Sigurdov BoB

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Sigurdov BoB

Příspěvek od Ray »

Zaujal mne ten nápad se zakopanou výbavou. Nad tím jsem ještě nepřemýšlel. Asi proto, že nemám chatu a cestu k ní, na které bych něco podobného zakopal :-D Nicméně, nebylo by špatné mít něco takového ready v lese poblíž, pokud bych odjel a při návratu zjistil, že mi třeba někdo obsadil barák, nebo se musel ultra rychle zdekovat apod. Takže by mě zajímaly tvé tipy: v čem nejlépe do hlíny a co dovnitř?
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Sigurdov BoB

Příspěvek od DeadMan »

You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Sigurdov BoB

Příspěvek od Ray »

No jo :? Dík :) Jsem teprv ve fázi syslení trvanlivých potravin, CBRN výbavy a pomalé ale jisté kompletace BOB. Zahrabávání kostí na horší časy mě teprv čeká :)
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Sigurdov BoB

Příspěvek od sigurd »

V jednom z komentárov Billa Masena bol ako výhodnejší navrhnutý plynový varič oproti variču na pevný lieh. Nedalo mi a rozhodol som sa to overiť rovno na podmienky môjho BoBu, čiže len uviesť 250 ml vody do varu na zalievanie.
1. -varič F1 lite (77 g) + 100 g kartuša (197 g) spolu 270 g - uvarené 25 dávok = 6,25 litra.
2. -varič Esbit postieľka (88 g), pevný lieh Esbit (100 + 80 g) spolu 270 g - uvarené 26 dávok - 6,5 litra.
Podmienky: vzduch 14 stupňov, slabý vánok, voda 8 stupňov. Uvarenie dávky - plyn 2 min, lieh 4 minúty.

Záver: Pri hmotnosti nad 270 g je výhodnejšie nosiť plynový varič, pod 270 g liehový varič. Pri nižšej teplote a vetre je podstatne výhodnejší plynový varič. Kompaktnejší, bezúdržbový a hlavne podstatne lacnejší je liehový varič.

Bol som vyskúšať môj BoB naostro, bol som sám na jednom mieste (jeseň 2018), počasie nic moc ;) a vydržal som 5 dní.
NRG je do BoBu super vec, trvanlivé, skladné, odolné a hlavne nie je extra chutné (treba posoliť) nehrozí, že by sa rýchlo zjedlo :). Ale keď príde hlad, tak je celkom chutné (hlavne ako ochutená kaša, kocka + 1,5 dl horúcej vody).
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sigurdov BoB

Příspěvek od Cep »

Hm, před lety jsme vyrazili s 'postýlkou' na dovolenou, kde měli všichni ostatní už vařiče na plyn... S lepším 'know-how' by to možná bylo lepší, ale stejně jsme příští rok už jeli s plynovým - skrze podstatně delší dobu potřebnou na uvaření.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Sigurdov BoB

Příspěvek od Bill Masen »

Tak on je plyňák výhodnější taky v tom, že neočoudí ešus z venku. Není pak potřeba ho z venku mýt, což stojí čas a vodu.
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Sigurdov BoB

Příspěvek od sigurd »

Celý čas je reč o variči do BoBu. Na turistiku jednoznačne plynový (v zime s čistým propánom, alebo už predávaným štvorsezónnym plynom).
Varič na pevný lieh je vhodný ako núdzový (do BoBu, auta, atď.).
Je (aj s palivom) dlhodobo skladovateľný, bezporuchový, znesie výkyvy teploty a vzhľadom k cene môže byť trvale v každej núdzovej sade. Ak sa používa orginálne palivo od Esbitu, tak to nádoby nešpiní, špinia len lacné náhrady pevného liehu. No a super špiní pepo, ktoré si mnohí pletú s pevným liehom.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sigurdov BoB

Příspěvek od Cep »

Bill Masen píše:Tak on je plyňák výhodnější taky v tom, že neočoudí ešus z venku. Není pak potřeba ho z venku mýt, což stojí čas a vodu.
Mno, na ešus máme obal, takže se zvenku nemyje. Aspoň ne přehnaně.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Sigurdov BoB

Příspěvek od kregan »

I když mám vařiče na pevný líh i na plynové kartuše, ve většině případů stejně beru benzinak. Nemusím tak hlídat kolik mám nebo nemám paliva a jde převážet letadlem.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Sigurdov BoB

Příspěvek od Bill Masen »

Tak s tím benzíňákem souhlasím, jediná jeho nevýhoda je pořizovací cena. Plynový je zase nejpohodlnější. Můj názor na liháč se opírá o zkušenosti z mládí, které jsou dnes možná překonaný, ale i tak bych raději použil dřívkáč.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Sigurdov BoB

Příspěvek od Hohepa »

improvizovaný vařič na pevný líh jde udělat z čehokoliv od prázdné konzervy jejíž obsah ohřívám až po pár vhodných kamínků . Stačí nosit ten pevný líh.
Pokud nezáleží na hmotnosti ( třeba když jedem na lodích ) tak osobně mám nejraději petrolejový petromax . :angel
Má to pro mne určitou technickou poezii , vařit na vařiči co je cca sto let starý .
Uživatelský avatar
nocturne.op.15
Příspěvky: 42
Registrován: 27.04.2014 19:14
Bydliště: PRaha - západ

Re: Sigurdov BoB

Příspěvek od nocturne.op.15 »

Serža píše: 23.04.2018 0:05
Bill Masen píše:Jistě, všechno se dá prolomit. Je to jen otázka času. Pokud tvůj počítač zvládne 1 milion hesel za sekundu, pak je to u trojmístného hesla 1 s, pětimístné heslo 2,7 hodin, sedmimístné heslo 3,1 roku atd. atd.
argumentuješ ad absurdum
původně jsi navrhl šifrování v raru, což jde prolomit v řádu hodin na běžném PC
bavíme se jen o tom raru, ano....jen o raru
joo, kdyby to nebylo jasný, tak jsem se vyjadřoval JENOM K ŠIFROVÁNÍ TOHO RARU
tohle mi nedá, je to tak trochu můj obor. Prolomit šifrování archivu je dneska prakticky nemožné, sám k tomu v případě potřeby používám rigy grafických karet + hashcat a výsledky jsou jen zřídkavé - v 99% slovníkové heslo, maximálně doplněné o pár čísel (ve většině z rozsahu 1940-2021). Jakékoli šifrování na bázi AES-128 (což bych už přecijen vynechal), AES-192 a vyšší je zcela bezpečné. Pokud to neprojde slovníkovým útokem, je jednodušší zlomit palce nositeli, než se s tím dešifrovat hrubou silou. Takže tolik k těm pár hodinám, hodně štěstí při praktickém pokusu.

Jinak k obecné teorii, pouze postradatelná a nezneužitelná data je vhodné mít u sebe. Informace že mám cukrovku reálně nikomu k ničemu není, pokud mi nechce pomoct. To samé platí pro info ohledně předepsaných léků apod. - pokud chce někdo uškodit, má milion snažších způsobů, zvlášť pokud má moje zavazadlo a s ním dost pravděpodobně i mě.
Odpovědět