Vratnikp EDC

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Vratnikp EDC

Příspěvek od vratnikp »

tak po nějakých 7mi letech optimalizování jdu s kůží na trh:

Opravdové EDC (pravý dolní čtverec):
Esse Avispa
ESP tornado
klíče
peněženka
dokladovka
PPQ+TLR1
klíče
mobil (kterým fotím)
hodinky Casio PRG550 1A1 (který sem zapoměl sundat)
pokud zákon nestanovuje jinak, tohle mám na sobě vždy

Rozšířené EDC:
kožená buzertaška
levý dolní čtverec:
Tlakový obvaz
parakordový náramek (nosím ho na kpz, ke které přivazuje zapalovač)
Victorinox kudla
svítilna Nitecore MT20C
Protejnová tyčinka
zapalovač
KPZ: Firesteel, rybářská sada, oko z vázacího drátu, šití, tablety na čištění vody, čepel zalamováku, alufolie, tampon, kus firekordu, něco elektrikářské pásky
Lékárnička: náhradní pár kontaktních čoček, roztok do očí, pouzdro na čočky, rukavice a dva obvazy z autolékárničky, velká náplast, 2x Coldrex drink, 2x paralen, 2x Ibalgin, 1x Endiaron 2x živ. uhlí (prášky jsou v pouzdru od špuntů do uší)

v buzertašce je ještě dost místa na krabičku s obědem a snídaní.
za ty roky jsem nejčastěji používal léky, čočky drát a švýcarák, lékárničku a KPZ často přehazuju do kapes v případě jednodenních výletů atd.

vítám konstruktivní kritiku
Přílohy
IMG_0473.JPG
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Maric »

Můj názor: Coldrex drink a Paraleny se složením dublují, Paraleny bych vyřadil.
Tampon a krátký firecord se taky podle mne dublují. Nechal bych samozřejmě víceúčelovější tampon.
A taková řečnická otázka: Je vůbec k něčemu v našich končinách rybářská sada? Chytil na ni někdy někdo něco? A navíc... Zbroják a jakékoliv pytlačení se nemají zrovna rády...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Bill Masen »

Rozšířené EDC: Tlakový obvaz jaký?
KPZ: rybářská sada, oko z vázacího drátu, šití, tohle bylo součástí KPZ v půlce minulého století. Použitelnost nulová. Firesteel je moderní tacticool fíčura, do města k ničemu, na čundr na machrování. Na elektrikářskou pásku se vykašli, nahraď jí elektrikářskejma stahovačkama a ducttape páskou na kartě z tesca.
Lékárnička: živočišný uhlí se bere tak 3 tablety čtyřikrát denně, takže ty tvoje dvě tablety taky k ničemu. Cokoliv z autolékárničky je rovnou na vyhození, rukavice si kup pořádný a aspoň troje, kdybys jednu roztrhl a aby ti taky při poskytování pp mohl někdo pomoct. Měli by být snadno dosažitelný, ne v igelitovým pytlíku, v lékárničce na zip v tašce. a měli by být součástí opravdového EDC.

K opravdovému EDC: je to můj osobní názor a už jsem to tu někde psal. Nosit pistoli a pepřák, nebo pistoli a obušek mě přijde jako blbost, jak pak budeš vysvětlovat soudci proč si střílel, když si měl ještě popřák?
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Matěj »

K opravdovému EDC: je to můj osobní názor a už jsem to tu někde psal. Nosit pistoli a pepřák, nebo pistoli a obušek mě přijde jako blbost, jak pak budeš vysvětlovat soudci proč si střílel, když si měl ještě popřák?
Hlavně je to prakticky opruz, pokud člověk nenosí denně taktickou vestu jako ochranka z obchoďáku ;)
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Maric »

Šití bych až tak nezavrhoval. Takový utržený knoflík na kalhotech, nebo roztržené triko se v případě nouze může opravit. Dá se to řešit i provizorně, ale proč, když i to šitíčko skoro nic neváží. Dobré je šitíčko rozšířit o natloukací knoflík (je na většině kalhot). Vlastní zkušenosti.

Co se týká rukavic, tak mám ve výbavě průmyslové nitrilové rukavice. Jsou sice objemnější, protože jsou zhruba 3x silnější než lékařské, ale aspoň se nemusím bát že se lehce protrhnou, když už se musím hrabat v nějakém svinstvu. A co si budem povídat, situace kdy se nechci prostě jen ušpinit, a nebo se něčeho dotýkat holou rukou jsou daleko častější, než zachraňování života.

Proteinovou tyčinku bych pro doplnění energie asi vyměnil za něco sladkého, třeba Margotku. A hroznový cukr by se také neztratil.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Bill Masen »

Utržený knoflík na džínech? Zašívat tričko? vážně?
Do kindrvajíčka se vejdou přesně dva páry nitrilových rukavic z DM.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Maric »

Stalo se mi obojí, obojí vyřešeno šitíčkem. Utržený knoflík na košili, rozjetý zip na kalhotech. Takže vážně. Běžně sebou nevozím dvoje kalhoty, dvě trika, dvě košile... A než řešit macgyverovsky, či jinak provizorně vzniklou situaci, a nebo spěchat do supermakretu, tak vytáhnu šitíčko a pár minut se tomu pověnuju. A nebo vrazím do ruky spřízněné ženě, je li po ruce.
Průmyslové nitrilové rukavice se do kindrvajíčka rozhodně nevejdou, ale dají se složit do balíčku a přepásat gumičkou. Mám je ověřené, a vím že se neprotrhnou ani při hrubší práci. Nejde o to si jen odškrtnout že rukavice mám, ale taky se na mě moci spolehnout že splní svoji funkci.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Maric »

Tak jsem se díval, a možná by se jeden pár těch nitrilových rukavic do kindrvajíčka s odřenýma ušima vešel.
jsou to tyto. https://www.ansell.com/cz/cs/products/touchntuff-92-600
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od vratnikp »

díky všem za zpětnou vazbu:
rybářská sada - jednou jsem s ní šil potrhanou slepici
drát - na ten nedám dopustit
šití - váží 2g
uhlí - musím doplnit o víkendu jsem snědl celé balení až na tyhle dva poslední
tlakový obvaz nosim vz. 80., izraeláky mam ve střeleckejch kalhotach a brašně, když sem je přehazoval, často jsem na to zapomínal. Letos nahradím Izraelákem.

rukavice: poradíte kde koupit nitrilový v množství menším než 100ks?
Bill Masen píše:Rozšířené EDC: Tlakový obvaz jaký?
je to můj osobní názor a už jsem to tu někde psal. Nosit pistoli a pepřák, nebo pistoli a obušek mě přijde jako blbost, jak pak budeš vysvětlovat soudci proč si střílel, když si měl ještě popřák?
souhlasím, nicméně v situaci na tahání železa jsem ještě nebyl, ale v situaci na tahání kaseru/teleskopu už několikrát a lepší mít kaser než holé ruce, nebo taky můžu přejít na druhý chodník jako ostatní ovčani
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od honzasl »

Předpokládám, že nositel bojuje s džunglí (velko)města. :)

Co bych za sebe přidal:

Kabel USB A-micro. Kromě nabíjení telefonu je to prostě kus šnůry, dá se s tím ledacos zavázat.
Zdrhovací pásky.

Něco s čím se dá šroubovat (pokud to není na noži), plochý a PZ2 jako minimum.
Místo čepele lámacího nože bych přidal celý lámací nůž, klidně levný plastový na jednorázové použití.

Drát je dobrej, rybářský věci asi na nic.

Já osobně nosím i šroubováček se zkoušečkou a celo-nerezové nůžky z lékárny.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Bill Masen »

Rukavice kupujeme tyhle, dva balíčky po dvou rukavicích se perfektně vejdou do toho kindervajíčka, který se jednoduše otevírá i ve stresu. V lékárničce potřebuješ hlavně tři věci: znalosti, rukavice, věci na život ohrožující stavy, tedy tlakový obvaz, alu folii, u někoho třeba epipen, kostka cukru atd. Ten tlakový obvaz bych volil takový, který si dokážu aplikovat sám. Ale především ty znalosti.
A na co tam máš ten tampon?
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od opavak »

Zdar, základ podobný, ale něco i navíc: pro nouzové zajištění pitné vody nosím v EDC baťůžku mini vodní filtr + sklad. plastovou lahev + skládací kalíšek … v lékárně vždy i velmi univerzální trojcípý šátek a izo folii … a krom EDC baterky (Fenix PD22) v kapse, taky skladnou čelovku Petzl … nabíječku + powerbanku s kablíkem … místo švýcaráku nářaďák Leatherman Wave + titanovou lžičku … na klíčích vždy pidi švýcaráček s nůžkama (asi nejčastěji nošený a používaný nožík co mám - a že jich mám hafo :) … a ještě jsem zapomněl vyfotit prupisku = Tac-pen ESP.
Přílohy
20191009_134106[1].jpg
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Maric »

K EDC Vercajku: Na klíčích nosím už spoustu let multifunkční nástroj Swis Tech Micro plus EX. Jen jak je malý, tak je potřeba si dávat bacha na prsty a nepřištípnout si je. A jako nouzový nůž (místo jednorázové čepelky) nosím v peněžence skládací nůž (kartu) Cardsharp Sinclair.

K rukavicím: Balení po více kusech (po 100) vyjde ve finále levněji. Garantovaná životnost rukavic je přibližně 5 let, a najdou své místo i doma při čištění odpadů, WC, úklidu a podobně.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Rafael »

"Zicherhajska" - zapínací špendlík.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od vratnikp »

Bill Masen píše: A na co tam máš ten tampon?
troud, filtr na vodu, ucpání všeho možnýho, obvaz...

za tip na rukavice dík
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od vratnikp »

Rafael píše:"Zicherhajska" - zapínací špendlík.
v KPZ mam dva, zapoměl sem je vypsat, díky
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Rafael »

V práci jak mi praskla šňůrka u montérek, těžko nahraditelný nástroj.
Nebo dřevěná tříska, kovová špona, vypíchat něco takového.
Propíchnout nějaký zubní váček, vyšprtnout něco z mezichrupí.
Nebo něco vyzkratovat, spojit, nahradit nějakou pružinku a tak.
Taková maličká, snadno uskladnitelná blbinka má spoustu využití.
Něco takového jako jak se něco hodí, ale to bych sebou netahal, dřevěný kolíček na prádlo nebo soda.
I když ta soda, tu možná ano. Na pálení žáhy apod. je určitě lepší a méně objemnější než na takové problémy doporučována "léčiva".
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Suiken
Příspěvky: 1
Registrován: 05.01.2019 19:45
Pohlaví: muž

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Suiken »

Ahoj, určitě bych doplnil ten Endiaron jestli ho chceš nosit u sebe. Bere se jedna tableta 3x denně a doba léčby je většinou 3 dny.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Bill Masen »

Do EDC spíš Imodium.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vratnikp EDC

Příspěvek od Hohepa »

Má osobní zkušenost je, že Imodium mírní následky, ale neléčí příčiny hlavně, ty bakteriální.
Nemajíc křeče, bublání ve střevech a ostatní projevy, snadno se stane, že ten poslední projev se projeví natolik pozdě, že si jedinec nestačí ani rozepnout kalhoty.

Ale hlavně jsou to dva rozdílné léky s jinou účiností.
Léčivý přípravek IMODIUM® obsahuje léčivou látku loperamid a účinkuje tak, že zpomaluje pohyb střev a tím prodlužuje průchod potravy střevem. Zároveň vyvolává stažení svalstva análního svěrače, čímž snižuje únik stolice a nutkání na stolici.Přípravek pomáhá obnovit přirozený rytmus střev.
https://www.imodium.cz/lecive-pripravky-imodium
Endiaron je střevní dezinficiens, které se používá u některých infekčních průjmů. Je účinný nejen proti bakteriím, nýbrž i proti některým prvokům, kvasinkám a plísním. Neovlivňuje mikroorganizmy žijící normálně ve střevě.
Endiaron se používá u dospělých a dětí o vyšší tělesné hmotnosti než 40 kg při průjmech s pravděpodobným infekčním původem, často provázených zvýšením tělesné teploty, při střevních dysmikrobiích (změny biologické rovnováhy střevní flóry), průjmech vzniklých po léčbě antibiotiky a chemoterapeutiky se širokým spektrem účinku.
https://pribalove-letaky.cz/endiaron
Odpovědět