Atrop BoB

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Atrop BoB

Příspěvek od Atrop »

Tak je tomu něco přes 24 hodin co jsem dokončil můj malý test a experiment s BoBem. Jednalo se přesun z bodu A do bodu B vzdálených 53 km což se mi po 11.5 hodinách chůze, pocení a rozedřených třísel nakonec podařilo. Jako bonus jsem nafotil obsah batohu a připravil nějaké povídáni.

K čemu můj BoB slouží?
Můj současný nouzový plán zahrnuje cestu dlouhou zhruba 100 km (zatím jsem byl tedy úspěšný z 50% :D) s ideálně s jedním přespáním v pulce cesty. Jedná se čistě o přesun z bodu A do bodu B kde znám vzdálenost a mužů zhruba odhadnout i čas k tomu potřebný. V případě že v bodě A se něco posere (pandemie, blokáda města, rabování, nepokoje či útok mimozemšťanů) chci mít možnost se dostat na místo které je zasaženo méně či vůbec daným problémem, a to tak rychle jak mi jen nohy budou stačit. Proto se obsah batohu snažím udržet na rozumné váze a realistickém obsahu. Nemám v plánu prožívat úžasná dobrodružství ve stylu Jacka Londona v našich lesích, nemam v planu lovit, rybařit, sekat dříví a stavět monumentální stavby či bojovat s hordami zombie.

Nejdůležitější část vybaveni – boty
20200903_165550.jpg
Batoh- váha 10,8 kg se vším všudy
20200827_104920.jpg
1-Batoh 32l
2-Svítilna Fénix LD12
3-Trekové hůlky (slouží i při stavbě přístřešku)
4- píšťalka

Obsah horní kapsy
20200827_105430.jpg
1-zdroje ohně
2-kompas
3-Mora 510
4-kapesníky
5-spork
6-lepící páska
7-čelovka+ náhradní baterie
8-Mini ručník(použit jako rouška při návratu domu vlakem :D)
9-Lékárnička a škrtidlo
10-Vodní filtr
11-Nouzová pláštěnka a izo-folie

Obsah hlavní kapsy
20200827_110345.jpg
1-potraviny
2-nádoba na vařeni
3-ocelová lahev + voda 0.8 litru
4-rukavice
5-náhradní fusekle
6-spacák
7-voda(2.5l)
8-plachta
9-karimatka
10-paracord

Obsah vaku s potravinami a obsah nádoby na vaření(bez popisku)
X=dvě tyčinky co jsem za celou dobu snědl.
20200903_165123.jpg
20200903_165223.jpg
EDC
20200906_084131.jpg

0-peněženka+mobil+klíče(nejsou na fotce)
1-hodinky
2-škrtidlo+gáza(vyndal z kapsy a nebral jsem sebou)
3-nůž
4-svítilna
5-Ledvinka+G19+šuple(cca1.5kg) – normálně nošené na opasku ale kvůli nepohodlí s bederním pásem batohu jsem kydexové pouzdro přidělal na suchý zip do ledvinky a nesl přes rameno.

Co bych změnil či doplnil?

Uložení vody, o kterém jsem věděl že není ideální ještě, než jsem vyrazil. To se dá řešit změnou batohu který má postranní kapsy (tomu mému chybí) nebo nějakým hydratačním vakem. Nejspíš zvolím druhou možnost, protože současný stav s lahvemi v batohu, kdy pro každé napití musím zastavit, batoh rozepnout a vytáhnout lahev mi ne zrovna vyhovuje.
Pokrývka hlavy – zapomenuta, ale přidám do běžného obsahu batohu.
Místo ledvinky zvažuji nějakou hrudní brašnu na uložení G19. Ledvinka butto mlátí do kulí nebo dře do krku když je nesena přes rameno.
Vlhčené ubrousky-mytí rukou bez nutnosti plýtvat vodou.
Pevné igelitové pytle-nic neváží a mají nespočet využití.

Jelikož zimní měsíce jsou v současné době celkem mírné tak stačí na zimu vymněnit spacák za třísezoní plus přidávám nějaké základní oblečení navíc. Kdyby zima byla skutečně vydatná, musím už obsah současného batohu přesypat do většího a přidat zimní spacák který zabírá víc místa.

Dodatek

Co se Týče fyzického stavu tak po 53 km byly jediné vážnější problémy ke konci cesty (a stále jsou) rozedřená místa v oblasti třísel a tzv. vlk :D. Jsem celkem zvyklý chodit delší trasy ale todle mi vždycky pokazí den. Příště zkusim lépe zvolit spodní prádlo a častěji mazat.
Dál to byl nedostatek vody. 3.3 litry vody byly zhruba po 40 km chůze nenávratně pryč a já se musel uchýlit k alternativním zdrojům v podobě veliké kaluže a filtru na vodu. Během těch 53 km jsem odbočil několikrát k nějakému prameni či studánce vyznačené na mapě, ale naprostá většina byly vyschlé či zanesené. Pro někoho, kdo danou lokalitu nezná jsou tyto zdroje vody vzhledem k jejich častému stavu bohužel nevhodné a nedá se na ně spolehnout jen z popisku v GPS/mapě. :?
Co se týče jídla, tak jsem toho k mému velkému překvapení nesnědl moc, pouze dvě tyčinky za celý den. Cestou jsem si však obohacoval jídelníček o hrušky a ostružiny.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Atrop BoB

Příspěvek od proforma »

Ja mam jen pripominku k tem flaskam na vodu. 0,5 l se mi zdaji mimoradne neprakticke. Ja mam nekolik lahvi 1 l od Pepsi (blbe se shani, ale porad jeste jdou) - jsou pomerne pevne s rovnym tvarem, tj. zaberou min mista. Ale hlavne, pokud chces pouzit tablety na vodu, ty jsou delane na 1 l. S pullitrovyma flaskama budes mit zbytecne 2x vetsi spotrebu tablet. Filtr na vodu mam taky, ale v nekterych pripadech bych volila chemickou upravu - a pro to nemas nadobu, leda bys musel vytahnout hrnec, pockat 30 min., abys to mohl prelit, teprv pak pokracovat v ceste...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Atrop BoB

Příspěvek od cipis »

Technicka ke skrtidlu a obecne k lekarnicce.
Tak, jak to mas v tom viku batohu, tak se k tomu nedostanes.
Turniket chce nekam na telo a tu lekarnu pokud mozno take, ale to je pak uz horsi to skloubit s batohem.
Mozna dat aspon na popruhy batohu, ale to je pak trochu problem pri zahozeni batohu.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Atrop BoB

Příspěvek od Ulfhednar »

Celkem dobré, doplnil bych malý filtr na vodu. Dobré je nosit felinu na bederaku. Skoro jí tam necítíš a je po ruce. Nevidím špagáty, paracord. Nepotřebuješ? Na vlka stačí trochu vazelíny, která je skvělá i na nohy, zejména v mokru.
50 km+ s batohem je moc hezký výkon :yes

A čistě technická drobnost-nosíš zaškrcovadlo. Škrtidlo používají voliči Pirátů před nitrožilními dobrodružstvími :D
Óðinn á yðr alla
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Atrop BoB

Příspěvek od Atrop »

To Proforma: Co se týče vody, psal jsem že lahve nepovažuji za ideální, a to jak 0.5 tak ani 1litr a zamněním je nejspíš za hydratační vak. Co je ovšem lepší na O.5 je právě měkčí plast kdy se při namontování filtru můžou pořádně zmáčknout a filtrovat pod tlakem. Taky po použití se dají zmuchlat do malého objemu a opět nafouknout když bude k dispozici zdroj k doplnění vody. Proto bude pro příští test hlavní zdroj vody hydratační vak s jednou nebo dvěma 0.5l(na použití s filtrem po vyprázdnění) a ocelová lahev na případné převaření vody.

To cipis: V případě, že bych se z nějakých bezpečnostních důvodu musel vytratit, tak sebou nosím jako součást EDC turniket s gázou v kapse, který by byl jako primárni. Ale souhlasím že pokud by se nějak zhoršila bezpečnostní situace tak druhý TQ přidělám gumičkami na bederák, to odzkoušeno mám, drží a netlačí. Ohledně lékárničky tak tam neni nic co bych potřeboval akutně použít, většinou náplasti na puchýře, vazelína, pár obvazů,léky na bolest a průjem atd.

To Ulfhednar: filtr tam je sawer a paracord také(čísla 10 na fotkách ) Vazelínu jsem používal před odchodem a pak zhruba po 25km jsem se znovu promáznul, ale stejně mě vlk dohonil :)
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Atrop BoB

Příspěvek od MFG »

Taky me hned prastily do oci ty lahve s vodou ... rikal jsem si, se to mas takhle kvuli rozlozeni vahy, nebo kvuli snadnejsimu zobchodavani za neco jineho ;) Neprijde mi to uplne pitomej napad mit sebou navic dve male 0,5l, ja to asi zaradim. Diky za sdileni ;)
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Atrop BoB

Příspěvek od Atrop »

Lahve s vodou byly hlavně protože ten batoh je sbalenej a připraven k okamžitému použití. Nemusím se starat o to že bych odešel bez vody. Bohužel nemám zkušenost s tím jak dlouho vydrží voda pitelná např v hydratačním vaku. V ocelové lahvi ji měním nějak průběžně, když si vzpomenu párkrát do roka.
S plastovými lahvemi je to bylo jednou za rok společně s potravinami.
Obchodování s vodou mě nenapadlo :D , ale např. dělení mezi ostatní členy je takhle daleko snažší.

Taky mě napadla varianta mít 0.5l lahve a prázdný hydratační vak a přelejt obsah lahví do vaku až na to dojde.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Atrop BoB

Příspěvek od proforma »

Ja to mam tak, ze mam 2x 1l lahve ponechane prazdne - jedna pevna od Pepsi, jedna skladaci, nezabere skoro zadne misto; kdyby clovek prchal, ty 2 l vzdycky stihnu dotankovat. A pokud ne (napr. pozar), tak jsem v civilizaci, kde natankuju. A krome toho mam dalsi 1l lahev (pevna od Pepsi) na "spinavou vodu" - urcenou pro nabirani vody z neznamych zdrojů, pred filtraci nebo upravou vody; oznacenou fixem, aby nedoslo k zamene. Neda se to vyvaret, takze bud pouzivat na spinavou stale, nebo vyhodit. Posledni, co by clovek pri krizove situaci potreboval, je nejaka disenterie...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Atrop BoB

Příspěvek od cipis »

Hydratační vak je naprd, ten neopravíš, na rozdíl od petky, kterou třeba zalepíš žvýkačkou nebo izolačkou nebo prostě čímkoliv, co tam u sebe máš. Někde spadneš, protrhneš to a pá pá. Značkový vak se dokázal protrhnout během roku uložený ve skříni. Prostě jsem ho tam dal funkční a po roce vytáhl a divil se, že pak teče, když jsem do něj chtěl napustit vodu.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Atrop BoB

Příspěvek od Bill Masen »

Souhlas, a taky je s ním blbá manipulace. Třeba nalejvat vodu do hrnce je nepohodlný. A pokud je uvnitř batohu a ne z venku, je to nesmysl.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Atrop BoB

Příspěvek od BiSon »

Mirny nesouhlas. Nekde jsou kohoutky fikane nizko, ze nacpat tam pullitrovou petku tak aby se tam dala i napustit voda moc nejde. Na toto je vak jednodussi. Pravda, na to staci vak maly a pouzit ho na preliti. Pouzivam na to ten od sawyer mini.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Atrop BoB

Příspěvek od proforma »

Pro kohoutky fikane nizko muzu pouzit hadicku cca 13 cm s prumerem cca 7 mm, kterou nosim v lekarnicce. Uznavam, ze se skladaci flaskou se da dostat vselikam, ale vzhledem k jeji cene a pomerne obtizne nasledne sterilizaci (normalne vymyt se to neda vubec) bych ji pro "spinavou" vodu pouzivat nechtela. Spinavou vodou rozumim i vodu napr. na WC vlaku, z obecnich, nijak neoznacenych studni apod., proste jakoukoli vodu, u ktere nemam zaruku, ze je pitna.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Atrop BoB

Příspěvek od Bill Masen »

Myslíš nosní vzduchovod? Z kohoutku, kam nedostanu lahev mohu vodu nabrat pomocí ešusu a do lahve přelít. Hydratační vak je fakt jenom na ucucávání vody za chůze. Taky na čundry tahám dvě menší lahve, než jednu velkou.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Atrop BoB

Příspěvek od Alstratt »

S tema tabletkama do 1L lahve, jo neni to idealni mit 0.5L na to ale v pohode nozem tu tabletku muze rozpulit (ano je to otravne to resit takto) na polovinu pro tu 0.5L ale da se. Prodavaji i kapky do vody jako treba Purinize ci jine. Kdyz nejakou pevnou lahev neskladaci tak ta ocelova/titanova je v necem lepsi a to ze to v ni lze rovnou i prevarit.

To ja mam CamelBak k plynove masce a druhy mam HydraPak na bezne pouziti. Ma to radu vyhod. Ten CamelBak je urcen k te masce do tech podminek co k masce mam. Ten HydraPak ma zas velke otvirani a diky tomu do toho mohu nektere veci schovat kdyby neco takze to ma vice vyuziti. A vydrzi mi to vice nez petka, je to na to stavene.Dale to lze pouzit lepe jako i obklad jelikoz je to lepe tvarovatelne a ne jen to. Kdyz to budu chtit dat nekam do batohu je to tvarove prizpusobitelne a slozene to nezabira nic, nedela to ramus atd. Petka je zas levna, ale na kolik pouziti je spravne petka jen stavena. Po case to s ni bude cimdal horsi, ten vnitrni povrch nebude co drive a vsichni vime co to pak dela rychleji s vodou. Proto kdyz nejaky vak tak kvalitni a ne ksunt. Na zakladne jinak bezne dostavame vodu v petkach, do akce jsou pak vhodnejsi vaky ktere si naplnime a petek je vsude dost takze to kdo bude chtit tak pujdou sehnat temer vzdy. Navic ten vak jak uz nekdo zminuje lze jednoduseji napustit v hure pristupnych mistech. Me vyhovuje HydraPak Force.

Ke skrtidlu a lekarnicce, oboji nosim nosim na opasku. Z duvodu ze to je nejblize po ruce a ma to clovek u sbe i kdyby odhodil batoh jen zatahnu za upraveny TourniQuick (na rozmery meho TMT ..) a mam v ruce skrtidlo pripravene k pouziti. Rychlovytahovaci sumku na skritdlo si lze vyrobit i doma rychle a jednoduse.

Uz to bylo vickrat zmineno, to by ale nesmely zmizet nektere prispevky. Ano vim ze nektere casti mozna nepatrily do urciteho vlakna presne ale .. Pro me za me. Preji krasny den. :beer
Naposledy upravil(a) Alstratt dne 07.09.2020 15:47, celkem upraveno 5 x.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Atrop BoB

Příspěvek od Atrop »

Práve o pití za chůze mi jde. Kdyby batoh měl boční kapsy tak tam narvu petky a za chůze je vytahnu a piju, ale boční kapsy nemá a zastavovat pro každé napití a dolovat to z batohu je naprd. Na cokoliv ostatního bych měl další lahve s vodou(ocel a dvě nebo tři 0.5 petky)
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Atrop BoB

Příspěvek od cipis »

Vyměnit batoh, přidat/přišít/přicvaknout/atd. kapsy :)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Atrop BoB

Příspěvek od Bill Masen »

Atrop píše: 07.09.2020 15:36 Práve o pití za chůze mi jde...
Jednu petku strčit za krk do kapsy ve vrchlíku.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Atrop BoB

Příspěvek od bivoj »

Atrop píše: 07.09.2020 15:36 ...zastavovat pro každé napití...
Tedy nevím jak vy, ale já jsem zvyklý na tůře pít až když mám opravdu žízeň a ne se neustále "občerstvovat" usrkáváním. Tzn. pro napití zastavuji každých cca 15-20 kilometrů (dle obtížnosti trasy a teploty) ale ne dříve jak za cca 3 hodiny chůze. Pak mi vůbec nevadí vytáhnout pití z batohu, neboť stejně si udělám cca 5min. oddechovou přestávku.

Navíc kolikrát jsem v létě vyrazil jen tak nalehko na rychlou procházku, která se protáhla na cca 30km (6 hodin) a vydržel jsem to kupodivu (i v tom hicu) bez pití celou dobu...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Atrop BoB

Příspěvek od proforma »

Bill Masen píše: 07.09.2020 15:27 Myslíš nosní vzduchovod?
Jo. Snazim se mit veci viceucelove. Jenom to neni origo vzduchovod, ale z akvaristickych potreb :-), sterilitu neresim.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Atrop BoB

Příspěvek od cipis »

Ono s tím věčným usrkáváním bych třeba já stejně věčně zastavoval na čůrání ;-)
Odpovědět