Dlouhodobé uložení střeliva

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od JenDAG »

Nedavno jsem vystrilel 300ks .22LR stare asi 30 let. Skladovany v supniku v originalni krabicce. Zadny selhac, ale spinili jak prase. Cistit to byl ocistec, se soucastnymi naboji se to neda srovnat.
Pokud je naboj dobre udelany tak staci drzet v suchu aby se zamezilo korozi nabojnice.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od Chorche »

Chystam se vypouštět bazen a tak nastane čas vyndání přebíjenýho lugru, kterej sem tam hodil začátkem sezony. Až ho vyndam, tak ho skusim vystřelit. A dam vědět, jestli se dá munice uskladnit pod vodou :) Loni všechny náboje po asi tejdnu v bazénu vystřelili v pohodě.
SkritekP
Příspěvky: 191
Registrován: 14.07.2015 15:45
Pohlaví: muž

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od SkritekP »

Máte někdo informace zda muže mráz nějak znehodnotit(poškodit) střelivo? Dedukce říká že se války vedou i v zimě.
Ale jde mi spíše o dlouhodobé hledisko.Tedy několik let s pravidelnou zimou tedy mrazem zda to bude mit na střelivo nějaký negativní dopad.Pokud to někdo zkoušel nebo
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od cipis »

Myslíš, že se v těch skladech 30-50 let topilo? Odkud jsou náboje do 858?
SkritekP
Příspěvky: 191
Registrován: 14.07.2015 15:45
Pohlaví: muž

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od SkritekP »

Dobře opět zdravá úvaha.Ale dáš za to ruku do ohně že pokud na mrazu uskladním současné(civilní)náboje tak za 30let budou v pohodě? Já tvůj názor nerozporuji jen chci nějaký fakt třeba od výrobce garanci,nebo od někoho kdo řekne v náboji nemůže kondenzovat vlhkost nebo prach nedegeneruje mrazem atd...
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od cipis »

Dnešní civilní rozhodně nebudou za 30 let v pohodě ... To si musíš vyrobit buď sám nebo nechat za patřičné prachy vyrobit.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od bivoj »

cipis píše:Dnešní civilní rozhodně nebudou za 30 let v pohodě...
Nějaké rozumné podklady k této úvaze? Protože mě nenapadá nic, co by současnou sériovou produkci nějak více degradovalo oproti starším (ať už vojenským či civilním) sériím.

Mimochodem, před pár lety se mi dostalo do ruk střelivo z WW2 (konkrétně 9mm Luger) které bylo nalezeno spolu s pěknou a zachovalou P08 na půdě jednoho domku. Celkem dost těchto nábojů zkusmo vystřeleno z Glocku - a naprosto bez problémů. Jinak jednalo se o zajímavé náboje s ocelovým jádrem střely. Doba "uskladnění" musela být více jak 50 let a rozhodně se na té půdě neměly jak v bavlnce. Přesto i po této době zcela funkční.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od Fabulous »

Moderní komerční náboje nemají (většinou) zalakované zápalky a střely. Proto mnohem více trpí střídáním teplot a vlhkostí.
SkritekP
Příspěvky: 191
Registrován: 14.07.2015 15:45
Pohlaví: muž

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od SkritekP »

No konečně nějaký fakt to zalakování je jasné plus.V mém případě se ani tak nejedná o přímé skladování někde na mrazu nebo zakopat to na zahradě.U táty mám ohnivzdorný trezor bohužel je to hovado které nebudu dávat do baráku.Trezor je v dřevěné kůlně.Vlhkost žádná,kůlna je dřevěná pár let stará.Ty teploty budou max -5.
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od cipis »

Však proto jsem psal, že si to musíš vyrobit sám.
Další informace by mohl přinést dotaz na výrobce a podmínky skladování a použitelnosti, ať už prachu či zápalek.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od Nicotinick »

bivoj píše:
cipis píše:Dnešní civilní rozhodně nebudou za 30 let v pohodě...
Nějaké rozumné podklady k této úvaze? Protože mě nenapadá nic, co by současnou sériovou produkci nějak více degradovalo oproti starším (ať už vojenským či civilním) sériím.

Mimochodem, před pár lety se mi dostalo do ruk střelivo z WW2 (konkrétně 9mm Luger) které bylo nalezeno spolu s pěknou a zachovalou P08 na půdě jednoho domku. Celkem dost těchto nábojů zkusmo vystřeleno z Glocku - a naprosto bez problémů. Jinak jednalo se o zajímavé náboje s ocelovým jádrem střely. Doba "uskladnění" musela být více jak 50 let a rozhodně se na té půdě neměly jak v bavlnce. Přesto i po této době zcela funkční.
Náhled krabičky by nebyl k dispozici ? Otázka je, zda se nejednalo ne o střelu s ocelovým jádrem, ale o střelu ze spékaných ocelových pilin s ocelovou nábojnicí (šedozelenou), což v bylo rámci nedostatku barevných kovů nouzové hromadné řešení. Jinak je to doslova "drak na vývrt" :clap a to vč. Glocka ;)
U těchhle nábojů se už ani nepoužívalo lakování proti vlhkosti
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od bivoj »

Nicotinick píše:...Náhled krabičky by nebyl k dispozici ? Otázka je, zda se nejednalo ne o střelu s ocelovým jádrem, ale o střelu ze spékaných ocelových pilin s ocelovou nábojnicí...
Krabička byla obyčejný kartón bez jakéhokoliv potisku (nevím, jestli origo válečná produkce patřící dané ráži, či to někdo dal do jiné krabičky při schovávání i s pistolí "za trám"). Nicméně skutečně se jednalo o střely klasické konstrukce s ocelovým jádrem a nikoliv o spékané! Pár nábojů jsme totiž před střelbou delaborovali, včetně rozříznutí střely - klasický měděný celoplášť. Vypadaly úplně stejně jako na tomto obrázku (typ vlevo) - vevnitř byl stejný ocelový "hříbek" zalitý v olovu:
20071112132554_sectioned_german.jpg
20071112132554_sectioned_german.jpg (14.04 KiB) Zobrazeno 11737 x
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
martin.connor
Příspěvky: 84
Registrován: 18.03.2012 22:14

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od martin.connor »

german-military-9mm-parabellum.jpg
Možná se to někomu bude hodit :) Střílení takhle starých nábojů je dost riskantní. Už jsem viděl, jak si tímhle pár lidí vydulo hlaveň.
Si vis pacem, para bellum.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od Nicotinick »

Kdyby měl někdo potřebu schránky pro daný účel a dané velikosti..stojí to cca 20 doláčů.

http://www.mtmcase-gard.com/products/sh ... mmocan.php
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od viktor »

Co se tyka skladovani respektive ulozeni naboju do kosy tj 7,62 x 39 tak to vypadalo na vojne asi takle.
cca 12 tis naboju bylo ulozeno po 20 ks tj vzdy dva pasky po 10 ks v papirove krabicce, ty byly naskladany do poctive bedny z pozinkovaneho plechu o sile cca 0,8mm a ta bedna byla zaletovana. To vse bylo zas ulozeno v klasicke duverne zname zelene drevene bedne, tvz truhliku. Cely by to mohlo podle me lezet roky pod vodoou aniz by se cokoliv stalo. Pred par lety se tady prodavali naboje 45 acp do 1911 ze zasou vyvezenych sssr behem II.sv v kazde krabicce s ponekud divnym poctem uz si to moc nepamatuji neco pres 20 ks byly naboje od ruznych vyrobcu. Proste totalni smeska. Nejakou stovku jsem jich vystrilel a to bez problemu. Pro naboje neni ani tak strasna voda jako olej. Ten proleze lepe. Brive proto bylo na krabickach napsano olejotesne, to se bralo jako lepsi nez vodotesne.
Proste naboje vydrzi veky za podminek skladovani sucho a pokud mozno stala teplota v normalnich mezich.
Ted strilim jako spousta dalsich lidi naboje z let 70satych tj starych cca 40 - 50 let naprosto bez problemu.
Probelm muze byt v zapalkovych slozich, rtut bxla supr z hlediska spolehlivosti, navim jak je na to neroxin ale vzhledem k tomu ze take spolehlive funguje desitky let tak si myslim, ze to nebude zas tak horke.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od herman »

Doplnění, ta zaletovaná bedna byla snad i zavakuovaná. Tedy, pokud mne paměť neklame.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Honza88
Příspěvky: 3
Registrován: 07.12.2015 16:22

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od Honza88 »

Ahoj,
nevíte jak jsou na tom s životností a citlivostí na skladování brokové náboje? Je ta životnost při vhodném skladování stejná jako u klasických celokovových nábojů?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3474
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od Hohepa »

Když si vzpomenu na knihovnu v Klementinu ;)
tak mě nenapadá žádný důvod, proč by se měl v suchém prostředí "kazit" papír rychleji než ostatní materiáli na brokovém náboji.
JaPi
Příspěvky: 87
Registrován: 02.12.2015 16:43
Bydliště: Praha-východ

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od JaPi »

Brokové náboje ...
Pokud vytáhnu brokovnici, tak do ní dávám 20 let staré skeetové nebo trapové náboje (nábojnice umělá hmota) a trefuje mi to pořád dobře. Uložené jsou v trezorové skříni v originálním baleni po 250 ks v kartonu.
clandestino
Příspěvky: 53
Registrován: 13.05.2011 19:26

Re: Dlouhodobé uložení střeliva

Příspěvek od clandestino »

Dostaly se mně do rukou snad třicet let staré papíráky od S&B, pravděpodobně velice ničemně skladované. Zajíci na ně pořád slyší.
Odpovědět