastelku, netreba cele klubicko

hůl je super věc! co ten fofrklacek na nordicwalking? je to skladaci, nvim jak moc odolne to je
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od cipis »

Opasek vs. bederák - chce to vybrat bederák, co má nějakou (molle) vazbu nebo alespoň všité kapsičky. A nejlépe takový bederák, co se dá odpojit od batohu, tedy v nouzi nejvyšší zahodíš batoh a utíkáš jen s bederákem, na kterém máš např, jídlo a pití na jeden den plus právě všelijaké "nutné" drobnosti.
Případně jsou i systémy, kde se dá spojit bederák jako opasek k taktické vestě, alespoň takovou cestou se zkouším vydat já, má to např. rakouský nosný systém, nicméně u něho provádím nějaké změny, protože mi zcela nevyhovuje.
Co se týče těch nehtů, tak mám celou manikůru, je tam pár nůžek/kleštiček/pinzet atd., ale je fakt, že zase nemám žádný multitool. Ta manikůra mi přijde jako fajn náhrada nějakého chirurgického vybavení, samozřejmě po doplnění o šití atd.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od K4cer »

Buzolu/kompas rozhodně nechat.

Hůl - asi nejlepší bude obyčejná dřevěná. Průměr tak aby se tlustší konec dobře držel v ruce, a délka nejmíň jako lyžařská, když bude delší tak to nevadí ničemu. Lze ji samozřejmě operativně sebrat cestou, ale je lepší ji mít nachystanou.
Já mám už léta vlastnoručně vyrobenou z lískového prutu. Všelijaký skládací a duralový.. cojávím, možná sou lehčí a lepší, ale na dřevěný se nemá co pokazit a drahou duralovou budu mít zábrany o někoho rozštípat, dřevěnou si prostě uříznu druhou.

Duck tape (nebo duct tape někdy) je silná lepící páska s textilem uvnitř, původně stříbrná, ale je i černá a bílá. Je pevná a drží téměř na všem, na nouzový opravy všeho vynikající.
Sekundový lepidlo mám ve vestě, v krabičce od fotofilmu. Nový (nepropíchnutý) a sosáček zvlášť, aby tam vešlo. Ale sekundový je spíš vhodný na znefunkčňování věcí, než na jejich zfunkčňování ;o)
Cvakátko na nehty je pro mne nepostradatelný, nosím na klíčích.

Proforma: zmíněný pohotovstní oblečení mám klasický vojenský maskáče (což sice není ideální, pro jejich vzhled, ale o tom jinde) a maj mrtě kapes, do kterejch toho vejde opravdu hodně. Já je mám za léta výzkumu značně upravený, a hlavně musí opravdu dobře sedět, jinak je nesení výstroje v kapsách, zejména bočních, strašnej vopruz. Léty experimentování se mi do nic podařilo nacpat téměř vše potřebný a batoh mám jako podpůrnej, ne však nepostradatelnej.
kalhoty s výbavou v kapsách sou pochopitelně dost těžký, ale to co tahám v nich netahám na hrbu. Mám opasek i kšandy a náramně se mi to osvědčilo.

Přírodní vs. umělý a drahý vs. levný je na dlouhou debatu, ale já dospěl k tomu že moderní umělý věci sou vhodný na rychlý akce se zabezpečením zázemí/logistiky, ale na dlouhodobější a bez podpory je lepší klasika. S drahým vybavením má člověk tendence spoléhat na jeho kvality a když se porouchá tak je problém, navíc drahý vybavení budeš mít zábrany použít po/za hranici jeho destrukce, což je ve finále kontraproduktivní.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Fabulous »

Nordic Walking hole jsou super na chůzi. Možná je užijete na výrobu přístřešku (ale nejsou moc pevné). Bohužel další využití pro poměrně neskladnou věc nevidím. Proto sám váhám, zda je ssebou někam brát.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od cipis »

Zahodit je můžeš vždycky ...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Baca »

Iba ak tie nordic palice samodomo upravit na multifunkcny nastroj a zbran :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od K4cer »

No, hůlky který sou sice drahý, ale zato moc nevydržej, sou jasně výhodná koupě :lol:
(není myšleno osobně ani proti kolegům, ani proti tem hůlkám, ale podle toho popisu tady to prostě nešlo nenapsat)

Mi připomíná ten vtip jak američani zjistí, že v kosmu nejde psát propiskou, tak po pěti letech výzkumu a několika miliardách dolarů vyvinou propisku která píše v kosmu, pod vodou, všude.
Rusové používají tužky.

Pro nárůst užitné hodnoty v jednotkách procent nevidím smysl tolerovat nárůst ceny v stovkách procent, samozřejmě to neplatí absolutně a vždy, ale myslím že u většiny lidí a věcí ano.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od sigmark »

proto jsem se ptal jak na tom jsou, nikdy jsem to nem+l v ruce. osobně si hůl vyrobím podle potřeby.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od proforma »

@Cipis - batoh: ja mam takovy svuj stary turistak, se kterym jsem prochodila kde co vcetne Tater, sedi mi, vim, co od nej muzu cekat. Bohuzel na bederaku nema molle. Uz pres rok se poohlizim po nejakym novym batohu prave kvuli lepsimu roztrideni a molle vazbam, ale porad si nejak nemuzu vybrat: bud je dobrej a praktickej, ale pak ma prilis vojensky vzezreni (rada bych trochu civilnejsi vzhled, abych ho mohla tahat i do prace do mesta), nebo je civilnejsi, ale nema dobry (nebo dokonce zadny) bederak, nebo ma oboji, ale cena okolo 5 tis. a vys a to se mi davat nechce. V hledani pokracuju, ale zatim zustavam u turistaku s bederakem bez molle, bohuzel.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Count »

Kapo píše:Pekné zoznamy píšete. Ale nevidím žiaden dôvod šetriť na výbave, a ani znižovať váhu. Nač preboha? To môžte urobiť hoc kedy.

Veď keď to má byť univerzálne, napakujem to maximálne, čím ma napadne. Aby som bol pripravený na každú situáciu. A po núdzovom opustení svojho bydliska rýchlo zvážim, podla situácie, že čo potrebovať budem, a čo nie.

Nepotrebné veci hodím do pytla a dočasne zakopem. Ak budeme musieť prekročiť hranice, taktiež môžme aj zbrane zakopať. Lepšie, ako keby došli navnivoč v bývalom domove.

Predsa len, ak by šlo napríklad o požiar domu, zemetrasenie, záplavy, útok zombíkov, či bežencov, jadrová či chemická havária..... bude len dobré v rýchlosti čo najviac vecí zachrániť. :angel
Zadání znělo "Potřebuji snížit váhu batohu, abych se mohla dostat na 200km vzdálenou chatu". Proto všechno co půjde z batohu pryč, bych zavezl v klidu na chatu a uskladnil / zakopal tam. Než se tam dopravím, nebudu mít nehty jako mravenečník, proto jsem vyřadil cvakátko. Buzolu ze stejného důvodu, protože zná cestu. A mimochodem, zkusil bych si to rozdělání ohně přes plastovou lupu buzoly předem. Myslím, že místo toho bych přidal jednu krabičku sirek. Za ty nervy to nestojí. :-)

A k tomu zakopávání - přípravy směřuji k situaci "Až si pro mě příjdou...". A je jedno, jestli to budou záchranáři při povodni, hasiči při požáru, kroupy velikosti pštrosích vajec, nebo blouznivci se střelnou zbraní. Budu mít málo času, jen popadnout nejnutnější a vypadnout. Na zakopávání nebude čas.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od sigmark »

200 kilometrů je málo teď. Přidej si par silničních uzávěr, mistni stanné právo a s tim související nutnost obchazet populaci a víceméně se pohybovat treba i v noci a perspektiva se mozna posune. Protože z tydne za notmalnich podminek můžou být tři týdny jen to fikne. Radši bych měl možnost vybavení odhodit než ho vubec nemít.

Proforma: zkus kouknout po vyšším batohu ( ve smyslu výš na zadech sedicim) a nakombinovat ho s blast beltem.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Kapo »

Count píše: A k tomu zakopávání - přípravy směřuji k situaci "Až si pro mě příjdou...". A je jedno, jestli to budou záchranáři při povodni, hasiči při požáru, kroupy velikosti pštrosích vajec, nebo blouznivci se střelnou zbraní. Budu mít málo času, jen popadnout nejnutnější a vypadnout. Na zakopávání nebude čas.
Každému prípravy smerujú inam. Ja napr. nemám zbalené žiadne zavazadlo. Ale viem zase rýchlo baliť. Žijem proste už inak. A nemám v hlave žiaden scenár, kedy by som musel niekam zdrhnúť. Skôr ostať, ubrániť a pomáhať.

Ale stojím si za tým, že všeobecné krízové zavazdalo pre ostatných môže obsahovať ovela viac, než je treba. A na odlahčenie sa čas vyždy nájde.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Lupus »

Jen pidipoznámka k oblečení. Začínal jsem samozřejmě na bavlně protože nic jinýho nebylo. Teď už bezezbytku funkční prádlo. Do lesa, na vodu i do hor. Bavlna je pohodlná jen když je suchá a suchá je jen doma na gauči. Jakmile máš mokré funkční triko, tak nejlepší je v něm prostě zůstat a ne to převlékat. Od všeho nezbytného ti stačí jen 2 kusy, Jeden mokrý na sobě na pochod (pokud neleje, tak vyschne na tobě, pokud leje, tak na sebe přece nenecháš moknout své suché oblečení) a druhý suchý na noc do spacáku. Ráno jdeš zpět do toho vlhkého a suché jde zas do batohu. Na sobě usušíš moiru mnohem rychleji než na batohu a hřeje to i mokré. I když se uděláš na březnové vodě, tak je lepší prostě jet dál a upádlovat se do tepla. Tělesné teplo vodu odpaří. Bavlna je mokrá pořád. Pořád jsem hledal to nejlepší a nakonec jsem zjistil, že nejlepší je zůstat pořád v tom samým. I ty suchý ponožky si nech až do spacáku, protože jakmile narveš suchou ponožku do mokrý boty, jak myslíš že bude ta ponožka suchá za 15 minut? A boty prostě nevysušíš. Nesměj jen prostydnout. V mrazech je to jiná liga, tam ta vlhkost vadí. Tam se zastávce s prosušením nevyhneš.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Count »

K těm mokrým ponožkám - jednou jsem jako nouzovku použil v mokré botě na suché ponožky sáčky ze svačiny. Na pár km to stačilo a bylo lepší mít ponožku vlhkou od potu, než mokrou od boty. Což mi připomíná, že jich mám v UKZ málo.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od kregan »

Dokonce se prodávaj i gore-texový návleky na ponožky.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od sigmark »

Gore návleky jsou pro potivejsi typy ( proforma) nepouzitelny. To si muzes natahnout rovnou igelitaky
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Lupus »

goretex a jiné membrány, které již poměrně starý goretex překonávají, jsou užitečné, ale ne zázračné. Mám membránu na bundě a na žďáráku - tam je to super. Na botách - i nový goretex nestihne zajistit sucho v botech. Membrána je částečně propustná vodním parám ale nestihne odvést vše. Mám vážné pochybnosti, že by návlek na ponožku byl nějak funkční. Po 10 km jsi na tom podle mne stejně jako kdybys je neměl.
Odpovědět