Dikobraz - EDC

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Odpovědět
Dikobraz
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 21:37

Dikobraz - EDC

Příspěvek od Dikobraz »

Ahoj, přikládám fotku svého EDC s vysvětlením, proč jsem se rozhodl pro dané předměty a jak jsem k nim došel. Mám připraveno několik verzí toho, co sebou běžně nosím a podle potřeby předměty měním.

Nějaká základní východiska:
- často cestuji vlakem mezi městy a občas spím mimo domov (práce, kamarádi), sem tam někde déle čekám
- potřebuji sebou mít většinou notebook, brašna mi vadí, takže poměrně dlouholetým výběrovým řízením prošel jen městský batoh Osprey 25l
- po většinu času se mezi místy přesouvám s batohem, takže mám své EDC v něm
- nenosím sebou zbraň, protože mi to v současné době v ČR přijde zbytečné. Nejlepší prvek sebeobrany je mozek (prostě přemýšlím nad tím, kde se budu pohybovat a jak, abych minimalizoval riziko). Mám dobré pevné boty na případný útěk. Všechno nosím v batohu včetně nákupu, protože chci mít volné ruce a nepotřebuji tašku, aby při problémech překážela.
- potřeboval jsem mít co nejvíce účelové věci, které opravdu používám, takže v průběhu posledních dvou let se mé EDC vypracovalo do následující podoby (ne všechny předměty jsou aktuálně na fotce, ale jsou v popisu)

Obrázek

Obsah
- záložní mobilní telefon (klíče, mobil a peněženku jsem na fotku nedával). Nezničitelná Nokie s nabitou baterií a náhradní SIM, na které jsou uloženy nejdůležitější kontaky
- MP3 přehrávač sloužící také jako flashdisk a mini rádio v případě potřeby
- Malé pásmo
- Odlamovací nůž, velmi lehký a celkem pevný, noname
- Elektrikářská páska, lze použít stejně jako izolepa, lehce vícekrát, osvědčila se mi lépe než klasická páska
- Malinký Victorinox, který je vždycky po ruce v horní kapse batohu (na klíčích už nosím píšťalku)
- Noname zavírák z pracovních potřeb za 30 kč, kterým dělám všechno a v případě zničení buď reklamace nebo koupě nového. Jsem líný si koupit kvalitní švýcarák, ale udělám to časem. Na tomhle noži jsou super velké nůžky a váha.
- Piezo turbo zapalovač AiT, podle mě nejlepší volba, sirky z MRE
- Baterka EMOS z Hornbachu. Je lehká, vydržela hrozně moc, má zoom a je levná. Stejná filozofie jako u zavíráku. Náhradní baterie.
- Multitool z Tesca za 200. Brzy plánuju nahradit Lethermanem Wave, ale čekám, až na tomhle něco odejde, což se zatím nestalo. Většinou řeší všechny problémy celkem s přehledem.
- Kindle se zásobou knih a Moleskine zápisník na poznámky s gelovým perem. Zahání nudu, nemám pocit ztraceného času a v případě všech možných nucených prodlev (zpoždění, cestování). Nutnost.
- Léky v krabičcce od energitu (ibalgin, živočisné uhlí, jódové pero, náplasti, zavírací špendlíky, prezervativ)
- Hygienické minimum (krém na ruce, zubní pasta, mini sprchový gel, dezinfekční gel, lůj na rty), zubní kartáček
- Malinký ručník a náhradní ponožky
- Termofolie (momentálně rozstřihaná a není na fotce)
- Rychlonabíječka na smartphone, většinou ještě nosím náhradní nabitou baterii, ale na fotce není, micro USB propojovací kabel
- Černý lihový fix
- Deštník
- 0,5l vody
- Sojový řez nebo podobnou tyčinku
- Kovové mince v hodnotě asi 200 Kč

Moje zkušenost je taková, že s tímto EDC přežiju i celkem dlouhé a nepříjemné (nečekané) cestování, vyřeším většinu problémů, které se mi staly v posledních letech a vyžadovaly nějaké nástroje a je to rozumně těžké.
Budu rád za případné nápady o co vylepšit.
Další foto bude asi mé evakuační zavazadlo a trochu více zajímavé vybavení, tohle je skutečně jen městské EDC, ale zatím snad dostačující.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od K4cer »

Dle mě rozhodně chybí lžíce.
Tresku a rohlík si koupíš, guláš v piksli taky. Ale jíst to rukama/tím rohlíkem není nic moc.

Několik elektrikářských stahovaček různé velikosti se taky hodí.
Ke spojení věcí jinak k sobě nepřipevnitelných, v nouzi místo tkaničky do boty, přišiješ s nima urvaný popruh od batohu, cokoli.

Za úvahu by možná stálo místo klasické nabíječky mít nabíječku s USB výstupem a USB kabel, a k tomu USB nabíječku do auta.
Docela často se mi stává že sedím v jiným než mým automobilu a jedu někam. Možnost dobít si přitom telefon je občas docela vítaná, zejména pokud nevím, kdy a na jak dlouho se setkám se zásuvkou na 220. Většina autonabíječek konzumuje bez námitek 12 i 24V.

Ve věci sebeobrany bych přidal klasickej pepřovej sprej.
Na běžný vagabundy funguje, při prohlídce to není nic proti ničemu, a na rozdíl od nože či pistole jeho použití nevyžaduje žádnou další akci, krom zdrhnutí. Účelem je dostat se do cíle, ne se cestou porvat. Vyhnout se je ještě lepší, ale náhoda je vůl.

Jo, a možná ještě čistý trencle, pro případ nečekaného souložení. :mrgreen:
Dikobraz
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 21:37

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od Dikobraz »

Díky za tipy! :yes

Dle mě rozhodně chybí lžíce.
Tresku a rohlík si koupíš, guláš v piksli taky. Ale jíst to rukama/tím rohlíkem není nic moc.


Určitě. Mám v hledáčku outdoorovou spork za cca 25 Kč v Huskym. Máš pravdu, že v EDC aktuálně chybí

Několik elektrikářských stahovaček různé velikosti se taky hodí.
Ke spojení věcí jinak k sobě nepřipevnitelných, v nouzi místo tkaničky do boty, přišiješ s nima urvaný popruh od batohu, cokoli.


Mám na batohu trvale jednu opakovaně použitelnou a zapomněl jsem na ni. Pár menších se ale ještě určitě šikne.

Za úvahu by možná stálo místo klasické nabíječky mít nabíječku s USB výstupem a USB kabel, a k tomu USB nabíječku do auta.
Docela často se mi stává že sedím v jiným než mým automobilu a jedu někam. Možnost dobít si přitom telefon je občas docela vítaná, zejména pokud nevím, kdy a na jak dlouho se setkám se zásuvkou na 220. Většina autonabíječek konzumuje bez námitek 12 i 24V.


Ta moje nabíječka má USB výstup a propojovací kabel. Co se týče té autonabíječky, tak mi osobně přijde zbytečná, když mám náhradní baterii. Navíc možná od nyní budu nosit ještě 10000 mAh banku, i kvůli Kindle.

Ve věci sebeobrany bych přidal klasickej pepřovej sprej.
Na běžný vagabundy funguje, při prohlídce to není nic proti ničemu, a na rozdíl od nože či pistole jeho použití nevyžaduje žádnou další akci, krom zdrhnutí. Účelem je dostat se do cíle, ne se cestou porvat. Vyhnout se je ještě lepší, ale náhoda je vůl.


Podle mých zkušeností je pepřák na nic. Nebudu se hádat, když budete mít jinou zkušenost. Dostal jsem se do situace, kdy ho použít celkem cca 2x - 3x. Vždycky bylo rychlejší zdrhnout, do kouta jsem zahnaný nebyl. A mám pocit, že spousta pepřáků útočníka jenom nasere, dá mu o důvod víc tě nenávidět. Navíc vždycky! to prostě trvá dlouho vytáhnout a použít.

Jo, a možná ještě čistý trencle, pro případ nečekaného souložení.

Done.
Uživatelský avatar
Zakopanej
Příspěvky: 3
Registrován: 03.01.2015 10:24
Pohlaví: muž
Bydliště: Sudety

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od Zakopanej »

Ahoj,
moc pěkné EDC, bez zbytečností ;) . Jak bylo řečeno taky bych přidal nějaký obranný prvek, ale to je můj názor, jestli víš že to stejně nepoužiješ, tak to nenos. Dále bych přidal 1 pár nitrilových rukavic, člověk nikdy neví na co bude muset šáhnout. ;)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od Terminated Account »

Každý člověk volí něco jiného a má pro to svůj důvod. Jsi slušně vybavený a obranu máš vyřešenou jak nejlépe můžeš co se týká tebe. Nicméně osobně chodím ozbrojený nonstop minimálně kapesním svačinový nožem ne kvůli krutopřísnosti nebo lidem, ale kvůli zcela reálnému napadení psem. Navíc, ne kvůli sobě, ale kvůli svým dětem.

Můj názor ale je, že když už se rozhodneš nosit hromádku užitečností, tak by v té hromádce nemělo chybět základní vybavení na první pomoc a základní léky.

Škrtidlo
Slušný tlakový obvaz a další obvazivo a krytí
Flastr
Stery stripy
Dezinfekce
Pružné obinadlo
Zrcátko
Manikůrové nůžky nejvyšší kvality a vhodného tvaru = chirurgický nástroj
Pinzeta nejvyšší kvality
Léky - bolest, horečka, alergie, střeva a žaludek
Šprcky

Spoustu z toho jde improvizovat, nebo to nahradí kvalitní nářaďák, ale samostatný balíček s lékárničkou je k nezaplacení. Trhat ze sebe oblečení a cpát je někomu, třeba velmi blízkému, do masivně krvácející rány je dobré akorát do filmu ;)
SAW
Příspěvky: 44
Registrován: 17.11.2014 11:41
Pohlaví: muž

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od SAW »

Lekárnička je dôležitá na to nezabúdať a ak nie tak aspoň náplaste, jeden sterilný obväz, zicherka a obrúsok s dezinfekciou (ako tie z autolekárničky). Osobne ale nosím malú lekárničku vždy. Nezaberie to mnoho miesta a cítim sa lepšie že niečo také mám.
Potešilo ma že si napísal o náhradnej SIM-karte S KONTAKTMI na čo sa mnohokrát zabúda :yes (ak si teda človek nepamätá čísla na jednotlivé osoby).

Vrátim sa ešte k zicherkám: Už sa mi stalo že sa batoh roztrhol alebo sa pokazil zips alebo odtrhol popruh a v tej chvíli som bol rád že mám zicherky. Nevážia skoro nič a miesto nepotrebujú skoro žiadne a zídu sa aj napríklad keby sa na nohaviciach gombík odtrhol.
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od Apokalyptik »

Pripájam sa aj k pochvale aj pripomienkam, ešte mám ďalšie:

Máš tam 4 nožíky, ale ani na jeden z nich by som sa v krízovej situácii nechcel spoliehať. Neodkladaj kúpu multitoolu. Wave je výborná voľba, doporučujem ešte k nemu dokúpiť bity. Detto s kúpou Victorinoxu - neoľutuješ.

Doložil by som tam minimálne jeden Buff alebo nejakú neznačkovú kópiu.... stojí cca 4 evrá a nahradí čapicu, šál, masku na tvár. Zvlášť v zime neoceniteľné.... a nič to neváži a nezaberie miesto. (nosím dva)

Kde máš papierové kapesníčky? Alebo pár metrov hajzelpapieru?

Rukavice - jedna z najdôležitejších vecí. V pohodových časoch to bez nich prežiješ.... v čase prúseru by som bez nich nechcel byť.

Máš tam jedinú tyčinku. Ano, bez jedla človek vydrží hroooozne dlho, ale ako je potom na tom psychicky. :sad
Napr. pred vianocami zostali ľudia visieť v kolónach, vo vlakoch niekoľko hodín. Kolegovia boli raz tak zaviati na dialnici cca 24 hodín. Keby nemali pár sto metrov na najbližšiu pumpu..... :ne :ne (pumpa vyšrobovala ceny všetkého, hlavne potravín na astronomické hodnoty za pár hodín )

Obrana.... to že si doteraz vystačil len s rýchlymi nohami je super..... štatistika je zatiaľ na Tvojej strane. V hromadnej doprave, prespávať bohvie kde a chodiť potme po uliciach? Držím palce aby si mal naďalej šťastie :clap Už pár kamarátov - úplných pacifistov skončilo po zrážke s ožralým kreténom s vybitými zubami :punch .... MINIMUM teleskop, optimum 9 Luger

Ako som na začiatku naznačil. Je to veľmi dobré EDC do POHODY..... orientoval by som ho AJ do NEPOHODY.
Dikobraz
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 21:37

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od Dikobraz »

Díky za tipy a připomínky! Nějaké věci se opakujou a proto to vezmu dohromady:

Máš tam 4 nožíky, ale ani na jeden z nich by som sa v krízovej situácii nechcel spoliehať. Neodkladaj kúpu multitoolu. Wave je výborná voľba, doporučujem ešte k nemu dokúpiť bity. Detto s kúpou Victorinoxu - neoľutuješ.

Zase je to o definování kritické situace. Většinou jsem se do "problémů", resp. do situací, které jsem nemohl zvládnout pomocí toho, co sebou nosím dostal buď doma nebo poblíž auta, kde toho vozím víc. Ale máš naprostou pravdu, že se na to, co mám 100% spoléhat nedá. Victorinox + Wave je super kombo a dřív nebo později bude.

Buff, rukavice, kapesníčky
Mám jednu kopii buffu vždycky u sebe, dá se použít v nouzi nejvyšší jako improvizovaný obvaz, většinou v bundě. Je to skvělá věc! Rukavice jsem dneska doplňoval, obyčejné latexové, sterilní. Kapesníčky bunda, ale je pravda, že v batohu by se nějaké navíc šikly.

Je to určitě EDC do pohody, resp. na většinu úplně obyčejných a třeba i mírně nepříjemných situací. Na nepohodu mám další koncepci a až budu mít trochu času, tak všechno nafotím a hodím taky tady. Myslím, že je o něco zajímavější než tohle.

MacGyver: Nicméně osobně chodím ozbrojený nonstop minimálně kapesním svačinový nožem ne kvůli krutopřísnosti nebo lidem, ale kvůli zcela reálnému napadení psem. Navíc, ne kvůli sobě, ale kvůli svým dětem.

Tohle jsem dost řešil. Psem jsem byl ohrožený asi dvakrát nebo třikrát - že jsem se fakt bál. A upřímně, jediné, co mě napadá, je sebou nosit střelnou zbraň. Neumím si představit, že bych se psovi ubránil s nožem. Asi se to jde naučit, ale nemám praxi a nevěřím si na to.

Tipy do lékárničky jsou užitečné, ale radil jsem se o tom s jedním zdravotníkem. Jako škrtidlo lze použít pásek a buff, stejně tak jako impro obvaz. Obinadlo jedno mám, jako zrcátko používám mobil. Na jakoukoliv chirurgii si netroufám (ani tracheotomii), ale v případě nejvyšší nouze bych se snažil použít nůž nebo řezač dezinfikovaný jodem a ohněm z piezo zapíku.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od Pepe »

Za sebe jako EDC škrtidlo můžu doporučit R.A.T.S.
CO se týká sporku, tak bacha.. ty plastový se hodně lámou. Ale do EDC asi stačí.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od K4cer »

S tím pepřákem bych si to ještě rozmyslel. Je pravda že nezabírá na 100%, nicméně na běžný otrapy docela funguje - alespoň ve smyslu že ti dá pár vteřin na otočku a útěk. Ze zkušenosti vím, že v některých případech vytažení pistole vede spíš k eskalaci agresivity, takže pokud jde o hovno a ne o život, jsou situace kdy je lepší ji nevytahovat. Navíc, i varovný výstřel do luftu bys měl následně hlásit policii, se všemy benefity co z toho následně vyplynou.

Nůž na sebeobranu je použitelný pouze pokud s ním umíš zacházet. To už spíš ten teleskop. Samozřejmě, všechny zmíněné obranné prostředky v kapse nebo na opasku, ne v batohu, v rizikových místech v ruce (v kapse). Spoléhat na to že se ti vždy podaří utéct není moudré, navíc já díky věku, sezení v automobilu, a cigaretám, mám tak nějak trvale přepnuto na "želvičku".

Rukavice, kapesníčky, atd.: vycházím z toho, že krom batohu máš na sobě alespoň nějaké oblečení (přiměřené ročnímu období a počasí) a něco po kapsách, minimálně ty kapesníčky. V zimním období mám rukavice vždy v kapse bundy, krom toho jsem zřídka daleko od auta, kde jich mám několik.

Spork je polde mne nejničemnější jídelní náčiní, jaký se dá sehnat. Pokud ti vyhovuje, no problem, já jsem ho s velkým nadšením zahodil do popelnice. Používám klasickou nerezovou lžičku s háčkem na konci, ve věci zavěšení na kapsu nebo kdekoliv. Přední část jsem mírně nabrousil, takže s ní jde ukrojit i maso. Funkční, vyhovující.

Jinak to máš opravdu docela hezký a bez zbytečností. Příležitostně dej i tu evakuační výbavu, rád se podívám.
Dikobraz
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 21:37

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od Dikobraz »

Dneska jsem vybavil své EDC o další dva předměty - narazil jsem v jídelně na bioplastové příbory Natcorn. Překvapila mě jejich pevnost a solidnost, navíc jsou lehké. V podstatě jsou nejlepší v poměru váha - pevnost, na kterou jsem zatím narazil. Máte někdo zkušenost s jejich trvanlivostí? Chci je teď nosit nějakou dobu a pozorovat opotřebení, jelikož se jedná o biodegradabilní produkty a neviděl jsem zatím na vlastní oči, jak rychle se zničí.
Nůž neměli, z praktických důvodů bych ho sebou ani nebral.

Obrázek
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od kregan »

Dikobraz píše: se jedná o biodegradabilní produkty
Nevim jak příbor, ale igelitová taška se rozpadne v řádu měsíců.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od Dagobert »

K4cer píše:. Používám klasickou nerezovou lžičku s háčkem na konci, ve věci zavěšení na kapsu nebo kdekoliv. Přední část jsem mírně nabrousil, takže s ní jde ukrojit i maso. Funkční, vyhovující..
Starý trampský bagr, i když ten býval spíš v hliníku. :-) Osvědčené, funkční. Háček na konci je dokonce použitelný k nošení těžších věcí, kdy chytíš za plochu lžíce a za háček přenášíš, na dvou bagrech takhle odneseš plný kotlík z ohně, vytáhneš baterku z auta.... :-D
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od Apokalyptik »

Kúpil som za 1 euro detskú nerezovú lyžičku (veľkosť niekde v strede medzi čajovou a polievkovou). Perfektný nerez a váži 22 gramov. A určite sa nerozpadne, keď ju najviac potrebujem..... a naviac, kto by nepoznal filmy, kedy sa s takou lyžičkou típek prehrabal z lochu :chuckle
Uživatelský avatar
micheldecoucy
Příspěvky: 186
Registrován: 14.11.2014 1:24
Pohlaví: muž
Bydliště: <censored>

Re: Dikobraz - EDC

Příspěvek od micheldecoucy »

Apokalyptik píše:kto by nepoznal filmy, kedy sa s takou lyžičkou típek prehrabal z lochu :chuckle
Kdo cetl/videl pratchettovu Zaslanou postu vi, ze to nema smysl. :lol:
Odpovědět