Kublajchán KPZ

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Kublajchán KPZ

Příspěvek od Kublajchán »

Hážu sem své KPZ a očekávám kritiku :D (možná tam jsou zbytečnosti, možná tam něco důležitého chybí, mě už nic nenapadá, co tam dát)

1) 4 voděodolné náplasti (na puchýře, drobné rány)
2) odpadkáč (dočasná náhrada za termofólii)
3) kus drátu (oprava výstroje, náhrada za přetrženou tkaničku, atd.)
4) rybička
5) zapalovač (kdyby zvlhly sirky a nebyl čas je sušit)
6) kus podpalovače Pepa
7) 10 sirek se škrtátkem
8) 2 paraleny 500
9) 2 spínací špendlíky
10) nitě, špendlík a jehla (na opravdu textilu, na propíchnutí puchýřů, hlavně to nic neváží a moc nezabírá místo)
11) bonbón (má to v sobě nějaký cukr)
12) náhradní gumička na zavření krabičky
13) karabina
14) náboj 9mm Makarov (jo, je tam ze srandy)
15) kompas
Přílohy
kpz.jpg
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od kregan »

Karabinka mi přijde zbytečná. Nahradil bych jí spíš kroužkem na klíče. Přihodil bych nějaké peníze, připínáček, hřebík... Případně ještě nějakou desinfekci vody v tabletách či prášku a elektrikářskou pásku/izolepu/leukoplast.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Hohepa »

Místo podpalovače pepo dej ibalgin.
Hoří stejně dobře a dá se použít i medicínsky.
Přihodil bych ještě šprcku - primeros.
Vícero použití, někdo s ní dokáže i rozdělat oheň.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Fabulous »

Je to takové "co dům dal". V zásadě téměř nic užitečného. :ne

Ale je to asi tím, že je 1. apríla, že ano?
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Kublajchán »

Kregan: Kroužek na klíče přidán. Karabina ho se špendlíky spojuje a je vše pohromadě. Dal jsem tam ještě el. pásku. Tablety na čištění vody nenám, musím koupit. Co se týče hřebíku a připínáčku - nevidím v ních využitelnost.

Honepa: s tím ibalginem se mi nechce věřit, že fakt tam moc hoří. Mám tam ještě paralen, i když není tak silný k potlačení bolesti. Šprcka přidána.

Fabulous: třeba rybičku, zapalovač a kompas jsem musel koupit. To dům neměl ;) S datem 1.4. to nemá nic společnýho.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Terminated Account »

Dej tam jen to co sám reálně použiješ aspoň jednou za měsíc, specialitky jednou za rok. Nejlepší kpz je:

1) Kvalitní a spolehlivý nůž v kapse "twenty for seven". Jestli chodíš na první stupeň ZŠ, tak je rybička ok, jestli máš děti, tak rybičku dej jim. Pokud nic z toho neplatí, tak jinak ji schovej pro budoucí potomky.
2) Spolehlivý zdroj ohně - slušný zapalovač v kapse doplněný třeba křesadlem. Osobně nosím v peněžence zatavené kovbojky v kosmetickém tampónu napuštěném voskem.
3) Kvalitní multitool.
4) knoflíkový kompas

Všechno ostatní je už jen bonus.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od bacil »

Ten bonbón se ti za nějaký čas rozpatlá a popatlá všecko co je vevnitř.

Paralen je spíš zbytečný, léky s funkcí acylpyrinu (tj i ibalgin, brufen, ibuprofen, anopyrin...) jsou účinnější, ale nelze je dávat na lačno, škodí žaludku. Anopyrin na rozdíl od brufenovitých neškodí žilám a myslím že lze i beztrestně na lačno (pardon, mám okno).
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Desouza »

Klasická KPZka na tábor co ? :)
Ten bonbon dej pryč všechno ti omatlá . Jo a chybí ti tam rybářské blbůstky ( háčky, vlasec a olůvka ) , malá svíčka a drobné mince , píštalka , ocelové lanko a tužka ..
Když mi bylo 15 měl jsem podobnou ...
Naposledy upravil(a) Desouza dne 01.04.2014 20:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od kregan »

Já nosim místo kompasu na KPZ přicvaklej neodymovej magnet. Na střední sem si vydělával na pivo prodejem těhle magnetů airsofťákům s touhle pohádkou :D

Survival magnet je nepostradatelná část výbavy pro "speciální akce", airsoft, military, na expedice, do přírody i do města.
Jedná se o neodymový magnet
KR-27-16-05-N
Hmotnost: 14 g
Magnetická síla: cca 11 kg
Magnetizace: N42
Max. použitelná teplota: 80°C
Povrch: poniklovaný (Ni-Cu-Ni)
Průměr: 27/16 mm
Tloušťka: 5 mm
Tolerance: +/- 0.1 mm

součástí je 33 cm "nepřetržitelného" lanka z vojenského padáku výrazné žluté barvy a provázek na snadné určení severu.

Podobné magnety se používaly za války v Indočíně k uchycení náloží na nepřátelská bojová vozidla nebo muniční lodě.
Tímto magnetem lze vyzvednout kovové předměty z velmi studené vody nebo z hlubokých šachet.
Zvedá různé plechy a poklopy (až do 11 kg).
Magnetem lze nouzově smazat data z pevného disku či kreditní karty, případně jím lze zmást nepřítelův kompas a tím oslabit jeho možnosti navigace.
Vám však jako kompas bude sloužit spolehlivě. Stačí navléknout na prst očko na tenčím provázku a magnet lehce roztočit. Strana obarvená na zeleno ukáže vždy na sever.
Magnet jemnými vibracemi detekuje dosah bezpečnostních rámů.
Na magnet lze přichytit mince a drobné kovové předměty, která tak zabezpečíte proti vydávání zvuků, které by vás mohli prozradit.
Magnet vyzařuje stejné silové pole jako "zdravotní náramky" Pokud vás v terénu zastihne nenadálá bolest, můžete magnet přikládat na postižené místo nebo si ho na noc vložit do spacího pytle na podpoření imunity.
Se survival magnetem v kapse se několikanásobně zvyšuje vaše šance na nalezení v případě, že budete zavaleni lavinou.
Po troše nácviku lze za pomocí magentu a přiloženého lanka důmyslně otevřít zvenku bezpečnostní řetízek na ocelových dveřích.
Survival magnet snadno zavěsíte za smyčku ze žlutého lanka z vojenského padáku k opasku nebo na jakoukoli část výstroje.
Umístěním žluté smyčky z padákového lanka na viditelné místo dáte spoluhráčům nenápadné znamení o své přítomnosti.

POZOR: Magnet může zpomalit funkci nebo dokonce zastavit měřící přístroje jako jsou elektroměry, plynoměry a vodoměry!
Survival magnety se mohou rozlomit. Nejčastěji se magnety rozlomí, když do sebe dva z nich nekontrolovatelně narazí.
Přílohy
P1240325.JPG
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od RAD »

Magnet ti z pevného disku nic nevymaže . Sám disk obsahuje poměrně silné neodymové magnety . Čtecí hlavu s ním rovněž za běhu nelze ovlivnit neb je z hliníku . Pokud jde tedy o spolehlivé a rychlé mazání dat neexistuje bezpečná a rychlá varianta . Nejsmysluplnější je předem připravená termitová slož a to není věc kterou by si člověk se zdravým rozumem dal do domu. To jen tak bokem.
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Patrixon »

ROFL ! Jenom Chuck Norris nepotřebuje takový magnet ! Nejenom to s tím diskem, ale i spousta ostatních popsaných funkcí jsou nesmysl :-D Nejlepší je imunita do spacáku.

Jinak když už jsme u těch magnetů, vysvětlí mi někdo, jak poznám která část magnetu nebo jiného zmagnetizovaného předmětu (například jehla) ukazuje na sever a která na jih a proč ? Nikdy jsem nepochopil, proč by tam měla směřovat zrovna špička.

Aby nebyl můj příspěvek úplně offtopic, napíšu také svá doporučení.

1. Rybyčku bych určitě vyměnil za nějaký lepší nůž. Ale lepší je nosit nůž mimo krabičku. Je to nejčastěji používaný nástroj a nemusíš ho pak stále lovit v krabičce, kde navíc zabírá místo. Do krabičky bych si dal jen čepel odlamovacího nože, jako zálohu.
2. Náboj jsem v krabičce míval také (dá se využít prach nebo olůvko), ale na doporučení jsem ho odstranil. Občas cestuji do zahraničí a když by to u mě policie našla, tak by z toho mohl být docela problém.
3. Místo bombónu tam mám tabletku hroznového cukru, dodá okamžitou energii.
4. Doporučil bych kus té pevné stříbrné lepenky na různé opravy.
5. Antibakteriální vlhčený ubrousek je také velice užitečný.
6. Chybí něco na psaní.
7. Kup si tabletky na dezinfekci vody, ty dokážou skutečně zachránit život.


Puchýře by se neměly propichovat, pak se ti tam může dostat infekce !
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od kregan »

Patrixon píše: Nejlepší je imunita do spacáku.
Bys nevěřil, kolik lidí nosí ty "zdravotní" náramky, což je jen magnet v gumovym obalu.

Do KPZ stačí i obyčejná žiletka. Vychytávka pro ty, co KPZ nenosej je strčit žiletku k baterce mobilu.
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Patrixon »

To možná nosí, ale těžko říct, jestli to k něčemu je... asi jako kosmodisk a solná lampa...
Malý neodymový magnet může být docela užitečný, taky jeden nosím. Kdo to nezná, tak bude překvapen jeho obrovskou silou, ale určitě není léčivý ;-)
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od RAD »

Já už viděl dokonce i náramek se speciálním zdravotním "hologramem" - rozuměj obrázkem :-D .Když ho nosíš máš daleko větší sílu atp . Existuje na to několik triků jak o tom někoho prakticky přesvědčit aniž by si všiml že to je podvod .

K té KPZ... Dle mého je to dnes již překonaný koncept ... to co skutečně potřebuješ je mobil s navigací, svítilna, psadlo nejlépe permanentní, multitool, šrajtofle s nějakým platidlem a záložní kreditní kartou .Zbraň (střelnou teleskop nebo aspoň pepřák) Kuřáci a chromáci doplní příslušné drogy . Extrémisté třeba ještě nouzovou nabíječku na mobil. Tohle tě vyseká z 99,9% problémů což se o KPZ říct nedá . Nedovedu si představit neřešitelný problém kdy tě zachrání náplast , prášek ibalginu nebo bonbon.
Kublajchán
Příspěvky: 88
Registrován: 11.05.2013 19:59
Pohlaví: muž

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Kublajchán »

MacGyver: rybička nenahrazuje nůž. Křesadlo zavrhuji - sirky a zapalovač mí dá rovnou plamen. Multitool mám a nosím.

Bacil: bonbón sežrán. Ani mě nenapadlo, že se může rozpatlat. paralen vyměněn za ibalgin.

Desouza: Netuším, na táboře jsem nikdy nebyl ;) Rybářské blbůstky rovnou zavrhuji - sotva něco chytím s normálním prutem, natož s vlascem a háčkem. Mince přidám, lanko mi příjde zbytečné. Tužka taky, tu dám normálně do batohu.

Kregan: knoflíkový kompas je menší, i když tvoje řešení vypadá zajímavě :lol:

Patrixon: rybička není náhradou za nůž, ale záloha. Navíc vypadá lépe než čepel odlamovacího nože. Do zahraničí necestuji s KPZ, takže náboj ničemu nevadí. Pokud opět nezapomenu koupit hroznový cukr, hodím ho tam. Lepenka tam už je - elektrikářská. Akorát se tam na výšku vejde. Tablety na čištění vody doplním.

Rad: KPZ se přeceňuje a já jí možná taky přeceňuji. Moje cihla má GPS, svitílnu, multitool, šrajtofli nosím. Palná zbraň není problém. Náplast mě třeba nezachrání, ale nic nezabírá, nic neváží. Odchází mi na botách tkaničky (nebo si to aspoň myslím), proto ten drát - nedovedu si představit, kdybych měl dojít domů s prasklou tkaničkou na botě.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od Joezbrna »

Lepenku bych vyhodil, kolik jí tam máš? Smysl by měla lepenka asfaltová nebo jiná izolační k vybudování komfortního přístřešku nebo místo spacáku. Ale KPZ by se dost pronesla, to už je imho lepší stan a spacák. Místo toho bych tam raději dal níže zmíněnou izolepu.

Přece záleží kam jedu. Na třítýdenní skautský tábor se můžou hodit knoflíky, guma do trenek, pár mikrotenových pytlíků (přes suché ponožky do mokrých bot), vlhčené ubrousky (na otření krve po zranění, na důkladné otření proti vlkovi).

Do hor a polárních oblastí zrcátko a píšťalka (signalizace); na ledovcovou vodu jsou desinfekční tablety zbytečné, ale zase se můžou mineralizující tablety (pokud se z ní vaří polívky, čaje, kafe, není problém, ale kdyby měl člověk jen pít vodu, lízat led a sníh, tak deficit minerálů je znát).

Kromě špagátu se může velmi hodit kus zvonkového drátu, už jsem s ním opravil rozštípanou bambusovou hůlku (stačí omotat), i prasklé mačky.

Místo nože preferuji kreditku. Přesvědčit ženu k sexu je stejné jako namazat chleba máslem. Nejlíp to jde nožem, ale kreditkou to jde taky.
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od RAD »

Nebylo by lepší si špatný tkaničky vyměnit rovnou za nové ?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od kregan »

Já do všech bot, s kterýma vyrážim mimo civilizaci dávám automaticky místo tkaniček paracord. Eště se mi nestalo, že by se přetrh.
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od hipik86 »

To je nápad. Proč mě to ještě nenapadlo?
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Kublajchán KPZ

Příspěvek od viktor »

for dobrej,
normalne nic takoveho sebou nenosim, na delsi cesty jsem lepe vybaven vcetne oblbovadel abych dokazal jeste nekam dojit respektive spise dojet na moto s nejakym jeste rozumnym zrazem, treba kotnik, zapesti atd..ale to sem ted asi nepatri,
ne vylety nam neco takoveho a to v slozeni
.zrcatko, fakt se uz hodilo, ne k signalizaci ale k uplne necemu jinemu
.sirky,ibuprogfein, reny, jehla a kus nite, tampon, kondom, toaletak, hyg, ubrousek, desinfekcni ubrousek, flastr, malinkatou baterku led na 1 tuzkovou..
nuz mam v kapse, na rozdelani ohne kresadlo a kus vaty v lekovce nacucany lihem, perfektni na jedno skrtnuti
viktor
Odpovědět