Beluga's BOB

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Uživatelský avatar
Beluga
Příspěvky: 13
Registrován: 01.12.2016 21:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od Beluga »

Belugovo EDC.

Tímto děkuji za schválení tématu.

Tak mi konečně dorazil sling-bag z eBaye a již ho pár dní používám, abych zjistil, co mi na něm vadí. Verdikt? Zatím jen jedna maličkost: Když mám popruh utažený tak, aby mi dobře seděl na těle a rozkládal hmotnost (připomínám, že má jen jeden popruh šikmo přes tělo a tudíž se navlíká přes hlavu), tak ho stěží dostanu na sebe. Jsou dvě řešení. Popruh se dá rozpojit, ale nevím jak dlouho přeska vydrží, přeci jen to stálo 500kč z číny a když se to za rok urve, tak bych byl naštvanej. Anebo vždy rozhasit nastavení popruhu a prostě ho o 10cm povolit a pak zase utáhnout.

Pro připomenutí, jedná se o tento batoh:

http://www.ebay.com/itm/Men-Nylon-Milit ... lltww0y8HQ

Takto u mě vypadá v praxi:

Obrázek

Mile mě překvapil. Celkově má tři hlavní vstupy. Jeden přímo u zad sice s menším vchodem, ale kapsa je přes celá záda, takže se tam nejspíš pohodlne vleze třeba i lehčí svetr, nebo vršek od terma. Nyní tam nosím igelitku na nákupy a power banku s kabelem pro nabíjení iPhonu.

V prostřední, největší kapse, je ještě klokaní kapsa na další věci - tam mám menší věci typu nůž, izolačka apod.
V hlavní kapse je dost místa aby se tam vešly i dokumenty velikosti A4, a/nebo menší notebook (do 13").
V přední kapse je síťová podkapsa ve které mám lékárničku a světlo.

Obrázek

Pro jistotu odkaz: https://s29.postimg.org/gzh4h24yv/EDC1.png

Teď již k jednotlivým částem:

1. Jídlo

Volím paleo tyčinky BAR-BAR. Tématu paleo stravování bych se chtěl někdy věnovat samostatně v jiném vláknu. Oceňuji na nich hlavně to, že díky složení (datle a ořechy) nabízí rychlou energetickou vzpruhu (cukry + kvalitní Omega 3 tuky). 2x 50g by mělo stačit v nejhorší variantě přežít den.

Voda - 0.75l Rajec, nepotřebuje komentář.

2. světlo a oheň

- kapesní svítilna s LEDkou a narvaná 1x AA baterkou, která je standardně určená pro foťáky, takže by měla svítit asi déle, než já budu žít. Nesvítí nějak extra, ale dost na to, aby si človek posvítil na cestu apod. Víc od toho neočekávám.

- bílé chemické světlo se svítivostí 6-8h

- benzínový zapalovač

3. lékárnička

- 2x obvaz
- 1x gumový škrtící obvaz
- 1x trojcípí šátek
- 2x gumové rukavice
- 6 tablet ipubrofenu a 4 tablety Endiaronu
- 4x náplast
- 1x velká náplast s polštářkem
- hliníková folie o rozměru 200x140cm (hmotnost asi 20g) pro lepší udržení tepla

4. nářadí aj.

- zavírací nůž, který mi vyrobil kamarád. Ten budu chtít určitě časem za něco vyměnit, má pouze 9cm čepel a poměrně složitý mechanismus na otevření aby mohl sloužit něco víc než jako pracovní nástroj (rozhodně si neumím představit se s ním bránit)
- šperháky na otevírání zámků (stále se učím, ale používat je umím)
- elektrikářská izolepa ("izolačka")
- stahovací pásky
- lihové pero - píše na papír, plasty i kov
- 2 igelitové pytle o objemu 65l
- 15ks vlhčených ubrousků

Na obrázku chybí 16.000mAh (10.200mAh efektivní kapacity) powerbanka s dvěma výstupy na USB + nabíjecí kabel pro iPhone. Zrovna nabíjím :))

Už když to teď píšu, asi tuším, že bych měl doplnit balení papírových kapesníčků a zauvažuji o nějakém dalším zdroji tepla. Ten benzíňák ve větru asi moc neposlouží.

Taky zvažuju, jestli by mělo smysl si tam třeba přihodit jedno termotriko. Ať už teď v zimě, nebo v začínajícím létě by se mohlo hodit, když člověk vykejsne někde přes noc - co myslíte?
Naposledy upravil(a) Beluga dne 05.01.2017 17:13, celkem upraveno 1 x.
Dívali jsme se Smrti do tváře a smrt mrkla jako první. Mysleli byste si, že nás to udělalo odvážné a nesmrtelné. Neudělalo.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od dracekvo »

O benzíňák se člověk musí starat. Já raději obyčejný zapalovač + takový ten do větru co žhaví.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od Doc »

Tak je to BOB nebo EDC? :D
Tak jako tak bych do lékárničky přidal nějakej dezinfekční čtvereček, lepší obvaz(y) (aspoň nějakej hotovej hartman se čtvercama) a škrtidlo smotat. Přidal bych k tomu ještě třeba hroznovej cukr... pak nějakej kousek (naramek?) paracordu... a nějakej multifunkčnější nůž - třeba nějakej jednoduchej victor - nužtičky a pinzetka z tama se hodi i do lekarny, ostatni jednoduchy nastroje by taky určitě našli uplatnění.
Uživatelský avatar
Beluga
Příspěvky: 13
Registrován: 01.12.2016 21:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od Beluga »

Doc píše:Tak je to BOB nebo EDC? :D
Je to EDC, BOB mělo být až v druhé vlně, ale chtěl bych to mít v jednom tématu. Pak to vykomunikuji s adminy, ať to přejmenují.

Náramek s paracordem mám, ale je pravda, že ho nenosím běžně sebou (pracuju v kanclu, takže by to vypadalo minimálně blbě). Ale asi zvážím si někde kus šňůry opatřit.

Na ty obvazy asi prdím do té doby, než mě někde trknou do nosu. CPR jsem dával 3x a nikdy jsem nepoužil jediný obvaz (spíš jsem si vždy říkal, kéž bych měl rukavice, ale to jsem o nějakém principu EDC jaktěživ neslyšel), takže je tam mám spíš aby se neřeklo. Ale kdo ví, třeba se jednou budou hodit. Pouvažuju nad tím.

Jo, určitě musím vyměnit ten nůž a švýcarák je asi rozumná volba - je to vlastně takový multitool. Dobrý nápad, díky.
Dívali jsme se Smrti do tváře a smrt mrkla jako první. Mysleli byste si, že nás to udělalo odvážné a nesmrtelné. Neudělalo.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od dolmar »

Já za sebe doporučuji Victorinox Soldier. Nemá teda vývrtku, pinzetu a párátko, ale nedám na něj dopustit. Pinzetu stejně nosím v EDC a jediné rozumné využití vývrtky ( krom toho primárně myšleného ), které jsem kdy viděl, je ukrytí malého šroubováčku na opravu brýlí :-) Mám ho v kapse pořád už asi rok. Líbí se mi jeho ostří - narozdíl od hromady podobných nožů má zoubky na čepeli na konci, ne na začátku, což je super pro jemnou manipulaci s ostřím. Koupil jsem ho zde http://gola-sada-tona.cz/kapesni-noze-1 ... 17055.html a cena mi přijde velmi dobrá.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od kregan »

K čemu tam máš to chemické světlo?

BTW je někdo z rozpadlíků, kdo už náramek z paracordu někdy použil?
Čím víc víš, tím míň neseš.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od Doc »

Náramek na ruce taky většinou nenosím, ale když mám batoh, je tam hozenej... jednou jsem ho dal do kanad, když se přetrhla tkanička, pak jsem to navlíkl nastálo už do všech. Aby to vypadalo civilně OK, napadá mě na klíče třeba něco z toho. :)

V každé lékárně cca za 20,- koupíš hotovýho hartmana č. 3 (ten má dva šikovný velký polštáře a je to lepší než nic). Na CPR obvaz většinou nepotřebuješ, když teda masivně nekrvácí a když už, tak tam stejně budeš prvně nejspíš cpát škrtidlo a obvaz příp. až po úspěšný CPR. Rukavice jsou základ, to ano. To škrtidlo nezapomeň smotat. ;)
Uživatelský avatar
Apokalyptik
Příspěvky: 286
Registrován: 03.01.2013 17:57
Pohlaví: muž

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od Apokalyptik »

Celé EDC alebo KPZ závisí hlavne od spôsobu pohybu majiteľa.
Pokiaľ ho len poponášaš z auta do kanclu, po ceste z práce ideš na nákup a pod, môžeš nosiť ťažšie EDC a niečo máš ešte v aute. Pokiaľ využívaš všelijaké druhy mestských a prímestských busov, vlakov, zase je to o niečom inom.
Podstatné je aj, ako rýchlo sa vieš dostať k domácej poriadnej výbave, zvlášť v prípade kolapsu dopravy.

Dobré je, že ti v Tvojom EDC nič podstatné nechýba. :mrgreen:

Moje malé pripomienky (ak chceš zober do úvahy, ak nie, prežiješ aj tak)
- Baterku by som volil nejakú silnejšiu s viacerými módmi. Dnes sa už dá kúpiť 1000 lumenová za 20 eur. Samozrejme je to na LIONky. A jednu batériu do zálohy.

- Nôž - do mesta by som volil Multitool v plnej veľkosti + bity (toto je najdrahšia časť výbavy, cca 120 eur)
plus záložný Victorinox s nožničkami.

- Do lekárničky si daj lepiace stehy. Nahradia aj šitie premotivovaného chirurga.

- Nikde nevidím nejakú hotovosť, ktorá je mimo peňaženky.

- Termotričko zvlášť v zime je super, ale ešte lepšie sú rezervné ponožky, rukavice, čepička :chuckle šatka na krk.

PS: Našťastie som survival náramok nikdy nemusel použiť. Mám ich viac zavesených na taškách a batohoch vždy vo farbe batohu.
SAW
Příspěvky: 44
Registrován: 17.11.2014 11:41
Pohlaví: muž

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od SAW »

Chemické svietidlo nie je dobre využiteľné (podľa mňa) radšej namiesto toho náhradné AA alebo AAA akumulátory. Pozor na nekvalitné svietidlá keďže som také mal a dokonca niekoľko a po slabšom páde prestalo svietiť (radšej som si zaobstaral niečo odolnejšie hoci trošku drahšie).

Nôž ako obranný prostriedok je tiež možnosť ale treba byť na kontaktnú vzdialenosť a vedieť ho použiť. Skús popremýšľať aj nad niečím iným ako napr. teleskopický obušok (nielen mávanie ním okolo seba ale aj ako páku). A hlavne ten prostriedok na obranu mať pri sebe a nie v batohu (tam ti nepomôže).

Zapaľovač na benzín som mal no štvalo ma neustále ho dopĺňať lebo vyprchal obsah. Radšej niečo ako plynový zapaľovač (hoci aj tie prepúšťajú) prípadne zápalky.

Tú elektrikársku pásku by som buď nahradil alebo skôr doplnil o nejakú širšiu lepiacu pásku (ja mám pretkávanú) na rôzne opravy (zišlo sa mi na opravy rôznych vecí vrátane oblečenia). Netreba vláčiť celú stačí mať niekde namotanú (na karte alebo v tvare valčeka).

Ak máš batoh skús popremýšľať aj o niečom ako je čiapka na obmedzenie straty tepla (najmä teraz v zime prípadne šiltovku či niečo obdobné v teplejšom období (proti úpalu). Prípadne nejaká šatka je vcelku multifunkčná vec (napr. arafatka).

Je to na tebe samozrejme čo zvolíš. Aj tak každý príde časom na to čo potrebuje a čo nevyužije vôbec.

Na záver ti len želám aby si toho musel čo najmenej použiť najmä lekárničku a obranný prostriedok.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od Hohepa »

Chemické světlo je vynikající na značkovaní zpáteční cesty v noci a cizím prostředí.
I osobně vyzkoušeno. :D
Konečně k něčemu takovému je i určené - dělat světelnou značku .
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od Serža »

chem světlo jo, ale spíš když si chci fakt někde posvítit
na značkování bych použil nějaký reflexní značkovací sprej...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Beluga
Příspěvky: 13
Registrován: 01.12.2016 21:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od Beluga »

Doc píše:Tak je to BOB nebo EDC? :D
Tak jako tak bych do lékárničky přidal nějakej dezinfekční čtvereček, ...
Beru si za své ještě tu dezinfekci. Někde - a už nevím kde - jsem zahlédl doporučovanou nějakou na bázi propolisu... ta by mě zajímala. Spolu s tím paracordem dobrá rada, díky.

Vyměním ten nůž. Ten Victor asi fakt nejlepší, zauvažuju o nějakém multitoolu, ale ten asi bude muset počkat, koukal jsem, že se pohybují cca 3 - 5.000 Kč a to není úplně málo.
kregan píše:K čemu tam máš to chemické světlo?
Idea je čistě teoretická, nikdy jsem jej zatím v praxi nepoužil. Ale kdyby člověk zůstal někde přes noc v místě bez světla, klidně i se skupinou lidí, tak byť i pohotovostní zdroj světla, který se někde pohodí a generuje dost světla na 6-8 hodin - by se mohl hodit. Už jen pro orientaci. A váží to přibližně nic, takže jsem si říkal proč ne. Je možné, že jej časem hodím jinam, ale zatím tam je.
Apokalyptik píše:Celé EDC alebo KPZ závisí hlavne od spôsobu pohybu majiteľa.
Právě, že se většinou pohybuji MHD po Praze, ale například včera jsem jen do toho stejného batohu přihodil trochu jídla a jel jsem s tím na celodenní výlet za Prahu. Přitom s pocitem, že sebou mám snad vše, co by se mi mohlo hodit...

Apokalyptik píše: - Baterku by som volil nejakú silnejšiu s viacerými módmi....
- Nôž - do mesta by som volil Multitool v plnej veľkosti + bity (toto je najdrahšia časť výbavy, cca 120 eur)
plus záložný Victorinox s nožničkami.
- Do lekárničky si daj lepiace stehy. Nahradia aj šitie premotivovaného chirurga.
- Nikde nevidím nejakú hotovosť, ktorá je mimo peňaženky.
- Termotričko zvlášť v zime je super, ale ešte lepšie sú rezervné ponožky, rukavice, čepička, šatka na krk.
Baterka - zvážím, asi to postupně obměním a povýším na vyšší level, zatím jsem vycházel z toho, že mám zapalovač, chemické světlo a jako náhradu za tuhle baterku mám i telefon se svítilnou + tu powerbanku, takže pro účely městského EDC jsem si říkal, že dobré. Je pravda, že kdybych se vyskytl někde mimo civilizaci, mohlo by se hodit něco silnějšího, aby byla větší šance zachytit "pomoc".

Nůž/Multitool - jak jsem psal výše. Asi začnu Victorem a nechám si Mulťák přinést od Ježíška nebo k narozeninám :))

- Ty náplasti jsou super. Ah! Netušil jsem, že něco takového existuje, to je docela dobrý nápad :)

- Rukavice, šálu a čepici mám většinou už když jdu z domu, pokud ne, znamená to, že je tak teplo, že nejsou potřeba, ale to termo triko si tam asi opravdu přihodím. Moc to neváží, ale zkejsnout někde přes noc bez možnosti se zahřát, tak zase tak dobře oblíkaný asi nechodím, abych byl tak dlouho v pohodlí. Jinak se vždy snažím jít vhodně oblečený pro dané počasí, avšak zároveň to odpovídá i fyzické zátěži (a ta je v běžný den spíš menší).

Zatím díky za připomínky. Nějak to zapracuji a dám vědět.
Dívali jsme se Smrti do tváře a smrt mrkla jako první. Mysleli byste si, že nás to udělalo odvážné a nesmrtelné. Neudělalo.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od Count »

Elektrikářskou izolačku bych nahradil duct tape. Neodlepuje se ani v horku, nekřehne tak moc v zimě a dají se s ní opravit i boty.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od RedneckBear »

Count píše:Elektrikářskou izolačku bych nahradil duct tape. Neodlepuje se ani v horku, nekřehne tak moc v zimě a dají se s ní opravit i boty.
:yes
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
Beluga
Příspěvky: 13
Registrován: 01.12.2016 21:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od Beluga »

Zdar borci,
hodně teď jezdím autem delší cesty a vzhledem k tomu, že jsem tak trochu "kravaťák" tak ne vždy je pro mě ok tahat sebou svoje EDC zabalené v luxusním tacticool baťůžku.

Částečně jsem to vyřešil tak, že i v brašně s notebookem mám:

- mini lékárničku
- nůž
- powerbanku
- papírové kapesníky

Ale i přesto (logicky) cítím, že to není vůbec ale vůbec ok. Navíc, věřím, že může snadno nastat situace, kdy někde zkejsnu. Nemusí to být sice nutně mimo civilizaci (jako posledně, když jsem 6 hodin čekal na policajty v Plzni), ale i tak poměrně nepříjemná situace.

V tuto chvíli mám v autě:

- 1.5l lahev vody + 0.5l v kastlíku
- 4x energetická tyčinka + 1x balení slunečnicových semínek
- Suché i vlhčené ubrousky
- Toaletní papír
- Solvínu (kdybych se ušpinil například při výměně kola, které jsem za poslední rok měnil 2x)
- 5m červeného paracordu
- 2x gumicuk
- deku

Řeším ale, že to nemá moc koncept a čím dál tím častěji uvažuju nad nečím, co by bylo jakýmsi mezistupněm mezi EDC a BoB. Očekávám od toho pohodlné přežití noci v případě toho, že se nedokážu, nebo nebudu moct vrátit domů a zhruba dostatečný komfort na to, abych, pokud se domů nebudu moct dostat ani následující den, tak abych dojel, kam bude třeba (chata, cizina,...). Tím, že cca 1 z 5 jízd jezdíme i s přítelkyní, tak musím uvažovat vše x2 (asi by mi moc nepomohlo vyřešit to sám pro sebe a pak něco nemít).

Moje myšlenka je taková, že by mělo přibýt, nebo být doplněno následující:

- možnost připravit si pořádnou porci teplého jídla minimálně pro 2 osoby a 2 porce - tj. 4 jídla typu Adventure Menu.
OTÁZKA 1: Troufli byste si takové jídlo nechat v autě, v tašce, které například v létě může stát na přímém slunci při +40°C?

- 5l kanystr s naftou, přestože se už učím tankovat jakmile ručička klesá k půlce nádrže. Při šetrné jízdě dojezd +120km, může být krucální.

- 2 deky nebo dokonce 2 spacáky
OTÁZKA 2: nejsou spacáky zbytečně moc? V autě se dá spát asi vždy, ale netuším jaký tam může být teplotní komfort... vlastně jsem v autě nikdy nespal.

- pořádná lekárna
OTÁZKA 3: Co v ní oproti tomu, co je standardem? Co se vám už osvědčilo?

- termoprádlo

- náhradní nevýrazné civilní oblečení - kalhoty, tričko, mikina, suché a teplé ponožky

- sekera? pila?

A nejdůležitější otázka ze všeho: Do čeho byste to balili? Do batohu? Do "cestovní tašky" ala loďák? Do takové té tašky, co jde v nouzi přeměnit na nepříliš pohodlný, ale přeci jen batoh, kdybych se musel od auta vzdálit?

Koukám na Ebay, ale vlastně ani neumím takovou tašku pojmenovat... poradíte?
Dívali jsme se Smrti do tváře a smrt mrkla jako první. Mysleli byste si, že nás to udělalo odvážné a nesmrtelné. Neudělalo.
Uživatelský avatar
Beluga
Příspěvky: 13
Registrován: 01.12.2016 21:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od Beluga »

Našel jsem něco takového, co by se mi celkem zamlouvalo (hlavně přihrádkový systém) pod názvem "duffle bag"

https://www.ebay.com/itm/Ultimate-Tacti ... g9YUD88D5Q
Dívali jsme se Smrti do tváře a smrt mrkla jako první. Mysleli byste si, že nás to udělalo odvážné a nesmrtelné. Neudělalo.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od K4cer »

Ad EDC:

Lékárna - ano (tady mě laskavě doplní místní lapiduchové).
Nůž - nějaký běžný švýcarák (90 nebo 110mm) nebo multitool, ale ten může být zbytečně těžkej, závisí jak vzdálenej býváš od auta, viz níže (kombinačky).
Powerbanka - (zřejme s MT) předpokládám supluje nouzovou svítilnu.
Kapesníky - ano, nouzově nahradí hajzlpapír.
Chybí mi tam něco na sebeobranu, pokud nechceš nebo nemůžeš tahat pistoli, tak pepřák nebo teleskop, dle preferencí.
Dále chybí zapalovač, každej chlap má mít voheň, když pro nic jinýho tak aby mohl dámě připálit cigaretu.
Na klíče USB klíček, na něm můžeš mít muziku/knížku do auta, a/nebo zaheslovaný naskenovaný doklady a další potřebný dokumenty.
Pokud nemáš, přidej krátkej kablík USB-telefon (dnešní telefony maj většinou miniUSB) a autoadaptér 12V-USB (ten není nutný nosit u sebe, stačí ho mít v autě, podle toho kde a jak dlouho se vyskytuješ.

Ad Výbava Automobilu:

1.5l lahev vody + 0.5l v kastlíku - pro jednu osobu stačí, pro dvě je to asi málo. Přihodil bych jeden RedBull.
4x energetická tyčinka + 1x balení slunečnicových semínek - viz jídlo, níže
Suché i vlhčené ubrousky, toaletní papír - ano
Solvínu - ano, přihoď krém na ruce (alternativně nahradí i solvinu, umazaný ruce bohatě nakrémuješ a utřeš do hadru, většina špíny sleze.
5m červeného paracordu, 2x gumicuk - může se hodit
deku - ano, ta může být místo koberce v kufru, ale spacák v zimě nenahradí, viz níže

Dál bych přihodil hrstičku binderek různý velikosti (sou ty elektrikářský stahovací pásky), menší rolku DuctTape, kombinačky a šroubovák. Pracovní rukavice (jedny kožený, jedny nějaký pogumovaný).
Chybí ti v autě pořádná baterka, pořádná je taková co vydrží svítit 6 hodin v mínus dvaceti, takže žádný háj tech AA/AAA, ideální sou D, auto je uveze.
Krom toho předpokládám nějakou základní výbavu automobilu, v zimě (kromě běžný výbavy) tažný lano/kurtu, startovací kabely, smeták/koště na sníh, lopatu na sníh, v lepším případě i řetězy na kola.
Ještě bych přihodil starej ručník, to je věc co použiješ na tisíc účelů.

porci teplého jídla minimálně pro 2 osoby a 2 porce - Adventure Menu neznám. Já bych to řešil pár konzervama typu párek s fazolema, lečo s klobásou. Taky nějaký čaj/kafe (jestli 3v1 nebo vopravdový si rozhodni sám) a hrníčkový polívky, neuvěřitelně to dokáže pozvednout morálku. Na ohřívání mám a doporučuji nějakej mrňavej turistickej vařič (typ co se šroubuje na kartuši) a malou kartuši PB, na dva dny ti bohatě stačí ta nejmenší (asi 125g). Elektrickej vařič do zásuvky na 12V není dobrej.
K další výbavě nezbytně patří lžička velká a malá pro každou osobu, nějaký hrníček na kafe/polívku, a ešus aby sis to měl v čem uvařit. Rezervní zavírací nožík pro přítulkyni a rezervní zapalovač/sirky.

5l kanystr s naftou - se mi zdá dost málo, dal bych 10l. Jestli plastovej nebo plechovej je jedno, hlavně nezapomeň na funkční sosák na nalejvání (funkční je takovej co neteče, na trhu je spousta aušusů). Naftu natankuj zimní a jednou v roce obměň.

2 deky nebo dokonce 2 spacáky - nejsou spacáky zbytečně moc? - Nejsou. Dobrej spacák považuju za základní a nevyhnutelnou výbavu. Teplotní komfort v autě je diplomaticky řečeno chujovej - počítej s horší variantou, automobil se porouchá a venku je +2 a chčije, během dvou hodin budeš zkřehlej a neschopnej pohybu. Pokud ještě furt máš místo, můžeš přidat nějakou celtu, v nouzi z ní uděláš stan (kdybys musel v nečasu opustit automobil) nebo se do ní zakroutíš a použiješ jako pončo proti větru a dešti.

pořádná lekárna - co v ní - Určitě nějaký hotový obvazy, a po platíčku běžných léků (aspirin, paralen, brufen).

termoprádlo, náhradní nevýrazné civilní oblečení - kalhoty, tričko, mikina, suché a teplé ponožky - pokud seš kravaťák a máš odpovídající obuv, přidal bych nějaké lepší botičky, nejlépe pracovní (nějaké hezké a polstrované kolem kotníků, dneska je botiček širokej výběr a některý i docela decentně vypadaj). Přibal i igelitovej pytel na odpad, aby se ti zamrdaný boty neváleli v kufru. Velmi se hodí mít v autě teplou reflexní pracovní bundu, v hnusným počasí k nezaplacení (koupíš opět v pracovních potřebách). V zimě bych vozil beranici.

sekera? pila? - asi ani ne, naco, chystáš se stavět srub? Spíš bych přidal fiskarsáckou mačetu, to je velmi univerzální nástroj a zabere i míň místa. Je fajn mít ji poruce v kapse dveří, pokud nejezdíš za hranice.

Do čeho byste to balili? - v závislosti na typu automobilu, ale nejspíš asi do běžný cestovní tašky, je nenápadná a dost se do ní vejde, a jde přenášet. V případě nutnosti opustit automobil si vemeš co potřebuješ, není nutný celou výbavu přenášet.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od RedneckBear »

Jedna poznamka - vetsina soucasnych telefonu ma nabijeci konektor microUSB, ne miniUSB.
Jeden dotaz - ty spacaky, ty se budou nicit neustalym stazenim v kompresnim obalu, ne? Ja mam proto radsi v BOBu nastalo deku pro pripad, ze bych musel vylitnout z domu a nemel cas brat spacak, kterz nechci nicit permanentni kompresi.
Jinak teda fakt krasne shrnuto, K4cere, taky se mi ten tvuj popis hodi! :-)
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od Bill Masen »

Ještě poznámka ke spaní v autě.
Auto se strašně rychle zapaří, proto je nutný větrat. To snižuje tepelnej komfort. Deka se sice hodí, ale spacák nenahradí.
Pokud předpokládáš, že v autě budeš muset přespat, je dobrý boční okna osadit takzvanými deflektory, neboli ofuky oken. Jsou to takový ty stříšky, kdy můžeš všechna okna tak na 2 cm otevřít, ale nebude ti tam pršet, nebo sněžit. Stojí to peníze a pokud to tam nechceš, musíš vymyslet něco jiného, jak to nahradit. Jinak na spaní v autě za deště nebo ve vánici zapomeň.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Beluga's BOB

Příspěvek od K4cer »

RedneckBear: díky, a samozřejmě máš pravdu, myslel jsem microUSB, jen sem to blbě napsal. De vo to aby si měl ten telefon čím nabít dyš mu chcípne, z (něčího) kompu, nabíječky, nebo 12V zásuvky v nějakým autě.

Spacáky nejspíš stažením degradují. Já mám tři (letní Tropen a třísezónní D4 - ty sou přikurtovány k evakuačnímu báglu, a v automobilu trvale Brentu) - všechny mám prostě nacpaný v kompresáku, ale neutažený, utahuju je jen když ten bágl beru (třeba na čundr). První dva mám asi šest let, a nějaký znatelný zdrcnutí nepozoruju. Je možný že hřejou míň řádově v jednotkách procent, ale furt sou to dobrý spacáky a zima v nich není. Brentu mám asi dva roky a používám ji občas (protože mi je z těch třech nejsympatičtější), jinak se vozí v autě uložená stejným způsobem, srolovaná v neutaženým kompresáku.
Předtím jsem měl nějaký levný lehký spacáky z teska, koupený právě do auta v naivní představě, že dyš sou tlustší než deka tak budou alespoň trochu hřát - pitomost naprostá, největší radost jsem z nich měl dyš sem je cpal do popelnice.

Bill: auta nejsou vzduchotěsný, takže i při zavřenejch vokýnkách to jde, alespoň mě to jako problém nepřišlo. Problém je spíš to že bez topení je v kabině kosa jak v morně, a při zapnutým bufíku je sice teplo, ale tak šíleně suchej vzduch, že se v ní nedá dejchat.
Jinak ofuky sou výborná věc (samozřejmě je mám) a nejen že mi při povotevřeným vokýnku neprší a nesněží do ksichtu, ale dá se přes ně i dobře oklepávat popel z cigára :)
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Odpovědět