taktická edc-kpz PENĚŽENKA

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od jameson363 »

Woody Crafty píše: 05.01.2021 11:27 Podle mě je to o tom, jestli se dotyčný někdy ocitl v nouzové situaci jen s tím co má po kapsách, či nikoliv.
Mě se to párkrát stalo.
Širokodaleko nikde žádný obchod ani benzinka, ani hospoda. A v mobilu dochází baterka.
Tady vám ani kufr peněz nepomůže.
Osobne jakmile jedu nekam, odkud nedojdu domu (nebo na ubytko) rozumne pesky, tak mam batoh, i kdyz je v planu rano tam a odpoledne zpet. Nikdy jsem o nej neprisel. Bohudik mi muj zivotni styl a prace neprikazuje zadnej omezujici dresscode.

Nechci zase uplne OTckovat, ale pokud nechces na nikoho zvonit, tak bych se i v nejmensi obci snazil najit kontejner na papir, v nem cistsi krabice a z toho si udelat improvizovanej byvak do rana. Treba v kombinaci s autobusovou zastavkou. Karton funguje skvele. V pripade zvoneni bych se snazil se zbytkem baterky v mobilu vygooglit, kde bydli starosta, bejvaj rozumny respektive zvykly resit ruzny situace a pomahat lidem.

Pokud ses mimo civilizaci, nejspis mimo CR, tak proste musis mit primerenou vybavu.

Nejvetsi problem improvizovanejch mini veci v penezence je to, co uz jsem psal. Sakra blbe se pouzivaj, i kdyz jsi v pohode. Pouziti v situaci, kdy ses unavenej, vystresovanej a treba je ti zima je temer nerealny.

Jinak jsem ted ve meste, ale tak kouknul jsem do appky mapy.cz a naslo mi to nonstop benzinek 3 v dosahu 2 km, dalsi 9 km, dalsi 10, dalsi 16 km. Cili v CR je ta sit civilizace extremna husta. Takze najit nejblizsi kontejner na papir, udelat si z krabice improvizovanou vestu, abys neumrz (uz jsem na jednom survival pochodu zazil) a trada na nejblsi benzinku ;-)

Pomuzou ti spis znalosti nez drobny serepeticky.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od Woody Crafty »

Souhlasím že znalosti jsou to nejdůležitější. Ale jednou mi ruksaku zapomenutý zapalovač skoro zachránil krk.
To je každopádně velm zajímavé téma, třeba to přečkání noci když u sebe nic nemáš a uvízl jsi v neznámé oblasti. Stálo by za to to rozebrat v nějakém vlákně které je k tomu určené. Víš o nějakém?
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od proforma »

Co asi jako jedine nosim v penezence navic, je tahle mala vychytana lupa. Velikost kreditky, plastova, ohebna, zvetsuje asi 3x, obcas pouzivam na cteni obchodnich podminek v poznamkach pod carou :-) Jedina jeji nevyhoda je, ze je ze spodni strany vroubkovana, takze ohen s ni nerozdelate. Coz je skoda. Ale kdybyste nekde narazili na neco podobneho nevroubkovaneho, to bych mohla doporucit (a sama bych si poridila).
2021-01-06-13-40-38.jpg
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od Bill Masen »

To vroubkování delá právě tu placatost.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od bivoj »

proforma píše: 06.01.2021 13:41 ...je ze spodni strany vroubkovana...
To "vroubkování" je jaksi samotná podstata fressnelovy čočky... Proto dokáže být tak placatá. Viz: To https://cs.wikipedia.org/wiki/Fresnelova_čočka

Obrázek

Edit - sorry, nevšiml jsem si, že už odpověděl Bill. Tak jsem to alespoň ještě upřesnil...
A koupit za pár šušňů (kdyby si chtěl někdo dovybavit peněženku) se dají třeba zde: https://www.dioptra.cz/fresnelovy-a-radkove-lupy
Naposledy upravil(a) bivoj dne 06.01.2021 15:38, celkem upraveno 1 x.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od BiSon »

A jeste doplnim Bivoje a Billa - ohen s ni rozdelate. Osobne odzkouseno, pravda, za slunecneho dne.

Ke koupi bezne v optice.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od proforma »

@Bill, Bivoj: diky, jsem zase o neco chytrejsi :-) Ja mela za to, ze je to bezpecnostni opatreni, aby s tim neslo neco podpalit. (Jednou v aute jsem mela nestastne hozenou protislunecni folii na deklu za zadnimi sedadly, stribrnou stranou ven, a jak slunicko pralo skrz zadni okno, vypalilo mi to centimetrovou diru do vlnene deky na zadnich sedadlech...)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od Woody Crafty »

Tak teda jo:
10. Fresnelova lupa pro pidlovoké krátkozraké

Já ji mám taky, ale nenosím. Spíš bych ji přidal do nějakě EDC, BOB nebo cestovní taštičky. Kvůli miniaturním třískám.
Je jasné, že v létě se tím dá zapálit oheň. Otázka je, jak v jiných ročních dobách, případně v podvečer, kdy člověk obvykle oheň rozdělává. To někdy musím vyzkoušet.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od honzasl »

Woody Crafty píše: 05.01.2021 11:27 Podle mě je to o tom, jestli se dotyčný někdy ocitl v nouzové situaci jen s tím co má po kapsách, či nikoliv.
Mě se to párkrát stalo.
Širokodaleko nikde žádný obchod ani benzinka, ani hospoda. A v mobilu dochází baterka.
Tady vám ani kufr peněz nepomůže.
No dost nelibě v této souvislosti nesu, že stát nechal nevratně* zničit síť telefonních automatů (tj. odmítl je financovat). Přiznám se, že jsem se dostal několikrát do situace, kdy dvacka v kapse a číslo na nejbližší mi hodně pomohlo, když se mi mobil vybil a nedorazil jsem na smluvené místo (ujel autobus).

*Opravit se dá všechno.

Každopádně, dneska po různých zkušenostech a inspiraci zde, bez batohu nebo tašky ani krok.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od Bill Masen »

honzasl píše: 11.01.2021 17:06...dost nelibě v této souvislosti nesu, že stát nechal nevratně* zničit síť telefonních automatů...
Stát nic zničit nenechal, jenom přestal dotovat to, co už nikdo nevyužíval. Kdy ty si naposledy použil telefonní budku? kolikrát to bylo za posledních deset let?
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od jameson363 »

Presne jak pise Bill Masen. Proc dotovat neco, co v podstate nikdo nepouziva. Muzeme se bavit o tom, jestli by v kazdy obci (nad urcitej pocet obyvatel) nemohla bejt alespon jedna telefonni budka nekde v centru u radnice (obecniho uradu), ale kolik by to stalo a jak moc pouzivanou protihodnotu by to prineslo?

Radsi bych uvital, kdyby se lidi chovali zoodpovedne, meli nabitej telefon a pokud ne, tak hold proste musej najit nejakej nonstopac, taxikare, benzinku, v krajnim pripade PCR/MP atd. Myslim, ze kdyz to clovek rozumne vysvetli, tak ho ledackde ten telefon nechaj nabit nebo si zavolat.

Muzeme se bavit o tom, ze by bylo v dnesni dobe rozumny, aby v te EDC penezence mel clovek tedy treba kratky nabijeci kablik ke svemu telefonu, protoze je vic typu a zrovna se nemusi trefit do toho, co obsluha napriklad benzinky zrovna u sebe ma. Kazdopadne stejne jsem furt toho nazoru to mit jako nejakej dalsi edc balicek a necpat to primo do penezky.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od honzasl »

Bill Masen píše: 11.01.2021 18:08
honzasl píše: 11.01.2021 17:06...dost nelibě v této souvislosti nesu, že stát nechal nevratně* zničit síť telefonních automatů...
Stát nic zničit nenechal, jenom přestal dotovat to, co už nikdo nevyužíval. Kdy ty si naposledy použil telefonní budku? kolikrát to bylo za posledních deset let?
Jak moc jsou využívané ty telefonní budky podél dálnice? A chce je někdo rušit?

Za posledních deset let jsem ji použil jednou. Mě spíš vadí, že zmizela celá ta infrastruktura než samotné telefonní přístroje, klidně si umím představit, že v té budce bude místo telefonu zásuvka s pěti USB porty a nouzový kecafon na linku 112. Ale už je po všem, nemá cenu to řešit.

Je fakt, že dneska už není tabu se na veřejných místech se píchnout do zásuvky, takže nouzové nabíjení je zajišteno.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od Woody Crafty »

Tak to zřejmě vyhodím hasičák, protože jsem ho za posledních 20 let nepoužil. A vůbec, všichni by měli zahodit svoje zbraně, vždyť stejně během posledních 20 let na nikoho nestříleli.
Zrušil bych hřbitovy a krematoria, ty jsem kupodivu za celý život taky nevyužil.
Pak by se dala zrušit Armáda, posledních 100 let stejně nikde nebojovala.
Atd atd...

Existuje tu něco jako kritická infrastruktura. A ta by měla zůstat v provozu pro případ nouze.
Když se v krizové situaci přeruší proud, tak BTS pojede pár hodin na generátor a pak nazdar. A když nastane krize v celé republice, tak nepojedou stovky BTS. Stačí jen větší porucha na nějakém VVN nebo trafu. A celý okres je bez tlf spojení.
K čemu pak bude IZS když se spoléhá na mobilní telefony ?
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od Woody Crafty »

Máte někdo ponětí na jakém elektrickém principu funguje LED svítilna, kde 3V LEDku napájí 1,5V baterie? Je tam nějaký kondenzátor nebo mini cívka, mikro trafo?
Zvažuju že bych si vyrobil vlastní nouzovou jednoledkovou mini baterku na jednu AAA. Tak aby měla co nejmenší rozměry. Přecejen napájení 3V knoflíkovou, má mizernou výdrž.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od Bill Masen »

Woody Crafty píše: 14.01.2021 22:29 Tak to zřejmě vyhodím hasičák...
Podovnáváš hasičák s telefoní budkou? Tak to ses povedl. Máš doma pevnou linku, kdybys ji náhodou nouzově potřeboval?
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od BiSon »

Woody Crafty píše: 15.01.2021 12:18 3V LEDku napájí 1,5V baterie?
Dc-Dc konvertor?
Prvni odkaz na googlu.
Jinak je tam vsem zminene - kondenzator, civka a "nejake" integrovane obvody.

Btw prave kvalitou konvertoru se lisi (nebo minimalne lisily) svitilny Fenix od cinskych napodobenin.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od Woody Crafty »

Tohle ale bude nějaké speciální řešení, žádná 3 cm dlouhá PCB.
Mám miniaturní čínskou na AA tužkovku. Přičemž ta část co má v sobě světlomet s parabolou je kratší než 1 cm. To bude nějaký supermikro obvod s naprostým minimem součástek.

Mám jich na 1 AA několik. Ale pitvat to nemíním abych zjistil jak to tam vyřešili. Ony totiž nejsou skoro k sehnání (za rozumnou cenu). Nepraktický nesmysl na 3x AAA koupíte všude. Ale na 1 AA nebo dokonce 1 AAA, to běžně v obchodech nemají.
Horkotěžko se mi podařilo sehnat čelovku na 1 tužkovku. O vodotěsné si můžu jen nechat zdát. Možná nějaký Petzl ji má za naprosto absurdní cenu. Ale to je tak všechno.

Ideální rozpadlická by měla microUSB a li-ion akumulátorek co by šel vyndat a místo něj dát tužkovku.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od BiSon »

To co hledas samozrejme existuje, ale levne to neni....

Treba:
https://www.kronium.cz/celovka-fenix-hl50/prod_937.html

Napajeni RCR123, dobijet lze primo z usb, lze použít nastavec na AA. Nebo koupit variantu na tuzkovky. A o vodotěsnosti nemam pochyb.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od Pez »

OT
Zrovna do té čelovky z odkazu se ta dobíjecí RCR123a nesmí používat z důvodu vyššího nominálního napětí.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: taktická edc-kpz PENĚŽENKA

Příspěvek od proforma »

Das tam nabijeci tuzkovku a je to OK. Tenhle model je fakt vybornej a nemuzu si ho vynachvalit. Puvodne jsem ji kupovala jako celovku do auta, ale pak jsem ji nahradila nejakou jinou, protoze nechci, aby mi tuhle nekdo ukradl :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět