Tygrovo EDC + BOB

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Hezký den Rozpadlíci, inu nastal čas, abych i já přispěl svou troškou do mlejna. Pokusím se vám tu postupně popsat systém, ke kterému jsem dospěl na základě vlastních zkušeností, postřehů na tomto fóru a v neposlední řadě po bedlivém prostudování odborné literatury (pověstné Milliho příručky, Setona, Svojsíka, příručky pro průzkumníky, atp.). Celý systém budu popisovat postupně, tak jak bude vznikat. Většina prvků má za sebou nějaký čas praktického užívání v terénu (ešus asi 20 let), vznikající systém (EDC + BOB) by měl být jen o jejich vzájemném uspořádání a zařazení do příslušné priority tak, aby člověk pokud možno vždy měl co potřebuje, ale netahal s sebou zbytečnosti. Jednotlivé prvky systému mohou být buď samostatné jednotky (spacák, kusy oblečení), nebo ucelené moduly (KPZ, lékárnička, jídelní souprava, hygienická souprava, atp.). Každému prvku systému je implicitně přiřazena konkrétní priorita. Na základě vyhodnocení aktuálního vývoje rizik může být priorita jednotlivých prvků systému měněna.

priorita - úroveň připravenosti
1 - 24/7 – vždy při sobě;
2 - EDC – vždy při sobě nebo bezprostředním dosahu; typicky obsah zavazadla nošeného na cestu do práce / z práce (ale ne na oběd, pro svačinu..)
3 - terénní minimum – věci nošené vždy při sobě při pohybu v terénu (na opasku a po kapsách)
4 - BOB – věci v permanentní pohotovosti sbalené v BOB
5 - speciální vybavení – specializované moduly připravené pro urychlené doplnění do BOB (potravinové dávky, radiokomunikační modul, lezecký set apod.)

Priorita 1 – 24/7
Účel: Zajištění nouzové sebeobrany a nouzových nástrojů pro přežití. Základní úrovní připravenosti je EDC nošené na těle a v batohu. Úroveň 24/7 je ještě o level nad tím a zahrnuje věci, které mám při sobě skutečně vždy, včetně situací, kdy je nošení kompletního EDC nepraktické nebo společensky neúnosné. (Netahám s sebou komplet EDC když si v práci odskočím na oběd, nenosím batoh, lékárničku a teleskop na konference a podobné „oblekové“ záležitosti, nebo tam, kde je třeba procházet bezpečnostním rámem.)

KPZ v kapse
pepřák v kapse
švýcarský nůž na opasku
survival card v peněžence

Obsah KPZ:
cca 10 m vázacího drátu
kancelářská svorka 3x
hřebíček 3x
spínací špendlík 2x
papír + tužka
kondom
vteřinové lepidlo
claritine 1tb
strepfen 1tb
kafit 2tb
carbosorb 1tb
ibuprofen 2 tb
aquatabs 2 tb / 2 litry vody
březová kůra, jehla, nit
náplast s polštářkem
žiletka
plochá mini sada šroubováků
pilka na železo (plátek)
svíčka
vata napuštěná vazelinou
zápalky + škrtátko
200 Kč
+ důležitá telefonní čísla (rodina, práce) vlepená do víčka KPZ
P8240020_f.jpg
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Priorita 2 – EDC
Účel: Zajištění základní sebeobrany, neodkladné zdravotní péče a nouzových nástrojů pro přežití v civilních podmínkách. Základní úroveň připravenosti nošená na těle a v EDC zavazadle po většinu času. (Navíc k předchozímu.)

teleskop (na opasku)
nouzová čelovka
Medikit (lékárnička, IFAK chcete-li)

Obsah Medikitu:
resuscitační rouška
izofólie
manikůrové nůžky
peán
pinzeta
lihovka
jodisol pero
opthalmo septonex
tyčinky do uší
náplast s polštářkem
sterilux krytí 2 ks
urgostrips stehy
obinadlo 2 ks
rukavice latexové nesterilní 1 pár
desinfekční vlhčené ubrousky
kondom 2ks
paralen
ibuprofen
carbosorb
endiaron
zyrtec
strepfen
aquatabs 10 tb / 10 litrů vody
nikotinové žvýkačky
nouzový kartáček na zuby + pasta
zednický provázek (cca 30m)
+ v civilu na poutku obalu 2 reflexní náramky
P8240023_f.jpg
Díky za vaše připomínky a pokračování příště :)
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od proforma »

Na co je v lekarnicce ten zednicky provazek?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od kregan »

Přijde mi, že švýcarák a survival card se dablujou.
Čím víc víš, tím míň neseš.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

@Kregan: v tomhle pripade je to zamer.
@proforma: Přiznám se ze tuhle otazku jsem cekal. Lekarnicka se mnou obcas putuje i do podzemí. Provazek jsem pridal po jednom kurzu speleozachranky a slouzi k vypleteni nosne konstrukce na termoizolacni stan. Ono v podzemí je dost casto jednodušší dostat doktora k postiženému nez postiženého ven. Takze se prvotne provadi stabilizace postiženého na miste a teprv potom (klidne s odstupem hodin) opatrné vyprosteni.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od Count »

Z toho co jsem pochopil, nosíš KPZ vždy u sebe a hlavně v městském prostředí, vč. kravaťáckých akcí. Proto bych ji, pokud je pro tebe tak nezbytná, takto koncipoval. Nyní připomíná to, co nosili hoši od Bobří řeky (no hate), ale do města je dle mého polovina neužitečná. Např. kůru bych vyměnil za tampón (poslouží i kamarádce), papír za Post-it (dá se nalepit se vzkazem na dveře), více náplastí (kolikrát se řizneš i přes dva prsty). Chybí mi tam světlo, třeba i malá LEDka na 1xAAA (svíčku sotva udržíš v zubech, když budeš pilovat zámek a navíc tyhle malé svítí krátkou dobu), atp.

Přibalené léky v KPZ bych taky probral. Strepfen a Carbosorb jsou přesně ten typ léku, u kterého mít jednu tabletu, je jako nemít žádnou. Zamysli se nad lidmi z tvého okolí (i nad sebou) a nad tím, co pro ně může být krize. Když dostane kolega na obědě silnou reakci z přísady v jídle, nebo jiný kolega záchvat, protože je cukrovkář, či ho bodla včela, živočišným uhlím jim nepomůžeš.

Současně s tím bych přemýšlel nad evidencí trvanlivosti léků v KPZ i jinde. Platíčka mají na obou koncích expiraci vyraženou, ale když je rozstříháš na jednotlivé tablety, tak tu informaci nemáš. Alespoň lihovou fixou popsat. Stejně tak jak odlišíš podobné léky, když po rozstříhání nemusí být název na alukrytí zřetelný? Já jeden čas užíval velké dávky magnézia a léku na srdce (čtvrt tablety). Kdybych si je spletl (obojí bílé a stejná velikost jako paralen), tak to se mnou někde pořádně sekne.

A k tomu dublování - svýcarák / survival card / ploché šroubováky. Pokud ani jednomu z toho nevěříš a proto to dubluješ, tak bych to vyhodil všechno a pořídil něco pořádného, na co se budeš moct spolehnout.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
micheldecoucy
Příspěvky: 186
Registrován: 14.11.2014 1:24
Pohlaví: muž
Bydliště: <censored>

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od micheldecoucy »

kregan píše:Přijde mi, že švýcarák a survival card se dablujou.
Za sebe bych rekl, ze nahradit svycarak survival kartou nejde, ale lepsi mit tu kartu nez nic. Ja nosim survival card v penezence, svycarak na klicich a klasicky zavirak v kapse. Kdybych se mel neceho zbavit, bude to jeden z nozu (vubec netusim ktery) - protoze ta survival card je tak mala, ze mit ji nebo nemit neni rozdil. :)
Jak si kdo ustele, sklízí bouři.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od Doc »

Mě ta survival karta v peněžence připadá fajn. Peněženku předpokládám nosíš fakt vždycky (i pro svačinu nebo na oběd). Nic to neváží, pěkně se to schová a v případě potřeby to prostě mám.
Co bych ale přidal k tomu, co bys měl mít furt u sebe tak rukavice. Nic to neváží, nic to nezabere, vleze se do kapse, do peněženky splácne a ani o tom nevíš.
KPZ jako takovou vidím úplně stejně jako Count.
V lékárně jsou nůžtičky, pinzetka ... to má přece karta v peněžence nebo švýcarák na opasku, ne? Pokud to teda není model bez tady těch serepetiček. Ale pokud ti to tam nevadí, proč ne. Určitě bych ale přidal třeba hroznovej cukr, škrtidlo, nějakej lepší obvaz navíc. Naopak vyhodil bych resuscitační roušku. S lékama souhlasím taky s Countem.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Díky za reakce, jen stručně: Malé svítidlo by asi skutečně bylo praktičtější než svíčka, v tomto směru to ještě přehodnotím. Pokud jde o léky: Popis je lihovkou na rubu (min. expirace). Nad poskytováním první pomoci diabetikovi nebo alergikovi jsem zatím neuvažoval a přiznám se že ani nevím jestli (resp. jak) je to pro laika zvládnutelné, abych dotyčném spíš neuškodil... ?

Důvodem dublování není to, že bych svému švýcaráku (Victorinox) nevěřil, ale to, že i ten nejlepší nůž můžeš ztratit. Karta v peněžence a šroubováčky v KPZ jsou prostě pojistka. Nejsem z lidí, kteří si pro všechny případy vytváří zálohy záloh a pojistky pojistek, ale nůž je prostě tak zásadní věc, že minimálně jednu zálohu potřebuje. Nůžtičky a pinzeta v lékárničce dtto. Resuscitační roušku rozhodně nevyhodím, představa že budu muset dávat dýchání z úst do úst kdo ví komu jen tak na ostro mě fakt neláká.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od Fabulous »

Zlaté pravidlo připravených: Dva jsou jeden a jeden je nic ;)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od proforma »

@tygrsdrakem: nejsi POVINEN poskytovat prvni pomoc, pokud jsi laik. Jsi povinen ji poskytnout, POKUD TIM NEOHROZIS SVUJ ZIVOT NEBO ZDRAVI. Cili pokud nemam rousku, nedycham, to at si riskne nekdo jiny. Nosit ji s sebou ano, ale pokud ji nemas, nikdo te nemuze k umelemu dychani nutit, viz vyse.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od proforma »

Jinak k tem diabetikum: kdyz na ne jde koma, v drtive vetsine pripadu to neni behem sekundy. Par desitek minut pred bezvedomim se motaji, mluvi nesouvisle, pusobi jako opili. V tom je ten problem, lidi opilcun nepomahaji. V takovem stavu staci podat kostku cukru, tabletu hroznoveho cukru, cokoladu, cokoli sladkeho. Jsou pri vedomi, jsou schopni ji snist, aniz by se zadusili. Pokud jsou v bezvedomi, vkladame pod jazyk - prave z duvodu, aby jim to nespadlo do dychacich cest. Podat cukr se nemusite bat: cukrovkar to uvita, opilec vas maximalne posle nekam :-) Odliseni: cukrovkari smrdi z pusy po acetonu, ne po alkoholu. HYPOglykemie je zivot ohrozuujici stav, hyperglyykemie stav vetsinou dlouhodoby, vetsinou bez takto akutnich priznaku. Premyslet, co je spravne, tedy nemusite.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od Doc »

K roušce... dýchat nemusím, stačí KVALITNÍ masáž hrudníku. Navíc když už se rozhodnu rouškou dýchat, tak to musím hlavně dobře umět a bez nácviků to prostě umět nebudu. Nemluvě o tom, že ne každá rouška "funguje".
To mě vede rovnou k tomu, že když máš teda strach o přenos nějakýho svinstva na sebe, tak ty rukavice do kapse. ;)
Nějaký světýlko určitě přidat. :-)
S tou kartou jako pojistkou souhlas! :-)
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Tygr lehce přezbrojil. Než se dostanu k tomu, abych to sepsal a nafotil, podělím se zatím o zajímavý způosb balení na cesty:
http://niezwykle.pl/niezwykle/1,144981, ... onaly.html
O balení na cestách si povíme někdy příště 8-)
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Pepasnek
Příspěvky: 54
Registrován: 03.10.2014 22:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Bílý Újezd

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od Pepasnek »

Jenom k té survival kartě- je to čepelka navíc, ma i pravítko a co co považuji na takto nástroji za nejdůležitější jsou byť omezené klíče na matice. Na zavíraku mám sroubovaky ale kromě naradaku neznám nůž co by je měl.
Raději litovat toho co jsem udělal než toho co jsem neudělal
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Tak tedy jak jsem slíbil, zde jde moje aktuální inovované EDC. Kápezetka je zapomenuta.
EDC.JPG
Jádro EDC tvoří kapsa od Dasty nošená na opasku s tímto obsahem:
multitool Gerber Suspension
nitrilové rukavice (1 pár)
špunty do uší
zapalovač
jelení lůj
izraelský obvaz (malý)
kondom
duct tape na kartě
žiletka
náplast
plátek pilky na železo
ibalgin (2tbl.)
zyrtec (2tbl.)
magnesium (1tbl.)
aquatabs (2tbl.)
hroznový cukr
finanční rezerva
+ méně často používané doklady a karty, které se nevejdou do peněženky.

Pouzdro doplňuje:
peněženka se survival kartou
hodinky (oblíbená Monstra)
pepřák v kapse
klíče (flashka, píšťalka)

To vše tvoří EDC level 1, nošeno prakticky 24/7. Podle situace a plánů na daný den pak zbraň (teleskop nebo Glock 19).

EDC level 2 – v zavazadle:
lékárnička (sumka AFAK)
švýcarák
malá čelovka Fénix (není na fotce; kromě ní je v lékárničce malá baterka na kliku)
0,5 l vody
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od RedneckBear »

Ktera Dasta to je, pls?
The Emperor protects ...
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od tygrsdrakem »

Musel jsem trošku hledat, nakonec jsem to našel v katalogu Dasty pod č. - 235-1 "brašnička služební na doklady - malá horizontální".
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od Nightmare »

Měli jsme jakýsi zdravotní kurz a tam nám doporučili imho užitečný fígl do větší tašky - ty nytrilové rukavice dát do žloutku od Kinder vajíčka. Takže v tašce mám hozený "žloutek" a nemusím řešit, jestli se o něco protrhnou apod.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Tygrovo EDC + BOB

Příspěvek od JirkaK »

S tím vajíčkem je to dobrý nápad. Již jsem několik párů znehodnotil - prostě o něco roztrhl/natrhl. :yes
Odpovědět