Jak velký arzenál a co v něm

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Argonaut »

Těžko říct, čerpal jsem odtud:
http://www.cuzzs.cz/cs/rejstrik-rozhodn ... egorizace/
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od cipis »

Gratuluji, pořídil sis domů zbraň kategorie A ;-)
A stihls to odevzdat v rámci amnestie do silvestra?

Že je střelivo CIPované ještě neznačí nic o zařazení do kategorie. Defacto je to stejný případ jak ty EFMJ u 9x19, taky to bylo ok, dokud to někdo nedonesl na zkušebnu a ta to zařadila do A.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od herman »

Nevím, nejsem právník: Ale kolega je včera koupil normálně na zbroják skupiny E (omlouvám se, já mám skupiny A,B,D,E takže nějak neřeším nákup střeliva)
Ale že by si prodejce lajznul prodat zakázanou munici? Tak tomu nevěřím.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Argonaut »

On je možná problém v tom, že do té doby, než to přesunuli do zakázaného střeliva (A), normálně se tyto náboje prodávaly. A pokud prodejce nakoupil a nesledoval změnu,.... Přitom, jak tu některé věci fungují (viz. např. kontroly a přehled, co je uskladněno v jistém, nyní populárním, muničáku na Moravě, docela bych věřil tomu, že nikdo nemá aktuální přehled.

Jinak v zákoně je mezi zakázaným (tedy na výjimku):
b) střelivo
1. se střelou průbojnou, výbušnou nebo zápalnou,
2. pro krátké kulové zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku,
3. které neodpovídá dovolenému výrobnímu provedení, a
4. munice;
Uživatelský avatar
ofin06
Příspěvky: 88
Registrován: 27.02.2013 16:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od ofin06 »

Ano,od 1.7.2014 jsou i svitici naboje opet kategoria A, takze pouze na vyjimku a ta se vztahuje podle noveho rozhodnuti na jeden kus naboje,ne na nejmensi spotrebitelske baleni,jak to byvalo... Takze jeden naboj za 1000,- plus cena naboje...konec sberatelu v CR...
Uživatelský avatar
Obrněný žebřiňák
Příspěvky: 154
Registrován: 27.06.2014 12:41
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Hornomoravský úval

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Obrněný žebřiňák »

Chtěl jsem si dát dva poslední svítící, abych věděl, že budu přebíjet, ale holt si to budu muset pamatovat...
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od tygrsdrakem »

Hezký den Rozpadlíci,

prošel jsem několikero vláken o zbraních, neb aktuálně řeším jakousi svou strategii v tomto směru. Občas jsem měl dojem, že některé diskuse se spíš stočily k technikáliím, poměřování ve smyslu jestli je lepší vzduchovka nebo flobertka, případně ke střelbě jako koníčku. Nic proti tomu, i to samozřejmě patří k věci.

Osobně si myslím, že každý typ zbraně má něco do sebe, takže než super vytuněnou flintu za 30k, osobně bych preferoval zbraňové portfolio spíš diverzifikovanější. Neboli jak říkají investoři: Nedávej všechna vejce do jednoho košíku. Momentálně jsem ve fázi 0.1, tj. jsem hrdým majitelem teleskopu, toť vše. A jelikož nemám bezedné prasátko, zato však jsem systematik, rád bych při postupném zajišťování své bezpečnosti postupoval podle nějakého plánu.

Následující je tedy výsledkem snahy lehce poučeného laika o sestavení optimálního rozpadlického arzenálu, přičemž pořadí v seznamu odpovídá pořadí pořízení, tj. prioritě v současné situaci. Budu rád za vaše připomínky a případná upřesnění tam, kde jsem se eventuelně dopustil nějaké chybné úvahy. Podotýkám, že klíčové parametry pro mne jsou: potenciál zbraně k (částečnému) zajištění obživy; potenciál zbraně k obraně; cena; riziko zabavení státem.

Vzduchová pistole Crosman Airguns model 1377C (doporučuje Milli) – 10 J
+ lehká, skladná, levná, totéž platí o střelivu, které vydrží destíky let; relativně tichý výstřel;
- nízký výkon;
PA využití: lov ptactva a drobné zvěře;
Cca 2000 Kč

Kuše 150 lb (váhám mezi Jandao a Barnettem, jako ostatně někteří předemnou)
+ dostatečný výkon pro lov větší zvěře; tichý výstřel;
- nelze rychle opakovat výstřel;
PA využití: lov menších i větších kusů, nouzově obrana
Cca 7000 Kč

Derringer .45 / 9 mm GG
+ skladná, dostatečný výkon k obraně; druhý výstřel;
- nelze rychle opakovat třetí a další výstřel;
PA využití: lov, sebeobrana v méně náročných situacích (chudoba, více pouličního násilí, rostoucí sociální napnelismus, leč stát stále jaksi funguje – pomalý scénář)
Cca 7 – 10 tis. Kč

Spielberg .22 Flobert 7,5 / 40 J
+ flinta „podkabátovka“ bez ZP
- v továrním provedení nízký výkon (leč pokud by měl člověk zemřít hlady - § 28 tr.z. :angel )
PA využití: lov ptactva a drobné zvěře; výhoda proti vzduchovce – patrně přesnost a určitě se na tom nemá tolik co pokazit; užitečné pro dlouhodobější PA scénáře se zabavením zbraní
Cca 7 – 8000 Kč

Celkem 25 – 26 tis. za poměrně diverzifikovaný arzenál bez ZP.

Doplním že uvažuji jak pomalý tak rychlý scénář, čili logicky další (resp. souběžný) level je ZP a regulerní plnotučné zbraně. U těch je sice riziko zrekvírování v případě pomalého scénáře, při tom rychlém á la blackout se ale mohou zatraceně hodit. V zásadě počítám s tím že obě varianty poběží paralelně a podle aktuálního vývoje bezpečnostní situace budu volné prostředky přihazovat na tu (ZP) či onu (kat. D) hromádku.

Díky za vaše názory, popř. vyvrácení mých mylných doměnek.

TsD
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od the.marek »

Pokud jsi slušný a bezúhonný občan, který dovršil alespoň 21 let, tak si udělat ZP... To je moje rada...

Být "rozpadlík, prepper, připravený" nebo, ať si to každý nazývá jinak a opomíjet z jakéhokoliv důvodu, nebo se bránit zbraním, je asi jako být námořník a za každou cenu se vyhýbat tomu naučit se z nějakého důvodu plavat...

Vím, že takový jsou, kteří mají 159 nožů a naivně si myslí, že má pokryto od uříznutí pažitky po eliminaci protivníka, ale ehm... :roll: . Dost často takový jsou např. v UK apod. Protože nemají legislativně na výběr, ale u nás... :roll:

Chladné zbraně a Déčka nejsou všespasitelná a kromě derringerů a předovek obecně absolutně k ničemu (ukamenujte mě), dobrý na rekreační účely, nebo jako koníček... Pokud ovšem člověk neholduje ve velkém fantasy a sci-fi románům a nebo různým zombie seriálům a nepředstavuje si, že se jako mávnutím kouzelného proutku ocitne ve světě alá Mad Max, Walking Dead a podobných "stilizací", které by se týkali spíše pravnoučat... A vidí se v koženém plášti, jak s dvěmi kukri kosí hordy nepřatel, nebo někde šaškuje s kuší, lukem, či nedej bože vzduchovkou... :-D.

Rozpadlík, který střelné zbraně opomíjí je prach sprostý alibista. A je to něco jako automobilový závodník, bez řidičského průkazu... :mrgreen:

EDIT: Slovoslet
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od tygrsdrakem »

the.marek: Mam dojem že jsi nedocetl do konce.. jde je o to ze chci mit osetrene obe varianty, rychlou i pomalou.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od the.marek »

Dočetl, ale taky jsi hned na začátku psal, že zatím jsi ve stavu 0.1 a máš jen teleskop, takže nevím co řešíš. Je naprosto jasný, co je další na řadě, pokud to myslíš vážně. Pokud chceš mít jen nějaký imaginární, duševní pocit, že jsi "připravený" co se zbraní týče, tak si klidně pořiď vzduchovku, nebo kuš. Toť můj názor a rada ;-).
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od štaflík »

Uvažuji o překopání arsenálu. Stávající stav:
1xMiniBeryl (AK s 10" hlavní v .223) + Izhmash Tigr (Dragunov) v 7.62x54. Začalo mne trochu víc bavit na dlouhé (Ludvíkovice) a zvažuji varianty:
1.) střelit Tigra (+příslušenství) a koupit Remington 700 Tactical (aby to nebylo dlouhé těžké bidlo) s optikou střední třídy (Nikon Monarch, Vortex Viper, Meopta Meopro (podle západní testů nejlepší sklo)) + k tomu přibrat jednoho CZ 61s (pro dceru, záložka, doplněk k Remigtonu
Tj. MiniBeryl+Rem700+Škorpion
2.) střelit Tigra a vzít Varmintovou AR v .223 (DPMS 20" nerez bullbarrel, 18" Armalite, Remington VTR nebo Stags 24") a levnější optikou (asi Redfield Revolition). Jedna ráže, Beryl na kropení i sračkami a na tahání blátem, těžká AR na "dělání místa". Vím, že AR nemůže vystřelit více než tři rány v kuse, než se rozbije, ale vzhledem k účelu by to nevadilo.
Tj. MiniBeryl+"dlouhá" AR
3.) Střelit vše, vzít "dlouhou" AR z druhé ruky (RemVTR) a krátkou AR (Luvo?) - sjednocené šuplíky i střelivo
Tj. AR+AR
4.) Nechat to, jak to je.
K tomu Glock ve všech případech.
Názory? (ano, vím, že nejlepší na vše Kosa a AR se rozpadne po první ráně, ale spíš mě zajímají názory mimo toto schéma). Díky
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od cipis »

Neodpustím si poznámku, takže tvoje inzeráty na střeleckých serverech, byly jen průzkum zájmu?
A mezi námi, ono je to úplně jedno, co za variantu zvolíš, jak tě tu známe, tak to tu bude za rok znova :D
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od štaflík »

Jo, vážně míněný průzkum. A jo, jinak máš recht- v dlouhejch jsem strašně promiskuitní a nesnáším květy, co jsem ještě neměl :lol:
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od sigmark »

nojo, Štaflík je dlouhokvérový sexuální štvanec :-D
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 855
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od malajizva »

No taky jsem si myslel, že sjednotím střelivo na minimum... jenže ouha:
.22LR, 9mmL, 7,62x39 a 7,62x54R a pro každého člena domácnosti dlouhou a krátkou zbraň, jo a taky nějakou tu zálohu, co kdyby přijela návštěva, že...
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Ježura »

malajizva píše:9mmL, 7,62x39
Tohohle se drž.. tyhle dvě stačí...jedna pistolová... jedna pušková.. nejdostupnější,nejlevnější.. když vezmu poměr cena/výkon.. není co řešit
.22LR(výborná levná ráže na cvičení supr zelený), 7.62x54R slušný levný výkonný puškový náboj(za málo peněz dost muziky)..jako navíc proč ne?
Spes non confunditur - naději nelze zničit
In vino veritas...in pivo taky..
Joe Azbest
Příspěvky: 926
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Joe Azbest »

Jsem si jistý, že v případě rozpadu (rychlého nebo pomalého) bude po určité době zbraní všude dost, ale střelivo bude nedostatkový artikl. Tak jen nějaký základ do trezoru a pěkny kousky budou později třeba za pytlík rýže nebo konzervu s tuňákem :D
Butch
Příspěvky: 780
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Butch »

Ale cena 7.62x39 leze postuně nahoru, tím jak armády přezbrojují a vyprodávají se zásoby, možná až Slováci přezbrojí na 5.56, tak zase něco pustí.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 855
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od malajizva »

původně jsem chtěl 2 ráže, jenže...
Teď sháním pušku Marlin model 9 :) tak kdybyste někdo měl na prodej vezmu... 9mmL je to malý náboj a i tak se pěkně pronese. Všechny tyto ráže budu přebíjet. zatím jen 9mm L - což je cca 2kačky náklady...kule si dělám vlastní.
Chystám se začít přebíjet 7,62x54 na trochu přesnější střelbu.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Reno »

Řešit cenu nábojů má smysl pouze ve vztahu k intenzitě střeleckého tréninku a vašim finančním možnostem. V tomto ohledu je jasné, že aktuálně nejlevněji vychází 7,62x39 a 9mm Luger. V případě nějakého civilizačního rozpadu a nástupu bezvládí bude vaše životnost výrazně nižší, než zásoba pár stovek nábojů libovolné ráže. Takže je v podstatě jedno, jakou ráži používáte, na těch pár stovek budete mít vždycky a pokud by jste navdory vícero ozbrojeným duelům a absenci profesionálního lékařského ošetření vzniklých zranění přesto dokázali žít výjimečně dlouho, můžete si posbírat zbraně a munici těch, co to nezvládli. Klony útočných pušek AR od osvědčených výrobců vydrží hodně, jsou přesné a střeleckým komfortem je nic nepřekoná. Na druhou stranu je pravda, že jejich údržba v polních podmínkách je náročnější, než u Sa58 nebo Kalachů. Všechno má svoje.

Co se týče zbraňově promiskuitního Štaflíka - pokud tě začíná brát hobby střelba na delší vzdálenosti, tak na SVD Dragunov a jeho rozličné klony či napodobeniny zapomeň, přesnosti moderních opakovaček nikdy nedosáhnou, long-range s nimi je pouze takový plinking... :) Osobně bych pro takové účely pořídil nějakou opakovačku se silnější hlavní (při jejím zahřátí není ovlivněn nástřel), která i tak nebude měřit a vážit víc, než starý Mosin. Pokud bys pořídil např. něco takového, bude tě to stát i s dostatečně kvalitní optikou cca stejně, jako holý Remington 700, jen tak to neustřílíš a zatrénuješ si až až. Výrobky Agrozetu Uherský Brod (CZUB) sice neoplývají konstrukční genialitou a vysokou kvalitou výroby, stupeň dokončení DODO je u nich celkem standard. Každopádně případné drobné výrobní nedodělky každý průměrně zdatný puškař obratem odstraní a za pár stokorun pušku vyladí ke spokojenosti uživatele. Samozřejmě ti nic nebrání sáhnout po kulovnici nějaké jiné značky, ideálně již rovnou ze sériové výroby obsahující bedding. Obrázek
Odpovědět