Kublajchán KPZ

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Joezbrna »

4mm repka je stejně drahá, stejně tlustá, ale má větší a hlavně normou garantovanou pevnost (min. 3,2kN, např. Singing Rock uvádí 5kN). Jen je tuhá a klouže, tkaničky je třeba zavazovat dvojitým uzlem. V pohorách mám právě repšňůru, prusíkovat na ní jsem zkoušel, zatím naštěstí jen cvičně...
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 328
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Majkl Night »

To Joe: To je nápad akorát pro mě. Hned si jdu kus uřezat a dát ji do bot.

To Kublajchán: jen by mě zajímalo, kde tuto KPZ nosíš a zda by nebylo lepší přejít na nějakou sumku.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od kregan »

Majkl Night píše: jen by mě zajímalo, kde tuto KPZ nosíš a zda by nebylo lepší přejít na nějakou sumku.
To sem si taky řikal.

Vyzkoušel jsem všechny možná tvary a velikosti KPZ a zůstal tady u tý. Na všechno ostatní (kromě kapesní lékárničky) sumky.
Přílohy
energit_tir_visen_50tbl.jpg
energit_tir_visen_50tbl.jpg (13.92 KiB) Zobrazeno 21036 x
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Kublajchán »

Joezbrna: je tam malá elektrikářská páska - pár metru to má určitě. Na zalepení děr v celtě musí stačit. Jezdím s tím na víkendy do naších lesů, takže píšťalka mi bude k ničemu. Do Himalájí bych bral něco jiného.

RAD: možná ty tkaničky neodcházejí, je se projevuje normální opotřebení. Zatím to drží bez problému.

Viktor: malou LED baterku jsem tam měl, ale plamen ze zapalovače má větší svítivost. Tampón v kpz taky byl - vlhké dřevo jsem s tím nezapálil. Místo toho je tam Pepo.

Majkl Night: v přední náprsní kapse bundy (taková M65). Místa tam je ještě dost.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od herman »

Upřímně řečeno, bral jsem to to téma jako aprílové
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Terminated Account »

Kubaj, očividně si stojíš za svým, takže nemá cenu ti dále dávat návrhy či konstruktivní kritiku. Bohužel za mně tě ani nemůžu poplácat po zádech za skvělej počin.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od the.marek »

Aby to tu neskončilo jako jeden nedávný, nejmenovaný Bug out bag... :roll:
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Kublajchán »

Tak já to ještě jednou promyslím a přepracuji. Pak dám vědět, co jsem s tím udělal.

the.marek: neboj, neskončí.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Hdm »

PŘIDAT
kousek svíčky

VYMĚNIT
voděodolné náplasti
toto by jsem doporučil dát úplně nahoru a nelepit to na dno. Ty vodotěsné špatně drží, raději odolnou URGO.

odpadkáč
nevím proč, vždyť termofolie zlatostříbrná stojí nějak dvacku v lékárně (v armyshopech je to samé s cenou kolem 80,- , ale je určitě taktická :P )

zapalovač
doporučuji vyměnit za piezo zapalovač

VYHODIT
nitě, špendlík a jehla - pochybuju, že v krizovce budeš dělat švadlenku
bonbón
náhradní gumička
kompas - IMO zbytečný, pokud máš hodinky, jakékoliv funkční
karabina

OT 1: K účinkům magnetu:
Kdysi jsem dostal magnet (tedy přesněji elektromagnet) na rehabilitaci na koleno. Po skončení se mě ptaly, zda mi to pomohlo? Když jsem odpověděl, že noha je dobrá, ale zda je to zásluha magnetu nemohu posoudit div že mě nespálily pohledem, že jsem si dovolil pochybovat o účincích magnetu.

OT 2: Na vyloženě negativní posty se vykašli, každý má jiné potřeby a priority a proto nikdy nebudeš mít ideální KPZ, kterou ti schválí všichni.
Ono všeobecně tu poslední dobou chybí respekt k ostatním a jejich názorům.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od bacil »

S piezozapalovačem pozor, nesmí být mokrý, z toho důvodu jsem koupil 50 obyčejných neplnitelných zapalovačů v tržnici (za kilo).
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Terminated Account »

OT: HDM nakousl nerespekt některých přispěvovatelů.

A co absence respektu u některých tazatelů či zakladatelů vláken k ostatním diskutérům?

Toto téma bylo založeno 1/4 tedy na apríla. Na vzdory několik desítek hodnotných vláken na tomto fóru, několika tisícům gigabajtům relevantních dat k tomuto problému na internetu, desítkám knih a odborných publikací v tištěné podobě, vypadá tato KPZ jako těžký začátek, kterým si prochází děti při přihlášení do skautu.

Jaký má toto téma význam? Proč diskutovat o něčem co je milionkrát popsané, probrané, vyzkoušené, zavrhnuté, milované či nenáviděné?

Na vzdory tomu se zde sešlo celkem hodně slušných a věcných připomínek. Což mě osobně potěšilo. čekal jsem podstatně tvrdší studenou sprchu.
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Kublajchán »

Klídek lidi, není důvod se hádat. Co se týče internetu, projel jsem ho skrz na skrz a žádná sláva - co fórum nebo článek, to jiný pohled na KPZtku. Jaký význam má toto téma? Pro mě docela velký.
Už jednu akci zažila a pohořela. Něco jsem v ní změnil a pak se obrátil sem (jo, jsem drzoun drzá :D ).Co se týče vyloženě negativních postů - nevadí mi, aspoň mě vrátí na zem.
K té KPZ - čajová svíčka, sirky (až pojedu kolem armáče, hodím tam ty lepší), obyč zapík (funguje i po namočení a jeho ztráta mě nebude vadit), kompas (hodinky nenosím a ani je nemám. Nebudu se spoléhat na jasnou oblohu ve dne nebo noci, ani na mraveniště, kostely nebo osamělé pařezy a stromy), termofolie (jsem zvědav na tu lékárnu :) ), voděodolný náplasti (lepší nemám a když se mi podaří sehnat lepší, hodím je tam), 5 ibalginů, kus drátu (když prdne popruh na batohu), šprcku, náhradní gumičku (když mi prdne ta první, krabička nebude držet zavřena sama od sebe), rybička, 100kč v mincích a kus podpalovače Pepa.
Jsem beran, tak mějte pochopení :beer
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Hans »

Osobně bych vyměnil kus PePa za 1 - 2 kostky pevnýho "lihu" případně pytlík TRIOXANu. Na podpal taky dobrý a ještě se na tom dá i uvařit v improvizovaném vařiči (upravená plechovka, pár šutrů atd..).

A hlavně to tak nechutně nesmrdí a nečoudí...


Anebo již zmiňovanou svíčku ;) .
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Hohepa »

No tak tohle je tak nešťastná formulace....., jako že se dá nad svíčkou vařit ? :D
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od kregan »

Nosit v KPZ "něco na vaření" je podle mě zcestný. Důležitý je tam mít něco na rozdělání ohně i za nepříznivých podmínek tak, aby šlo vařit na něm.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od bivoj »

Přidal bych kousek (1-2m) paracordu. Provázek se hodí vždy....
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od RAD »

Podstata KPZ je úplně někde jinde pánové . Její krása nespočívá ani tak v chuti být stále připraven jako spíš někam patřit. Jde o to že to je krabička plná zbytečností který má prostě každý doma a tak se nemusí nic draze nakupovat . Taky je hned o čem mluvit - jeden doporučí svíčku druhej špendlík (zase věci který nic nestojej a sežene je každý děcko) ve finále to pak pomáhá k začlenění nového přírůstku do stáda skautíků a o tom to celé je .

Zásadní otázka kterou bych si položil je 1.) kde budu KPZ nosit ? Na batoh to je poddimenzovaný a v kapse se ti to hádám moc nosit nechce. 2.) kde se pohybuješ ? Zeptej se sám sebe ...jak často postrádáš kompas ; bonbon ; svíčku ; pytel na odpadky ; karabinku nebo neizolovanej drát ?

Pokud máš strach o tkaničku upleť si parakordovej náramek . Není to kdoví jaká paráda ale dá se to nosit řekl bych rozhodně lépe než KPZ
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od kregan »

Koncept klasické skautské KPZ je dávno překonanej. Dneska se nejvíc hodí mít u sebe pár drobností, které člověk běžně používá. Nelze je vyjmenovat, protože každej to bude mít jinak. Někdo to nosí po kapsách, někdo si pořídí krabičku. Obsah Kublajchánovi KPZ je sice podivný, ale jestli to jsou předměty, které ve svém životě často používá, tak proč ne. Rozhodně bych nenosil věci, který sem nikdy v životě nepoužil. Naopak je dobrý se zaměřit na drobnosti, který už se mi někdy hodily.
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od shtf »

souhlas s RADem, ten konecne pojmenoval to nad cim premyslim od doby co vzniknulo tohle vlakno.
Osobne musim rici, za za poslednich 30 let jsem se nikdy nedostal do situace kdy bych rekl "Skoda ze u sebe nemam kousek svicky, kondom a nit." Takze jsem se stale snazil prijit na to k cemu takova KPZ slouzi. A RAD mi konecne odpovedel.

Naopak jsem se setkal se situaci "skoda ze u sebe nemam nuz" OK, tak uz ho mam, pak se mi taky stalo "skoda ze u sebe nemam telefon s GPS", OK tak uz ho taky mam. Takze moje KPZ je nuz a mobil.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od kregan »

Jenom za poslední dobu jsem z KPZ použil drát na přidělání promítacího plátna na přednášce, který se samo navíjelo a nedrželo rozvinutý, menším hřebíkem jsem v Řecku opravil kamarádovu rozpadlou pantofli na pláži 1km od autobusu ke kterýmu se potřeboval dostat, jehlu a nit jsem pučil v Krkonoších hasičovi, co se mu roztrhli gatě v rozkroku, sedlářskym nejtkem sem si na treku provizorně přidělal utrženej popruh báglu, bílou přelepku sem při střílení za šera nalepil na tmavýho poppra pro lepší viditelnost, kovová padesátikoruna už se taky párkrát hodila a za desinfekci vody už jsem byl taky párkrát dost rád i když sem jí zatim nepoužil...
Odpovědět