Kublajchán KPZ

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Terminated Account »

Dostáváme se od konkrétní "krabičky" k nekonečné diskusi zda má KPZ smysl. Zda je název Krabička poslední záchrany relevantní a co má smysl nosut.

Za mě:

1. je jedno jak se to jmenuje
2. každý člověk si musí udělat svoji hromádku sám, podle toho co dělá, kde se pohybuje, co umí, jak je zručný atd.
3. nesouhlasím s přeceňováním ani podceňováním. Svoji laťku si musí nastavit každý sám viz předchozí bod.

To co nosím deně (EDC chcete-li) se značně liší od krabiček, které si beru na své cesty ať je to za barákem nebo na druhém konci planety.

Krabička či balíček blbostí mi už několikrát velmi ulehčila řečení problému. Déle než patnáct let vodím lidi komerčně po horách po celém světě a myslím, že jsem díky tomu mohl vidět spoustu radostí i problémů, díky kterým se na svět kolem sebe dívám trochu jinak než je běžné.

Podle toho co čtu na netu jsem jednoznačně vyjímka, protože to co funguje v praxi se velmi liší od "dokonalých" návodů od "neomylných a ostřílených" profesionálů. Ano použil jsem háčky i rybářské šňůry abych si ulovil večeři. Ano použil jsem i drát abych si ulovil oběd. Zašíval jsem velmi mnoho poničených stanů, spacáků, batohů. Opravoval jsem hodně rozbitých bot, vařičů, trekingových holí, aut, motorek, součástek výstroje i výzbroje. Většinou to bylo lidem, kteří by si nedokázali poradit ani v nejlépe vybavené dílně.

Rozhodně tady tímto výlevem nechci "machrovat". Chci jen zdůraznit, že individuální přístup a vybavení chytře připravené na očekávanou situaci, s tím že jej člověk umí používat a improvizovat je oč tu běží. Umět se připravit na očekávané i neočekávané a jednat tady, teď s tím co mám je tajemství cesty úspěchu nejen v survivalu. Poradit si, když člověku zůstanou jen "trenky" také nelze vždy a může to skončit velmi snadno jako strašně smutný příběh.
Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Wolf »

V tomhle plně souhlasím s MacGyverem.
Pro toho, kdo (berte s nadsázkou) většinu života prosedí doma na gauči a v práci u stolu, je pochopitelně KPZ krabičkou plnou zbytečnotí.
Pro jiného jedince, který výše zmíněná místa občas opouští (opět berte s nadsázkou) a navíc disponuje schopností improvizovat a kutit, je KPZ krabičkou plnou různých drobností, které ale ve výsledku dokáží často hodně pomoci, pokud je člověk dokáže správně využít.
(Taky nosím takovu "lepší" KPZ. Netvrdím, že jsem použil veškerý její obsah, ale dost velkou část už ano a to nejsem nějak přehnaně aktivní člověk či dobrodruh. Mimochodem, jsem zastánce teorie, že do EDC KPZ patří co nejvíc záložních peněz, protože ty dokážou vyřešit většinu problémů, které vás postihnou v civilizaci)
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od kregan »

Slyšel sem teorii, že stačí mít jen dostatek dolarů a žiletek. Všude po světě se dá platit buď jednim nebo druhym.
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Kublajchán »

Konečně jsem se dokopal hodit sem aktuální fotku.
Je tam nůž, sirky, plynový zapalovač, tuhý podpalovač, tenký a vázací drát, kondom, 200 v drobných, izofólie (přigumičkovaná ke krabičce), svíčka, kompas a tablety na čištění vody.
Přílohy
IMG_20170604_181010.jpg
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Bill Masen »

Už jsi někdy v životě použil kompas a tablety na čištění vody?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Hohepa »

Kompas ? ne , ale už jsem se párkrát v životě proklínal , že ho nemám.
Například před lety , když jsem usnul v metru a poslední souprava mě vyhodila popůlnoci na Zličíně a zastávka nočního autobusu nikde :twisted:
Naštěstí se mi povedlo najít na obloze malý vůz a určit přibližný směr na Plzeňskou , kde jezdila noční tramvaj.
Být ale pod mrakem tak bez kompasu tam bloudím až do rána.

Tablety do vody bych si preventivně v některých hospodách dával i do piva :angel
vážněji na vandru jsme párkrát brali vodu v nouzi z pochybných zdrojů a převařování dost zdržuje.

to mi už zbytečnější připadá ta svíčka..
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Serža »

imho bych místo rybičky volil nějaký nůž minimálně s pojistkou...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Kublajchán »

Kompas používám (přibližně určí, kde je sever a to mi stačí). Tablety ještě ne. Svíčka mi byla doporučena na udržení plamene (dává to smysl). Rybička je nabroušena, origo je dost tupá. Navíc je malá, nic většího se do tý krabičky nevejde.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Serža »

ad nůž: Haller 83679, Buck Mini...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Bill Masen »

Rybička je srdcovka, ale nůž nepatří do KPZ (já tam mám v-nox mini), ale do kapsy. Kompas nepotřebuju, zeptal bych se mravence jak by asi stavěl mraveniště (umím najít sever jinak). Kromě toho mám v KPZ magnet, a to dohromady nejde. Svíčka je taky naprd, v dnešní době jí nahradí malý chemický světlo. Vázací drát OK, ale na co ten tenkej?
KPZ je osobní a pozvolnej koncept, kterej vzniká zkušenostma. Jako nejpraktičtější věc ve tvé KPZ vidím ten kondom. A to je zrovna věc, kterou já v KPZ mít nemohu, protože manželce prostě nevysvětlím její praktičnost. :angel
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od K4cer »

Kondom mám v peněžence (a ano, i v KPZce).

Čtvrt kila mincí bych asi nahradil nějakejma bankofkama, ideálně (v evakuační KPZce) i v dolarech a eurech.

Bille, jak budeš ve tři ráno na sídlišti hledat a vyslýchat mravence, jak by si chudák zpitomělej stavěl mraveniště, chci vidět!

Edit, a s tím nožíkem maj prafdu, švýcarák do kapsy. V KPZce nosím žiletku.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Kublajchán »

Serža - Haller 83679 má čepel taky z 420 a ten druhej je moc drahej.

Bill Masen - normální nůž je vždy v kapse, ale tenhle je pro případ, kdy bych hlavní nuž třeba ztratil. Já raději mrknu na ten kompas, než abych hledal mraveniště ;) Svíčku mám na udržení plamene - dřevo moc nehoří a zapík je moc rozpálenej a sirek je málo. Ten druhej drát se dá použít jako náhrada tkaniček (věřím mu více než tomu vázacímu drátu).

K4cer - toto je jen pro ČR, takže jen korunky. A mince proto, že je můžu vhodit všude, např. automat na lístky mi bankovku neveme.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Hohepa »

Pár minci se vždy hodí do forbesu. Je jedno jestli je na kafe, lístky do MHD , nebo parkovacích hodin.
A tyhle forbesy většinou bankovky a karty neberou.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od štaflík »

Bill Masen píše:Rybička je srdcovka, ale nůž nepatří do KPZ (já tam mám v-nox mini), ale do kapsy. Kompas nepotřebuju, zeptal bych se mravence jak by asi stavěl mraveniště (umím najít sever jinak). Kromě toho mám v KPZ magnet, a to dohromady nejde. Svíčka je taky naprd, v dnešní době jí nahradí malý chemický světlo. Vázací drát OK, ale na co ten tenkej?
KPZ je osobní a pozvolnej koncept, kterej vzniká zkušenostma. Jako nejpraktičtější věc ve tvé KPZ vidím ten kondom. A to je zrovna věc, kterou já v KPZ mít nemohu, protože manželce prostě nevysvětlím její praktičnost. :angel
S nožem s Tebou zcela souhlasím, ale mravenci netuší, kde je sever (teda, možná tuší, ale mraveniště podle togho FAKT nestaví).
Mraveniště je orientováno podle:
-mistních podmínek insolace (což vůbec nemusí souviset s osou sever-jih)
-podle zdrojů tepla v okolí (zahřívající se osluněná skála má pro brabence větší sex-appeal, než sever)
-podle toho, z čeho vyšli mravenci při zahájení stavby mraveniště
-podle něčeho, co ví jen mravenci

Za další bacha na to, že momentálně je s. magnetický pól zatraceně jinde, než geografický a deklinace dosahuje docela zběsilých hodnot...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Bill Masen »

Tak si vyslechnu lišejník, když nenajdu mravence. Ve městě jsem tedy světový strany nikdy nepotřeboval. Maximálně tak kam si skočit na velkou stranu.
BartH8
Příspěvky: 3
Registrován: 19.02.2017 21:47
Pohlaví: muž
Bydliště: Olomouc - Praha

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od BartH8 »

Kpz dám nemám. Jen telefon, power bank, nůž a peníze. Koupil jsem si zajímavou knihu ( brožuru do kapsy ) od Jaroslava Pavlíčka. Kdo neví = Google. Kpz v jeho podání se vleze do pouzdra od doutníku.
Tuha
Zavírací špendlík
Skelný knot
Svíčka
Mini zapalovač
Náplast
Jehla nit
Vteřinové lepidlo
Kousek tuhého lihu
Pilko nůž ( pravděpodobně z pilového listu )
Nezabírá místo, a jsou to léta zkušeností.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od the.marek »

Otázka za zlatého bludišťáka zní: "Kdo z Vás něco z takovéhle minimalistické KPZ již použil?".

Většinou je stejně všechno nepoužitelné, malé, nekvalitní a v neposlední řadě to není vůbec potřeba.
Je to dobré tak pro děti do skautu, kteří stále tahají krabičku od Energitu v chlebníku a na výpravách, táborech si tam odsud vezmou svíčku, provázek, sirku atd. Navíc jsou na to koncipované i různé bojovky, kdy mají k dispozici pouze svou KPZ apod.

V reálném světě pro reálného člověka je to věc k ničemu, přežitek z dětství a krabička plní funkci placebo efektu připravenosti.

Celou dobu mluvím o minimalistických KPZ, do které si lidi dávají věci jako svíčka, sichrhajzka, vlasec, háček na ryby, cm2 náplasti, jehla a niť apod.

Tady je přímo foto obsahu skautské KPZ, alespoň v mých dobách minulých:
Přílohy
kpz.png
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Doc »

Naprosto souhlasím s Markem... KáPéZetky typu vlasec, svíčka, tuhej líh, křída apod. jsou pro děti do skautu. Do reál života spíše nepoužitelné.
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Apokalyptik »

Tie skautské KPZ sú fakt prežité. Ale niektoré veci z nich (ihla+niť, zicherka, drobné, obväz, sirky) sú samozrejme stále aktuálne.
Viacmenej je ale KPZ už prežité, lebo nejde o to prežiť, ale si uľahčiť životné situácie. Prežijeme aj bez nich. :lol:
Takže skôr sa podobné veci stávajú súčasťou denného nosenia a skratka KPZ sa mení na EDC.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Cep »

Však skauti tomu taky říkají Krabička Plná Zbytečností ...
Odpovědět